- https://podcasts.apple.com/us/podcast/samotno%C5%9B%C4%87-w%C5%9Br%C3%B3d-ludzi-ewa-chalimoniuk-i-joanna-gutral/id1437994794?i=1000449621129
- https://open.spotify.com/episode/0VvIRT5K4XrMUaIEJBWW2s
- https://soundcloud.com/swpspl/samotnosc-wsrod-ludzi-ewa-chalimoniuk-i-joanna-gutral
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/fa1c42fa-c135-413e-a888-d952ee89e14a?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033
Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych – przynajmniej na Facebooku kilkuset – i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie emocje, przeżycia, urazy kryją się za tęsknotą za prawdziwie bliskimi relacjami? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog, założycielka portalu psychoedukacyjnego Zdrowa Głowa i kampanii społecznej „Mam Terapeutę” Joanna Gutral dyskutuje na ten temat z psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.
Pustka w wielkim mieście?
Susan Pinker w swojej książce „Efekt wioski” powołuje się na badania nad samotnością, które mówią, że kontakty twarzą w twarz nie tylko pomagają, lecz także ratują życie. Zanotowano bowiem niższy poziom demencji u osób, które mają rozbudowane sieci społeczne. Udowodniono też, że uścisk czy poklepanie po plecach łagodzi fizjologiczną reakcję na stres, co wspomaga układ odpornościowy, a ci, którzy mają rozbudowane i trwałe sieci społeczne, żyją znacznie dłużej niż samotnicy. Człowiek jest istotą społeczną, czyli towarzyską, żyjącą w grupie, tworzącą wspólnoty i potrzebującą drugiego człowieka. Interakcja z innymi jest dla naszego rozwoju – społecznego, psychicznego, a nawet fizycznego – po prostu niezbędna.
Pamiętajmy jednak, że bycie od czasu do czasu samemu jest jak najbardziej pożądanym stanem. Wtedy możemy skupić się na sobie i swoich potrzebach, posłuchać swoich myśli, poczuć własną autonomię. I nie musi wiązać się z tym nic przykrego.
Prelegentka
Ewa Chalimoniuk – certyfikowany psychoterapeuta, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Certyfikowany psychoterapeuta Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii. W latach 2009-2011 przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Integracji Psychoterapii. Prowadzi terapię indywidualną, rodzinną i grupową korzystając z różnych podejść teoretycznych. Absolwentka Wydziału Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Gdańskiego, Podyplomowych Studiów Profilaktyki i Resocjalizacji. Ukończyła Studium Terapii Rodzin. Posiada duże doświadczenie w pracy z osobami po stracie (żałoba) oraz pomocy osobom w kryzysie i traumie. Przez wiele lat prowadziła zajęcia na Uniwersytecie SWPS.