Pojawia się, kiedy ktoś nas zawiedzie, okłamie, wykorzysta, obrazi, stawi opór, wywrze presję. Złość jest emocją, która informuje nas o niezwykle istotnych rzeczach, które dzieją się w naszym życiu. Pozwala nam stawiać granice, wyrażać nasze potrzeby, mówić czego chcemy, a czego nie. Niektórzy nauczeni są nieokazywania złości, a niektórych złości nawet najmniejsza błahostka. Jak pracować nad swoją złością i używać jej z korzyścią dla siebie? Jakie oblicza przybiera i jak zdrowo ją rozładowywać? Czym się różni złość od agresji?
Psycholog, doktorantka na wydziale psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, założycielka portalu psychoedukacyjnego Zdrowa Głowa i kampanii społecznej „Mam Terapeutę” Joanna Gutral dyskutować będzie na ten temat z psychologiem dr Elżbietą Zdankiewicz-Ścigałą.
Złość ma wielką siłę. Wykorzystaj ją na swoją korzyść
Złość jest emocją mało akceptowalną przez nas i nasze społeczeństwo. Jak wiemy z doświadczenia, niektórzy nie potrafią kontrolować swojej złości, często wybuchają, działając w sposób destrukcyjny dla swoich relacji. Można się nauczyć to robić inaczej, bezpieczniej, w taki sposób, by nie krzywdzić innych. Niektórzy w procesie wychowania nauczyli się swoją złość tłumić. Dlaczego nie powinniśmy pozbywać się z naszego życia tej ważnej emocji?
Jak się okazuje, złoszczenie się może być przejawem kamuflowania przez nas innych trudnych, przeżywanych przez nas emocji (np. smutku, żalu, wstydu itp.). Złość ma wielką siłę – motywuje nas też do działania i podjęcia zmian. Jest więc zasobem, z którego warto czerpać. Jak wykorzystywać ją na własną korzyść?
dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała – psycholog, doktor nauk humanistycznych. Pracuje na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Autorka artykułów i książek naukowych z zakresu uwarunkowań rozwoju psychicznej reprezentacji emocji w normie i patologii (aleksytymii) oraz zaburzeń po stresie traumatycznym. Realizuje projekty badawcze w obszarze wpływu traum na rozwój PTSD i innych zaburzeń związanych z konsekwencjami traum złożonych. Kieruje autorskimi studiami podyplomowymi na Uniwersytecie SWPS: Psychologia kryzysu i interwencji kryzysowej oraz Psychotraumatologia. Od kilkunastu lat nieprzerwanie zajmuje się praktyką kliniczną, specjalizując się w psychoterapii osób, które doświadczyły traum złożonych. Jest członkiem między innymi, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i European Society for Traumatic Stress Studies. Autorka książki „Aleksytymia i dysocjacja jako podstawowe czynniki zjawisk potraumatycznych”.
Joanna Gutral – psycholog, doktorantka na Wydzale Psychologii Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS w Warszawie, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo Behawioralnej pod kierunkiem dr A. Popiel i dr E. Pragłowskiej na Uniwersytecie SWPS. Od lat zajmuje się psychoedukacją organizując warsztaty i spotkania, które uświadamiają, że psychoterapia to metoda oparta na dowodach naukowych. Jest współzałożycielką portalu Zdrowa Głowa i organizatorką kampanii społecznej „Mam Terapeutę”. Pracuje dydaktycznie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.