Chociaż gatunek ludzki ma kilkaset tysięcy lat i wszyscy jesteśmy jego przedstawicielami, człowiek - jego psychika i organizm - wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Jaką rolę odgrywa środowisko i genotyp w generowaniu przekonań 'religijnych'? Jakie są społeczne konsekwencje unikania patogenów? Jaka jest hipoteza mechanizmów powstania piersi w ewolucji człowieka oraz historia funkcjonalności tej cechy? Oraz jak wiedza o ewolucji może pomóc w unikaniu nadużyć seksualnych?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszymy podczas nadchodzących Dni Darwina, czyli cyklu spotkań realizowanych z okazji rocznicy urodzin Karola Darwina.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu webinarów organizowanych w ramach Dni Darwina. W ich trakcie uznani w swoich dziedzinach eksperci, przybliżą nam wiedzę z zakresu ewolucji. Spotkania będą transmitowane na kanale YT Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS w dniach 20-23 lutego 2023 r. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Organizatorami wydarzenia są Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego, Polskie Towarzystwo Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE) oraz Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS.
PONIEDZIAŁEK, 20. LUTEGO, GODZ. 12.00
Ewolucyjna zagadka kobiecych piersi
Eksperci: Prof. dr hab. Bogusław Pawłowski, dr Agnieszka Żelaźniewicz
Prowadząca: Joanna Flis
WTOREK, 21 LUTEGO, GODZ. 12.00
Człowiek kontra patogeny - jak psychologia pomaga nam w walce z chorobami?
Ekspertka: dr Natalia Frankowska
Prowadząca: Joanna Flis
ŚRODA, 22 LUTEGO, GODZ. 12.00
Molestowanie seksualne, stalking, gwałt - jak rozumieć nadużycia seksualne i im zapobiegać?
Ekspertka: dr hab. Aleksandra Szymków-Sudziarska, profesor Uniwersytetu SWPS
Prowadząca: Anna Świtajska
CZWARTEK, 23 LUTEGO, GODZ. 12.00
Religia i ateizm jako zjawiska naturalne
Ekspert: dr hab. Konrad Talmont-Kaminski, profesor UwB
Prowadząca: Joanna Flis
Organizatorzy