Koło psychologiczne to cykliczne zajęcia dla uczniów szkół średnich zainteresowanych psychologią. Głównym celem zajęć jest zainteresowanie uczniów szkół średnich psychologią oraz wyposażenie ich w umiejętności przydatne w życiu codziennym, których wciąż nie obejmuje podstawowy program nauczania. Oferta skierowana jest do wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się na Uniwersytecie SWPS w Sopocie.
Zgłoszenia
Podczas spotkań uczniowie uczą się podstaw współczesnej psychologii oraz poznają szeroki zakres jej zastosowań. Uzyskują wiedzę na temat eksperymentów psychologicznych, emocji, radzenia sobie ze stresem i innych, przydatnych umiejętności. Dzięki warsztatowej formie zajęć, uczestnicy mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy teoretycznej w praktyce.
Osoby, które będą obecne na minimum 5 spotkaniach, otrzymają na koniec certyfikat potwierdzający ich członkostwo w kółku.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie. Obowiązują zapisy indywidualne.
Spotkania odbywają się w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 17:00, począwszy od października. Czas trwania każdego spotkania – 90 min.
Jak tworzyć i pielęgnować związki
- Termin: 14 lutego 2019, godz. 17.00
Miłość wcale nie oznacza, że ciągle odczuwamy to samo. Wręcz przeciwnie, na początku możemy czuć motyle w brzuchu, zaś później emocje, które można określić jako „trudne”. To złość, lęk, bezsilność, zazdrość, frustracja. Jak je okiełznać? Co zrobić, aby nie zdominowały naszego życia? Czy dorastanie to dobry czas na głębokie uczucie? Czy pierwsza miłość będzie trwała wiecznie? Wreszcie, jak spojrzeć z dystansu na siebie i innych? Z tymi pytaniami zmierzymy się podczas warsztatów. Wszystko to w odwołaniu do psychologicznych teorii na temat miłości.
Zbadaj swoją inteligencję emocjonalną
- Termin: 14 marca 2019, godz. 17.00
Inteligencja emocjonalna to rodzaj inteligencji mającej znaczenie w przetwarzaniu informacji o emocjach. Obejmuje ona cztery grupy zdolności: rozpoznanie emocji, używanie emocji, rozumienie emocji i zarządzanie emocjami. Podczas warsztatu skupimy się na jej dwóch aspektach: rozpoznawaniu emocji na podstawie ekspresji mimicznych oraz rozumieniu emocji. Najpierw poznamy pojęcie inteligencji emocjonalnej. Potem każdy z uczestników w badaniu indywidualnym dotyczącym rozpoznawania oraz rozumienia emocji.
Jak być bardziej szczęśliwym
- Termin: 11 kwietnia 2019, godz. 17.00
Większość z nas deklaruje chęć bycia szczęśliwymi. Schody zaczynają się, kiedy ktoś spyta, czym jest szczęście. W odpowiedzi możemy dostać setki recept na szczęśliwe życie. Czy będą skuteczne?
Szczęście, podobnie jak inne zjawiska dotyczące ludzkiej psychiki, można zbadać naukowo. Zajmuje się tym psychologia pozytywna. Co więcej, istnieją sprawdzone naukowo metody na zwiększanie naszego poziomu szczęścia. Te metody nazywane są interwencjami pozytywnymi. W trakcie warsztatu przedyskutujemy i przećwiczymy w praktyce interwencje pozytywne.
Małgorzata Osowiecka
Psycholog, wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Sopocie, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS. Zrealizowała grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytet Młodych Wynalazców pt. „Dynamika emocji w procesie twórczym”, kierownik grantu Preludium Narodowego Centrum Nauki na temat odbioru poezji. Prowadzi ćwiczenia i konwersatoria z psychologii poznawczej, emocji i motywacji oraz diagnozy twórczości, a także treningi twórczości i kreatywnego pisania.
dr Dorota Szczygieł
Specjalizuje się w uwarunkowaniach i konsekwencjach regulacji emocji w pracy zawodowej. Bada, w jaki sposób strategie regulacji emocji stosowane przez pracownika wpływają na jego dobrostan, a w szerszej perspektywie na kondycję ekonomiczną organizacji. Jest autorką licznych publikacji dotyczących związku między emocjami i inteligencją emocjonalną a psychicznym dobrostanem człowieka. Na Uniwersytecie SWPS w Sopocie prowadzi zajęcia z zakresu diagnozy psychologicznej oraz psychologii różnic indywidualnych.
Stanisław Borawski
Absolwent psychologii klinicznej i pasjonat wiedzy. W centrum zainteresowania stawia człowieka i relacje międzyludzkie. Pracuje z grupami, ucząc umiejętności przydatnych w dzisiejszych dynamicznie zmieniających się czasach. Swoją przyszłość wiąże przede wszystkim z pracą szkoleniową oraz branżą IT. Posiada certyfikat mediatora konfliktów cywilnych i gospodarczych oraz rówieśniczych.
Miejsce
Uniwersytet SWPS
Wydział Zamiejscowy w Sopocie
ul. Polna 16/20
Kontakt
Anna Niedźwiedzka
Koordynator Projektu Strefa Młodzieży w Sopocie
tel. 694 441 727
e-mail: [email protected]