Nakazy i zakazy nie są jedyną dostępną formą regulacji społecznych; co więcej, nie zawsze są formą najskuteczniejszą. Na działania publiczne można również wpływać wykorzystując wiedzę z zakresu psychologii czy ekonomii behawioralnej, co z kolei pozwala lepiej zrozumieć faktyczne mechanizmy podejmowania decyzji. Zamiast nakazywać i zakazywać warto odpowiednio nakierowywać ludzi, skłaniając ich do dokonywania odpowiednich wyborów. Jak to zrobić? Choćby poprzez zmianę kontekstu lub sposobu prezentacji skutków (plusów i minusów) podejmowanych decyzji. Mechanizmy te sprawdzają się na wielu obszarach takich, jak: zdrowie publiczne, edukacja, ochrona środowiska czy rozwój społeczny. Stosowanie psychologicznych i behawioralnych komponentów w ramach polityk publicznych sprawia, że małe zmiany mogą prowadzić do spektakularnych efektów.
Czym konkretnie są behawioralne polityki publiczne lub Social & Behavior Change? Dlaczego warto wprowadzać psychologiczne i behawioralne elementy do strategii publicznych? Jakie są przykłady udanych implementacji z różnych dziedzin? Dlaczego Unicef stawia na Social & Behavior Change?
O wspólnych projektach, trendach w obszarze SBC i planach na przyszłość opowiedzą: psycholożka, badaczka i trenerka biznesu Karolina Wójcik, Agnieszka Sochoń-Latuszek z Unicef i psycholog Jakub Krawiec z DecisionLab, Uniwersytet SWPS.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do udziału w webinarze, który odbędzie się 3 lutego o godz. 11.00.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania. Obowiązują zapisy.
Prowadząca
Karolina Wójcik
Dyrektorka zarządzająca spółką celową Uniwersytetu SWPS – SWPS Innowacje, która prowadzi działalność konsultingową, badawczą i szkoleniową na rzecz biznesu oraz sektora publicznego. Doradczyni Prezesa Zarządu Pracodawców RP. Członkini Rady do spraw Kobiet na Rynku Pracy przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Psycholożka, badaczka i trenerka biznesu.
Ekspertka
Agnieszka Sochoń-Latuszek
Specjalistka ds. zmian społecznych i behawioralnych w UNICEF.
Ekspert
dr Jakub Krawiec
Psycholog i wykładowca akademicki. Naukowo zajmuje się porównywaniem skuteczność interwencji behawioralnych typu nudge i boost w podejmowaniu optymalnych decyzji. Zajmuje się także sposobami wspomagania ludzi w podejmowaniu decyzji w obszarze zdrowia, środowiska i finansów, tworzeniem architektury sytuacji decyzyjnych wspomagających decydentów w procesie decyzyjnym oraz regułami behawioralnymi wspomagającymi wytrwanie w podjętej decyzji. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z analizy statystycznej, aspektów podejmowania decyzji oraz badania ludzkich zachowań w internecie.
Termin i miejsce
3 lutego 2025 r.
godz. 11.00–12.00, online
Kontakt
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]