Wśród wszystkich uczelni w Polsce nasz Uniwersytet od lat jest liderem w popularyzacji i udostępnianiu wiedzy naukowej. Chcemy docierać do wszystkich osób, które pragną poszerzać swoje horyzonty i poznawać świat przez pryzmat zweryfikowanej, eksperckiej wiedzy. Nieustannie staramy się rozwijać i obcowanie z nauką uczynić jeszcze łatwiejszym i przyjemniejszym. Dlatego publikujemy dla was materiały z różnych dziedzin w popularnych kanałach multimedialnych.
Aby łatwiej odnaleźć się w mnogości cyklów spotkań, projektów, dziedzin i tematyk naszych materiałów audio i wideo, pogrupowaliśmy je w playlisty. Znajdziecie je w najpopularniejszych wśród was kanałach multimedialnych, czyli na YouTubie i Spotify. Zapraszamy do słuchania!
Więcej informacji o każdym z projektów znajdziecie w opisach poszczególnych playlist, pod poniższymi linkami.
Słuchaj nas na Spotify
Projektowanie i design:
- Dobry Design Działa – Strefa Designu Uniwersytetu SWPS
- User Experience – Strefa Designu Uniwersytetu SWPS
- Mistrzowie – rozmowy z projektantami – Strefa Designu Uniwersytetu SWPS
- Wzornictwo – Strefa Designu Uniwersytetu SWPS
- Projektowanie komunikacji – Strefa Designu Uniwersytetu SWPS
Zarządzanie, biznes i przywództwo:
- Zarządzać, ale jak? – Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS
- Rozmowy z liderami – Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS
- ChinaTalk – Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS
- HR bez tajemnic – Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS
- Rozmowy o startupach – Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS
Kultura:
Psychologia:
- Społeczeństwo – Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
- Rozwój – Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
- Zdrowie – Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
- Relacje – Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
- ABC Psychoterapii – Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
- Mózg – Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
- Nowe technologie – Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
- Rodzicielstwo – Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
- Praca – Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
- Webinary o koronawirusie – Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Prawo:
Dołącz do nas na YouTubie
Projektowanie i design:
- Dobry Design Działa (Grafika)
- User Experience (UX Design)
- Mistrzowie – rozmowy z projektantami (School of Form)
- Wzornictwo (School of Form)
- Projektowanie komunikacji (Grafika)
Zarządzanie, biznes i przywództwo:
- Zarządzać, ale jak? (Zarządzanie)
- Rozmowy z liderami (Zarządzanie)
- ChinaTalk (Zarządzanie, Studia Azjatyckie)
- HR bez tajemnic (Zarządzanie Zasobami Ludzkimi)
- Rozmowy o startupach
Kultura:
- Rozmowy kulturalne (Kulturoznawstwo, Filologie)
- Projekt Azja (Studia Azjatyckie)
- „Azjatyckie dylematy” – debaty o Azji (Studia Azjatyckie)
Psychologia:
- Społeczeństwo
- Rozwój
- Zdrowie
- Relacje
- ABC Psychoterapii
- Mózg
- Nowe technologie
- Rodzicielstwo
- Praca
- Webinary o koronawirusie – Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Prawo:
Mamy nadzieję, że dzięki temu podziałowi korzystanie z wiedzy, którą się z wami dzielimy, będzie jeszcze lepszym doświadczeniem.
Jeśli chcielibyście zadać nam pytanie, przekazać uwagi, sugestie lub pomysły – napiszcie do nas na adres [email protected] lub w komentarzach na Facebooku czy LinkedIn naszego Uniwerystetu. Przyjemnego słuchania!
Jedną z ważnych misji naszego Uniwersytetu jest popularyzowanie nauki, dlatego nieustannie rozwijamy multimedialne kanały projektów: Strefa Psyche, Strefa Designu, Strefa Zarządzania, Strefa Kultur i Strefa Prawa. Chcemy udostępniać wiedzę podaną w przystępny sposób jeszcze większej liczbie osób, w różnych, przyjaznych dla każdego formach. Nasze materiały w kanałach podcastowych zyskały ogromną popularność i niezmiernie się cieszymy, że można je teraz znaleźć również w serwisie Empik Go.
Dla naszych odbiorców mamy z tej okazji wyjątkowy prezent: kod promocyjny na abonament na audiobooki, ebooki i podcasty w Empik Go. Szczegóły poniżej »
Popularyzujemy naukę, od dziś także w Empik Go
Od lat dzielimy się swoją wiedzą i popularyzujemy naukę poza murami naszej uczelni. Prowadzimy portale tematyczne oraz udostępniamy w serwisie YouTube webinary i wykłady dotyczące obszarów psychologii, zarządzania, designu, kultur oraz prawa. Dziś publikujemy je również na popularnych platformach streamingowych i podcastowych: Spotify, iTunes, SoundCloud i Lecton; do tego grona dołączył właśnie Empik Go.
To właśnie materiały Stref zamieszczane przez nas na kanale YouTube i w kanałach podcastowych cieszą się największym zainteresowaniem odbiorców projektów. Tylko w serwisach YouTube i Spotify zgromadziło się już w sumie ponad 250 tysięcy naszych stałych odbiorców.
Najpopularniejsza uczelnia w sieci
Uniwersytet SWPS jest najpopularniejszą polską uczelnią w internecie. Stronę naszej uczelni na Facebooku obserwuje już ponad 200 tysięcy osób i jest to największa w sieci społeczność skupiona wokół uniwersytetu w Polsce.
Oprócz prężnie działającej strony na Facebooku, nasz Uniwersytet może się pochwalić pięcioma społecznościami tematycznymi w tym serwisie. Należy do nich ponad 75 tysięcy osób zainteresowanych: psychologią, designem, zarządzaniem, kulturą i prawem.
Aktywność naszej uczelni przejawia się również w obecności na 11 różnych portalach społecznościowych, na których funkcjonuje ponad 50 oficjalnych społeczności skupionych wokół marki. Na przestrzeni ostatnich 4 lat za działania content i social marketingowe otrzymaliśmy łącznie 10 nagród przyznawanych zarówno w konkursach organizowanych dla branży uczelnianej (np. Genius Universitatis), jak i w plebiscytach, w których udział biorą wszystkie najlepsze marki ze wszystkich branż (np. Złote Spinacze).
Odbierz kod promocyjny do Empik Go!
To kod na 30 dni dla nowych użytkowników, ważny do 30 czerwca 2021 r. Wykorzystaj go do 30.06.2021, by do 30.07.2021 korzystać z treści. Z oferty może skorzystać wielu użytkowników, ale każdy tylko raz.
KOD: swps30
Jak z niego skorzystać?
- Wejdź na www.empik.com/gofree
- Zaloguj się lub zarejestruj.
- Podepnij kartę płatniczą w celu weryfikacji konta (w okresie promocyjnym nie zostaniesz obciążony żadnymi opłatami, a aby nie pobrało pieniędzy po okresie promocyjnym, należy odpiąć kartę przed upływem miesiąca).
- Pobierz aplikację Empik Go na swój smartfon i zaloguj się używając tych samych danych.
Opublikowany został wspólny apel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej i Krajowej Reprezentacji Doktorantów. To wspólny głos środowiska akademickiego w sprawie konsekwencji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października. Do tego głosu przyłącza się również nasza uczelnia.
Apel
Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich,
Przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
Prezesa Polskiej Akademii Nauk,
Przewodniczącego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej,
Przewodniczącego Krajowej Reprezentacji Doktorantów
w sprawie konsekwencji wyroku Trybunału Konstytucyjnego
ogłoszonego 22 października 2020
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października br. orzekł niekonstytucyjność art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży podzielił społeczeństwo naszego kraju, w tym także środowisko akademickie.
Miejsce otwartej i poszukującej kompromisu debaty, jaka powinna obowiązywać w demokratycznym państwie, zajął konflikt toczący się na ulicy. To – zwłaszcza w sytuacji pandemicznego kryzysu – zjawisko niebezpieczne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach społecznych i zdrowotnych.
Apelujemy zatem do środowisk politycznych i społecznych o podjęcie dialogu, który będzie brał pod uwagę różne racje oraz poglądy i doprowadzi do niezwłocznego ustabilizowania sytuacji w naszym kraju.
Trzeba w nim uwzględnić nie tylko polityczne racje, ale i wyniki badań naukowych, doświadczenia organizacji wspierających rodziny z dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi oraz opinie samych kobiet. Powinny być one najważniejszym podmiotem poważnej i rzeczowej debaty, która dotyczy losu ich samych oraz ich dzieci. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której część społeczeństwa ma poczucie wykluczenia, uprzedmiotowienia – rodzi to poczucie krzywdy. Próba zastąpienia dialogu rozwiązaniami siłowymi prowadzi do eskalacji konfliktu, pogłębia społeczne podziały, a przede wszystkim rodzi uzasadnione obawy o przyszłość.
Szczególnie ważne i pilne staje się podjęcie efektywnych działań zmierzających do znalezienia skutecznych sposobów udzielenia wsparcia osobom, które już ponoszą w codziennym życiu konsekwencje heroicznej decyzji o przyjściu na świat i wychowaniu chorego dziecka.
Skuteczne wsparcie dla tych rodzin jest niezbędnym działaniem w zakresie ochrony życia – tego przekonującego argumentu brakuje w dzisiejszej polemice i rzeczywistości.
Dialog, przeprowadzony w atmosferze zaufania i wzajemnego szacunku, powinien przynieść efekty w postaci prac, które doprowadzą jak najszybciej do powstania sytuacji prawnej, w której wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie będzie skutkował dramatem ludzi, społeczeństwa i kraju.
To odpowiedzialność, z której nikt polityków nie może zwolnić, szczególnie w demokratycznym kraju.
Podpisali:
Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
Prof. dr hab. Zbigniew Marciniak, Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Prof. dr hab. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk
Dominik Leżański, Przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej
Aleksy Borówka, Przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów
Dnia 30 października Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wydało stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji społecznej w kraju.
My, Rektorzy Akademickich Szkół Polskich apelujemy do władz państwowych o niezwłoczne znalezienie pokojowych dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.
Za oburzające uznajemy obciążanie rektorów odpowiedzialnością za spowodowanie wśród studentów zwiększenia ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Przyczyną obywatelskiego protestu licznych członkiń i członków wspólnot akademickich nie są decyzje władz uczelni o ustanowieniu godzin wolnych od zajęć uniwersyteckich, lecz wzburzenie i obawy wywołane rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego oraz wypowiedziami przedstawicieli rządu uderzającymi w prawa kobiet.
Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z ogromnym zdziwieniem i głębokim niepokojem przyjęła wypowiedź Ministra Edukacji i Nauki, dra hab. Przemysława Czarnka, naruszającą autonomię uczelni, zapowiadającą, że decyzje o rozdziale środków na inwestycje i projekty naukowe będą uzależnione od tego, jakie stanowisko zajęły uczelnie wobec protestów.
Środki publiczne, z których finansowane są badania naukowe i edukacja młodzieży winny być przyznawane przez ministerstwo i jego agendy wyłącznie w oparciu o kryteria merytoryczne. Używanie finansów publicznych do wymierzania „kar” uczelniom, które podjęły decyzje zgodnie z prawem i swoją autonomią, uznajemy za gorszący przejaw zapomnienia, że pieniądze polskiego podatnika powinny służyć wszystkim uprawnionym podmiotom, a nie tylko tym, które znajdują uznanie w oczach władzy.
Mając w pamięci miniony szczęśliwie czas, kiedy władze komunistyczne poddawały polskie uniwersytety presji ideologicznej, uważamy, że byłoby wielkim błędem ponownie próbować wykorzystać nadzór nad uczelniami dla politycznego nacisku na rektorów i wspólnoty akademickie.
Biorąc pod uwagę powagę sytuacji Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wyraża gotowość do podjęcia rozmów z Ministrem Edukacji i Nauki w najbliższym możliwym terminie.
Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
W piątek 2 października odbyła się wyjątkowa inauguracja roku akademickiego 2020/2021. Wydarzenie było transmitowane online. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z uroczystości.
POŻEGNANIE
nauczyciela i przyjaciela
Jan Strelau (1931-2020)
Śmierć Profesora Jana Strelaua wywołała smutek i pozostawiła pustkę u jego licznych uczniów, a także byłych współpracowników oraz przyjaciół. W ostatnim okresie wyraźnie tracił swoją energię, którą wcześniej imponował, przetwarzając ją, między innymi, w znakomite dokonania naukowe. Osiągnął w swoim życiu wyjątkowo dużo, co spotkało się z uznaniem potwierdzonym wieloma prestiżowymi nagrodami, wyróżnieniami i stanowiskami. W wielu tekstach pożegnalnych są one szczegółowo wymieniane. Smutek wzbudzony śmiercią Profesora wywołuje jednak też uczucia i myśli o tym, jakim był nauczycielem i mentorem, przełożonym, współpracownikiem oraz przyjacielem. Miałem to szczęście, że we wszystkich tych rolach był przez długie lata obecny w moim życiu zawodowym i rodzinnym – wspomina prof. Andrzej Eliasz, rektor Uniwersytetu SWPS w latach 1996-2016.
Praca i obowiązki
Okres dzieciństwa sprowokował go do radzenia sobie z trudnościami. Był niezwykle odporny na przeciwności losu i bardzo pracowity, jakby stale pragnął dowieść swojej wartości. Byłem świadkiem Jego poważnej porażki zawodowej, która jednak go wzmocniła i była impulsem do kariery międzynarodowej.
Wymagał od siebie bardzo dużo, i trudno mu było uznać, że nie wszyscy nadążają, nie są mu równi pod tym względem. Przez wiele lat miał opinię srogiego, bardzo wymagającego i niezwykle systematycznego przełożonego. Niezależnie od okoliczności zaczynał pracę od wczesnych godzin rannych. Nie było dla niego przeszkód, które uzasadniałyby odejście od zwykłego rytmu dnia. Zespół pracowników w Uniwersytecie Warszawskim znał stały, przez dziesięciolecia niezmienny termin zebrań Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych.
