Każdy z nas ma swoją pamięć – to dzięki niej wiemy, kim jesteśmy. Ale czy istnieje jakieś My, które swoją tożsamość również buduje na pamięci? A jeśli tak, to czy pamięć owego My, pamięć zbiorowa, składa się z pamięci indywidualnych, autobiograficznych? Zapraszamy na pasjonującą rozmowę w ramach cyklu spotkań z książką psychologiczną „Mistrzowie psychologii”. Dyskutować będą dwa autorytety w dziedzinie psychologii: prof. Wiesław Łukaszewski i prof. Tomasz Maruszewski, a ich rozmowa skupi się na tematyce zawartej w książce „Gdzie podziała się nasza pamięć? Od pamięci autobiograficznej do pamięci zbiorowej” autorstwa prof. Tomasza Maruszewskiego z Uniwersytetu SWPS.
Wydarzenie objęte jest patronatem Strefy Psyche.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Prosimy o rezerwację uczestnictwa przez wydarzenie.
Od pamięci autobiograficznej do pamięci zbiorowej
Tak jak zbiorowość nie jest wyłącznie sumą jednostek, tak samo pamięć zbiorowa nie może być sumą jednostkowych pamięci. Istnieją wprawdzie pewne analogie, lecz mogą one posłużyć tylko jako wskazówki do badania tego złożonego zjawiska, interesującego zarówno dla psychologów, jak i dla historyków, antropologów, socjologów czy literaturoznawców. Zagadnienie pamięci zbiorowej ma więc charakter interdyscyplinarny. Przedstawiciele różnych dziedzin szukają odpowiedzi na pytanie, co owa pamięć zawiera, jakie informacje trafiają do jej zasobów, a jakie z niej znikają – lub są wymazywane. Z pamięcią zbiorową łączą się bowiem pewne procesy: jej formowania, zniekształcania, a nawet zawłaszczania.
To, do jakiej pamięci się odwołujemy – czy tej, która gloryfikuje naszą przeszłość, celebruje męczeństwo i chwali dokonania, czy może tej, w której obraz naszej wspólnoty jest nieco mniej idealizowany – wywiera istotny wpływ na to, jak traktujemy samych siebie, a także innych ludzi, tych, którzy tworzą odrębne zbiorowości. Znacząco wpłynie też na naszą przyszłość, którą dopiero zbudujemy.
Z recenzji Wiesława Łukaszewskiego:
„Książka Tomasza Maruszewskiego jest cennym źródłem wiedzy psychologicznej nie tylko o tym, jak tworzy się i jak funkcjonuje pamięć zbiorowa, lecz przede wszystkim o tym, w jaki sposób jest użytkowana w społecznej codzienności. Ma to szczególne znaczenie w społeczeństwach trapionych przez konflikty światopoglądowe czy polityczne, bo skonfliktowane strony tworzą odmienne wersje zbiorowej pamięci dotyczącej tych samych faktów, zdarzeń czy idei. Zrozumienie istoty wielu konfliktów społecznych jest tym samym niemożliwe bez rekonstrukcji różnych wersji pamięci zbiorowej”.
O cyklu „Mistrzowie psychologii”
Cykl spotkań „Mistrzowie psychologii” promuje dobre i ważne książki popularnonaukowe z zakresu psychologii i nauk społecznych oraz przyczynia się do popularyzacji nauki. Profesjonalna literatura psychologiczna jest o wiele bardziej wartościowa niż popularne poradniki, które pisane są często przez niekompetentnych autorów. W ramach „Mistrzów psychologii” odbywają się pogłębione, interesujące i rzetelne dyskusje wybitnych autorytetów oraz znanych i cenionych psychologów. Przyczynkiem do każdego spotkania jest dana książka o tematyce psychologicznej, o której z autorem dyskutuje inny autorytet w danej dziedzinie. Razem z naszym cyklem chcemy dotrzeć do szerokiego grona czytelników i osób zainteresowanych psychologią.
prof. Tomasz Maruszewski – profesor psychologii, wybitny badacz pamięci autobiograficznej, od pewnego czasu zajmuje się też pamięcią zbiorową. Pracuje w Filii Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Specjalizuje się w psychologii poznawczej, w kręgu jego zainteresowań badawczych znajdują się jednak również zagadnienia z pogranicza psychologii poznawczej i psychologii emocji, takie jak poznawcza reprezentacja emocji. Autor „Psychologii poznania” i „Pamięci autobiograficznej”, współautor monografii „Emocje – aleksytymia – poznanie” (wspólnie z Elżbietą Zdankiewicz-Ścigałą) oraz „Psychologii. Podręcznika akademickiego”. Opublikował wiele artykułów naukowych, a także prac popularyzatorskich. Ma dwoje dzieci – Joannę i Krzysztofa. Pasjonuje się muzyką barokową i fotografią.
prof. Wiesław Łukaszewski – wybitny autorytet w dziedzinie psychologii osobowości i psychologii społecznej. Autor licznych książek i artykułów naukowych. Znany popularyzator psychologii. Wieloletni przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Obecnie profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Miłośnik dobrej literatury, muzyki oratoryjnej i ogrodów.
Organizatorzy
- Wydawnictwo Smak Słowa
- Uniwersytet SWPS
Termin i miejsce
11 grudnia 2019 r., godz. 18.00–20.00
Księgarnia Smak Słowa
ul. Bohaterów Monte Cassino 6A, Sopot
Kontakt
Iga Lewicka
tel. 58 721 46 95 | tel. kom. +48 694 441 727
e-mail: [email protected]