Fakt, że posiadamy takie ciało a nie inne ma decydujący wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy i rozumiemy otaczający świat. Nasze umysły rezydują w naszych ciałach i wspólnie tworzą nierozerwalną więź. Czy to ciało wpływa na nasze myśli, czy też myśli na ciało? Czy ułożenie naszego ciała może wpływać na nasze sądy i postawy? W jaki sposób doznania sensomotoryczne kształtują nasze myślenie i relacje społeczne? Na te pytania, podczas kolejnego spotkania z książką psychologiczną w Sopocie, odpowie dr Aleksandra Szymków-Sudziarska – autorka książki „Umysł uwolniony. O poznaniu zakorzenionym w ciele i świecie społecznym”. W swojej publikacji udowadnia, że istnieje ścisła więź między ciałem, umysłem i środowiskiem, które to elementy stanowią składowe dynamicznego systemu.
Dualizm czy jedność?
Umysł nie powinien być przedstawiany jako odizolowany od reszty ciała, ponieważ istnieje nierozerwalna relacja między ciałem i umysłem. Właśnie dzięki temu, że dostrzeżemy relację między nimi, a także relację między człowiekiem i środowiskiem, możemy lepiej zrozumieć procesy poznawcze człowieka. W książce przedstawiono wiele nowych faktów na temat umysłu oraz indywidualistyczne i eksternalistyczne podejścia w jego rozumieniu, a także zagadnienia takie jak zakorzenienie poznania w środowisku – poznanie sytuowane oraz poznanie dystrybuowane.
W czasie spotkania w Sopotece będzie możliwość zakupienia książki "Umysł uwolniony O poznaniu zakorzenionym w ciele i świecie społecznym".
dr Aleksandra Szymków-Sudziarska
doktor psychologii, adiunkt w Zakładzie Psychologii Społecznej i Metodologii Badań przy sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS. Członek Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej, Association for Psychological Science, European Association of Experimental Social Psychology oraz Human Behavior and Evolution Society. Współtworzy Laboratorium Psychologii Poznania Społecznego w obrębie sopockiego SWPS. Główne obszary zainteresowań badawczych to poznawcza psychologia społeczna, procesy ucieleśnionego i sytuowanego poznania, psychologia ewolucyjna.
"Umysł uwolniony" to przystępnie napisany przegląd badań z nurtu ucieleśnionego poznania. Autorka opisuje klasyczne ujęcia umysłu oparte na metaforze komputerowej oraz przedstawia argumenty za "uwolnieniem" umysłu, prezentując teorie i dowody empiryczne postulujące zakorzenienie poznania w działaniu, w ciele i w środowisku.
Organizatorzy
Uniwersytet SWPS we współpracy z Sopoteką zaprasza na otwarte wykłady i warsztaty. Cyklicznie, na scenie Sopoteki odbywają się spotkania prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu SWPS. Eksperci dzielą się wiedzą w ramach spotkań autorskich, jak i recenzji wartościowych publikacji z obszaru szeroko pojętej psychologii.
Termin i miejsce
7 lutego 2019 r., godz. 18.00-19.30
Sopoteka, Sopot Centrum, poziom +2, Tadeusza Kościuszki 14, Sopot
Kontakt
Anna Niedźwiedzka
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 58 721 46 95
e-mail: [email protected]
[Form SpotkanieKsiazka_17012019_Sopot not found!]