Czy nasza „gonitwa za szczęściem” jest zawsze skazana na porażkę? Czy social media tworzą pozory szczęścia i aplikują nam „wirtualną endorfinę”? Jak odbudować swoje szczęście po trudnych doświadczeniach?
Wszyscy gonimy za szczęściem. Kiedy składamy życzenia urodzinowe, imieninowe, z okazji zamążpójścia czy awansu, życzymy zawsze... szczęścia. Czy jednak naprawdę wiemy co ono oznacza? Czym jest szczęście dla każdego z nas? A może ono w ogóle nie istnieje, bo jest to dziś „produkt” , który chce – i powinien! – posiadać każdy z nas?
Podczas kwietniowej Strefy Psyche w Poznaniu podyskutujemy o różnych aspektach szczęścia, o wyobrażeniach z nim związanych, w tym tych, które produkują media społecznościowe, oraz o odbudowywaniu swojego szczęścia po bolesnych doświadczeniach. Gościć będziemy specjalistów w swoich dziedzinach, psychologów mgr. Łukasza Polikowskiego, mgr Karolinę Jenczylik i dr Ewę Woydyłło-Osiatyńską.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
Szczęście – nie istnieje?! Dlaczego lepiej być ciekawym niż szczęśliwym | godz. 17.30-17.55
Dlaczego nasza „gonitwa za szczęściem” jest zawsze skazana na porażkę? Skąd się wzięła zła, niespełnialna idea „szczęścia”? Czy Nietzsche uważał, że jest szczęśliwy? Jak według egzystencjalistów żyć możliwie najszczęśliwiej? Odpowiedzi na te pytania z pogranicza filozofii i psychologii dostarczy „Człowiek Absurdalny” – Łukasz Polikowski, który twierdzi, że gdyby Albert Camus żył, prowadziłby dziś videobloga.
mgr Łukasz Polikowski – do niedawna student psychologii na warszawskim Uniwersytecie SWPS, od 8 lat konsultant biznesowy doradzający dużym korporacjom w sprawach ich środowiska pracy. Prowadził projekty dla m.in. największych banków w Polsce, firm IT i potentatów z branży FMCG. Jest internetowym filozofem-egzystencjalistą. Na swoim kanale na YouTubie jako „Człowiek Absurdalny” analizuje zagadnienia czasem nieprzyjemne, czasem poruszające, zazwyczaj niepokojące, a prawie zawsze wywołujące dyskuję. Jak być wolnym? Dobrym? Szczęśliwym? Czy to w ogóle możliwe? Prywatnie ojciec i miłośnik dobrych filmów i książek. Jak dorośnie chciałby wreszcie zostać pisarzem.
Wirtualna endorfina. Jak u(nie)szczęśliwia nas porównywanie z innymi? | godz. 18.00-18.25
Social media i możliwość kreowania w nich wirtualnej rzeczywistości dały człowiekowi swego rodzaju kontrolę nad własnym światem. Ale czy nie są to tylko jej pozory? Czy możliwość posiadania dwóch rzeczywistości to przywilej? Czy nie zaczynamy się gubić w świecie, który sami stworzyliśmy – dla własnego szczęścia? Nasz mózg wiele razy porównywany był do komputera, bo umysł jest podobnie doskonały i wszechstronny. Czy aplikacje zastępując nam działania „w realu”, pobudzą wytwarzanie hormonów szczęścia i czy „wirtualna endorfina” w naszych nośnikach szczęścia zniknie po wyłączeniu telefonu?
mgr Karolina Jenczylik – psycholog działający w obszarze psychologii sportu i pracy z ciałem. Pedagog i doradca kariery w zakresie zmiany, motywacji i określania własnych kompetencji. Wykładowca poznańskiego Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu SWPS. Certyfikowany trener treningu autogennego Schultza oraz instruktorka jogi akredytowana przez Polską Federację Sportu. Poprzez pracę w szkole z oddziałami sportowymi rozwija praktyczne podejście do psychologii sportu. Od strony naukowej zgłębia tematykę zjawiska flow w sporcie. Prowadzi warsztaty dla przedszkoli, szkół i klubów sportowych z całej Polski.
Szczęście w nieszczęściu – jak odnaleźć dobre strony trudnych doświadczeń? | godz. 18.30-18.55
Być szczęśliwym po traumach. To oczywiście trudne. Trauma zostawia ślady, niekiedy długotrwałe, które opisuje tzw. syndrom pourazowy (PTSD). Oczywiście można i trzeba ją leczyć – i wyleczyć. Gdy miną objawy, z którymi się zmagamy, możemy pozbyć się obsesyjnych wspomnień urazu czy poczucia nieszczęścia i powrócić do „smakowania” życia. Czy jest to łatwe? Na pewno nie. Lecz możliwe. Sekret tkwi w nauczeniu się, by koncentrować się na tym, co w życiu dobre. Najważniejszym „zabiegiem” terapeutycznym jest nauczenie się i wyrażanie wdzięczności za wszelkie dary od losu. To zresztą dotyczy wszystkich, a nie tylko dotkniętych bolesnymi doświadczeniami. Najważniejsze jest, by szczęście praktykować, a nie studiować teoretycznie. Dlatego mamy mało czasu na wykład…
dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska – doktor psychologii i terapeuta uzależnień. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu oraz podyplomowe studium dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Wykształcenie psychologiczne zdobyła w Antioch University w Los Angeles, doktorat z psychologii zyskała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Autorka wielu książek, m.in.: „Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnień”, „Zaproszenie do życia”, „Podnieś głowę: Buty szczęścia”, „Sekrety kobiet”, „My – rodzice dorosłych dzieci”, „W zgodzie ze sobą”, „Rak duszy”, „O alkoholizmie”, „Poprawka z matury”. Spopularyzowała w Polsce leczenie oparte na modelu Minnesota, bazującym na filozofii Anonimowych Alkoholików. Otrzymała wiele odznaczeń za osiągnięcia w dziedzinie terapii i profilaktyki uzależnień: Medal św. Jerzego przyznany przez „Tygodnik Powszechny”, odznaczenie Ministra Sprawiedliwości za pracę z uzależnionymi w więzieniach oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP.
[Form 20190408_StrefaPsyche_Poznan not found!]
Termin i miejsce
8 kwietnia 2019 r., godz. 17.30-19.00
Uniwersytet SWPS
Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
ul. gen. T. Kutrzeby 10, sala 004
Kontakt
Katarzyna Kwaśnik
tel. 697 690 482
[email protected]
Obejrzyj webinar „Szczęście – jak je osiągnąć?”
Czy istnieje przepis na szczęście? Jak na jego poczucie wpływa porównywanie się z innymi i social media? Czy trudne emocje niosą NIEszczęście? Psycholog i psychoterapeutka Joanna Gutral rozmawia o tym z dr. Maciejem Frasunkiewiczem – psychologiem społecznym z Uniwersytetu SWPS.