W jaki sposób doświadczeniu traumatycznemu nadać materialną formę oraz kształt? W jaki sposób destrukcyjne emocje wykorzystać w procesie twórczym? W jaki sposób tragedię zamienić w triumf? 18 października porozmawiamy o jednej z metod leczenia PTSD. Spotkanie poprowadzi artystka i doktor sztuk plastycznych – Agata Norek.
Fot. © Bildarchiv Bayerischer Landtag, Foto Rolf Poss
Tarcze obronne
Pomysł na stworzenie cyklu dwudziestu siedmiu Tarcz Obronnych, które stały się podstawą dla mojego doktoratu w dziedzinie sztuk plastycznych, wziął się z własnego doświadczenia, ale również obserwacji skutków przemocy oraz zespołu stresu pourazowego u innych osób. Narzędzia, jakie otrzymywałam od przyjaciół czy specjalistów, w celu radzenia sobie ze skutkami doświadczonej przemocy, okazały się niewystarczające. Musiałam znaleźć własną drogę uporania się z psychicznymi i fizycznymi skutkami doznanej traumy. W związku z tym, że byłam absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, drogę tę wskazały mi wyobraźnia, talent i kreatywność, czyli własne zasoby oraz sztuka. Nie wiem, czy i jak, bez zbudowania Tarcz udałoby mi się uporać z wewnętrznymi problemami. Sztuka okazała się najodpowiedniejszym dla mnie rodzajem terapii.
Tarcza to od wieków znane ludzkości narzędzie ochrony przed napastnikiem. Dlatego też może stać się ona doskonałym symbolem wytworzonego przez psychikę mechanizmu obronnego, pomagającego uporać się z traumatycznym doświadczeniem i jego skutkami, tak psychicznymi, jak i fizycznymi, ale również stanowić symbol mechanizmów, które w trakcie sytuacji traumatycznej uległy zniszczeniu. Każda Tarcza wygląda inaczej, stworzona jest z innych materiałów plastycznych, przez co daje wyraz innemu rodzajowi doznanej przemocy oraz innemu mechanizmowi obronnemu psychiki.
Przez dziesięć lat, doświadczywszy wielu pozytywnych, leczniczych właściwości Tarcz Obronnych, postanowiłam wykorzystać je również do tego, aby pomagać innym osobom, które doświadczyły przemocy. Stąd wziął się pomysł na warsztaty ARTraumy®, podczas których uczestnicy bądź uczestniczki mogą budować własne Tarcze Obronne i w ten sposób wyzwalać się z traumatycznych doświadczeń bądź przeobrażać je. Informacje o projekcie.
dr Agata Norek
Za swoją pracę doktorską "TARCZE OBRONNE" w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach otrzymała w roku 2013 wyróżnienie oraz nominację do "Nagrody Prezesa Rady Ministrów" na najlepsze doktoraty w Polsce. W roku 2012 założyła stowarzyszenie "SHIELDS AGAINST VIOLENCE SAV" e. V., które zajmuje się problematyką zwalczania skutków przemocy, edukacji na temat skutków przemocy oraz leczenia PTSD poprzez sztukę. W 2015 r. wystawę TARCZ OBRONNYCH zaprezentowała szerokiej publiczności w Parlemancie Bawarii, w Monachium. Wydarzenie nosiło tytuł "SILNE KOBIETY DLA LEPSZEGO ŚWIATA". Magazyn "VOGUE" w wydaniu 1|2016 umiescil artykuł o projekcie Agaty Norek "TARCZE OBRONNE". Kolejna informacja o projekcie ukazała się w 2017 roku we wrześniowym wydaniu brtyjskiego VOGUE´a. W lipcu 2016 "TARCZE OBRONNE" otrzymały 3. miejsce w konkursie "AUGSBURGER MEDIENPREIS" w kategorii "INSPIRACJE". We wrześniu 2016 r. Obok prof. Jerzego Vetulaniego, Wojciecha Eichelbergera, prof. Cezarego Szczylik oraz Justyny Pronobis-Szczylik była gościem specjalnym seminariów pt. "Intergracja życia - lepiej kochać, pracować i być" organizowamych przez "VERSO - centrum pomocy psychologicznej, terapii i edukacji". W październiku 2017 r. Agata Norek otrzymała tytuł LWICY BUSINESS´u przyznawany przez magazyn LAW BUSINESS QUALITY. Agata Norek otrzymała ją za swoje działania jako pierwsza przewodnicząca stowarzyszenia SAV e.V. W czerwcu 2018 r. wystąpiła w trakcie V Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowo – Szkoleniowej „TRZY SIOSTRY LĘKU: AGRESJA, NIENAWIŚĆ I TRAUMA”na Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, przedstawiając główne założenia metody ARTrauma®.
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska
e-mail: [email protected]
Miejsce
Uniwersytet SWPS,
Wydział Zamiejscowy w Katowicach
ul. Techników 9