Postawa surowości wobec współpracowników zawsze była ostatecznie łagodzona życzliwością, a w miarę upływu lat w tej postawie życzliwość zaczęła wyraźnie dominować. Osoby, które zetknęły się z Profesorem seniorem, wręcz nie mogą sobie wyobrazić, że mógł On kiedyś być bardzo wymagającym przełożonym.
Rodzina i przyjaciele
Niezwykłe zaangażowanie w pracy i koncentrację na realizacji zadań trudno wielu osobom pogodzić z silnymi więziami rodzinnymi, przyjaźniami i gotowością do zabawy, a Jemu udawało się godzić te konkurujące ze sobą formy aktywności. Miał kochającą rodzinę i zawsze podkreślał jej znaczenie w swoim życiu. W ostatnich latach sprostał wyzwaniom i czule do końca opiekował się chorą żoną.
Spory naukowe
Moje związki z Profesorem, a potem z Jankiem, były nacechowane serdecznością, ale też ostrymi sporami, które – muszę przyznać – były często prowokowane przeze mnie. Dopiero po latach uświadomiłem sobie, że w tych kontaktach realizowałem sentencję Zen „chcesz być mistrzem, zabij mistrza”. Robiłem to, stawiając pod znakiem zapytania niektóre fundamenty teorii temperamentu, którą tworzył Mistrz. Jednak, choć było to ożywcze dla debat naukowych, to przecież było trudne dla Mistrza, ale też i dla mnie. Szczęśliwie nie zaszkodziło to osobistej przyjaźni naszej i naszych rodzin. Zarówno Mistrz, jak i uczeń potrafili kłócić się w sprawach zawodowych, ale oddzielać je od osobistych żywych i ciepłych kontaktów.
Wspólny cel
Po latach, gdy nasze pozycje odwróciły się, doznałem od Janka prawdziwego wsparcia i pomocy w prowadzeniu Uczelni. W okresie współpracy w SWPS ten kontakt był ożywiony przez wspólny cel, którym było tworzenie uniwersytetu. Działaliśmy w zespole zagorzałych zwolenników tej idei, choć niewielu ludzi wierzyło, że możliwe jest stworzenie uczelni niepublicznej, w której poziom dydaktyki będzie wspierany nie tylko doświadczeniami praktycznymi kadry, ale też jej dużymi osiągnięciami naukowymi. Profesor Jan Strelau od początku w to wierzył i – zwłaszcza na stanowisku rektora ds. naukowych – miał wielki wkład w zrealizowanie marzeń pracowników SWPS, by stworzyć niepubliczny uniwersytet.
Pragnę tu po raz ostatni wyrazić wdzięczność w imieniu swoim i Jego licznych uczniów za możliwość wspólnej pracy, za pomoc, jakiej Profesor nam udzielał i za serdeczną przyjaźń, której doświadczyliśmy wraz z żoną.
Żegnanie wieloletniego Przyjaciela pogrąża nas w głębokim smutku,
Andrzej i Hanna Eliaszowie
Dodaj wpis do księgi kondolencyjnej Profesora Jana Strelaua »
Dokonaj wpisu w księdze kondolencyjnej poniżej lub wyślij mailem na adres: [email protected].
Dodaj wpis do księgi
Księga kondolencyjna
Z głębokim smutkiem przyjęłam wiadomość o odejściu Pana Profesora Jana Strelaua, wybitnego badacza i zaangażowanego działacza społecznego ruchu naukowego. Profesor pełnił funkcję przewodniczącego Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN w latach 2003-2006, inicjując procesy zmiany statusu towarzystw i stowarzyszeń jako podmiotów polityki naukowej.
Jako przewodnicząca Rady od 2019 roku, w imieniu całej społeczności towarzystw żegnam Pana Profesora z żalem i pewnością, że wysiłek Pana Profesora będzie kontynuowany.
Pozostanie Pan Profesor w naszej wdzięcznej pamięci.
Profesor łączył dwie wydawałoby się sprzeczne ze sobą właściwości. Z jednej strony wymagał bardzo dużo od nas, tworząc niełatwe do pokonania bariery, aby osiągnąć satysfakcjonujący poziom naukowy i dydaktyczny. Z drugiej strony stwarzał silne poczucie bezpieczeństwa. Taka wieloletnia strategia zaowocowała znakomitymi wynikami w nauce i dydaktyce, co ostatnio zostało docenione w prestiżowym Rankingu Szanghajskim 2020, w którym psychologia w Uniwersytecie SWPS została sklasyfikowana na pierwszej pozycji w Polsce.
Wszyscy mieliśmy szczęście.
Dziękujemy Panie Profesorze.
Pan Profesor Jan Strelau był wspaniałym człowiekiem i wielką postacią polskiej nauki. Nauczyłem się od Niego bardzo dużo.
Wspomnienia o Panu Profesorze i wdzięczność za Jego twórczość naukową pozostaną na zawsze w pamięci.
Szanowny Panie Profesorze,
z niewypowiedzianym żalem i smutkiem żegnam Pana Profesora. To ogromna strata dla wszystkich, którzy znali Pana Profesora osobiście, ale również dla rzeszy osób, które znały Pana Profesora z Pana książek i podręczników. W moim sercu i pamięci pozostanie Pan nie tylko jako wybitny uczony i oddany nauczyciel, ale i wspaniały Człowiek – pełen pasji i niespożytej energii życiowej, czy też mówiąc językiem z teorii Pana Profesora, osobą o wysokiej aktywności i żwawości oraz dużej wytrzymałości.
Będąc pierwszą doktorantką prof. Andrzeja Eliasza, który z kolei był pierwszym doktorem Pana Profesora, czuję się niejako „naukową wnuczką” Pana Profesora. To prace Pana Profesora i Pana pierwszego doktora zadecydowały o moich zainteresowaniach badawczych. Był Pan Profesor i nadal jest dla mnie niedoścignionym wzorem badacza – wytrwałym i konsekwentnym w poszukiwaniach oraz niezwykle sumiennym i pracowitym.
Panie Profesorze, obiecuję, że cechy te będę starała się zaszczepić moim młodszym koleżankom i kolegom.
Profesor Strelau inspirował nie tylko psychologów. Potrafił mądrymi uwagami pomóc także badaczom w innych dyscyplinach. Miał w sobie godność i postawę osoby widzącej dobro wspólne i ważniejsze cele.
Wielka strata.
Z Profesorem Janem Strelauem miałem ogromną przyjemność współpracować w Jego rolach prorektora ds. nauki oraz członka Rady Powierniczej Uniwersytetu SWPS. W ostatnich latach spotykałem Go często – nasze pokoje sąsiadowały ze sobą. Zawsze podziwiałem Jego pogodę ducha, spokój i życzliwość. Nawet krótka rozmowa z Profesorem stanowiła wielką przyjemność. W ostatnim, przedpandemicznym, czasie, kiedy wychodził z uczelni, życzyłem – sobie, w takim samym stopniu jak Jemu – „do zobaczenia”. „Jeszcze” – miał w zwyczaju odpowiadać z humorem. Będzie mi brakować tych spotkań...
Drogi Panie Profesorze,
Wielki żal i smutek zostawia Pana odejście. Był Pan wielką postacią polskiej nauki. Postacią, która budziła uznanie także poza granicami naszego kraju. Pamiętam jak na konferencji EAPP w Groningen, w 2004 roku, na której otrzymał Pan nagrodę za swój wkład w rozwój EAPP, wszedł Pan do katedry, gdzie odbywała się ceremonia powitalna. Kiedy szedł Pan nawą główną, całe międzynarodowe środowisko badaczy osobowości i różnic indywidualnych wstało, bijąc Panu brawa. To był bardzo wzruszający moment, oddający uznanie i szacunek, jaki Pan budził.
Był Pan dla mnie wzorem uczonego, pracowitego, wymagającego od siebie i innych najwyższych standardów, a przy tym otwartego i życzliwego. Dziękuje Panu Profesorze, za tę życzliwość, za poczucie humoru (śmiał się Pan, że zdradziłam Pana dla Jeffreya Graya), za osobisty kontakt. Był Pan dla mnie zawsze dobrym duchem SWPS-u.
Ciepłe wspomnienia o Panu i wdzięczność pozostaną na zawsze w pamięci.
Panie Profesorze,
dzisiaj z mamą rozmawiałyśmy o jej pracy magisterskiej o temperamencie i osiągnięciach uczniów w szkole. Pokazałam jej Twoje miny uwiecznione w Internecie, a tam ujawniła się nam prawda o Twoim zakończeniu życia na Ziemi. Planowałyśmy przesłać Ci wersję cyfrową tej pracy z zapytaniem, co sądzisz o udostępnieniu jej w Internecie? Promotorem był doc. dr Krzysztof Polakowski (1978). Może uda się dopisać życiorysy badanych 40 lat temu trzynastolatków, a Ty będziesz je czytał już z góry i dowiesz się, jak temperament waży na losach młodych a teraz dojrzałych już ludzi.
Jesteśmy modlitwą przy Tobie i liczymy na świętych obcowanie.
Dziękujemy za Twoje książki!
Profesor Jan Strelau był ważną postacią w moim życiu przez prawie 60 lat, od momentu rozpoczęcia studiów psychologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Po raz pierwszy spotkałam Go jako studentka pierwszego roku na zajęciach z psychologii eksperymentalnej. Odtąd był dla mnie nauczycielem i przewodnikiem, niedościgłym wzorem Uczonego i Człowieka. Był także niezwykłym Przyjacielem, zawsze gotowym do pomocy, hojnie poświęcający swój czas i inne zasoby, ilekroć była taka potrzeba. Myślę, że moje doświadczenia podziela wielka liczba uczniów Profesora.
Nauczyłam się od Niego bardzo wiele, najważniejsze to szacunek dla światowych standardów w prowadzeniu badań naukowych i godny najwyższego podziwu warsztat.
Był człowiekiem wielokrotnie spełnionym, a przy tym schorowanym i wiekowym. Czy Jego odejście można przyjąć jako naturalny bieg rzeczy? Trudno taki sąd zaakceptować. Nadal miał wiele do zaofiarowania innym, pozostawił wyrwę w środowisku polskiej i światowej psychologii.
Żegnam Cię Drogi Janku, łącząc się w bólu z Rodziną.
Profesor Jan Strelau jest dla mnie wzorem uczonego, pełnego pasji badacza, autentycznego wychowawcy i mistrza zarówno dla studentów, doktorantów i dojrzałych naukowców. Jego dzieła w postaci książek, artykułów, referatów – a wszystkie ze znakiem jakości – pokazują, jak wiele można zrobić w ciągu życia, jak bezcenną cegiełką wiedzy wzbogacić skarbiec ludzkiej myśli zwanej Nauką.
Jego zdanie zawsze znaczyło w naszym środowisku, Jego osąd i rady miały swoją wagę a jasność przekazu – siłę oddziaływania. Profesor nie owijał w bawełnę, mówił co myśli wprost i to dawało asumpt do zmiany jakości pracy, do dążenia do doskonałości badań i publikacji, do pracy serio i na najwyższym poziomie, bliskim tego, jaki sam reprezentował przez lat kilkadziesiąt. Nie akceptował przeciętności, oczekiwał twórczego wkładu do wiedzy i zdawał się niezachwianie wierzyć, że jesteśmy do tego zdolni, a problem tkwi niekiedy w motywacji. Dlatego nie wahał się doceniać i krytykować, mobilizować i inicjować. A sam był, nie waham się napisać, Człowiekiem niezłomnym, tak w uprawianiu nauki, identyfikacji z wybraną linią życia, jak i wierności podejmowanym zadaniom i wybranym wartościom. Potrafił łączyć zainteresowanie światem, przyrodą, kulturą i człowiekiem z sumienną służbą, poświęceniem bliskim, wyrazistością przekonań i radością życia.
Z tak zapisaną kartą życia można śmiało wyruszyć w tę ostatnią drogę, ma w niej nasze wsparcie w każdym z ludzkich wymiarów... ma nasz podziw i serdeczną pamięć...
Śmierć Janka to dla mnie nie tylko utrata Kolegi z pracy, ale to jak odejście bliskiego Członka rodziny. Poznaliśmy się w czasie naszych studiów, a potem łączyła nas wspólna praca na Uniwersytecie Warszawskim, później w SWPS. Wprawdzie różniła nas specjalizacja czysto naukowa (Janek – problematyka temperamentu, ja – psycholingwistyka), ale jednoczyły nas działania na rzecz psychologii jako nauki.
Nade wszystko cementowała nas przyjaźń naszych rodzin. Bardzo lubiłam Żonę Janka – Krystynę, lekarkę z zawodu, a Janek przyjaźnił się z moim nieżyjącym już Mężem – Karolem Leśniakiem, z zawodu chemikiem. Córki Janka do dziś mówią do mnie „ciociu”.
Przed wielu laty kupiliśmy działkę w Zalesiu Górnym. Tam spędzaliśmy większość naszego wolnego czasu, tam też wychowywały się i bawiły się razem nasze wnuki.
Janku, będzie mi bardzo Ciebie brakowało...
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Profesora Jana Strelaua, wybitnego psychologa, znakomitego nauczyciela i pełnego pasji naukowca, który wniósł nieoceniony wkład w rozwój psychologii.
W imieniu Rady Instytutu Dyscypliny Psychologia KUL i całej społeczności akademickiej Instytutu składam wyrazy głębokiego współczucia z powodu odejścia Pana Profesora.
Szanowny Panie Profesorze, Drogi Janku,
Miałam okazję i szczęście uczestniczyć w pracy zespołów, kierowanych przez Ciebie, ważnych dla psychologii jako nauki, głównie w Polsce, lecz także widzieć Ciebie na forach międzynarodowych. podczas kongresów, konferencji i spotkań kuluarowych. Z dumą patrzyłam na Twoją postawę, styl działania i aprobatę uczestników. Biegłość językowa i pasja argumentacji pozwalały Ci wyrażać swoje myśli dobitnie, jasno i precyzyjnie.
