Nasila poczucie izolacji, zmarginalizowania, zaniża naszą samoocenę. Pozostawieni sami sobie, bez kogoś, na kogo możemy liczyć, zatapiamy się w niej. Samotność, bo o niej mowa, jest współcześnie zjawiskiem wielowymiarowym. Skąd się bierze uczucie osamotnienia nawet jeśli na co dzień jesteśmy otoczeni ludźmi? Czy „sam” rzeczywiście oznacza „samotny”? Jak długotrwała samotność odbija się na naszym życiu? Jak sobie z nią radzić? Dlaczego recepty na samotność szukamy „w sieci”? Czy przez komunikatory internetowe można prowadzić prawdziwe relacje?
Psycholog, doktorantka na wydziale psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, założycielka portalu psychoedukacyjnego Zdrowa Głowa i kampanii społecznej „Mam Terapeutę” Joanna Gutral dyskutować będzie na ten temat z psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.
Samotność w sieci
Walentynki – dla jednych to dzień romantycznego celebrowania związku, dla innych czas wręcz histerycznych emocji na tle „bycia samemu”. Single doskonale to znają – uczucia smutku i tęsknoty mieszają się z bezradnością, a nawet lękiem przed nawiązywaniem nowych relacji miłosnych. Później pojawia się poczucie samowystarczalności czy nawet wyższości wobec tych, którzy są „związani” węzłem małżeńskim czy inną formą deklaracji wobec drugiego człowieka. Na jakimś etapie życia samotności doświadcza każdy z nas. Wielu ludzi samotnie czuje się w swoich związkach, w przyjaźniach, relacjach koleżeńskich czy zawodowych. Relacji romantycznych, nowych przyjaciół czy po prostu wymiany z innymi ludźmi często szukamy „w wirtualu”. Jednak czy internet rzeczywiście może być remedium na samotność?
Ewa Chalimoniuk – certyfikowany psychoterapeuta, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Certyfikowany psychoterapeuta Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii. W latach 2009-2011 przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Integracji Psychoterapii. Prowadzi terapię indywidualną, rodzinną i grupową korzystając z różnych podejść teoretycznych. Absolwentka Wydziału Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Gdańskiego, Podyplomowych Studiów Profilaktyki i Resocjalizacji. Ukończyła Studium Terapii Rodzin. Posiada duże doświadczenie w pracy z osobami po stracie (żałoba) oraz pomocy osobom w kryzysie i traumie. Przez wiele lat prowadziła zajęcia na Uniwersytecie SWPS.
Joanna Gutral – psycholog, doktorantka na Wydzale Psychologii Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS w Warszawie, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej pod kierunkiem dr A. Popiel i dr E. Pragłowskiej na Uniwersytecie SWPS. Od lat zajmuje się psychoedukacją organizując warsztaty i spotkania, które uświadamiają, że psychoterapia to metoda oparta na dowodach naukowych. Jest współzałożycielką portalu Zdrowa Głowa i organizatorką kampanii społecznej „Mam Terapeutę”. Pracuje dydaktycznie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.