„Zakochanie jest jak stanie na palcach” – mówiła podczas jednego z wykładów prof. Katarzyna Popiołek. W końcu trzeba postawić stopy na ziemi. W jaki sposób zatem zmienia się nasza miłość? Co decyduje o trwałości związków? Dlaczego tak bardzo marzymy o romantycznej miłości? Na te i wiele innych pytań odpowiadać będą psychologowie i seksuolodzy podczas październikowej Strefy Psyche na Uniwersytecie SWPS w Sopocie.
O tym jak pielęgnować bliskość emocjonalno-seksualną w długotrwałym związku dowiemy się podczas warsztatu z Izabelą Jąderek już 13 października. Natomiast o micie miłości romantycznej oraz jej przemianach mówić będzie 17 października prof. dr hab. Bogdan Wojciszke. O miłości, seksie i etapach w związku opowiedzą podczas dyskusji dr Katarzyna Waszyńska i dr Robert Kowalczyk. Z kolei 20 października zapraszamy na dwa warsztaty: „Kobiecość, męskość, seksualność – czyli z czym wchodzimy w związki”, który poprowadzi dr Katarzyna Waszyńska oraz „Seks i Internet”.
Wykład I
Miłość i inne nieszczęścia
Wykład będzie poświęcony tematyce miłości i seksu oraz czynnikom, które warunkują jakość i trwałość związków. Zagadnienia miłości i seksu zostaną przedstawione w kontekście faz i etapów rozwoju relacji. Wszystko to w oparciu o współczesne badania naukowe oraz doświadczenia kliniczne autorów w pracy terapeutycznej z parami.
Katarzyna Waszyńska – psycholog, seksuolog kliniczny, specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego, doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych, specjalista drugiego stopnia w zakresie edukacji seksualnej. Adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Psychoterapii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Studiów Podyplomowych Seksuologii na WSE UAM. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z psychologią, seksuologią, terapią. Obejmują także promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej.
Robert Kowalczyk – dr n. med., mgr psychologii. Psycholog, seksuolog kliniczny (specjalizacja 2007), biegły sądowy. Absolwent Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2003), studiów podyplomowych z zakresu opiniowania sądowo-psychologicznego: Uniwersytet Śląski w Katowicach (2007), Studium Doktoranckiego Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu (2007). Kierownik Zakładu Seksuologii Wydziału Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współpracuje (wykładowca) z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Termin i miejsce20 października, godz. 18.30 - 20.00, aula 015
Uniwersytet SWPS w Sopocie, ul. Polna 16/20
Wykład II
Miłość i jej przemiany
Kult miłości romantycznej jest w naszej kulturze równie rozpowszechniony co niedorzeczny. Rozsądek i realizm miłości nie zabijają, lecz są wręcz całkowicie niezbędne dla trwania związku dwojga ludzi. Dlaczego więc tak bardzo kultywujemy miłość romantyczną? Czy jesteśmy świadomi tego, że romantyczne uniesienia nie będą trwały zawsze? Przedmiotem wykładu jest dynamika miłości – czyli zmiany, jakie zachodzą w bliskim związku w miarę czasu jego trwania. Punktem wyjścia jest konstatacja, że na miłość zawiera trzy składniki, z których każdy ma odrębną, samoistną dynamikę: intymność, namiętność i zaangażowanie. Przy założeniu, że każdy składnik może pojawiać się (lub nie) z ponad-progowym natężeniem powyżej którego wpływa na charakter związku, sformułować można sześciofazowy model bliskiego związku. Kolejne fazy przedstawiają się następująco: zakochanie (tylko namiętność), romantyczne początki (dołącza intymność), związek kompletny (dołącza zobowiązanie), związek przyjacielski (zanika namiętność), związek pusty (zanika intymność), rozpad (zanika zobowiązanie). Wykład omawia zarówno trzy składniki, jak i sześć faz miłości.
prof. Bogdan Wojciszke – psycholog, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Autor licznych badań z zakresu spostrzegania i oceniania ludzi, dynamiki bliskich związków uczuciowych, psychologii władzy, postawy Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywności i godności jako wartości etycznych współczesnego społeczeństwa polskiego. W ramach staży naukowych przebywał na Uniwersytecie w Aberdeen, w Max-Planck-Institut w Berlinie, w Paryżu i Oxfordzie. Stypendysta Fundacji Humboldta. Uzyskał liczne nagrody, m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiej Akademii Nauk.
Termin i miejsce17 października, godz. 17.00 - 18.30, aula 015
Uniwersytet SWPS w Sopocie, ul. Polna 16/20
Warsztat I
Jak budować bliskość bez przemocy?
