Jak funkcjonuje umysł osoby z autyzmem? Na jakie niepokojące symptomy dziecka zwrócić uwagę? Jak wygląda praca terapeutyczna z dziećmi już zdiagnozowanymi? O tym wszystkim opowie Anna Brytek-Matera – psycholog, terapeuta poznawczo-behawioralny z katowickiego wydziału Uniwersytetu SWPS.
Zaburzenia ze spectrum autyzmu: teoria i praktyka
Jeden na sto. Tylu ludzi dotyczą zaburzenia ze spectrum autyzmu. I chociaż diagnoza autyzmu została po raz pierwszy postawiona w latach 40. ubiegłego wieku, niewielka jest wciąż powszechna świadomość i wiedza na jego temat. Tymczasem społeczne funkcjonowanie osób cierpiących na autyzm wiąże się z licznymi trudnościami, o których warto wiedzieć i umieć je rozpoznawać.
Osoby cierpiące na autyzm doświadczają trudności w zakresie komunikacji i tym samym interakcji społecznych. Często posiadają także ograniczone oraz powtarzalne wzorce zachowań i/lub zainteresowań. Wykład otworzy nas na ten trudny i fascynujący zarazem świat.
Będzie próbą odpowiedzi na pytania jak funkcjonuje osoba z autyzmem i jak funkcjonuje jej umysł. Uczestnicy dowiedzą się, na jakie niepokojące symptomy należy zwrócić uwagę w wieku niemowlęcym, poniemowlęcym, przedszkolnym i szkolnym. Poznają także niektóre metody pracy z dziećmi z diagnozą autyzmu.
dr hab. Anna Brytek-Matera, prof. Uniwersytetu SWPS
Psycholog, terapeuta poznawczo-behawioralny. Profesor na Wydziale Zamiejscowym SWPS w Katowicach. Kierownik Interdyscyplinarnego Laboratorium Badań nad Zachowaniami Zdrowotnymi i Procesami Poznawczymi (Eat Beh Cog InterLab). Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu zaburzeń odżywiania, zaburzeń wieku dziecięcego oraz zaburzeń okresu dzieciństwa i adolescencji.
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska, Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 32 721 26 55 | tel. kom. +48 785 202 511
e-mail: [email protected]
Miejsce
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Katowicach
ul. Techników 9