Będąc dobrym duchem wielu przedsięwzięć naukowych, byłeś wrażliwy na cudze pomysły i propozycje, przyjmując je z uwagą i zrozumieniem. Uczestnicząc w pracach zespołu redakcyjnego „Polish Psychological Bulletin”, w Prezydium Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, czy w Zespole Dydaktycznym MSzWiT, dowiedziałam się jak ważne są pryncypia we wspólnym działaniu, że w nauce trzeba pomagać innym, a jednocześnie wymagać, ze nie warto poświęcać czasu ludziom, którzy marnotrawią szanse i unikają odpowiedzialności. Piękne, ale często trudne do wymówienia słowo „przepraszam” potrafiłeś wypowiadać bez zająknienia, wiem, bo zdarzyło mi się być jego adresatką. Największą wdzięczność odczuwam na myśl, gdy wyraziłeś zgodę na podjęcie pracy na Uniwersytecie Śląskim. W ciągu 6 lat powstało kilka doktoratów i ukończony został projekt badawczy. Dziękuję, że przyjąłeś zaproszenie do udziału w pracach Rady Fundacji na Rzecz Rozwoju Polskiej Psychologii im. Tadeusza Tomaszewskiego. A już szczególnie gorące są moje myśli, gdy zaglądam do Twych recenzji mego dorobku naukowego. Wnikliwość szła w parze z odwagą krytycznego patrzenia na moje osiągnięcia.
Jest za co dziękować, warto podziwiać Człowieka i Dzieło, czerpać z niego wzory, lecz w chwili uroczystego pożegnania warto wydobyć osobisty charakter więzi i żegnając Przyjaciela podzielić się z innymi własnym zachwytem. Te słowa płyną z potrzeby serca i w poczuciu obowiązku, niech będą one wyrazem wdzięczności.
Moje pierwsze doświadczenie w pracy nauczyciela akademickiego wiązało się prowadzeniem ćwiczeń z Psychologii Różnic Indywidualnych. Z tym pierwszym, a więc niełatwym zadaniem poradziłam sobie dzięki – niezmiennie od lat interesującej dla studentów – Regulacyjnej Teorii Temperamentu oraz podręcznikom i artykułom Pana Profesora Jana Strelaua i jego Zespołu. Sama nauczyłam się wówczas, że zajmując się różnicami indywidualnymi, warto przede wszystkim poznać kryjący się za nimi mechanizm, bo to on decyduje o ich funkcjonalnym znaczeniu.
Pan Profesor Jan Strelau był humanistą – podkreślał, że zwracając uwagę na różnice należy unikać wartościowania, równość oznacza przede wszystkim równe szanse rozwoju, a geneza różnic wiąże się zarówno z wpływem genów, jak i środowiska, przy czym najważniejsza jest własna aktywność i zaangażowanie. Na konferencjach mój ogromny podziw i szacunek budziły oparte zawsze na jasnym przekazie i precyzyjnie sformułowanej tezie wystąpienia Pana Profesora. Spotkania z Panem Profesorem to była także okazja do rozmów i doświadczenia życzliwego zainteresowania.
Ze smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Pana Profesora. Jestem pewna, że „poza czasem” Pan Profesor Jan Strelau będzie z nami zawsze...
Rodzinie oraz Bliskim Pana Profesora Jana Strelaua składam wyrazy głębokiego współczucia.
Oczywistym jest stwierdzenie o nieocenionej roli jaką w polskiej, ale i światowej psychologii odegrał Pan Profesor Jan Strelau. Pan Profesor pozostawił nie tylko bezcenny dla nas ładunek wiedzy, ale pozostawił także nas, szczęściarzy, którzy mieli zaszczyt kontaktu z Nim. I nic już nie będzie teraz takie samo. Pańska, Panie Profesorze, pracowitość, dokładność, analityczność, niezwykła refleksyjność, otwartość na zmienność czasu i ludzi uczy nas, zobowiązuje.
Pozwolę sobie na bardziej osobistą refleksję. Pana Profesora Strelaua miałem zaszczyt poznać jeszcze pod koniec studiów psychologicznych na ówczesnym Wydziale Zamiejscowym SWPS we Wrocławiu, kiedy to zaprosiliśmy Pana Profesora na wykład w ramach cyklu „Mistrzowie Psychologii”. Przez kolejne lata miałem możliwość kontaktu z Panem Profesorem i za każdym razem byłem obdarzony przez Pana Profesora życzliwą uwagą i rozmowami, które zostały we mnie. Na przykład rozmowę o tym, czego warto się trzymać w życiu, toczoną pewnego wieczora w cieniu rozłożystego platana, obok wrocławskiej synagogi „Pod Białym Bocianem”. Albo tę, na którą przyjechałem do Pana Profesora do Warszawy na samym początku studiów doktoranckich. Te mądre i wspierające wskazówki oraz rady, które wtedy usłyszałem są dla mnie bardzo istotnymi życiowymi drogowskazami.
Pan Profesor zawsze będzie dla mnie kimś, przy kim czułem się pełnym wiary w to, że droga, na której wówczas stawiałem pierwsze kroki, jest drogą właściwą. Jest to cechą najwybitniejszych Mistrzów. Jestem absolutnie przekonany, że nie tylko ja tak to odczuwałem i odczuwam.
Szanowny Panie Profesorze, dziękuję za wszystko z całego serca.
Szanowny Panie Profesorze,
Zawsze stał Pan na straży międzynarodowej nauki i dbał o to, żeby polska psychologia znalazła w niej swoje miejsce. To Pan, choć nie wszyscy to wiedzą, był autorem pierwszej listy czasopism, w której czasopisma z listy JCR były wyżej punktowane niż czasopisma lokalne. To Panu Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego zawdzięcza swój autonomiczny status. Mam nadzieję, że stamtąd, gdzie Pan teraz jest, będzie Pan czuwał nad polską psychologią, żeby wiatr bezsensownej ideologii nie zepchnął jej z kursu, który w dużym stopniu Panu zawdzięcza.
Profesor Jan Strelau przypominał nam wszystkim, przedstawicielom każdej dziedziny wiedzy, że praca naukowa nie jest zawodem, ale powołaniem i szczytną misją polegającą na dążeniu do prawdy, rozwoju i szczęścia ludzi. Będzie dla nas zawsze wzorem uczonego i nauczyciela, a także dobrego, życzliwego i skromnego człowieka.
Składam wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim Pana Profesora.
Profesor Jan Strelau to mój pierwszy szef. Zaraz po studiach na UW (gdzie Profesor jeszcze wtedy pracował, a ja studiowałam, ale bezpośrednio z Profesorem nie miałam zajęć) zostałam asystentką naukową Profesora i przeniosłam się wraz z Profesorem do SWPS, która właśnie przenosiła się do nowego budynku. Rok 2001 był tym rokiem, kiedy Profesor hucznie żegnany odszedł na emeryturę z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (aktywnie tworząc ów Wydział w przeszłości), został Dziekanem Wydziału Psychologii (wtedy jedynego) na naszej Uczelni, nasza Uczelnia przeniosła się pod swój słynny adres przy Chodakowskiej 19/31, a ja zaczęłam pierwszą pracę oraz niezwykłe, indywidualne (i nieformalne) studia doktoranckie pod okiem Profesora. Powiedzieć, że Profesor wywarł na mnie, na moje życie wpływ, to mało powiedzieć.
Wiele już tu napisano o Profesorze (i wszystko to prawda): niezwykła inteligencja, twórczy otwarty umysł, niebywała pracowitość, samodyscyplina wprost benedyktyńska (sam kraniec 10 stenu), energia i aktywność, uczciwość, szczerość, autentyczne zainteresowanie innymi ludźmi, życzliwość i radość życia. Autentyczność. Mądrość.
Wybitny naukowiec, badacz psychologii różnic indywidualnych klasy światowej. Organizator nauki, wybitny nauczyciel, kierownik zespołów, popularyzator.
Ogromnie się cieszę, że miałam możliwość spotkania i pracy z Panem Profesorem. Cechy jak cechy, ale takie połączenie…
Szanowny i Drogi Panie Profesorze,
kiedy ostatni raz rozmawialiśmy, potwierdził Pan swoje wystąpienie na jubileuszu Profesor Idy Kurcz. Ale nie tylko – obiecał mi Pan wspólny spacer wzdłuż ulicy Bełdan, wszak jestem Pana sąsiadką. A teraz???
Nie usłyszymy Pana 10 września…
Nie będzie obiecanego spaceru ulicą Bełdan…
Nie będziemy wracać razem z posiedzenia Komitetu Psychologii PAN…
Nie będziemy zachwalać usług ELE-taxi…
Nie będziemy wzajemnie składać sobie życzeń z okazji Imienin…
A tak miło było Pana zawsze usłyszeć!
Nie będzie też wymiany naszych życzeń świątecznych…
Nie będzie rozmów o artes liberales…
Nie będzie…
Nie będzie…
Nie będzie…
Żegnając Pana tym listem, Panie Profesorze, mój Drogi Sąsiedzie, dziękuję za wszystko, czym Pan nas hojnie obdarzył jako Wielki Uczony i jako Człowiek, który dla każdego miał dobre słowo.
Non omnis moriar…
Niemal 30 lat temu znalazłem się w Ann Arbor na University of Michigan. Byłem tam studentem letniej szkoły zaawansowanych metod statystycznych. Doktoranci z Ann Arbor po zapytaniu mnie skąd jestem, od razu zadawali drugie pytanie: czy znam Jana Strelaua? Większość z nich nie wiedziała, gdzie leży Polska, ale wszyscy wiedzieli, kim jest Strelau...
Wtedy na to pytanie odpowiadałem: „Nie, niestety osobiście nie znam”. Kilka lat później mógłbym już odpowiedzieć inaczej. Dziękuję losowi, że spotkałem Wielkiego Uczonego na swojej naukowej, a także prywatnej drodze. Mam pretensje do losu, że ten rozdział się zamknął.
Panie Profesorze,
pierwszy raz wysłuchałam Pana wykładu jako raczkujący badacz na międzynarodowej konferencji w Atenach. Tłumy słuchaczy i zaawansowana metodologia badań zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Od tej pory chłonęłam Pana słowa i wskazówki.
Nauczył mnie Pan, że naukowa emerytura nie istnieje, że dobra nauka nie uznaje kompromisów, że najlepiej jest wstawać rano i pisać, że nauka oczekuje cierpliwości i wytrwałości, że bezwzględnie powinna być pasją.
Dziękuję w imieniu swoim i wszystkich zainspirowanych badaczy. Pozostanie Pan na zawsze w mojej pamięci.
Początek mojej pracy w – wówczas jeszcze – Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Jakiś 2005 lub 2006 rok. Gdzieś pod Warszawą. Pierwszy wyjazd z najważniejszymi tej zacnej uczelni. Mam wygłosić prezentację o marketingu. Ze strachu płonę i drżę... W trakcie spaceru wśród pól i łąk Profesor Strelau z właściwą sobie przenikliwością mówi: „Pani się denerwuje. A nie trzeba. Wszyscy tu chcieliby mieć pani młodość i szanse przed sobą”. Pomogło, bardzo.
Minęło 15 lat. Młodość już i szanse nie te ;) ale często w trudnych momentach myślę o tym, że jeszcze mam trochę do zaoferowania światu i na pewno sobie poradzę. Pomaga.
Dziękuję, Profesorze.
W imieniu swoim i społeczności Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk pragnę wyrazić głęboki smutek i żal z powodu odejścia prof. Strelaua.
Profesor Jan Strelau był, jest i na zawsze pozostanie dla nas wzorem etosu pracy, rzetelności naukowej oraz mądrości. Światowa psychologia straciła wybitnego naukowca, a polska psychologia straciła kogoś o wiele ważniejszego – Nauczyciela, Mentora i Serdecznego Kolegę.
Rodzinie i tym, którzy mieli szczęście przyjaźnić się z Profesorem, przekazuję wyrazy głębokiego współczucia.
Pan Profesor Strelau był i zawsze będzie dla mnie wzorem nienagannego etosu pracy i jej efektywnej organizacji. Pana Profesora poznałam jako studentka psychologicznych studiów magisterskich, kiedy jeszcze myślałam, że Regulacyjna teoria temperamentu wyjaśnia „wszystko”. I choć nadal myślę, że wyjaśnia bardzo wiele, to właśnie rownież – przysłuchując się dyskusjom czy zadawanym na konferencjach przez Pana Profesora pytaniom – nauczyłam się myśleć krytycznie i dostrzegać ograniczenia nawet najlepszej teorii. Śmiało mogę powiedzieć, że to między innymi dzięki Panu Profesorowi wybrałam naukową ścieżkę kariery.
Panie Profesorze – dziękuję!
Profesor Jan Strelau był dla mnie ważną osobą, jedną z tych, która kształtowała mnie na początku pracy zawodowej. Kilkanaście lat w bliskim otoczeniu tak wyjątkowej postaci, o tak bogatym życiorysie; zdyscyplinowanej i wymagającej, ale nie bardziej w stosunku do innych niż samego siebie; otoczonej szacunkiem wielu, a przy tym tak ciepłej i uważnej dla innych – to mój prezent od losu.
Drogi Panie Profesorze, składam wyrazy głębokiego szacunku. Z ostatnim bukietem Pana ulubionych konwalii, dziękuję.
Rodzinie, Przyjaciołom i Bliskim Profesora Jana Strelaua przekazuję wyrazy współczucia i żalu.
Kochany Panie Profesorze!
Więc to jednak już. Wiem, wiem kiedy się Pan urodził, ale jakby… za wcześnie!
W 88 roku wracaliśmy z Konferencji w Sztokholmie. Z jakiegoś podmiejskiego końca miasta. Szliśmy grupkami, rozmawiając. Metro i Arlanda były Bóg wie gdzie. Co jakiś czas, ktoś z nas wystawiał głowę i patrzył, gdzie Pan jest. Bo Pan biegł przodem, z nieodłączną torbą przewieszoną przez ramię, szybko patrząc na napisy, skręcając we właściwe ulice, właściwe perony, pilnując kierunku i godziny, od czasu do czasu patrząc, czy się nie gubimy. Nikt nawet nie pomyślał, że możemy się z Panem spóźnić lub zgubić.
