Każdy z nas na jakimś etapie życia doświadcza samotności. Wiąże się ona z poczuciem straty, oddalenia, niezrozumienia, tęsknotą, odczuwaniem deficytu w relacjach i kontaktach z innymi ludźmi. To nie tylko stan subiektywny – mówi się dziś o samotności jako uniwersalnym problemie związanym z kondycją ludzką i procesami społecznymi. Czy samotność może mieć pozytywne strony? Z jakich powodów czujemy się samotni? Jaki wpływ ma na to najnowsza technologia? Czym różni się samotność od „bycia samemu”? Czy samotny znaczy – wolny lub samowystarczalny? Jak radzić sobie z poczuciem samotności?
„Samotność nie wynika z tego, że nie ma przy tobie ludzi, ale z tego, że nie jesteś w stanie zakomunikować rzeczy, które są dla ciebie istotne”, pisał Carl Jung. Samotność jest zjawiskiem wielowymiarowym i nieodłącznie wiąże się z tym, że... często po prostu nie wiemy, czego chcemy i jakie są nasze oczekiwania wobec ludzi. Dla jednych samotność to stan przejściowy, dla innych bycie samotnym z czasem staje się czymś, co na stałe definiuje życie. Doświadczanie samotności może być bardzo dotkliwe, ale warto się z nią zmierzyć, bo jest na nią recepta. Samotność nie musi być wcale stanem negatywnym.
Podczas wrześniowej Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS przyjrzymy się różnym obliczom samotności. Tym razem na wykładach we wrocławskiej siedzibie Uniwersytetu SWPS gościć będziemy psychologów: prof. Zofię Dołęgę, mgr. Sławomira Prusakowskiego i dr. Jarosława Kulbata.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego >>
Paradoksy samotności psychologicznej | godz. 18.00–18.25
Jakie dobra, a jakie szkody niesie za sobą samotność? Czy samotność może się wiązać ze wzrostem potencjału twórczego? Czy samotnik postrzega siebie w adekwatny sposób? Jaki związek z samotnością ma „życie w sieci”? Jak ze swojej samotności korzystać, a jak unikać jej negatywnych konsekwencji? O paradoksach samotności i jej postrzeganiu opowie dr hab. Zofia Dołęga, prof. Uniwersytetu SWPS.
dr hab. Zofia Dołęga, prof. Uniwersytetu SWPS – specjalistka w zakresie psychologii rozwojowej, edukacyjnej, stosowanej psychologii rozwoju i psychopatologii rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży, a także psychometrii i diagnostyki psychologicznej dla celów wychowawczo-klinicznych. Zajmuje się problematyką straty, samotności psychologicznej, niedokończonej i powikłanej żałoby, stresu posttraumatycznego, czynników ryzyka zaburzeń w sferze emocjonalno-społecznej i komunikacyjnej w okresie dzieciństwa i młodości.
Samotność – czego nas uczy? | godz. 18.30–18.55
Świat gna do przodu. Czasem nadążamy, a czasem mamy poczucie, że zostajemy w tyle. Próbując trzymać tempo, coraz rzadziej przyglądamy się sobie i innym. W rezultacie doświadczamy samotności, mimo że jesteśmy między ludźmi.
Podczas wykładu przyjrzymy się samotności jako zjawisku z pogranicza socjologii, psychologii i filozofii. Porozmawiamy o naszych potrzebach, ich źródłach, czyli o emocjach. Zastanowimy się, czy przyczyną naszej samotności nie jest przypadkiem lęk. Być może gdy go oswoimy, przestaniemy czuć się samotni i zaakceptujemy te momenty w naszym życiu, kiedy na chwilę pozostajemy sami ze sobą.
mgr Sławomir Prusakowski – trener biznesu. Posiada uprawnienia II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia treningów interpersonalnych. Przeprowadził ponad 14 000 godzin szkoleń, w tym ponad 1 400 godzin treningów interpersonalnych (Business-Relation Group Coaching). Współpracuje z wieloma organizacjami szkolącymi. Zajmuje się działalnością prospołeczną. Pracuje również na uczelni, gdzie pokazuje studentom psychologii, jak to, czego się uczą na wykładach da się przełożyć na praktykę. Szkoli kadrę menedżerską i zespoły specjalistów z kompetencji miękkich.
Połowa prawdy o samotności, czyli o pożytkach z odosobnienia | godz. 19.00–19.25
W wielu z nas samotność budzi skojarzenia jednoznacznie negatywne – boimy się jej, jest dla nas bolesnym doświadczeniem, pragniemy jak najszybciej przestać być samotni. Podczas wystąpienia zwrócimy uwagę na specyficzny wariant doświadczania samotności – sytuacje, w których pozostajemy w odosobnieniu, ale które mają pozytywne konsekwencje i manifestują się w różnych obszarach naszego funkcjonowania. Warto zdawać sobie sprawę z pozytywnych konsekwencji samotności. Wtedy – gdy zajdzie taka potrzeba lub gdy nie mamy innego wyjścia – możemy naszą samotność i odosobnienie wykorzystać.
dr Jarosław Kulbat – psycholog społeczny. W swojej pracy badawczej koncentruje się na problematyce wpływu społecznego. Analizuje czynniki, jakie oddziałują na funkcjonowanie psychologiczne i modyfikują to, co myślimy i czujemy, a co często pozostaje niezauważone. Interesuje się także genezą, dynamiką i rozwiązywaniem konfliktów interpersonalnych, zwłaszcza doświadczanych w bliskich związkach. Jest autorem licznych publikacji, uczestnikiem konferencji i recenzentem czasopism naukowych.
[Form 20190912_StrefaPsyche_Wroclaw not found!]
Termin i miejsce
12 września 2019 r., godz. 18.00–19.30
Uniwersytet SWPS we Wrocławiu,
ul. Ostrowskiego 30 b, aula 45
Kontakt
Iga Lewicka
tel. 71 750 72 50 | tel. kom. +48 785 202 527
[email protected]
Obejrzyj webinar „Samotność pośród ludzi”
Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.