Jako nowoczesna i zaangażowana w sprawy społeczne instytucja, konsekwentnie budujemy przestrzeń do dyskusji zwłaszcza wtedy, gdy problem wydaje się istotny z punktu widzenia praw człowieka czy w kontekście zdrowia publicznego. Dlatego 23 października o g. 17:00 organizujemy debatę dotyczącą sex workingu, inaczej – pracy seksualnej. Spotkanie jest kontynuacją webinaru zainicjowanego przez Koło Naukowe Seksuologii Uniwersytetu SWPS w Poznaniu w ramach Festiwalu Seksualności 2022.
Grono uznanych ekspertów z dziedziny seksuologii, psychologii i socjologii, poszuka odpowiedzi na pytania: Czym jest praca seksualna i jakie przybiera formy? Jak wygląda rynek usług seksualnych w Polsce? Kto wybiera tę branżę jako źródło dochodów i jakie motywacje nim kierują? Z jakimi zagrożeniami wiąże się wykonywanie tego zawodu? Czy i jaki wpływ ma wykonywanie pracy seksualnej na dobrostan psychiczny oraz życie seksualne osób świadczących te usługi? Kto i w jaki sposób może wspierać osoby wykonujące pracę seksualną? Czy w Polsce istnieje problem przymusu świadczenia usług seksualnych, a jeśli tak, jaka jest jego skala? Co mówią badania na ten temat?
W dyskusji eksperckiej wezmą udział: pedagożka i seksuolożka dr Joanna Dec-Pietrowska, socjolożka dr Agata Dziuban, psycholożka i seksuolożka dr Katarzyna Grunt-Mejer, która będzie jednocześnie moderatorką debaty oraz – seksuolożka i psychoterapeutka dr Magdalena Smaś-Myszczyszyn.
Spotkanie przewiduje także odpowiedzi na wybrane pytania z czatu. Przy tej okazji pragniemy podkreślić, że naszym celem jest opisanie i zrozumienie zjawiska jakim jest sex working w oparciu o rzetelne informacje, których źródłem jest wiedza naukowa. Zależy nam zatem na pozbawionych agresji i niepiętnujących reakcjach ze strony naszych Odbiorców.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.
Ekspertka
dr Joanna Dec-Pietrowska – doktor nauk humanistycznych, absolwentka pedagogiki terapeutycznej WSP w Zielonej Górze oraz Podyplomowych Studiów Wychowania Seksualnego Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje jako adiunktka w Katedrze Humanizacji Medycyny i Seksuologii, Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Konsultantka WHO w zakresie wsparcia i pomocy jednostek ochrony zdrowia w odniesieniu do problematyki przemocy seksualnej i gender based violence. Jest certyfikowaną trenerką edukatorów seksualnych, certyfikowaną doradczynią HIV/AIDS, certyfikowaną edukatorką w zakresie psychospołecznych aspektów epidemii HIV/AIDS oraz zarządzania wolontariatem. Posiada także certyfikat doradcy rodzinnego.
Naukowo, teoretycznie i praktycznie zajmuje się edukacją seksualną, outreachworkingiem oraz poradnictwem dla osób z grup marginalizowanych. Jej zainteresowania naukowe oraz praca badawcza skupiają się wokół zagadnień dotyczących edukacji seksualnej, outreach-/streetworkingu, praw i zdrowa seksualnego i reprodukcyjnego, zjawiska pracy seksualnej, profilaktyki HIV/AIDS, handlu ludźmi, gender oraz procesu kształcenia studentów kierunków medycznych w zakresie przedmiotów humanistycznych.
Należy do wielu międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych, m.in. Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego, Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Naukowego Towarzystwa Poradoznawczego. Jest także członkinią wielu międzynarodowych fundacji i organizacji pozarządowych, m.in. Zarządu Głównego Rejonu Europejskiego Międzynarodowej Federacji Planowanego Rodzicielstwa (IPPF) w latach 2009-2011, a w latach 2011-2014 roku piastowała urząd Prezydenta Rejonu Europejskiego IPPF. Aktywnie działa w organizacjach pozarządowych, m.in. Towarzystwie Rozwoju Rodziny, gdzie przez 6 lat była Wiceprzewodniczącą Zarządu Głównego.
Ekspertka
dr Agata Dziuban - socjolożka, adiunktka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaangażowana w realizację projektów badawczych poświęconych kształtowaniu polityk w zakresie HIV w Europie oraz sytuacji osób pracujących seksualnie w Polsce i w regionie. Kierowniczka polskiego zespołu w międzynarodowym projekcie "CrimScapes: Navigating citizenship through European landscapes of criminalisation" finansowanego przez New Opportunities for Research Funding Agency Cooperation in Europe (NORFACE), 2020-2024. Outreachworkerka i członkini Sex Work Polska, kolektywu działającego na rzecz praw osób pracujących seksualnie w Polsce.
Ekspertka
dr Magdalena Smaś-Myszczyszyn - seksuolożka, certyfikowana psychoterapeutka, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, certyfikowana trenerka terapii i profilaktyki uzależnień behawioralnych, superwizorka, wykładowczyni akademicka, doktorantka IPiN w Warszawie w zakresie nauk medycznych w specjalności psychiatria, założycielka Warszawskiego Instytutu Seksuologii i Psychoterapii, autorka i współautorka publikacji naukowych i popularno-naukowych w zakresie seksualności człowieka m.in. Psychoseksuologia (GWP 2022), Zaburzenia seksualne a psychoterapia behawioralno poznawcza (PZWL 2019), Seksualność w praktyce psychologicznej (Forum Media 2019) i wielu innych. Naukowo i klinicznie zajmuje się kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi oraz pozytywną seksualnością, a także pracuje wsparciowo z sexworkerami_kami.
Ekspertka i moderatorka
dr Katarzyna Grunt-Mejer - Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii, z dodatkowym wykształceniem w zakresie seksuologii, filozofii i bioetyki. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami etyki seksualnej, pomocy psychologicznej, funkcjonowania bliskich związków oraz seksuologią. Publikuje w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych z dziedziny psychologii, etyki i seksuologii. W latach 2013-2015 kierowała międzynarodowym projektem badającym postawy wobec relacji niemononormatywnych „Around consensual non-monogamies – assessing attitudes toward non-exclusive relationships and motivation to participate in them". Jest również członkiem komitetu naukowego największej światowej konferencji poświęconej związkom nienormatywnym „Conference on the Future of Monogamy and Non-monogamy”. Projekt pod kierownictwem dr Grunt-Mejer pt. "Pojęcie normy w seksuologii – analiza pochodzenia kryteriów diagnostycznych oraz ich społeczne i etyczne konsekwencje" uzyskał dofinansowanie w latach 2017-2020 w konkursie SONATA Narodowego Centrum Nauki. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu seksuologii, podstaw psychologii i metod badawczych w psychologii klinicznej; jest kierownikiem merytorycznym studiów podyplomowych seksuologia praktyczna
Termin i miejsce
23 października 2023 r.
godz. 17.00, online
Kontakt
Anna Marszałek-Głowacka
[email protected]