
Prof. dr hab.
Klaus Bachmann
Instytut Nauk Społecznych
Wydział Nauk Społecznych w Warszawie
profesor w Katedrze Studiów Społecznych
Dla mediów
Profil naukowy
Politolog, historyk. Specjalizuje się w problematyce z zakresu integracji europejskiej, sprawiedliwości w czasach transformacji (lustracja, rozliczenie przeszłości, międzynarodowe trybunały karne, komisje prawdy i pojednania), historii najnowszej Europy Środkowo-Wschodniej, a także ruchów totalitarnych.
Pracował w latach 1988 i 2001 jako korespondent mediów zagranicznych w Polsce, na Białorusi, na Ukrainie i na Litwie i w latach 2001 - 2004 w Brukseli. Publikuje w „Gazecie Wyborczej”, tygodniku „Polityka” i miesięczniku „Odra”. Jest autorem książek „Kiedy związane ręce zapewniają przewagę” (2013), „Der Bruch. Ursachen und Konsequenzen des Umsturzes der Verfassungsordnung Polens 2015-2016, vol. 6” (2016), „Vergeltung, Strafe, Amnestie, vol. Studies in Political Transition 1” (2011) oraz współautorem „The UN International Criminal Tribunals. Transition without justice?” (2015), „When Justice Meets Politics. Independence and Autonomy of Ad Hoc International Criminal Tribunals” (2013).
Jest autorem książek o integracji europejskiej i najnowszej historii Europy, w szczególności zagadnieniach Transitional Justice i Międzynarodowego Prawa Karnego.
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z integracji europejskiej, historii najnowszej, biznesu międzynarodowego i sprawiedliwości transycyjnej (transitional justice).
Dla mediów
Obszary tematyczne
- Polityka międzynarodowa
- Unia Europejska
- Historia najnowsza Europy Środkowo-Wschodniej
- Międzynarodowe trybunały karne
- Międzynarodowe prawo karne
- Lustracja, rozliczanie przeszłości
- Ruchy totalitarne
Informacje prasowe
Powiązane materiały na stronie uczelni
- Baza projektów naukowych
- Granty
- Jednostki badawcze