Każdemu zdarzyło się pewnie raz czy dwa zarwać noc, takie sporadyczne epizody, zwłaszcza w młodym wieku, nie mają zazwyczaj poważnych konsekwencji. Co innego długotrwałe niedosypianie, które może mieć negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie w krótszej i dłuższej perspektywie. Nie bez przyczyny mówi się, że sen jest fundamentem zdrowia. Regeneruje organizm, wzmacnia odporność, stabilizuje gospodarkę hormonalną. W czasie snu mózg przetwarza informacje, konsoliduje pamięć i usuwa toksyny. Natomiast jego niedobór prowadzi do osłabienia układu nerwowego, zaburzeń metabolicznych, a nawet – zwiększonego ryzyka chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy depresja. Krótko mówiąc – sen to biologiczna konieczność, bez której organizm traci zdolność do prawidłowego funkcjonowania.
Dlaczego sen jest tak ważny dla naszego zdrowia psychicznego i zdolności poznawczych? Jak wpływa na jakość naszych relacji? Co dzieje się z naszym organizmem na poziomie fizycznym, gdy nie zapewniamy mu odpowiedniej dawki regeneracji? Jak dobrze się wyspać? Jak powinna wyglądać higiena snu? Jakie towarzyszą temu mity? Trudno o bardziej uniwersalny temat. Tym kluczowym aspektem naszego życia zajęły się podczas rozmowy: psycholożka zdrowia dr hab. Marta Jackowska, prof. Uniwersytetu SWPS oraz psycholożka dr Anna Braniecka (prowadząca).
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts i SoundCloud.
Ekspertka
dr hab. Marta Jackowska, prof. Uniwersytetu SWPS – dr psychologii zdrowia (dyplom z Wielkiej Brytanii), doktor habilitowana psychologii. Od 15 lat zajmuje się snem, jej zainteresowania koncentrują się wokół badania wpływu snu na funkcje poznawcze, zaburzenia afektywne czy reakcje na stres. Obecnie kieruje polskim zespołem pracującym przy unijnym projekcie badawczym Horizon „HappyMums”, który analizuje biologiczne uwarunkowania depresji wśród kobiet w ciąży. Jego celem jest stworzenie aplikacji mobilnej umożliwiającej monitorowanie i diagnozowanie zaburzeń afektywnych w tej grupie kobiet. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z psychologii zdrowia.
Prowadząca
dr Anna Braniecka – pracuje naukowo i dydaktycznie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie w Katedrze Psychologii Klinicznej. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół trzech powiązanych ze sobą obszarów: psychologii pozytywnej, regulacji emocji oraz psychologii klinicznej. Kierowany przez nią projekt badawczy dotyczy różnych rodzajów humoru jako strategii regulacji emocji osób z zaburzeniami depresyjnymi w remisji. Ma również 14-letnie doświadczenie kliniczne w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jest współzałożycielką Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej. Na studiach magisterskich i podyplomowych prowadzi zajęcia dotyczące różnych obszarów psychologii klinicznej.