Brak sprzeczek i kłótni nie oznacza, że partnerzy zawsze się ze sobą zgadzają, a komunikacja w związku jest dobra. Czasami to tylko pozór porozumienia, pod którym kryje się brak umiejętności bądź możliwości rozmawiania ze sobą, komunikowania potrzeb. Niewypowiedziane żal i pretensja zostają wyrażone w inny sposób – milczeniem, zapominaniem czy tzw. „fochem”. Często nie uświadamiamy sobie, że doświadczamy biernej agresji lub sami w pasywny sposób pokazujemy złość. Skonfrontowanie z zachowaniem swoim i drugiej osoby może być pierwszym krokiem do oczyszczenia atmosfery w relacji. Podczas warsztatu porozmawiamy o adekwatnym nazywaniu emocji oraz nauczymy się bezpieczniejszego wyrażania swoich uczuć i potrzeb otwarcie.
Marta Dora – psycholog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Poradni Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz w Pracowni Seksuologii UJ CM. Doktorantka Instytutu Psychologii UJ, ma otwarty przewód certyfikacyjny seksuologa klinicznego przy Polskim Towarzystwie Seksuologicznym. Uczestniczy w całościowym szkoleniu psychoterapeutycznym przygotowującym do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Jest certyfikowanym przez Krajowe Centrum ds. AIDS doradcą poradnictwa okołotestowego w zakresie HIV, edukatorem seksualnym i wykładowcą akademickim.
Termin i miejsce13 października 2016 r., godz. 17.00-18.30, sala 203
Uniwersytet SWPS, ul. Polna 16/20.
Warsztat II
Kobiecość, męskość, seksualność - czyli z czym wchodzimy w związki
Problematyka kobiecości, męskości towarzyszy nam zarówno w życiu codziennym: w kontaktach interpersonalnych, jak również w sferze bliskich relacji. Celem warsztatu będzie przyjrzenie się tym trzem obszarom a także próba określenia wzajemnych zależności między nimi a naszą seksualnością w związku.
Katarzyna Waszyńska – psycholog, seksuolog kliniczny, specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego, doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych, specjalista drugiego stopnia w zakresie edukacji seksualnej. Adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Psychoterapii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Studiów Podyplomowych Seksuologii na WSE UAM. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z psychologią, seksuologią, terapią. Obejmują także promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej. Okresowo współpracuje z ośrodkami telewizyjnymi w Krakowie i Warszawie, w ramach programów publicystycznych i edukacyjnych. Działalność kliniczną terapeutyczną w Poznaniu prowadzi od 1997 roku.
Termin i miejsce20 października 2016 r., godz. 16.30 – 18.00, sala 203
Uniwersytet SWPS w Sopocie, ul. Polna 16/20
Warsztat III
(równolegle z warsztatem II)
Seks i Internet
Słowo "seks" jest jednym z najczęściej wyszukiwanych treści w przeglądarkach internetowych. Internet jest jednym z ważniejszych źródeł wiedzy o seksualności, jest także swoistą niszą seksualności min. tworząc cyberseksualność. Kontakty w sieci przeobrażają rzeczywistość i kreują nowe podejście do seksualności i intymności. Podczas warsztatu poruszone będą tematy tj. jakie informacji dotyczących seksu najczęściej poszukiwane są w Internecie, jakie z tego płyną zagrożenia/szanse oraz jaki jest możliwy wpływ tych treści na seksualność, związek?
dr Robert Kowalczyk – dr n. med., mgr psychologii. Psycholog, seksuolog kliniczny (specjalizacja 2007), biegły sądowy. Absolwent Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2003), Studiów podyplomowych z zakresu opiniowania sądowo-psychologicznego: Uniwersytet Śląski w Katowicach (2007), Studium Doktoranckiego Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu (2007). Kierownik Zakładu Seksuologii Wydziału Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współpracuje (wykładowca) z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Autor i współautor ponad 60. publikacji medycznych i psychologicznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Uczestniczy w realizacji wielu projektów naukowo-badawczych z dziedziny seksuologii, psychologii i psychiatrii. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Rady Naukowej (MSM) Krajowego Centrum ds. AIDS
Termin i miejsce
20 października 2016 r., godz. 16.30-18.00, sala 208
Uniwersytet SWPS w Sopocie, ul. Polna 16/20
Kontakt
Paulina Okuniewska
[email protected]
tel. 58 721 46 95
tel. kom. +48 694 441 7270
Limit miejsc na warsztat I i II został wyczerpany. Ostatnie miejsca na warsztat „Seks i Internet”
[Form StrefaPsyche_10_2016_Sopot not found!]