Seksualność dzieci to w wielu środowiskach wciąż temat tabu. Tymczasem problemowe zachowania seksualne, klasyfikowane jako rozwojowo szkodliwe, mogą dotyczyć także dzieci poniżej 12 roku życia. Dlatego tak ważne jest, by opiekun umiał je rozpoznać i właściwie zareagować.
Czym w praktyce są zachowanie seksualne potencjalnie szkodliwe dla samego dziecka? Jak odróżnić je od zachowań typowych dla prawidłowego rozwoju? Jakie metody pracy oferuje nurt poznawczo-behawioralny? W jaki sposób zaplanować oddziaływania terapeutyczne, uwzględniając pracę w środowisku, w którym żyje dziecko?
Temat rozwinęła psycholożka dziecięca, psychoterapeutka CBT, Katarzyna Kierzek podczas wystąpienia w ramach konferencji z cyklu „Dziecko → Nastolatek → Dorosły”. Ta edycja spotkań poświęcona była ciału i seksualności człowieka – Moje ciało – mój dom. O różnych obliczach cielesności na różnych etapach życia.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts i SoundCloud.
Ekspertka
Katarzyna Kierzek – psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, w trakcie certyfikacji na seksuolożkę kliniczną. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracuje m.in. z Fundacją Dziecko w Centrum oraz Fundacją SEXEDPL. Zawodowo zajmuje się psychoterapią zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży. Wykorzystując nowe technologie, prowadzi psychoedukację z zakresu zaparć czynnościowych (kupkachlupka.pl) oraz rozwoju seksualnego dzieci i młodzieży (seksuologiadziecieca.pl).