Coraz głośniej mówi się o terapeutycznym znaczeniu więzi człowieka z naturą, ale też o silnej wzajemnej zależności. Mimo to, w codziennej gonitwie często zapominamy, że jesteśmy częścią globalnego ekosystemu. Dopadają nas wątpliwości czy jednostkowe decyzje mają wpływ na środowisko, a działania polegające na segregowaniu śmieci, oszczędzaniu energii i świadomych konsumenckich wyborach, faktycznie mają sens. Tym bardziej, że narosło wokół tego tematu wiele szkodliwych mitów. Tymczasem natura sama upomina się o swoje prawa i, czasem w bardzo brutalny sposób, przypomina nam o nierozerwalnym związku człowieka z ekosystemem.
Czym dokładnie jest ekopsychologia i dlaczego stała się tak ważna w procesie wdrażania ekologicznych rozwiązań? Na czym polega zrównoważony rozwój? Czy istotnie mamy wpływ na zmiany klimatu? Jakie są społeczne nastroje w kontekście aktywności ekologicznej? Dlaczego bywamy zniechęceni i zdezorientowani? Jakie mity stały się źródłem dezinformacji?
O tym wszystkim podczas spotkania opowiedzą nasze ekspertki: psycholożka, trenerka podejścia uważności i współczucia dr Julia E. Wahl oraz psycholożka, socjolożka, psychoterapeutka systemowa Agnieszka Wołyńska.
W ramach cyklu „Prawdy i mity o ekologii. Jak być eko, kiedy jest się zielonym?” przyglądamy się najczęściej powtarzanym mitom na temat ekologii. W świecie pełnym sprzecznych informacji i uproszczonych odpowiedzi pomagamy oddzielić fakty od mitów, dostarczając wiedzy popartej nauką i doświadczeniem ekspertów. Naszym celem jest wspieranie świadomych wyborów oraz pokazanie, jak być naprawdę eko, nawet gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę ze zrównoważonym stylem życia.
Na webinar obowiązują zapisy, a całość będzie transmitowana na YouTube.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.
Ekspertki
dr Julia E. Wahl – wykładowczyni, założycielka i dyrektorka The Mind Institute (www.mindinstitute.com.pl) oraz Polskiej Szkoły Uważności (www.polskaszkolauwaznosci), kierowniczka i pomysłodawczyni podyplomowych Studiów Uważności i Współczucia na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu oraz Krakowie, Podyplomowych Studiów Ekopsychologii, Ekoterapii i Zmiany Społecznej na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu, prowadzi Szkolenia z Compassion-Focused Therapy (CFT)/Compassionate Mind Training (CMT) (www.cftpoland.pl) oraz Szkolenia Ekoterapii (www.ekoterapia.com.pl) w Polsce. Jedna z założycielek Polskiego Towarzystwa Mindfulness. Stworzyła program wsparcia dla pacjentów onkologicznych na podstawie podejścia współczucia w ramach doktoratu na University of Derby (Wlk. Brytanii). Regularnie pisuje do różnych czasopism w Polsce i zagranicą. Prowadzi szkolenia oraz warsztaty dla firm. Autorka książki „Kochać (się) mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne” (Wyd. Sensus). Pracuje na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Wydział Biologii, Instytut Biologii i Ewolucji Człowieka.
Agnieszka Wołyńska – ukończyła kurs terapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej, podyplomowe Studia Uważności i Współczucia na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu, ośmiomiesięczny międzynarodowy kurs dla terapeutów SCIP - Self - Compassion In Psychotherapy, a także – roczne Szkolenie z Ekoterapii. W obszarze psychoterapii indywidualnej i grupowej stosuje podejście systemowe, narracyjne oraz terapię skoncentrowaną na współczuciu. Ma ponad 15 lat doświadczenia w HR zewnętrznym i wewnętrznym. Prowadzi szkolenia i doradztwo systemowe dla organizacji. Projektuje procesy rozwojowe dla pracowników, analizując ich kompetencje, zasoby, talenty oraz potrzeby. Jest zaangażowana w budowanie procesów personalnych takich, jak: procesy ocen, modele kompetencyjne, zarządzanie przez cele, projektowanie systemów wynagrodzeń. Jest wykładowczynią na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Wyższej Szkole Bankowej, Collegium da Vinci i Szkole Głównej Handlowej.
Termin i miejsce
31 stycznia 2025 r.
godz. 17.00–18.00, online
Kontakt
Anna Marszałek-Głowacka
[email protected]