10 i 20 lat później, pisaliśmy podręcznik, który Pan redagował, który uważał Pan za absolutnie ważny i który pisał się wieloma Autorami, lecz Pana energią i entuzjazmem.
Nigdy nie zapomnę listu, który mi Pan przysłał, kiedy spóźniałam się z pierwszą edycją. Spóźnienie, było po prostu… niewybaczalne.
Znów był Pan przed nami, biegł Pan przodem, pewien, że nauka jest ważna, że studenci są
ważni, że SWPS jest ważny… Pana wykłady, tak erudycyjne i zorganizowane, nigdy nie były zamknięte. Bo słychać było, że jest Pan ciekaw tego, co będzie, co jeszcze da się odkryć – widzieliśmy, że przed Panem, ale także przed nami – jest cały ciekawy świat.
Ten świat był do odkrycia i w nauce i za każdym zakrętem. „A co jest tam w lewo?” pytał Pan, wychodząc od nas z domu, kiedy na moment zatrzymał się Pan u nas z jakąś Ważną Komisją. „A jakie to jezioro, a tam dalej, co? No to chodźmy!” Ostatecznie byliśmy w przedsionku Kaszub, Pana Kaszub!. „A teraz (spojrzenie na zegarek i na profesora Brzezińskiego) teraz do pracy!”
Kochany Panie Profesorze! Kto jeszcze będzie tak pędził do nauki, do świata, do życia? Nie mogę uwierzyć, że to już.
Kochany, Surowy, Panie Profesorze, do widzenia! Dziękujemy, że tak długo i tak pilnie Pan z nami był. Że zawsze wiedzieliśmy, że z Panem nie możemy się zgubić.
Rodzinie składam najgłębsze kondolencje.
Odszedł Profesor Jan Strelau. Znakomity naukowiec, pełen pasji, umiłowania dla wiedzy i prawdy. Mistrz dla kilku pokoleń psychologów. Dla mnie wzór niedościgniony. Bardzo mi smutno.
Poznałam Pana Profesora Strelaua w czasie moich studiów doktoranckich. Jedną przyjacielską, życzliwą radą, Pan Profesor wpłynął na zmianę tematu mojej pracy doktorskiej.
Wszystkie następne spotkania z Nim były równie ciepłe i pozwalają mi one wspominać Pana Profesora jako osobę uśmiechniętą, zainteresowaną innymi ludźmi i ich pracą.
Profesor Jan Strelau jest dla mnie wzorem wybitnego badacza, mentora i mistrza, który wspaniale łączył życie zawodowe z życiem prywatnym. Utrzymując bardzo wysokie standardy badań i uzyskując wybitne sukcesy naukowe, potrafił zyskiwać współpracowników i przyjaciół, ale także znajdować czas, aby dbać o kondycję fizyczną, aby zwiedzać ciekawe zakątki świata, a przede wszystkim pielęgnować także relacje i życie rodzinne.
Pamiętam, jak w czerwcu 2012 r. Profesor Strelau jako prorektor uczelni odwiedził Wydział Zamiejscowy w Poznaniu, którego byłam dziekanem od roku i pod koniec wizyty powiedział mi, że dostrzega tyle zapału mojego i pracowników, że jest przekonany, że Wydział ten będzie się świetnie rozwijać. Nie mogliśmy zawieść Pana Profesora...
Dziękuję Panu Profesorowi za Jego dzieła, za przekazywanie naszej społeczności wysokich standardów pracy, za życzliwość i optymizm, za wszystkie rozmowy, wyrazy sympatii i wsparcia...
Czuję smutek, że odszedł Wielki Człowiek.
Rodzinie składam wyrazy współczucia i szacunku.
Szanowny Panie Profesorze,
miałam przyjemność poznać Pana już podczas studiów doktorskich i współpracować nad moim jak na razie największym naukowym przedsięwzięciem, rewalidacją kwestionariusza opartego na Pana teorii. Było to doświadczenie wyjątkowe, za które w tej formie, raz jeszcze, serdecznie dziękuję.
Żałuję, że nasza wspólna praca trwała tylko kilka ostatnich lat i jednocześnie bardzo doceniam jej owoce. Dał mi Pan przykład, jak z ogromnym szacunkiem podchodzić do współpracowników i studentów. To wielki dar, który otrzymałam i staram się przekazywać swoją postawą dalej.
Składam wyrazy głębokiego współczucia całej Rodzinie Pana Profesora.
W imieniu Samorządu Studentów składam wyrazy ogromnego współczucia Rodzinie, wszystkim bliskim, Współpracownikom oraz Przyjaciołom Pana Profesora.
Przez całą swoją karierę naukową Pan Profesor był inspiracją dla wielu pokoleń psychologów, stanowiąc niewątpliwy wzór do naśladowania podczas realizowania przez jego studentów kariery naukowej czy zawodowej.
Pan Profesor sprawiał, że nasze życie stawało się lepsze, a jego dziedzictwo przez lata będzie inspirować oraz edukować przyszłe pokolenia psychologów.
Żywiąc głęboki żal po stracie tak wielkiego Człowieka i członka naszej społeczności akademickiej, składam najszczersze kondolencje rodzinie Pana Profesora w tym bez wątpienia trudnym dla nich okresie. Mam nadzieję, że pomimo wielkiej straty uda się Nam wszystkim, społeczności akademickiej, znaleźć pocieszenie i utulić smutek.
Z tęsknotą
Z głębokim smutkiem odebrałam wiadomość o śmierci Profesora Strelaua. Był dla mnie jednym z największych polskich autorytetów w dziedzinie psychologii. Profesor posiadał życiową mądrość i umiejętność używania słów w niespotykany, bardzo ciekawy sposób... Wypowiedzi Profesora mogłam słuchać godzinami. Skłaniały one do refleksji i zgłębiania tej potężnej dziedziny nauki jaką jest psychologia.
Profesor Strelau jest jedną z niewielu osób, które chciałabym spotkać w drugim życiu. I głęboko w to wierzę, że tak się stanie.
Składam wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich.
Profesor Strelau uosabiał dla mnie wiele wspaniałych cech, jako naukowiec i jako człowiek. Poznałem Profesora w połowie lat 80-tych jako student psychologii UW. Pamiętam moją fascynację jego interdyscyplinarnym, wielopoziomowym podejściem, w którym wyjaśnienie zachowania wymaga zrozumienia interakcji czynników biologicznych i psychologicznych. Teraz to się modnie nazywa „neuronauką społeczną”, ale wtedy Profesor wydawał się młodemu studentowi po prostu mądry. Jego badania o tym, jak różnimy się w potrzebie stymulacji i jak regulujemy swój poziom pobudzenia, chwytały fundamentalne prawdy o naturze człowieka i są teraz klasyką.
Oprócz inspiracji naukowych, tory mojego życia ukształtowały kontakty i reputacja Profesora na Uniwersytecie Bielefeld, oraz jego serdeczność, kiedy zawitałem po latach w drzwiach SWPS. Profesor miał ciekawe, pełne, owocne życie i będzie nas inspirował przez długie lata.
Pana Profesora Jana Strelaua zachowam w pamięci nie tylko jako wybitnego naukowca, lecz przede wszystkim jako dobrego, życzliwego Człowieka. Ilekroć miałem okazję spotykać Profesora, zawsze znalazł czas, by choć na chwilę się zatrzymać, zapytać, co słychać, porozmawiać. Nawet gdy zdarzały się reprymendy, to z ust Profesora brzmiały jak rady starszego Kolegi niż jak upomnienia. Takich ludzi jak Profesor Strelau jest coraz mniej i to boli najbardziej.
Będzie mi Pana bardzo brakowało, Panie Profesorze.
Składam wyrazy najgłębszego współczucia Rodzinie, wszystkim Bliskim, Przyjaciołom i Współpracownikom Profesora Jana Strelaua.
Współczesna psychologia poprzez dorobek naukowy Profesora bez wątpienia jeszcze lepiej służy ludziom i rozwojowi cywilizacji. Profesor sprawił, że nasze życie stało się lepsze, a wszystko, co pozostawił, będzie na wieki.
Podzielając głęboki żal po stracie Wielkiego Człowieka, przekazuję Rodzinie wyrazy najwyższego poważania.
Profesorze, dziękuję za nieustające dodawanie odwagi, wszystkie nasze spotkania, rozmowy i godny naśladowania optymizm.
Z tęsknotą
Profesor Strelau był dla mnie i nadal jest wzorem pracowitości, uczciwości i niezwykle wysokich kompetencji naukowych. Wielokrotnie korzystałem z Jego uwag i sugestii, nie tylko w SWPS, lecz także wtedy, kiedy był redaktorem naczelnym Polish Psychological Bulletin.
Życie nie oszczędzało Go – zarówno w dzieciństwie, jak i młodości, lecz także w wieku dojrzałym. Pamięć o Nim to nie tylko Jego prace, lecz także Jego osoba.
Do Pana Profesora Strelaua zawsze miałam wielki szacunek i wielki sentyment. Był jedną z najważniejszych osób w Uniwersytecie SWPS, od których uczyłam się Akademii w niemal wszystkich jej wymiarach, był także niezwykle życzliwym, dobrym, prawym Człowiekiem. Wiadomość o Jego śmierci przyjęłam z wielkim smutkiem i poczuciem straty. Panie Profesorze, pozostaję z wielkim szacunkiem i sympatią.
Profesora Jana Strelau, czyli po prostu Janka poznałem ponad 50 lat temu. Zaprzyjaźniliśmy się, a przede wszystkim pozostawaliśmy w nieustannym sporze „różnice vs podobieństwa”. Czasami nasze spory nabierały ostrości, ale Janek nigdy krytyki nie traktował osobiście. Zawsze zadaniowo. Pod wieloma względami różniliśmy się, ale łączył nas zachwyt nad pięknymi Kaszubami.
Nie chcę myśleć o Janku w czasie przeszłym. Jeszcze niejeden spór przetoczymy, a nawet – gdyby nie było nam to dane – nieraz pomyślę, co Janek by o tym czy o tamtym powiedział. Ludzie tacy, jak Janek, zostają z nami na zawsze i to wydaje mi się sprawiedliwe.
Gdy przed wielu laty uczyłam się z książek Profesora, miałam takie marzenie, żeby móc z Nim porozmawiać. I spełniło się. I jestem za te rozmowy bardzo wdzięczna: za motywacje, rozważne rady i ogromną przyjemność obcowania z Mistrzem.
Profesor Jan Strelau był jedną z pierwszych osób, które poznałem w SWPS. Zrobił na mnie wielkie wrażenie swoją klasą, życzliwością i optymizmem.
Profesor Strelau zawsze podkreślał znaczenie badań i rozwoju naukowego charakteru naszego Uniwersytetu. Pamiętam, jak konsekwentnie powtarzał: żeby uprawiać psychologię, trzeba robić badania – zbierać dane empiryczne, które potwierdzą hipotezę badawczą albo ją zweryfikują.
Kilka lat temu przeczytałem w „Tygodniku Powszechnym” rozmowę Justyny Dąbrowskiej z Profesorem, w której powiedział: „Kiedy umrę, chciałbym, żeby nikt nie wspominał mnie jako człowieka złego czy niegodziwego”.
Profesorze! Dziś wszyscy wspominamy Cię z szacunkiem, sympatią i smutkiem.
Jesteśmy wszyscy dłużnikami Profesora. To dzięki niemu polska psychologia otwarła się na świat, to on zachęcał do uczestniczenia w światowym życiu naukowym polskie psycholożki i psychologów. Widział szerzej, patrzył dalej, dostrzegał więcej. Za jego mądrą obecnością będziemy bardzo długo tęsknili.
Dziękuję Panie Profesorze za to, że Pan był, uczył i pomagał z wielką uważnością na drugiego człowieka i skromnością.
Myślę, że nasze życie w dużym stopniu jest zależne od tego, kogo spotykamy ma swojej drodze. Profesor Strelau był dla mnie nie tylko autorytetem naukowym, ale też i Człowiekiem, którego podziwiałam za jego prawość i bezkompromisowe dążenie do prawdy zarówno naukowej, jak i tej w wymiarze ludzkim.
Drogi Panie Profesorze, pragnę podziękować za Twoją obecność w moim życiu – bez Twojego wsparcia w trudnych dla mnie momentach pewnie nie byłoby mnie na Uniwersytecie SWPS. Dziękuję też za życzliwy uśmiech, który podnosił na duchu i dodawał skrzydeł.
Profesor Strelau był dla psychologii różnic indywidualnych pionierem szczególnego rodzaju – fundamentem i kotwicą. Z perspektywy długiego czasu, w którym z Nim współpracowałem, widać, że myślał o tej dziedzinie jako pewnej całości. Dla wielu z nas doniosłe znaczenie miał program badawczy poświęcony możliwościom i preferencjom, w obrębie którego Profesor zintegrował współpracę kilku różnych ośrodków akademickich w kraju. Zainicjowane zostały nowe kierunki badań nad temperamentem, inteligencją i stylami poznawczymi oraz różnicami w typach umysłowości.
Profesor był dla nas twórczym duchem opiekuńczym, był krytyczny w stosunku do własnych prac, a jednocześnie tworzył klimat sprzyjający naszym poszukiwaniom. We własnych badaniach nad temperamentem Profesor dokonał osobistej rewolucji. Uznał, że koncepcja parcjalności manifestacji cech temperamentu nie daje odpowiedzi na kluczowe pytania. Ten właśnie przełom zaowocował nowym kierunkiem poszukiwań, zwieńczonych ogólną regulacyjną teorią temperamentu.
Profesor Strelau pozostawił nam liczne wzorce twórczego, skutecznego prowadzenia badań naukowych. Pozostaną one w naszej pamięci na równi z Jego pracami.
Znałem Profesora 50 lat. To długo..., nawet bardzo. Egzamin zdawałem raz, jako doktorant, pamiętam, poszło, można było się cieszyć.
W latach 70-80-tych studenci w Nigerii bardzo interesowali się teorią optimum pobudzenia i w jej ramach regulacją, jaką jednostka sobie zapewnia przez amplifikację lub redukcję, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania na stymulację. Uważali, że to trudne, ale ciekawe. A ja mówiłem, że to teoria profesora Jana Strelaua z Warszawy, z Polski.
