Mimo że w mediach pojawia się coraz więcej doniesień o gwałtach i przestępstwach na tle seksualnym, to wyroków w tych sprawach zapada mniej niż niemal we wszystkich innych przypadkach. Podczas wykładu dr Dominic Willmott z University of Huddersfield opowie dlaczego ofiary gwałtów nie otrzymują zadośćuczynienia, chociaż na to zasługują.
Limit miejsc na wykład został wyczerpany!
Psychologia sali sądowej – winny czy niewinny?
Na całym świecie pojawia się coraz więcej doniesień o gwałtach i przestępstwach na tle seksualnym. Niemniej jednak, wyroków w tych sprawach zapada mniej niż niemal we wszystkich innych przypadkach. Jedną z przyczyn może być fakt, że w przeciwieństwie do innych spraw, przy oskarżeniu o gwałt nie używa się tradycyjnych metod śledczych. Często te przestępstwa dzieją się za zamkniętymi drzwiami, więc zapis z monitoringu czy zeznania naocznych świadków są niedostępne.
Ślady DNA również nie są wystarczającym dowodem, ponieważ pokazują, że faktycznie domniemany czyn się wydarzył, jednak nie wiadomo czy za zgodą czy nie. Czy jest to prawdziwy powód, dla którego wskaźnik wyroków w tych sprawach jest tak niski? Czy jednak istnieje psychologiczne wytłumaczenie tego zjawiska?
Bazując na badaniach naukowych przeprowadzonych w angielskich sądach z udziałem prawników i sędziów, dr Dominic Willmott wyjaśnia dlaczego ofiary gwałtów nie otrzymują zadośćuczynienia, chociaż na to zasługują.
Prelegent
dr Domimnic Willmott– jest pracownikiem naukowym na University of Huddersfield w Anglii. Specjalizuje się w psychologii sądowej i kryminalnej. W pracy badawczej skupia się na zastosowaniu zasad psychologii w sądownictwie, przede wszystkim podejmowania decyzji na sali sądowej. Jego badania dotyczące wpływu nastawienia na bezstronność wyroków w procesach dotyczących gwałtów wzbudziły zainteresowanie międzynarodowych mediów, ludzi ze świata nauki i prawników. Badania prowadzi na całym świecie – w Chinach, Indiach, Ugandzie, Jamajce, na Barbadosie, na Grenadzie i w Wielkiej Brytanii. Przeprowadził badania i szkolenia związane z przemocą na tle płciowym dla brytyjskiej policji, agencji rządowych i organizacji charytatywnych oraz dla personelu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
Termin i lokalizacja
10 maja 2018 r.
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Katowicach
ul. Techników 9, aula
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 32 721 26 55, tel. kom. +48 785 202 511
e-mail: [email protected]