Kto choć raz w życiu usłyszał – weź się w garść i nie użalaj się nad sobą, ten wie, że najczęściej przynosi to odwrotny skutek. Tymczasem Terapia Skoncentrowana na Współczuciu (CFT) opiera się na rozwijaniu cech współczucia w relacji z samym sobą, z innymi osobami i ze światem zewnętrznym.
Na czym dokładnie polega taka terapia? Jakie są jej główne założenia? Jakie techniki i metody wykorzystuje? Co na temat skuteczności terapii CFT mówią badania naukowe? Do kogo jest skierowana, a komu raczej nie pomoże? Jak wygląda dostępność psychoterapii CFT w Polsce i w jaki sposób wybrać odpowiedniego terapeutę?
Temat terapii CFT rozwinie psycholożka, trenerka uważności i wykładowczyni Uniwersytetu SWPS dr Julia E. Wahl w rozmowie z psycholożką Zofią Szynal.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania. Udział jest bezpłatny.
W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS, wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.
Gościni
dr Julia E. Wahl – psycholożka, trenerka podejścia uważności i współczucia, wykładowczyni, założycielka i dyrektorka The Mind Institute (www.mindinstitute.com.pl) oraz Polskiej Szkoły Uważności (www.polskaszkolauwaznosci). Kierowniczka i pomysłodawczyni Podyplomowych Studiów Uważności i Współczucia na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu oraz Krakowie, Podyplomowych Studiów Ekopsychologii, Ekoterapii i Zmiany Społecznej na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu, Szkolenia z Compassion-Focused Therapy (CFT)/Compassionate Mind Training (CMT) (www.cftpoland.pl) oraz Szkolenia Ekoterapii (www.ekoterapia.com.pl) w Polsce. Współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Mindfulness. Stworzyła program wsparcia dla pacjentów onkologicznych w ramach doktoratu na University of Derby w Wielkiej Brytanii. Regularnie pisuje do różnych czasopism w Polsce i za granicą (m.in. do Przekroju, Charakterów, Psychologie und Leben, Psychologii w Praktyce). Prowadzi liczne szkolenia i warsztaty. Jest autorką książki „Kochać (się) mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne” (Wyd. Sensus).
Prowadząca
Zofia Szynal – absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
Termin i miejsce
15 lutego 2024 r.
godz. 18.30–19.30, online
Kontakt
Anna Marszałek-Głowacka
[email protected]