Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży to niezwykle złożony problem, który z roku na rok narasta i przyjmuje różne formy. Ponadto w okresie dojrzewania pojawiają się dodatkowe trudności w interpretacji zachowań nastolatka. Jak zatem rozpoznać objawy nałogu u swojej pociechy na wczesnym etapie? Co najczęściej popycha młodych ludzi do eksperymentowania z używkami i jaką rolę odgrywa w tym kontekście ich relacja z rodzicami czy opiekunami? W jaki sposób wdrożyć skuteczną pomoc w sytuacji kryzysu? Na te pytania odpowiedzą eksperci już 3 listopada podczas webinaru „Oblicza uzależnienia wśród dzieci i młodzieży”, organizowanego przez Urząd Miasta Poznania przy współpracy ze Strefą Psyche Uniwersytetu SWPS.
Spotkanie składać się będzie z dwóch wykładów, które dostarczą rodzicom i opiekunom maksimum wiedzy związanej z uzależnieniami u młodych osób oraz wskazówki, gdzie szukać specjalistycznej pomocy. Gośćmi webinaru będą Monika Gendek – psycholożka i psychoterapeutka oraz dr Eryk Matuszkiewicz – toksykolog.
Projekt realizowany przy współpracy i finansowany przez Miasto Poznań w ramach projektu pt. „Poznań Uzależniony od Profilaktyki - moduł dla rodziców i opiekunów borykających się z problemami uzależnień swoich dzieci”.
Spotkanie jest realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania!
Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Kliknij by uzupełnić formularz zgłoszeniowy.
Agenda spotkania
Spotkanie „Oblicza uzależnienia wśród dzieci i młodzieży” podzielone będzie na dwa moduły.
18.00 prowadząca: Monika Gendek, „Uzależnienia dzieci i młodzieży – jak rozpoznać, że dziecko ma problem” Podczas wystąpienia dowiemy się: na czym polega mechanizm uzależnienia; jakie czynniki są konieczne, aby zachowania eksperymentujące mogły przerodzić się w uzależnienie; jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą, by zyskać szansę na wyjście z nałogu.
19.05 prowadzący: dr Eryk Matuszkiewicz, „Dwa oblicza narkomanii: psychoaktywacja i odurzenie” Podczas spotkania podejmiemy tematykę zatruć narkotykami i towarzyszących im objawów, a także negatywnych skutków długotrwałego zażywania substancji odurzających.
Na wydarzeniu będzie zapewniony tłumacz języka migowego.
Organizatorzy
- Urząd Miasta Poznań
- Uniwersytet SWPS
- Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Gościni
Monika Gendek – psycholożka i psychoterapeutka. Ukończyła psychologię na UAM w Poznaniu (specjalność: Psychologia kliniczna człowieka dorosłego), czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie oraz liczne kursy i szkolenia z zakresu pomocy psychologicznej. Ma za sobą blisko dwudziestoletnie doświadczenie we wspieraniu osób dorosłych, dzieci szkolnych, nastolatków i rodziców w codziennych zmaganiach jak i poważnych trudnościach osobistych oraz relacyjnych. Jednym z jej mistrzów psychoterapii jest amerykański psychiatra i psychoterapeuta- Yrvin Yalom. W jednej ze swoich książek napisał on: „Najważniejszą rzeczą jaką terapeuta ma do zaoferowania, jest autentyczna, uzdrawiająca relacja, z której pacjent może wydobyć to, czego potrzebuje”. Dla mnie właśnie w tym leży fenomen i piękno spotkania psychoterapeuty i osoby poszukującej pomocy. Prowadzi pracę indywidualną oraz grupową w formie warsztatów, grup rozwojowych, terapeutycznych i sesji rodzinnych.
Gość
dr Eryk Matuszkiewicz – toksykolog, w 2002 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W tym samym roku rozpoczął pracę w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UMP Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei, gdzie rozpoczął specjalizację z chorób wewnętrznych. W 2008 r. zmienił miejsce pracy na Oddział Toksykologii tego samego szpitala. W 2011 r. uzyskał tytuł specjalisty z zakresu chorób wewnętrznych, a w 2016 r. z toksykologii klinicznej. Od 2013 r. jest zatrudniony w Zakładzie Medycyny Ratunkowej, który w 2018 r. zmienił nazwę i przekształcił się w Katedrę i Zakład Medycyny Ratunkowej. Obecnie jest w trakcie ukończenia pracy nad rozprawą doktorską nt.: „Ostre zatrucia w celach samobójczych u kobiet w okresie okołomenopauzalnym”.
Termin i miejsce
3 listopada 2021 r. (środa)
godz. 18.00–20.05, online
Kontakt
Anna Marszałek-Głowacka
[email protected]