Jeszcze „nie opadł pył” po wyborach parlamentarnych i samorządowych, a już czas na wyłonienie kolejnych przedstawicieli, tym razem do struktur europejskich. W niedzielę 9 czerwca wytypujemy polskich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego, w sumie – 53. europosłów. Cały skład europarlamentu będzie liczył 720 przedstawicieli państw UE.
Parlament Europejski stanowi główny organ ustawodawczy Unii Europejskiej, co oznacza, że kształtuje unijne prawo. Decyzje podejmowane przez PE przekładają się na jakość życia obywateli Wspólnoty w wielu jego obszarach, np. w zakresie ochrony środowiska, praw pracowniczych czy handlu. Udział w wyborach daje zwykłym obywatelom możliwość wyrażenia swojej woli politycznej oraz realny wpływ na priorytety polityki unijnej.
Dlatego, szczególnie teraz, warto przyjrzeć się politycznym i prawnym aspektom funkcjonowania Europarlamentu. Temat przybliżą nasi eksperci – dr Filip Cyuńczyk (prowadzący) i dr Bartłomiej Nowak, w ramach webinaru Strefy Prawa USWPS. Tematem ich rozmowy będzie m.in.: historia Parlamentu Europejskiego ze szczególnym uwzględnieniem stopniowego wzrostu jego roli politycznej, obecny stan prawny odnoszący się do pozycji PE w procesie stanowienia prawa unijnego, problemy dotyczące przejrzystości procesów prawnych z perspektywy zwykłego obywatela i propozycje zmian ważne dla obywateli państw członkowskich.
Gość
dr Bartłomiej Nowak – politolog, dr nauk ekonomicznych, pracownik naukowy Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Członek Zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Specjalizuje się w kwestiach związanych z integracją europejską, reformą i rozszerzeniem UE, pozycją Europy w świecie i strefą euro. Jest członkiem Komitetu Prognoz Polskiej Akademii Nauk oraz Team Europe Direct, zespołu ekspertów przy Komisji Europejskiej. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Programowej Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce oraz Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Stypendysta European University Institute we Florencji, School of Transnational Governance (2018) i Transatlantic Academy w Waszyngtonie (2013-2014). Ukończył podyplomowe studia dla kadry zarządzającej z zakresu zarządzania reformami politycznymi i ekonomicznymi w Harvard Kennedy School of Government (2005).
Prowadzący
dr Filip Cyuńczyk – prawnik, socjolog prawa, historyk prawa. Doktorat uzyskał w 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto jest absolwentem Międzynarodowego Instytutu Socjologii Prawa w Oñati (International Institute for the Sociology of Law) w Kraju Basków. Naukowo zajmuje się socjologią prawa, ze szczególnym uwzględnieniem studiów nad konstytucjonalizmem, relacjami między prawem i tożsamością grupy, prawną polityką rozwiązywania konfliktów, prawną regulacją społecznych pamięci zbiorowych i studiami nad edukacją prawniczą. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z etyki prawniczej i wartości uniwersalnych w prawie.
Kontakt
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]