Internetowa rewolucja ogarnęła też branżę muzyczną. Ulubionej muzyki słuchamy dziś w specjalnych serwisach (jak Spotify, Tidal), kupujemy płyty w formie elektronicznej (np. na Bandcamp). Właściwie każdy może tworzyć muzykę za pomocą dostępnych w sieci narzędzi, promować ją i zarabiać na niej online. Czy internet to jedynie dodatkowy kanał promocji muzyki i dotarcia do słuchaczy czy coś więcej? Jak internet wpływa na dzisiejszy rynek muzyczny? Jak można zarabiać na muzyce online i jakie działania w sieci dają twórcy najwięcej korzyści? Odpowiedzi na te pytania zna raper i producent Solar (Karol Poziemski) z wytwórni SBM Label, z którym będzie rozmawiać prof. Katarzyna Januszkiewicz z Uniwersytetu SWPS.
Spotkanie jest realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania!
Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy.
Podczas webinaru odpowiemy na pytania:
- Jak zmienił się rynek muzyczny od czasu spopularyzowania się internetu?
- W jaki sposób internet wpłynął na sukces hip-hopu?
- Czy internet to tylko dodatkowy kanał docierania do słuchaczy?
- Jak wygląda dziś odtwarzanie i dystrybucja muzyki, a jak wyglądało to kiedyś?
- Jak zarabia się na muzyce – z czym jest najwięcej pracy, a z czego najwięcej korzyści?
- Co jest najtrudniejsze w tej branży?
- Czy w dobie powszechnego dostępu do internetu każdy może być uznanym twórcą lub zrobić internetowy muzyczny biznes?
Odpowiemy również na pytania uczestników spotkania.
Gość
Karol „Solar” Poziemski
Raper, producent, inżynier dźwięku, założyciel studia nagrań NOBOCOTO, współzałożyciel i CEO wytwórni SBM Label. Świat hip-hopu otworzył się przed nim ponad dekadę temu za sprawą popularnych wtedy bitew freestylowych. Wtedy też rozpoczęła się znajomość z Białasem, która szybko przerodziła się w przyjaźń i współpracę oraz zaowocowała dziesięcioma wspólnymi projektami, założeniem wytwórni muzycznej i marki odzieżowej. W 2010 r. w swoim pokoju otworzył pierwsze studio nagrań. Na własną rękę, głównie w internecie, zdobywał wiedzę na temat inżynierii dźwięku, a pieniądze zarobione na realizacji i produkcji nagrań inwestował w rozwój rapowej kariery. Po latach budowania renomy, zdobywania zaufania i kilku zmianach lokalizacji, NOBOCOTO ewoluowało w profesjonalne i świetnie prosperujące studio.
Swoją muzykę nagrywają tu najpopularniejsi polscy raperzy. Do tej pory jej nakładem ukazały się 22 płyty, z których zdecydowana większość uzyskała status złotej lub platynowej. Wśród zakontraktowanych artystów wytwórni, oprócz założycieli, znajdują się m.in.: Bedoes, Mata czy Jan-rapowanie. Oficjalny kanał SBM Label na YouTubie subskrybuje ponad 2 mln użytkowników, a zamieszczone tam treści zostały do tej pory odtworzone blisko 2 mld razy. W 2019 r. SBM Label miało największy roczny udział wśród wytwórni niezależnych (aż 10,9 proc.) w liście Top 200 na polskim Spotify.
Prowadząca
dr hab. Katarzyna Januszkiewicz, prof. Uniwersytetu SWPS
Psycholog i specjalista ds. organizacji i zarządzania. Prowadzi badania w ramach subdyscypliny zachowania organizacyjne, m.in. w obszarze zmiany zachowań ludzi w organizacji (elastyczność zachowań, zmiana paradygmatu kariery zawodowej, różnorodność w miejscu pracy) oraz metodologii badań społecznych aspektów zarządzania (profesjonalizacja metod i technik badawczych). Autorka ponad 50 publikacji naukowych, w tym monografii: „Elastycznosć zachowań organizacyjnych. Koncepcja i metodyka badań oraz Rozwój zawodowy pracownika. Szanse i zagrożenia”. Odbyła trzy staże naukowe (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Novosibirsk State University, Nowosybirsk) oraz realizowała wyjazdy naukowo-badawcze i wizyty studyjne w ośrodkach zagranicznych (m.in. University of Oxford, Universidad de Barcelona, Universidad Autónoma de Madrid, Universität Wien). Wielokrotnie nagradzana za działalność naukową oraz prace na rzecz rozwoju uczelni i dydaktyki.
Termin i miejsce
15 kwietnia 2020 r.
godz. 19.00, online
Kontakt
Anna Łagowska
e-mail: [email protected]