Jakie są akty prawne dotyczące transgranicznych naruszeń prawnych relacji rodzice-dzieci? Jakie są założenia Konwencji Haskiej z 1980 r. dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę? Jaki jest tryb rozpatrywania zagranicznych wniosków przesyłanych na podstawie Konwencji Haskiej z 1980 r. w Polsce? Na te pytania otrzymają Państwo odpowiedź podczas wykładu dr Anny Natalii Schulz.
O wykładzie
Konwencja haska dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę z 1980 r. przez ponad trzy dekady od jej przyjęcia stała się jednym z ważniejszych instrumentów prawnych rozstrzygania sporów rodzinnych z elementem transgranicznym, nie tylko w Europie. Odcisnęła swe piętno zarówno na prawie wewnętrznym poszczególnych państw-stron, jak również na prawie międzynarodowym i ponadnarodowym. Celem wystąpienia jest przybliżenie założeń konwencji, wskazanie najistotniejszych problemów i kontrowersji. wynikających z jej stosowania zarówno przed sądami polskimi, jak i w skali świata.
dr Anna Natalia Schulz
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Napisała pracę magisterską pod kierunkiem prof. dr hab. Jana Sandorskiego na temat zastrzeżeń i sprzeciwów do Konwencji o Prawach Dziecka. Adiunkt i wieloletni pracownik Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka Instytutu Nauk Prawnych PAN w Poznaniu. Rozprawę doktorską poświęciła zagadnieniom realizacji standardów międzynarodowych w polskim prawie rodzinnym. Promotorem rozprawy był prof. dr hab. Tadeusz Smyczyński.
Specjalizuje się w prawie rodzinnym, wpływie prawa międzynarodowego na prawo polskie w zakresie zagadnień związanych z rodziną i dzieckiem, prawach człowieka. W roku akademickim 2008/2009 pracowała jako Teaching Fellow w European Inter-University Center for Human Rights and Democratisation w Wenecji, we Włoszech. Autorka wielu publikacji z zakresu prawa rodzinnego i praw dziecka oraz praw człowieka. Poza Polską prowadziła badania naukowe we Francji i Szwajcarii. Realizowała projekty na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka, Programu Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju oraz Komisji Europejskiej. Brała udział w kilku grantach pod auspicjami NCN. Obecnie realizuje badania związane ze stosowaniem w Polsce Konwencji Haskiej o cywilnych aspektach uprowadzenia dziecka z 1980r.
Kontakt
Anna Szulczewska
e-mail: [email protected]