Od najmłodszych lat żyjemy w przeświadczeniu, że na końcu naszej przygody ze szkołą czeka nas egzamin dojrzałości. Niezależnie od tego, czy pisany wielkimi literami, kursywą czy traktowany synonimicznym pojęciem – matura, zaprzyjaźnienie się z myślą o nadchodzącym finale finałów jest trudne. Często zapominamy, że ten urastający do rozmiarów monstrum egzamin jest nie tylko sprawdzianem stanu wiedzy, pamięci i umiejętności, lecz także wglądem w nasze przygotowanie psychologiczne i bazę emocjonalną. O tym, jak poradzić sobie m.in. ze stresem i nie dać się zwieść prokrastynacji porozmawiamy podczas Studniówki ze Strefą Młodzieży Uniwersytetu SWPS – cyklu warsztatów, który pomoże Wam zmierzyć się z maturą.
O spotkaniu
Podczas warsztatów poszukamy odpowiedzi na takie pytania, jak:
- Jak się uczyć, żeby się nauczyć?
- Z czym związana jest „pustka w głowie” i jak z nią walczyć?
- W jaki sposób, przygotowując się do matury, ustalać priorytety?
- Czym jest prokrastynacja i jak jej uniknąć?
- Czy można oswoić stres i z wroga uczynić go przyjacielem?
- Czy deadline może wpłynąć na nas mobilizująco?
- Przy okazji, jak to bywa na studniówce, będziemy się dobrze bawić :)
Wydarzenie jest skierowane do maturzystów.
Harmonogram | równoległe warsztaty, godz. 9.00-10.30; 10.45-12.15; 12.30-14.00
- Czym jest stres i jak opanować go w dniu matury? – mgr Michał Kuchczyński | sala 1.6
- Jak się uczyć, żeby się nauczyć? – Urszula Loose | sala 1.8
- Zegar tyka! Czyli w jaki sposób zarządzać czasem i nie dać się prokrastynacji? – mgr Stanisław Borawski | sala 2.3
- Sztuka skutecznej autoprezentacji, czyli jak zabłysnąć na maturze ustnej? – mgr Bartosz Karcz | sala 2.4
Czym jest stres i jak opanować go w dniu matury?
Podczas warsztatu uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak działa stres, jak radzić sobie z nim w życiu codziennym i co zrobić, żeby nie przeszkodził nam podczas egzaminu maturalnego? Odpowiemy również na pytania, czy stres ma tylko negatywny wymiar oraz jakie są skutki stresu długofalowego. Jednym zdaniem spróbujemy pokazać Ci, jak z wroga zrobić przyjaciela.
mgr Michał Kuchczyński – psycholog, psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz Oxford Cognitive Therapy Centre, wykładowca w sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS. Od wielu lat prowadzi warsztaty antystresowe m.in. dla funkcjonariuszy straży pożarnej, policji i straży granicznej.
Jak się uczyć, żeby się nauczyć?
Czy istnieje idealny sposób na efektywną naukę i czy stosowanie mnemotechnik rozwiąże wszystkie problemy związane z uczeniem się? Niestety nie. Jednak sprawa nie jest przegrana. Każdy z nas jest inny i posiada odmienne kompetencje, których używa w procesie uczenia się. Dzięki poznaniu mechanizmów działania uwagi i pamięci można efektywnie wykorzystać swój potencjał w uczeniu się. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak ważna w nauce jest koncentracja, dlaczego czasem warto się „nie uczyć” oraz jak posługiwać się posiadanymi już umiejętnościami w procesie planowania nauki oraz samego uczenia się.
Urszula Loose – studentka 5. roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Od kilku lat towarzyszy młodym ludziom w rozwoju psychologicznym, stawiając na integrację życia fizycznego, psychicznego i duchowego. A w codzienności? Świętuje małe sukcesy, rozmawia i stara się rozwijać relacje i miłość, które nadają jej życiu harmonię i pełnię radości.
Zegar tyka! Czyli w jaki sposób zarządzać czasem i nie dać się prokrastynacji?
Czy ciągle brakuje ci czasu? Masz uczucie, że obowiązki cię przerastają? Marzysz o tym, żeby doba trwała co najmniej 48 godzin? Niestety, nie nagniemy czasu, ale możemy zmienić siebie. Podczas spotkania dowiesz się, jak lepiej się zorganizować, jak pozbyć się nawyku odświeżania Facebooka oraz jak zdążyć z nauką do matury.
Stanisław Borawski – absolwent psychologii klinicznej i pasjonat wiedzy. W centrum zainteresowania stawia człowieka i relacje międzyludzkie. Pracuje z grupami, ucząc umiejętności przydatnych w dzisiejszych dynamicznie zmieniających się czasach. Swoją przyszłość wiąże przede wszystkim z pracą szkoleniową oraz branżą IT. Posiada certyfikat mediatora konfliktów cywilnych i gospodarczych oraz rówieśniczych.
Sztuka skutecznej autoprezentacji, czyli jak zabłysnąć na maturze ustnej?
Celem warsztatu jest przedstawienie, czym jest erystyka oraz w jaki sposób może nam się przydać podczas egzaminów ustnych. Uczniowie często po raz pierwszy właśnie na maturze spotykają się z taką formą sprawdzenia wiedzy. Jest ona często stresująca i niekiedy sprawia, że brakuje nam słów. Podczas warsztatu uczniowie poznają moc słowa, a także dowiedzą się, jakie triki zastosować, gdy w głowie pustka.
mgr Bartosz Karcz – psycholog, nauczyciel akademicki i naukowiec, pracuje w sopockiej filii Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się poradnictwem oraz szkoleniami z zakresu wspomagania rozwoju, rozwoju psychoseksualnego, komunikacji i profilaktyki zdrowia. Jest członkiem zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej w gdyńskim MOPS. Współpracuje z instytucjami pomagającymi młodzieży i seniorom.
Termin i miejsce
27 lutego 2019 r., godz. 09.00-14.00
Uniwersytet SWPS
Wydzial Zamiejscowy w Sopocie
ul. Polna 16/20, sale: 1.3, 1.6, 2.3, 2.4
Kontakt
Anna Niedźwiedzka
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 58 721 46 95, tel. kom. +48 694 441 727
[email protected]