Gdy zacząłem działać w IACCP, nazwisko Polaka, które od kolegów najczęściej słyszałem, to był Jan Strelau. Gdy organizowałem Kongres towarzystwa, ważne było, by On był w komitecie naukowym, mimo, że cross-kulturowym psychologiem nie był. On dawał gwarancję, że będzie dobrze.
Napisano już, że z biegiem lat do intelektualnej błyskotliwości i zadaniowych standardów z najwyższej półki coraz więcej dodawał ludzkiego ciepła. Tego doświadczyłem. Musiałem najpierw „coś” zrobić. Napisałem książkę i On mnie wtedy uznał. Kamień spadł z serca.
Pamiętam Go biegającego skokami po schodach drewnianych na Stawkach w latach 70-tych. Pamiętam ostatnie spotkanie na Chodakowskiej wiosną 2020 r., gdy wolno szedł, opierając się o laseczkę. W miejsce dynamiki sprintera – delikatny uśmiech człowieka zbliżającego się do mety. Oto krótki błysk w człowieczeństwo w swym bogactwie, rozpięte na półwiecze.
I have had several encounters with Jan Strelau during his sojourns in Germany in the early 1980ies, and I have visited him for the first time in Poland in 1985, followed by frequent meetings at international conferences on personality and psychological assessment. He made significant contributions to personality theory, outlining his temperament model, which was well received by an international audience. At the time, he was the main representative of Polish psychology, and I have always been an admirer of him.
I remember him as an outstanding scientist and as a warm and sociable person. He leaves behind a rich legacy of seminal papers, books, and inspiring thoughts. He will surely continue to live in the hearts and minds of those who cherished him.
Trudno słowami wyrazić smutek po odejściu Profesora Jana Strelaua – Naukowca, Mistrza, Człowieka otwartego, uważnego, życzliwego światu i ludziom. Zawsze kibicującego młodym – studentom, doktorantom, początkującym badaczom. Będącego wzorem dla wielu, wielu z nas.
Dziękuję za naszą ostatnią rozmowę i wsparcie. Zostawił Pan po sobie uczucie wielkiej straty. Ale bliskie Panu wartości pozostaną w nas. Jesteśmy wdzięczni za wszystko, co Pan dla nas zrobił i czego nas Pan nauczył.
Panie Profesorze, proszę nauczać tam w górze tak pięknie, jak nas pan inspirował na ziemi. Dziękuję!!!
Jako student miałem tę wyjątkową przyjemność mieć wykłady z Panem Profesorem Strelauem oraz współpracować z nim w ramach tzw. modułu naukowego. Zawsze otaczała go aura Mistrza – tak o Nim mówiono, ale i takie miało się wrażanie, rozmawiając z nim. Ale to absolutnie nie oznaczało odczucia jakiegoś dystansu czy niedostępności – Profesor był zawsze otwarty na rozmowę, tryskał energią i humorem. Bez wątpienia, wedle stworzonej przez siebie Regulacyjnej Teorii Temperamentu – cechował się niskoreaktywnością.
Pamiętam, jak wielokrotnie wspominał o zamiłowaniu do sportu („na nartach to jeszcze nie jednemu z Was dałbym dziś radę”). Nie zapomnę także różnych rozmów korytarzowych, będąc już pracownikiem Uniwersytetu SWPS. Stale prowokował do rozwoju, do pokonywania barier, do odwagi w działaniu.
To ogromna strata nie tylko dla środowiska psychologicznego, ale dla całej społeczności ludzi nauki. Mam wrażenie, że właśnie skończyła się jakaś epoka. Nie ma już Profesora Strelaua z nami, ale będzie on jeszcze przez kolejne lata „uczył” studentów poprzez swoje publikacje i książki, które po sobie zostawił. Na zawsze pozostanie również w naszej pamięci i w naszych sercach jako niezwykłe ciepły, przyjazny, mądry człowiek.
Dla absolwenta pierwszego rocznika SWPS to drugi szczególnie ciężki moment. Pierwszym była śmierć jednego z założycieli uczelni prof. Zbigniewa Pietrasińskiego, prorektora ds. studenckich. Teraz z kolei żegnamy autorytet i legendę. Przywilej obcowania z Panem Profesorem podczas wykładów, sesji naukowych, konferencji budził podziw i zazdrość studentów i absolwentów psychologii innych uczelni.
Panie Profesorze dziękuję.
Dziękujemy, Panie Profesorze – za model postawy, w której spójność przekonań z zachowaniem pokazywała, jak być wiernym nauce; za teorię, której integrująca moc wykroczyła poza granice samej nauki.
Dziękujemy za otwartość na interdyscyplinarność, dzięki której od początków psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Polsce czerpanie przez klinicystów z badań nad temperamentem stanowiło naturalną podstawę konceptualizacji problemu, a w późniejszych latach ta interdyscyplinarność przejawiała się w badaniach nad psychoterapią. Środowisko psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych pozostanie wdzięczne za dokonania naukowe i wspieranie przez wiele lat rozwoju w Polsce psychoterapii opartej na danych naukowych.
Każde ze spotkań z Panem Profesorem na długo pozostawało w pamięci. Dziś te wspomnienia są tym cenniejsze, że liczba rozmów stanowi zbiór zamknięty, choć wydawało się, że ten moment nigdy nie nastąpi. Za te wszystkie spotkania i inspiracje wciąż z nich płynące dziękuję – to był zaszczyt.
Każde pożegnanie kogoś ważnego w naszym życiu jest smutne…
Miałam przywilej być magistrantką Pana Profesora Jana Strelaua na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zawsze był otwarty, nie oceniał, służył radą i wzmacniał samodzielność każdego ze studentów w stawianiu pytań, uczył, żeby nie ulegać pozornym oczywistościom.
W ostatnich 10 latach miałam możliwość spotykania Pana Profesora w kontekście badań prowadzonych w Interdyscyplinarnym Centrum Genetyki Zachowania UW, miejscu, które przed laty stworzył. Profesor był taki, jak go zapamiętałam w mojej młodości – zainteresowany, wspierający, z poczuciem humoru i życzliwy. Czas mijał, ale nie zmieniał tego, co wyróżniało Pana Profesora.
Dziękuję za to, czego Pan Profesor mnie nauczył. Będę zawsze o tym pamiętać z wdzięcznością.
Drogi, Kochany Profesorze,
dziękuję za wszystko, co zrobiłeś dla Naszego Uniwersytetu. Nie znam innych, którzy z taką wiarą, pasją, myśleli i pracowali dla tej wspólnoty.
Nie zapomnę też nigdy tego, co otrzymałem osobiście od Pana Profesora. Zawsze mogłem liczyć na mądrą radę, wsparcie i uczciwe recenzje moich planów i sugerowanych zmian.
Będzie nam trudniej bez Pana Profesora, ale obiecuję że nie zmienimy kierunku tego marszu.
Trudno pogodzić się z odejściem Profesora Jana Strelaua. Tak wiele mu zawdzięczamy - wielu z nas indywidualnie, ale także jako uczelnia i społeczność akademicka. Był nie tylko wybitnym badaczem, lecz także autorytetem, który uczył współpracy i życzliwości. Niezwykle wymagający dla siebie, czasami wręcz bezkompromisowy, zdyscyplinowany w myśleniu i dyskusji. Potrafił identyfikować i nazywać wspólne cele, umiał budować zespoły, aby je osiągnąć. Był ciągle młody duchem - nie zgadzał się na przeciętność, na obniżanie standardów, a swoją wewnętrzną siłą zarażał innych do myślenia i działania. Jego słowa miały swój ciężar - ważyły więcej, bo wypowiadał je On.
Trudno przecenić jego wkład w kształtowanie kultury akademickiej naszej uczelni. W Uniwersytecie SWPS mieliśmy niezwykły przywilej towarzyszenia Profesorowi w ostatnim etapie jego akademickiej aktywności. Był z nas dumny, a my z niego! To była piękna, wspólna droga.
Panie Profesorze, dziękuję!
Chciałbym się podzielić najwcześniejszymi wspomnieniami (sprzed ponad 40 lat!) z interakcji z prof. Janem Strelauem, aby wskazać, jak ogromnie wpływał na losy studentów swoją osobowością i autorytetem, często zapewne nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
W końcu lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku byłem studentem psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i szykowałem się do kluczowego egzaminu: psychologia różnic indywidualnych vs. psychologia osobowości, czyli egzaminu ustnego u prof. Jana Strelaua lub prof. Janusza Reykowskiego. Wylosowałem egzamin u prof. Strelaua. Byłem pod dużym wrażeniem Jego wykładów, śledziłem z zapartym tchem organizowane przez Niego spotkania otwarte z zaproszonymi światowej klasy badaczami. Jako „urodzony nonkonformista” miałem też sporo uwag krytycznych co do pewnych wyników Jego badań, które ośmieliłem się z duszą na ramieniu wygłosić na egzaminie, odpowiadając na pytania. Profesor Strelau patrzył na mnie srogo. Nagle szybko poruszył w charakterystyczny dla siebie sposób brwiami do góry, uśmiechnął się szeroko, postawił ocenę 5 i … zaproponował współpracę naukową w ramach swojej Katedry. Podziękowałem, gdyż już miałem inne naukowe zaangażowanie, ale po tym niezwykle ważnym dla mnie egzaminie zdecydowałem ostatecznie – zostanę naukowcem!
Z głębokim smutkiem społeczność akademicka Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego przyjęła wiadomość o śmierci wybitnego polskiego psychologa, Profesora Jana Strelaua, którego Pan Rektor był ostatnim pracodawcą. Dzielimy ze społecznością akademicką Uniwersytetu SWPS oraz psychologią polską żal i ogromne poczucie straty. Odszedł wybitny naukowiec, którego osiągnięcia w zakresie psychologii różnic indywidualnych oraz temperamentu są znane i cenione w kraju i zagranicą.
Cześć Jego Pamięci
Drogi Panie Profesorze, był Pan i pozostanie dla mnie niedościgłym wzorem, jak harmonijnie łączyć wiele różnych pasji... osiągać wybitne sukcesy naukowe, znajdując jednocześnie czas na wypady na narty czy na pływanie na desce po kaszubskim jeziorze... dziękuję za wszystkie wyrazy sympatii, którymi mnie Pan obdarowywał przy każdej sposobności... za każdy serdeczny uścisk dłoni... trudno pogodzić się z myślą, że już Pana z nami nie ma... chociaż to nie prawda... jest Pan z nami i pozostanie w naszych sercach, naszej pamięci i w Pana dziełach, na zawsze...
Pan Profesor Jan Strelau był dla mnie osobą ważną. Nie jestem psychologiem i nie znałam Go od lat. Spotkałam Profesora jako osoba dojrzała, która spotkała już wielu wybitnych, a przecież uznałam Go za osobę wyjątkową. I nawet trudno dziś powiedzieć dlaczego. Był mądry mądrością nienarzucającą racji. Był skromny, ale nie chowający się w szarości. Był ciepły dla ludzi a zarazem pozbawiony chęci przypodobania się.
Był wybitny i wiedział o tym, a przecież nie demonstrował wyższości, co czynią często znacznie mniejsi od Niego. Nie ukrywał uczuć, wspominał Żonę ze łzami i czułością. Udzielał rad i wspierał dobrym słowem. Był dobrym człowiekiem. Nic mu nie zawdzięczam, a zawsze cieszyłam się na spotkanie z Nim. Szkoda, że już Go nie ma.
Trudno sobie wyobrazić naszą Uczelnię bez Pana Profesora. Jestem ogarnięta smutkiem, ale także przepełniona wdzięcznością za wszystko, czym nas obdarzył dzieląc się z nami swą wiedzą, otaczając dobrocią, budując wysokie standardy pracy naukowej i wzajemnych relacji. Nie chcę się żegnać, bo przecież dalej będziemy się z Profesorem spotykać w Jego wspaniałych książkach, w pamięci nieodłącznego uśmiechu i cieple życzliwości, która przecież na zawsze w nas pozostanie.
Nigdy nie zapomnę momentu, kiedy Pan Profesor odwiedziwszy nasz Wydział w Katowicach zatrzymał się przed poświęconą mu tablicą, którą w podzięce za podarowany nam bogaty księgozbiór wmurowaliśmy w ścianę korytarza koło biblioteki. „To okropne – powiedział, a my w uczynionej tu pauzie zamarliśmy z przerażenia – tak kogoś wychwalać” dokończył z łobuzerskim błyskiem w oku. I ten obraz utrwalił się w naszej pamięci.
W ostatnim udzielonym przez Pana Profesora wywiadzie usłyszeliśmy, że wydobywanie i pielęgnowanie tego, co w człowieku najlepsze, jest naszym najważniejszym wspólnym zadaniem. I to przesłanie będziemy się starać wypełniać.
Dużo Profesorowi zawdzięczam. Nie tylko ja, jest nas wiele. Może w ten sposób będziemy mogli oddawać ten niespłacalny przecież dług.
Śmierć Profesora Jana Strelaua, jednego z najwybitniejszych polskich badaczy, poruszyła nas dogłębnie. To niepowetowana strata dla środowiska naukowego w Polsce i na świecie. Aby umożliwić wspólne przeżywanie odejścia naszego Mistrza, stworzyliśmy księgę kondolencyjną, w której dzielimy się wspomnieniami o Panu Profesorze, myślami i uczuciami towarzyszącymi nam w tym trudnym czasie. Otrzymujemy także listy kondolencyjne od wielu instytucji – to pełne ciepłych słów wyrazy ubolewania, którymi chcielibyśmy podzielić się z Państwem.
- List kondolencyjny od rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr. hab. Antoniego Różalskiego »
- List kondolencyjny od dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego dr. hab. Piotra Sorokowskiego, prof. UWr »
- List kondolencyjny od dyrektor Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego s. dr hab. Beaty Zarzyckiej, prof. KUL »
Uniwersyt Łódzki
List kondolencyjny od Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr. hab. Antoniego Różalskiego
Digital Shapers wyróżnia osobowości świata cyfrowego i nowych technologii – ludzi, którzy mają ponadprzeciętny wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w naszym kraju. Jako partnerzy Digital Shapers 2020 chcemy promować kompetencje digital i doceniać wybitne postaci branży cyfrowej, ale nie tylko. Nasz Uniwersytet wyznaczył sobie misję humanizowania technologii, tak aby dobrze zbadane i zaprojektowane innowacje służyły człowiekowi i poprawiały jakość życia.
Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń do tegorocznego konkursu Digital Shapers. Można to zrobić tylko do 31 lipca. Zgłoś kandydata do tytułu Digital Shapers 2020 w kategoriach: Edukacja, Innowacje i technologie, Inwestycje, Transformacja cyfrowa, Wizjoner, wypełniając formularz zgłoszeniowy.
Jak humanizujemy technologię?
Jako Uniwersytet podjęliśmy wyzwanie, by zbliżać na pierwszy rzut odległe dziedziny, jakimi są technologia i nauki społeczne.
To główny cel działającego na naszej uczelni Centrum HumanTech, będącym jedynym w Polsce ośrodkiem, który zajmuje się zarówno innowacjami społecznymi, jak i technologicznymi. Centrum organizuje cykliczne spotkania ekspertów z Polski i zagranicy reprezentujących różne podejście do innowacji i technologii.
Aby wypełniać misję humanizowania technologii, stworzyliśmy innowacyjne kierunki studiów. Od dawna w naszej ofercie są takie ścieżki kształcenia jak: Projektowanie interakcji człowiek-technologia, Creative Coding, MBA – Innovation and Data Analysis czy studia School of Form kształcące projektantów.
W tym roku proponujemy nowy kierunek – Psychologia i informatyka. Jest on odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy, na którym poszukiwani są specjaliści łączący kompetencje analityczne, technologiczne i informatyczne z umiejętnościami społecznymi oraz rozumieniem procesów psychologicznych i społeczno-komunikacyjnych.
- Na specjalności UX research & design można poznać najnowsze trendy w User Experience, czyli projektowaniu usług i produktów cyfrowych odpowiadających na potrzeby użytkowników.
Dodajmy, że jesteśmy pionierami w edukacji w obszarze User Experience i od wielu lat współtworzymy ten rynek w Polsce. Według badania branży UX z 2018 r. 74 proc. specjalistów z wykształceniem kierunkowym to absolwenci naszej uczelni.
- Absolwent Artificial Intelligence – psychologii sztucznej inteligencji może zawodowo zostać trenerem sztucznej inteligencji lub młodszym programistą Python. Te studia wprowadzą zarówno w świat mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, jak i AI, Data Science czy Machine Learning.
Idealny Digital Shaper to wizjoner niebojący się porażek, pasjonat zarażający optymizmem i pełen poczucia humoru, a także team player mający odwagę dobierać do swojego zespołu ludzi lepszych od siebie.
Marek Rosiński, przewodniczący Digital Academy 2020
Digital Shapers 2020 – wyróżnienie osobowości świata cyfrowego
Celem listy Digital Shapers jest wyróżnienie wybitnych osobowości świata cyfrowego, które mają ponadprzeciętny wkład w rozwój gospodarki cyfrowej i swoją codzienną pracą zbliżają Polskę do statusu wiodącego centrum technologiczno-innowacyjnego.
Kandydaci do tytułu Digital Shapers muszą mieć w ostatnim roku udokumentowane osiągnięcia w jednej z 5 kategorii: Edukacja, Transformacja cyfrowa, Inwestycje, Innowacje i technologie oraz Wizjoner. Mogą zgłaszać się sami lub zostać wytypowani przez inne osoby. Każdy może zgłosić dowolną liczbę kandydatów.
Zgłoszenia kandydatów na Digital Shapers można nadsyłać do końca lipca 2020 r. za pośrednictwem formularza online. Następnie odbędzie się głosowanie ponad 200-osobowego jury Digital Academy, w którego skład wchodzą niezależni eksperci świata nowych technologii, z ugruntowaną pozycją zawodową w sektorze digital. Nagrodzonych zostanie łącznie 15 osób, a statuetki Digital Shapers 2020 zostaną wręczone 1 października podczas uroczystej gali na 2. Festiwalu Cyfryzacji.
Inicjatorem i organziatorem Digital Shapers jest Fundacja Digital Poland. Więcej informacji na stronie internetowej: https://digitalshapers.pl/.
Nauka jest sprzymierzeńcem każdego profesjonalnego trenera, dlatego powstała Szkoła Trenerów Uniwersytetu SWPS. To pierwsza w Polsce prawdziwie modułowa propozycja kształcenia skierowna zarówno do przyszłych, początkujących, jak i doświadczonych trenerów. Obszarów, w jakich można się rozwijać, jest wiele: specyfika pracy z grupą, narzędzia wykorzystywane podczas warsztatów (gry szkoleniowe, techniki aktorskie, myślenie wizualne) czy facylitacja. Szkoła Trenerów Uniwersytetu SWPS wyróżnia się przede wszystkim elastycznością kształcenia, a uczyć w niej będzie 18 cenionych na rynku szkoleniowym ekspertów, m.in. Joanna Heidtman, Rafał Żak i Jacek Rozenek.
Ponad 30 modułów, 6 profili trenerskich
W ofercie Szkoły Trenerów znajduje się ponad 30 warsztatów o różnym poziomie zaawansowania – zarówno dla początkujących, jak i tych, którzy prowadzą szkolenia od lat. Oferujemy możliwość ukończenia jednego z 6 profili trenerskich, do tego indywidualne mentoringi merytoryczne i superwizje dla doświadczonych szkoleniowców. Oprócz zaświadczeń o ukończeniu danego kursu można zdobyć Dyplom Trenera Uniwersytetu SWPS oraz Certyfikat Rekomendacji Szkoły Trenerów Uniwersytetu SWPS.
Więcej o programie dyplomowym »
Więcej o modułach szkoleniowych »
Szkoła Trenerów Uniwersytetu SWPS powstała w celu kształcenia i promowania trenerów grupowych najwyższej jakości merytorycznej i warsztatowej, z intencją podniesienia poziomu profesjonalizmu i przygotowania psychologicznego osób zajmujących się zawodowo pracą z grupami.
dr Paulina Sobiczewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS
Najlepsi eksperci na rynku szkoleniowym
Współpracujemy z największymi autorytetami ze środowiska trenerów oraz z doświadczonymi ekspertami z Uniwersytetu SWPS. Bezpośrednie kontakty z najlepszymi praktykami z branży oraz nieformalna atmosfera spotkań pozwolą zdobyć wiedzę, której nie ma w książkach, znaleźć inspirację dla własnego rozwoju i wzbogacić prowadzone przez siebie szkolenia o ciekawe treści merytoryczne i wyjątkowe ćwiczenia.
Nie tylko dla początkujących
W praktyce trenerskiej ciągle napotykamy nowe wyzwania o różnym charakterze, jak na przykład skuteczne kształcenie agresywnej grupy lub prowadzenie szkoleń z udziałem osób z zaburzeniami psychicznymi. Ambitny trener chce doskonalić swój warsztat i aktualizować wiedzę merytoryczną. Wie, jak ważne jest dbanie o własne zasoby energetyczne i psychiczne w tym zawodzie. Zna obszary, w jakich powinien się rozwijać. Odpowiedzią Szkoły Trenerów na potrzeby doświadczonych szkoleniowców są zaawansowane kursy oraz indywidualne możliwości wsparcia, takie jak superwizja czy ekspercki mentoring merytoryczny.
Co wyróżnia Szkołę Trenerów spośród innych propozycji na rynku?
Szkoła Trenerów wyróżnia się przede wszystkim elastycznością kształcenia – w najbardziej podstawowej, dyplomowej ścieżce dla początkujących słuchacz wybiera co najmniej 40 proc. zajęć. Uniwersytet SWPS to także ogromne zaplecze – nie tylko uznani na rynku szkoleń eksperci, lecz także bogata infrastruktura (biblioteki, dostęp do baz naukowych) oraz możliwość zrealizowania praktyk na miejscu, podczas szkoleń organizowanych przez uczelnię.
Zajęcia w Szkole Trenerów realizowane są zgodnie z założeniem evidence-based, tj. zarówno zakres merytoryczny, jak i sam przebieg szkoleń (sposoby angażowania uczestników, przekazywania treści, nauki umiejętności) zostały przygotowane na podstawie dowodów naukowych: empirycznie sprawdzonych teorii i praktycznych wniosków wynikających m.in. z badań psychologicznych. Nasi trenerzy budują warsztaty na podstawie dowiedzionych zgodnie z metodologią zależności.
Zajęcia będą się odbywały stacjonarnie, a jeśli sytuacja epidemiczna na to nie pozwoli – zdalnie.
To nasza misja, by dobrze zbadane i zaprojektowane innowacje służyły człowiekowi i poprawiały jakość życia. Dlatego rozwinęliśmy ofertę studiów o praktyczne studia Psychologia i informatyka ze specjalnościami UX research & design oraz Artificial Intelligence – psychologia sztucznej inteligencji. Cieszymy się, że przy tym projekcie rozpoczyna z nami współpracę CodersLab, jedna z największych i najbardziej doświadczonych szkół programowania w Polsce. Jej działania będą dotyczyć również rozwoju innych kierunków, które w przyszłości pojawią się w ofercie Uniwersytetu.
Eksperci i szkoleniowcy z CodersLab poprowadzą na kierunku Psychologia i informatyka wybrane zajęcia fakultatywne, dotyczące m.in. praktycznej nauki programowania. Przygotowali oni również specjalną ofertę kursów przeznaczoną dla studentów i pracowników naszego Uniwersytetu.
Psychologia i informatyka – humanizowanie technologii
Już kilka lat temu podjęliśmy wyzwanie humanizowania technologii. Dlatego w naszej ofercie od dawna są takie kierunki, jak: Projektowanie interakcji człowiek-technologia, Creative Coding, MBA – Innovation and Data Analysis czy studia School of Form kształcące projektantów.
Nowy kierunek studiów Psychologia i informatyka jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy, na którym poszukiwani są specjaliści łączący kompetencje analityczne, technologiczne i informatyczne z umiejętnościami społecznymi oraz rozumieniem procesów psychologicznych i społeczno-komunikacyjnych.
- Na specjalności UX research & design będzie można poznać najnowsze trendy w User Experience, czyli projektowaniu usług i produktów cyfrowych odpowiadających na potrzeby użytkowników.
Jesteśmy pionierami w edukacji w obszarze User Experience i od wielu lat współtworzymy ten rynek w Polsce. Według badania branży UX* z 2018 r. 74 proc. specjalistów z wykształceniem kierunkowym to absolwenci naszej uczelni. (*I. Mościchowska, J. Rutkowska, T. Skórski,„Experience & Product Design w Polsce 2018”, vol. 5, 1–57, 2018).
- Absolwent Artificial Intelligence – psychologii sztucznej inteligencji będzie mógł zawodowo zostać trenerem sztucznej inteligencji lub młodszym programistą Python. Te studia wprowadzą zarówno w świat mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, jak i AI, Data Science czy Machine Learning.
Bardzo się cieszę na współpracę Uniwersytetu SWPS z CodersLab, a zwłaszcza na kursy z Trendów technologicznych oraz Web Developmentu, które przygotowaliśmy specjalnie dla studentów Uniwersytetu. Chcemy im przekazać jak najwięcej wiedzy o tym, jak zmieni się otaczająca nas rzeczywistość, jak działają nowe technologie, jakie wiążą się z nimi trendy, a także jak wykorzystać je dla siebie.
Marcin Tchórzewski – CEO & Founder CodersLab
CodersLab – wiodąca szkoła IT
CodersLab od wielu lat jest liderem na rynku szkoleń IT i programowania. To pierwsza i największa szkoła IT w Polsce. Ma duże doświadczenie w edukacji – uczy adeptów informatyki od 7 lat, a liczba jej absolwentów sięgnęła już 5000 osób. Co ważne, ponad 80 proc. z nich znalazło pracę w IT. CodersLab stawia na dostosowywanie swojej oferty do rynku, aby w możliwie najkrótszym czasie umożliwić swoim klientom realną zmianę zawodową.
Marcin Tchórzewski, CEO & Founder CodersLab, przyznaje, że bardzo się cieszy na współpracę Uniwersytetu SWPS z CodersLab: – A zwłaszcza na kursy z Trendów technologicznych oraz Web Developmentu, które przygotowaliśmy specjalnie dla studentów Uniwersytetu. Chcemy im przekazać jak najwięcej wiedzy o tym, jak zmieni się otaczająca nas rzeczywistość, jak działają nowe technologie, jakie wiążą się z nimi trendy, a także jak wykorzystać je dla siebie – mówi Marcin Tchórzewski.
Szkolenia dla społeczności Uniwersytetu
Cykl zajęć z Trendów technologicznych będzie dotyczyć takich zagadnień, jak: sztuczna inteligencja, blockchain, kryptowaluty czy wirtualna rzeczywistość. Za każdym z tych pojęć stoją technologie, które wejdą do powszechnego użycia w ciągu najbliższych kilku lat. Warto więc być przygotowanym na nadchodzącą zmianę, by móc wykorzystać wiedzę o trendach technologicznych w przyszłości.
Web Development to spotkania online w formie warsztatów, podczas których będzie można nauczyć się tworzenia stron internetowych. Ta umiejętność przyda się osobom zainteresowanym przede wszystkim marketingiem internetowym, grafiką czy stworzeniem własnej firmy. Podczas szkolenia będzie można zbudować własną stronę www.
Wykłady przeznaczone są dla każdego studenta, niezależnie od posiadanej wiedzy z IT.
Więcej informacji na stronie https://swps.coderslab.pl/.
Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i nasz Uniwersytet łączą siły. Wszystko po to, by zmierzyć się z problematyką tak ważną dla studentów w trudnym czasie epidemii koronawirusa. Wiemy, że studenci muszą stawiać dziś czoła wielu wyzwaniom, chociażby zdalnej nauce poza murami uczelni, nowemu stylowi życia w odseparowaniu czy emocjom związanym z zagrożeniem zdrowia. Dlatego tak ważne jest dawanie młodym wsparcia psychologicznego. Wychodzimy temu naprzeciw. Uniwersytet SWPS stał się partnerem merytorycznym projektu Parlamentu Studentów RP z webinarami oraz artykułami o tematyce psychologicznej skierowanymi do studentów z całego kraju. Spotkania online z wybitnymi psychologami i specjalistami w swoich dziedzinach z Uniwersytetu SWPS będą otwarte dla wszystkich i bezpłatne. Znajdziecie je na stronie projektu: wsparciepsychologiczne.psrp.org.pl
Dajemy wsparcie
Kiedy na uczelniach zawieszono zajęcia, Parlament Studentów RP wyszedł z inicjatywą „Student sam w domu”, promującą ciekawe sposoby spędzania czasu w czterech ścianach. Obecnie PSRP zaprasza studentów, by weszli do „Strefy Komfortu” i zajęli się swoim samopoczuciem. W ramach projektu pod tym tytułem powstają webinary, artykuły, infografiki czy filmy, które będą dostępne na wsparciepsychologiczne.psrp.org.pl. Ta strona stanie się dla studentów źródłem wiedzy na temat zdrowia psychicznego i radzenia sobie z przeciwnościami, jakie niesie epidemia.
Zdrowie psychologiczne, zwłaszcza w obecnej sytuacji, jest niezmierne ważne. Chcemy zrobić wszystko, by nasze koleżanki i koledzy mieli zapewnione nie tylko odpowiednie wsparcie, lecz także dostęp do wiarygodnego źródła informacji, odpowiadającego na pytania dotyczące lęku o bliskich, objawów chorobowych czy chociażby skutecznej motywacji do pracy.
Dominik Leżański – przewodniczący Parlamentu Studentów RP
Cykl webinarów
- Pierwszy webinar odbył się 9 kwietnia. Zofia Szynal w rozmowie z Joanną Gutral opowiadała jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem i niepewną przyszłością. Można go obejrzeć tutaj >>
- 15 kwietnia studenci będą mogli zmotywować się do powrotu do zajęć, słuchając webinaru na temat produktywnego wykorzystania czasu w domu oraz przygotowania pracy dyplomowej. Dyskutować będą psycholożki Joanna Gutral i Zofia Szynal. Link to transmisji tutaj >>
- 22 kwietnia psycholożka dr Agnieszka Mościcka-Teske w rozmowie z Zofią Szynal będzie mówić o tym, jakie sygnały powinny sprawić, że powinniśmy zacząć się martwić o zdrowie psychiczne swoje bądź naszych bliskich. Link to transmisji tutaj >>
Informacje o kolejnych webinarach i ich kalendarz tutaj >>
Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej
Parlament Studentów RP jest organizacją skupiającą wszystkie samorządy studenckie w kraju i reprezentuje środowisko studenckie przed organami Państwa Polskiego. Do zadań Parlamentu należy opiniowanie aktów prawnych dotyczących studentów oraz inicjuje projekty i działania na rzecz środowiska studenckiego, m.in. szkolenia i warsztaty. PSRP wspiera również działania pro studenckie, inspiruje międzynarodową wymianę studentów oraz aktywnie uczestniczy w międzynarodowym ruchu studenckim. https://psrp.org.pl/.
Zmiana organizacji zajęć spowodowana pandemią COVID-19 budzi wiele wątpliwości. Zachęcamy do zapoznania się z odpwiedziami na najczęściej pojawiające się pytania w związku z funkcjonowaniem uczelni czasie zagrożenia epidemiologicznego.
# Organizacja zajęć # Korzystanie z Clasroomów # Spotkania online # Inne pytania związane z zajęciami online
Organizacja zajęć
1. W jakiej formie będą odbywały się zajęcia w przyszłym roku akademickim?
Nie ma jeszcze decyzji w sprawie organizacji zajęć w przyszłym roku akademickim. Forma zajęć będzie zależała od sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Decyzje o organizacji zajęć podejmują dziekani. Biorą przy tym pod uwagę aktualne wymagania dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego oraz potrzeby wynikające z efektów uczenia się określonych dla danych zajęć.
2. Na czym polegają zajęcia online?
Zajęcia online możesz realizować, nie wychodząc z domu. Co do zasady prowadzone są w sposób wymagający udziału w nich w czasie rzeczywistym, ale komunikujemy się przez komputer, spotykamy się na Google Meet i korzystamy z materiałów elektronicznych. Zapewnij sobie wygodne miejsce, w którym będzie jak najmniej rzeczy rozpraszających uwagę. Przygotuj się na to, że zajęcia online są tak samo wymagające merytorycznie jak zajęcia w klasie.
3. Czy mogę uczestniczyć w zajęciach online w budynku Uniwersytetu SWPS?
W planie zajęć zajęcia online staramy się umieścić tak, aby nie było konieczności przebywania w ich czasie na terenie uczelni. Jeśli chcesz mimo to być na terenie uczelni w tym czasie, to pamiętaj, że nie ma pewności, że będzie możliwe komfortowe uczestnictwo w zajęciach - zajęcia online nie mają przewidzianej sali dla studentów, zaś w przestrzeniach wspólnych obowiązują Cię ograniczenia wynikające z zasad sanitarnych, także dotyczące odpowiedniego dystansu i dopuszczalnej liczby osób.
4. Jak się przygotować do zajęć online?
Zaplanuj udział w zajęciach zgodnie z planem zajęć i informacjami z Wirtualnej Uczelni. Zadbaj o możliwości techniczne uczestniczenia w zajęciach, przede wszystkim o dostęp do internetu. Przygotuj sobie sprzęt komputerowy, ważne są słuchawki, najlepiej z mikrofonem (np. takie jak do telefonu). Do niektórych aktywności, np. słuchania wykładów, wystarczy smartfon z dostępem do internetu. Zadbaj o wygodne miejsce do pracy, a jeśli zajęcia przewidują twój udział - zobacz, jak wygląda ono w kamerze internetowej.
5. Skąd mam wiedzieć, kiedy mam zajęcia online?
Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z planem zajęć widocznym w Wirtualnej Uczelni. Jeśli zajęcia nie odbędą się w tym terminie, zostaną odwołane i przesunięte. Jeśli zajęcia odbywają się online, to w czasie, w którym są zaplanowane, wejdź na Wirtualną Uczelnię i kliknij “Classroom” przy tych zajęciach. W Classroom znajdziesz adres spotkania Meet, do którego należy dołączyć.
6. Co mam zrobić, jeśli wejdę na spotkanie, a zajęcia nie będą się odbywać?
Prosimy Cię o wyrozumiałość - naprawdę dużo się dzieje i my też pierwszy raz organizujemy zajęcia online w całej uczelni, więc jeśli coś pójdzie nie tak, np. dołączysz do zajęć, a one się nie będą odbywać, po prostu zgłoś to przez Strefę Kontaktu/Pytania.
7. Co jeśli z planu na Wirtualnej Uczelni nie mogę przenieść się na zajęcia na Classroom?
Jeśli po zaktualizowaniu się Twojego planu zajęć nie masz dostępu do Classroom, skontaktuj się z prowadzącym. Prowadzący może udostępnić Ci Classroom ręcznie. Kontakt do osoby prowadzącej zajęcia znajdziesz w Wirtualnej Uczelni lub w sylabusie. Warto również sprawdzać, czy jest się zalogowanym (-ą) na uczelniane konto.
8. Czy zawsze muszę wejść w Classroom, by uczestniczyć w zajęciach online?
Nie, nie zawsze. Classroomy mogą na przykład służyć jako pierwsze miejsce kontaktu, który dalej będzie prowadzony inną metodą. Najczęściej jednak, jeśli Classroom pojawia się w planie zajęć, to należy wejść do niego w terminie zajęć, a następnie kliknąć link do spotkania Google Meet i dołączyć do niego w terminie zajęć.
9. Czy na zajęciach online sprawdzana jest obecność?
Obecność na zajęciach zdalnych jest traktowana podobnie jak obecność na zajęciach w sali. Twoja obecność i uwaga może być też sprawdzana w trakcie zajęć: wiemy, o ile trudniej jest utrzymać uwagę w trakcie pracy zdalnej, więc prowadzący mogą zadawać pytania i zadania w trakcie, aby ułatwić uczestniczenie w zajęciach.
10. Czy zadania publikowane przez wykładowców na Google Classroom są obowiązkowe?
Warunki zaliczenia przedmiotu są określone w sylabusie. Jeśli w sprawie jakiegoś zadania są wątpliwości, czy jest ono obowiązkowe czy nie, to należy wyjaśnić to z prowadzącym zajęcia.
11. Co muszę wiedzieć, żeby uczestniczyć w zajęciach online?
Poznaj Google Meet - to będzie Twoje główne nowe narzędzie do uczestniczenia w spotkaniach na żywo. Prowadzący mogą wykorzystywać także inne narzędzia Google, takie jak Dokumenty, Arkusze czy Prezentacje - wszystkie są dla Ciebie dostępne w ramach uczelnianego konta @st.swps.edu.pl. Prowadzący może też prowadzić zajęcia na uczelnianej platformie Learn Online. Do niej także masz dostęp przy pomocy kont @st.swps.edu.pl. Poświęć wcześniej trochę czasu, żeby poznać te narzędzia.
12. Czy potrzebuję specjalnego oprogramowania, żeby uczestniczyć w zajęciach online?
Nie, wystarczy dostęp do internetu z poziomu telefonu, komputera czy tabletu. Po zalogowaniu w Google z adresem e-mail w domenie st.swps.edu.pl masz dostęp do wszystkich narzędzi Google i to wystarczy do pracy na zajęciach online.
13. Czy możemy korzystać z zajęć poprzez Skype lub Zoom?
Zajęcia online odbywają się wyłącznie za pomocą narzędzi Google, w tym Classroom i Meet, lub platformy Learn Online.
14. Czy jako studenci, w ramach zajęć online, mamy dostęp do Microsoft Office 365?
Nie, Uczelnia nie udostępnia pakietu Office dla studentów. Jednak wszyscy studenci mają dostęp do zestawu narzędzi Google, w tym Dokumentów, Arkuszy czy Prezentacji, które mają podobne funkcjonalności do odpowiednich aplikacji Microsoft Office.
15. Co mam zrobić, jeśli mam kolizję zajęć?
Przy nauczaniu online wszystko działa jak zwykle, tj. obowiązuje nas wszystkich plan zajęć widoczny w Wirtualnej Uczelni. Jeśli masz zajęcia z kolizją to wybierz zajęcia, w których weźmiesz udział a sposób odrobienia zajęć, na których Cię nie będzie, ustal z osobą prowadzącą je.
16. Nie jestem zadowolona(-y) z zajęć online z danego przedmiotu. Gdzie mogę zgłosić swoje uwagi?
Uwagi powinny trafić do koordynatora kierunku, dlatego prosimy złóż podanie na Wirtualnej Uczelni w Strefie Kontaktu. Zostanie ono przekazane do koordynatora. Nie przyjmujemy takich uwag anonimowo.
Korzystanie z Clasroomów
1. Jak mam trafić do właściwego Classroomu?
Najprościej będzie zrobić to przez plan zajęć w Wirtualnej Uczelni. Jeśli zajęcia odbywają się online, to w czasie, w którym są zaplanowane, wejdź na Wirtualną Uczelnię i kliknij “Classroom” przy tych zajęciach. W Classroom znajdziesz adres spotkania Meet, do którego należy dołączyć.
2.Powtarzam seminarium dyplomowe, jednak w dalszym ciągu nie mam żadnego planu zajęć, a co za tym idzie, nie mam dostępu do Google Classroom. Jak mogę się dostać na te zajęcia?
Powtarzane seminarium dyplomowe odbywa się w trybie indywidualnym i nie jest prezentowane w planie zajęć. Skontaktuj się bezpośrednio z promotorem w sprawie ustalenia terminu i metody kontaktu w czasie konsultacji.
3. W planie zajęć mam zajęcia, których nie mam na Google Classroom, nie ma też linku w Wirtualnej Uczelni. W związku z czym nie mogę brać w nich udziału. Jak mogę do nich dołączyć?
Zacznij od sprawdzenia, czy zajęcia nie odbywają się jednak w sali - jeśli tak jest, to przy zajęciach na planie zajęć będzie zaprezentowany numer sali, zaś Classroom może być niedostępny. Jeśli te zajęcia są jednak online, to weź pod uwagę, że aktualizacja dostępu może trwać do około godziny. Jeśli dłuższy czas po zaktualizowaniu się Twojego planu zajęć nadal nie masz dostępu do Classroom, skontaktuj się z prowadzącym. Prowadzący może udostępnić Ci Classroom ręcznie.
4. Mam problem z dostępem do Google Classroom. Nie wyświetla żadnych przedmiotów. Co mam zrobić?
Sprawdź, czy jesteś zalogowany w Google adresem z domeną st.swps.edu.pl. Jeśli Twoje logowanie jest poprawne, to przejście do Google Classroom będzie działać płynnie. Jeśli Twoje logowanie jest poprawne, to zacznij od sprawdzenia, czy zajęcia nie odbywają się jednak w sali - jeśli tak jest, to przy zajęciach na planie zajęć będzie zaprezentowany numer sali, zaś Classroom może być niedostępny. Jeśli te zajęcia są jednak online, to weź jeszcze pod uwagę, że aktualizacja dostępu może trwać do około godziny. Dopiero Jeśli dłuższy czas po zaktualizowaniu się Twojego planu zajęć nadal nie masz dostępu do Classroom, skontaktuj się z prowadzącym. Prowadzący może udostępnić Ci Classroom ręcznie.
5. Po wejściu na Classroom mam komunikat: „Nie masz dostępu do tej usługi. Aby uzyskać dostęp, skontaktuj się z administratorem organizacji”.
Sprawdź, czy jesteś zalogowany(-a) w Google adresem z domeną st.swps.edu.pl. Jeśli Twoje logowanie jest poprawne, to przejście do Google Classroom będzie działać płynnie. W sprawie problemów technicznych należy kontaktować się z prowadzącym zajęcia, on w razie potrzeby przekaże to zgłoszenie dalej, do wyjaśnienia. Warto sprawdzić też pozostałe pytania i odpowiedzi w niniejszym zestawie. Baza Q&A jest na bieżąco aktualizowana.
