Fotografia zawsze tworzy własną rzeczywistość. Jej tworzywem jest jednak materialność, stąd pytanie o jej relację ze światem, o mimesis. Czy fotografia jest mimetyczna względem otoczenia? Przychodzimy na świat bez obrazów rzeczywistości. Z chwilą narodzin musimy nauczyć się widzieć świat i zgromadzić w naszym banku jego obrazy. Profesor Grzegorz Przyborek stawia pytanie, czy fotografia tworzy obraz, który jest podobny do rzeczywistości czy raczej do naszej wiedzy o tej rzeczywistości (czyli do obrazów mentalnych)? Czy patrząc na zdjęcie korzystamy z wyobraźni, czy z wcześniej nabytej wiedzy? Te kwestie rozstrzygniemy podczas czerwcowej Strefy Psyche Extra.
Świat złudzeń – fenomen fotografii
W ramach wykładu przedstawione zostaną różne sposoby patrzenia na fotografię. Prelegent postawi kilka pytań, zachęcających do zastanowienia się nad istotą fotografii:
- Czy w związku z pojawieniem się fotografii cyfrowej nadal uważamy, że fotografia jest kalką, szybą, przez którą widać rzeczywistość? (troszkę historii w etapach – rower i camera Niepce’a)
- Czy fotografia tworzy obraz, który jest podobny do rzeczywistości czy raczej do naszej wiedzy o tej rzeczywistości, czyli obrazów mentalnych?
- Czy patrząc na zdjęcie, korzystamy z wyobraźni, czy z wcześniej nabytej wiedzy? (wykres z powierzchniami)
- Czy idąc za słowami Arnaud Classa i Rolanda Barthes’a „fotografia jest obrazem bez materii”?
Istnieje wiele sposobów na życie. Są tzw. standardowe drogi, zalecane, poprawne moralnie i politycznie. Są też drogi mniej popularne, tak, jakby ich właściciel nie liczył się z własnym ego. Celami są raczej wizje i marzenia niż wykalkulowana kariera. Wykład poświęcony będzie wizji, utopii, wzniosłości iluzji. Ludziom odrzuconym, pominiętym i wzgardzonym. Ludziom otwartym, szczerym. Poświęcamy go marzycielom. Wykład będzie oparty na przykładach prac wybranych artystów oraz prezentacji dorobku artystycznego prelegenta.
Główne zagadnienia wykładu:
- Odkrywanie możliwości fotografii
- Obraz bez fizycznego piętna artysty (ikona)
- Fotografia – rzeźba
- Wiarygodność fotografii – główny atut
- Samodzielne egzystencje świata fotografii poza rzeczywistością
prof. dr hab. Grzegorz Przyborek – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom na Wydziale Grafiki w 1974 roku. Od 1976 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 1997 roku profesor tytularny. Jest autorem licznych tekstów o fotografii. Ma w swoim dorobku dydaktycznym wielu wychowanków aktywnie działających w sztuce. Brał udział w wielu wystawach w Polsce oraz za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Stadtmuseum Gross-Gerau w Nadrenii, Collectiones des Artotheques „Photographie d’Auteur” w Lyonie, Fonds National d'Art Contemporain w Paryżu.
[Form StrefaPsyche_19062018_Katowice not found!]
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska
tel. +48 785 202 511
e-mail: [email protected]
Miejsce
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Katowicach, ul. Techników 9, sala 204