Lęk i strach – większość z nas utożsamia je ze sobą, a to jednak dwa odmienne stany. Strach jest reakcją na konkretne, rzeczywiste zagrożenie, a lęk następstwem niebezpieczeństwa przez nas jedynie przewidywanego. Skąd się bierze w nas tyle lęku? Kiedy w naszym życiu jego zbyt wiele? Jak się objawia? Jak go oswoić i przezwyciężać? Jak poradzić sobie z zaburzeniami i stanami lękowymi? Jak się manifestuje nieuświadomiony lęk?
Lęk jest powszechny. Odczuwa go każdy z nas i ma w naszym życiu niezwykle ważną rolę. Zabezpiecza nas przed zagrożeniem – z zewnątrz (otaczającego nas świata) czy wewnątrz (symptomy chorobowe z naszego organizmu). Strach, trema, panika, niepokój, skrępowanie, denerwowanie się – nazywamy go bardzo różnie. Czasem lęk nas paraliżuje, powstrzymuje od działania i zaczynamy unikać sytuacji, które wywołują u nas ten nieznośny – fizyczny i psychiczny – dyskomfort. Wielu z nas doświadcza lęku nadmiarowo, co wiąże się z rozmaitymi zaburzeniami lękowymi, które objawiają się bólami nie tylko duszy, lecz także ciała (napięcie mięśni, pocenie się rąk czy bóle głowy). Dlatego warto oswoić swój lęk, poznać, jakie są jego źródła i czym się manifestuje. Aby obrócić jego działanie na własną korzyść.
O funkcjach lęku, radzeniu sobie z nim i naszych najczęstszych lękowych przekonaniach podczas kolejnej Strefy Psyche opowiedzą psychologowie z Uniwersytetu SWPS: dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz, mgr Zofia Szynal i mgr Michał Kuchczyński.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego >>
Od histerii na kozetce do FoMo, czyli lęk i jego współczesne manifestacje | godz. 17.30–18.00
Wyobraź sobie, że leżysz wygodnie na plaży, słyszysz kojący szum morza... zaraz, zaraz, dlaczego spinają ci się mięśnie? Od początków naszego istnienia lęk i to co sobą sygnalizuje miał wymiar adaptacyjny, ale czy dzisiaj nadal pełni tę rolę? Czego rzeczywiście się boimy, kiedy i dlaczego? Zespoły, syndromy lękowe i sytuacje, które je wzmacniają, zmieniają się pod wpływem danych czasów. Pewne kwestie związane z lękiem pozostają jednak niezmienne: stan fizjologicznego pobudzenia, dyskomfort jego odczuwania, reakcja behawioralna w postaci zahamowania działania lub unikania (ucieczki). Na ogół jesteśmy świadomi, kiedy lęku lub niepokoju doświadczamy – nazywamy go tremą, fobią, paniką, czasem używamy słowa „strach”. Zdarzają się jednak takie stany psychologiczne, po których nie spodziewalibyśmy się, że ich podłożem jest lęk – wspomnijmy dysocjacje, somatyzacje czy cyberchondrię. Podczas wykładu przyjrzymy się klasycznym i bardziej współczesnym (jak FoMO) rozpoznaniom zaburzeń i stanów lękowych. Podejmiemy także temat symbolicznej i komunikacyjnej funkcji lęku oraz tego, czym się on manifestuje.
dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz – psycholożka, terapeutka pracująca w nurcie psychodynamicznym, socjoterapeutka. Interesuje się aspektami rozwoju osobistego, w tym dotyczącymi ról płciowych, adaptacji i funkcjonowania społecznego osób z zaburzeniami psychicznymi oraz przeżywających sytuacje kryzysowe. Prowadzi m.in. badania dorosłych i młodych dorosłych hospitalizowanych psychiatrycznie w kontekście radzenia sobie z zadaniami rozwojowymi i podejmowaniem ról płciowych. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu umiejętności klinicznych, diagnozy psychologicznej, prewencji zaburzeń i promocji zdrowia psychicznego.
Paradoks unikania | godz. 18.00–18.30
Podczas wykładu przyjrzymy się stylom, sposobom i strategiom radzenia sobie z lękiem. W szczególności zachowaniom nieadaptacyjnym, które paradoksalnie tylko potęgują lękowe przekonania i siłę odczuwania tej emocji – nie tylko w bieżącej sytuacji, ale również w przyszłości. W powstawaniu i utrzymywaniu się zaburzeń lękowych model poznawczo-behawioralny wskazuje na rolę zachowań zabezpieczających i unikania. Poznamy także, jak powstaje błędne koło lęku i jak je przerwać, co umożliwi ostateczne pokonanie go.
mgr Zofia Szynal – psycholog i psychoterapeuta. Ukończyła studia magisterskie i studia podyplomowe z Praktycznej diagnozy psychologicznej na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu oraz dwuletnie studia podyplomowe Seksuologia kliniczna – opiniowanie, edukacja i terapia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest w trakcie studiów drugiego stopnia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej pod kierownictwem dr Popiel i dr Pragłowskiej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czy bez lęku da się przeżyć? | godz. 18.30–19.00
Podczas wykładu poznamy znaczenie lęku w życiu człowieka – zarówno współczesnego, jak i tego, który miał szansę zostać naszym przodkiem (ale nim nie został). Przedstawiony zostanie także przebieg i konsekwencje zarówno doświadczenia lęku w naszym życiu, jak i niemożności jego odczuwania. Zrozumienie tych zagadnień pozwala opracowywać indywidualne strategie radzenia sobie z lękiem i innymi naszymi emocjami.
mgr Michał Kuchczyński – psycholog, psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz Oxford Cognitive Therapy Centre. Wykładowca na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS. Od wielu lat prowadzi warsztaty antystresowe m.in. dla funkcjonariuszy straży pożarnej, policji i straży granicznej.
[Form 20190711_StrefaPsyche_Sopot not found!]
Termin i miejsce
11 lipca 2019 r., godz. 17.30–19.00
Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu SWPS w Sopocie,
ul. Polna 16/20, aula 0.4
Kontakt
Anna Niedźwiedzka
tel. 58 721 46 95
[email protected]
Obejrzyj webinar „Lęk – życiodajna emocja”
Lęk to towarzyszący nam na co dzień stan emocjonalny. Pojawia się w reakcji na stresujące sytuacje, jak egzamin, występ publiczny albo kiedy czujemy niebezpieczeństwo ze strony innych. Jest więc bardzo potrzebny i spełnia w naszym życiu ważną funkcję. Co robić, kiedy lęk przejmuje nad nami kontrolę? Jak go przełamywać? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką dr Ewą Pragłowską.