6. Co zrobić, gdy wybrałem(-am) złą rolę w Google Classroom, tj. „nauczyciel” zamiast „uczeń”?
Twoje uprawnienia będą wystarczające do uczestnictwa w zajęciach, nie musisz nic robić.
Spotkania online
1. Nie mogę wziąć udziału w zajęciach online z powodów technicznych. Co mam zrobić w tej sytuacji?
W przypadku problemów technicznych należy niezwłocznie powiadomić prowadzącego o zaistniałych trudnościach i omówić kwestie odrobienia zajęć.
2. Google Meet pozwala na dołączenie z dźwiękiem przez telefon. Czy można tak korzystać z zajęć?
Nie, stanowczo odradzamy korzystanie z tej opcji. Polega ona na łączeniu się z numerem telefonu w Stanach Zjednoczonych i korzystanie z niej w Polsce może spowodować naliczenie wysokich opłat. Osobom, które korzystają z zajęć z innych krajów, zalecamy wcześniejsze sprawdzenie warunków tej usługi na stronach pomocy Google.
3. Czy mogę gdzieś przećwiczyć korzystanie z Meet?
Tak.
- Otwórz przeglądarkę - najlepiej Chrome ze względu na zgodność z aplikacjami Google.
- Wejdź na stronę meet.google.com i zaloguj się za pomocą konta uczelnianego.
- Kliknij „+ Rozpocznij spotkanie lub dołącz do spotkania”.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami, udziel przeglądarce zgody na korzystanie z kamery i mikrofonu, kontynuuj aż pojawi się mały ekran i przycisk „Dołącz” - wtedy dołącz do spotkania.
- Możesz zaprosić na nie inne osoby i wspólnie poćwiczyć korzystanie z aplikacji.
Jest 10 czysto technicznych rzeczy, które warto przećwiczyć:
- Wyjdź i wejdź z powrotem: każdemu zdarza się czasem niechcący “wyjść” w trakcie spotkania online, więc przećwicz to.
- Wyłącz i włącz mikrofon: to konieczne do uczestnictwa w spotkaniach powyżej 5 osób, gdy należy zostawić włączony mikrofon tylko jednej osoby.
- Powiedz coś i posłuchaj kogoś, sprawdź jak to słychać; wyjmij i włącz z powrotem słuchawki, zobacz jak zmienia się to co słyszysz i jak słychać Ciebie.
- Zobacz jak wyglądasz, sprawdź różne ustawienia, wybierz takie, które będzie dla Ciebie najwygodniejsze.
- Wyłącz i włącz kamerę: jeśli chcesz zrobić coś co może zakłócać odbiór innym, to możesz na chwilę wyłączyć kamerę i włączyć ją ponownie gdy uznasz, że nie będzie to już przeszkodą dla innych.
- Wybierz sposób prezentacji osób na ekranie; google automatycznie wybiera najlepszy sposób prezentacji przy danej liczbie osób, ale zobacz na spokojnie czym one się różnią.
- Chcesz widzieć cały czas tylko prowadzącego? przypnij i odepnij jednego z uczestników, choćby siebie: przypinając okienko sprawiasz, że jest ono cały czas widoczne i nie widać nic innego; łatwo to zrobić przypadkiem, więc przećwicz to wcześniej, będzie Ci łatwo szybko przywrócić właściwy obraz.
- Włącz prezentację i zakończ prezentację: to na pewno się przyda, możesz pokazywać innym przez Meet cały swój ekran lub wybrane okno, zawsze musisz coś wybrać; naucz się to robić.
- Rozwiń listę uczestników w panelu bocznym i schowaj ją z powrotem, zobacz czym się różni prezentacja osób na ekranie i na liście.
- Otwórz czat i zamknij czat, napisz coś na czacie: czat może służyć do zgłaszania się w czasie zajęć, szczególnie gdy jest dużo uczestników.
To wszystko. Jeśli potrenujesz te rzeczy, to będziesz korzystać z Meet ze swobodą mistrza.
4. Czy mogę nagrywać zajęcia i wykłady?
Nie, studenci nie mogą nagrywać zajęć. Takie działanie stanowiłoby to naruszenie praw uczestniczących w nim osób, w tym dóbr osobistych wykładowcy, studentów, jak i regulacji dotyczących ochrony danych osobowych. Ponadto korzystanie z takiego nagrania stanowiłoby naruszenie praw autorskich Uniwersytetu SWPS albo wykładowcy. Działanie studenta w postaci nagrywania zajęć lub korzystania z takiego nagrania może stanowić przyczynę wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec studenta.
Zajęcia mogą być nagrywane przez wykładowcę wyłącznie w wybranych sytuacjach, np. w celu udostępnienia ich do podglądu studentom, którzy nie mogą uczestniczyć w nich w pełni, np. studentom z niepełnosprawnościami lub ich asystentom. Jeśli studenci z niepełnosprawnością lub ich asystenci potrzebują nagrać dane zajęcia na własny użytek obowiązują ich określone zasady. Muszą poinformować wykładowcę o nagrywaniu zajęć oraz stosować się do zalecenia, aby ograniczyć nagrywanie do minimum. Np. jeśli celem jest transkrypcja, to należy nagrać wyłącznie audio. Więcej informacji o zasadach obowiązujących studentów, którzy korzystają ze wsparcia w celu zapewnienia pełnego udziału w procesie kształcenia, może udzielić sekcja ds. zdrowia i osób z niepełnosprawnościami Centrum Pomocy i Aktywności, [email protected].
Nawet w takim przypadku studenci nie są upoważnieni do dalszego udostępniania nagrań innym osobom./p>
5. Czy mogę zmienić moje dane na nick, z którym czuję się lepiej?
Nie, jest to niezgodne z zasadami obowiązującymi w uczelni. Zgodnie z regulaminem studiów do zaliczenia przedmiotu dopuszczani są wyłącznie studenci zapisani na ten przedmiot, zaś używanie nicka uniemożliwia sprawdzenie, czy dana osoba spełnia ten warunek. Prowadzący może odmówić osobie, która ukrywa się za nickiem, dalszego udziału w zajęciach.
Niezgodne z zasadami jest także wpuszczanie użytkowników spoza uczelni na zajęcia online. Prawo do korzystania z zajęć mają wyłącznie użytkownicy zalogowani kontem swps.
6. Ile może „ważyć” np. jeden wykład, 100 MB, 1 GB i od czego to może zależeć?
Wykłady prowadzone są najczęściej przez usługę Google Meet. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń transfer w tej usłudze szacujemy na do 300 MB na godzinę przy pobieraniu wideo oraz 3 MB na godzinę przy pobieraniu samego dźwięku. Jednak prosimy o traktowanie tych szacunków z ostrożnością, gdyż dopiero poznajemy warunki związane z prowadzeniem dużej ilości spotkań Meet w krótkim czasie. Także w przypadku, gdy na zajęciach wykorzystywane są inne rozwiązania lub równoległe spotkania, rozmiar transferu może być inny.
„Ciężar” transmisji zależy głównie od jakości przesyłanego wideo. Zazwyczaj sieć przesyłowa automatyczne dostosowuje jakość transmisji do przepustowości, co umożliwia sprawne korzystanie ze spotkań, nawet przy słabszym łączu. W przypadku usługi Google Meet można także ręcznie zmienić rozdzielczość przesyłanego wideo lub przestawić pobieranie na tylko dźwięk. Służy do tego opcja Ustawienia w menu po prawej stronie na dole ekranu spotkania, dostępna po otwarciu okna dołączania do spotkania oraz w trakcie spotkania.
7. Co mam zrobić, jeśli nie mam zbyt dobrego łącza w domu i wykłady online będą mi się rwać?
Jeśli w trakcie zajęć nagle stracisz połączenie, po prostu połącz się ponownie. Sprawdź, czy możesz zapewnić sobie inne, stabilniejsze łącze na kolejne zajęcia - wiele firm wyszło naprzeciw konieczności aktywnego korzystania z internetu.
8. Czy podczas zajęć na Google Meet będę mógł/mogła w czasie rzeczywistym zadać pytanie?
Tak, Meet pozwala na komunikację dwustronną. Można zadawać pytania w trakcie zajęć online, można też korzystać z czatu do danego spotkania Meet. Zasady komunikacji na zajęciach określa prowadzący.
9. Czy mogę uczestniczyć w zajęciach online przez telefon lub tablet? Czy mogę uczestniczyć w zajęciach łącząc się ze smartfonu z Androidem, iPhone?
W zajęciach online można uczestniczyć za pomocą dowolnego urządzenia mobilnego (smartfona, tabletu), a także komputera.
10. Czy posiadanie kamery internetowej jest obowiązkowe, żeby uczestniczyć w zajęciach online?
Co do zasady oczekujemy, że wszyscy uczestniczą w zajęciach osobiście, mogą się w pełni komunikować i pokazać innym. Dlatego prosimy, abyś zabezpieczył(a) sobie możliwość korzystania z kamery internetowej lub kamery smartfona. Jednak w wyjątkowych przypadkach możesz uczestniczyć w zajęciach bez kamery, jeśli będziesz mieć możliwość kontaktu audio (głośnik i mikrofon).
Inne pytania związane z zajęciami online
1. Jak będą wyglądać zajęcia online z WF?
Zajęcia online z WF są prowadzone w nowej formule - ćwiczeń we własnym domu pod nadzorem trenera. Zapis jest wykonany automatycznie -- nie trzeba samodzielnie zapisywać się na te zajęcia. Informacje na temat organizacji tych zajęć są podane w sylabusie.
Oprócz tego osoby, które zgodnie z obowiązującym regulaminem mają prawo zastąpienia zajęć WF kursem teoretycznym w e-learningu, mogą uczestniczyć w kursie e-learningowym, w tym celu należy złożyć podanie za pośrednictwem Wirtualnej Uczelni.
2. Gdzie mogę się zgłosić, jeśli będę miał problemy dot. zajęć na platformie Learn Online?
Prosimy o kontakt z Centrum e-Learningu: [email protected].
Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rektor Uniwersytetu SWPS w dniu 9 kwietnia 2020 roku wydał zarządzenie o przedłużeniu zawieszenia wszystkich zajęć dydaktycznych realizowanych w klasie do odwołania. Przez cały okres zawieszenia zajęć kontynuowane będzie nauczanie na odległość. O powrocie do klas poinformujemy Państwa z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
Na skróty: Zajęcia Online | Webinary z ekspertami | Skontaktuj się | Q&A
Ruszają zajęcia online
Podkreślamy, że uruchomienie zajęć online, które nastąpi 23 marca, oznacza, że wszystkie przedmioty prowadzone będą tylko w trybie zdalnym zgodnie z planem zamieszczonym na Wirtualnej Uczelni. Rozpoczęcie zajęć nie oznacza możliwości korzystania z sal na kampusach. Przypominamy także, że uczestnictwo w zajęciach jest warunkiem ich zaliczenia.
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wszystkie legitymacje studenckie mają automatycznie przedłużoną ważność do 31 maja 2020 r. Państwa legitymacje są więc ważne i nie muszą ich Państwo przedłużać w Centrum Spraw Studenckich lub Dziekanacie. Podobne rozwiązania będą dotyczyć legitymacji doktoranckich.
Odwołane wykłady otwarte
Odwołane zostały również wszystkie otwarte wydarzenia edukacyjne i popularno-naukowe zaplanowane na marzec.
Wydarzenia online (webinary) odbędą się planowo, we wcześniej ustalonych terminach.
Koronawirus - cykl webinarów z ekspertami Uniwersytetu SWPS
Od środy 18 marca ruszają specjalne webinary tematyczne dotyczące sytuacji wywołanej wirusem COVID-19. Uważamy, że odpowiedzialnością społeczną naszej uczelni jest dzielenie się doświadczeniem naszych ekspertów w sprostaniu wyzwaniom jakie stawia wobec nas nowa sytuacja.
Zamknięte szkoły, przedszkola, biblioteki, centra handlowe, kina i restauracje. Koronawirus odebrał nam życie, do którego przywykliśmy. Nawet osoby, które na co dzień nie odczuwają nadmiarowo lęku, w obecnej sytuacji doświadczają go bardzo wyraźnie. Czy nasz lęk jest adekwatny do zagrożenia i co zrobić, by go nie wyolbrzymiać? Jakie konsekwencje dla zdrowia i relacji z bliskimi osobami ma przedłużający się strach związany z możliwością zakażenia? Jak rozmawiać z dziećmi o obecnej sytuacji? W jaki sposób radzić sobie z samotnością podczas kwarantanny? Czy w długiej perspektywie pandemia koronawirusa może przynieść jakieś dobre skutki dla społeczeństwa?
Powołanie zespołu ds. reagowania na zagrożenia epidemiologiczne
W związku z sytuacją epidemiologiczną dotyczącą COVID-19 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zobowiązało uczelnie do sporządzania sprawozdania o stwierdzonych przypadkach zachorowań wśród studentów lub ich bliskich osób. W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z prośbą o informowanie Uczelni w sytuacji, kiedy Państwo lub Państwa bliscy będą hospitalizowani, objęci kwarantanną (domową, w domach studenckich itp.) lub objęci kwarantanną sanitarną z powodu podejrzenia zakażeniem wirusem SARS-Cov-2.
Wszelkie tego typu zgłoszenia i pytania prosimy kierować na adres mailowy Zespołu ds. reagowania na zagrożenia epidemiologiczne: [email protected].
Dalsze informacje zostaną przekazane w kolejnych komunikatach.
Q&A
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w związku z funkcjonowaniem organizacji czasie zagrożenia epidemiologicznego.
# Zajęcia online - informacje podstawowe # Organizacja, forma i treść zajęć # Pytania techniczne # Pytania ogólne
Zajęcia online - informacje podstawowe
1. Na czym będą polegały zajęcia online?
Zajęcia online możesz realizować nie wychodząc z domu. Komunikujemy się przez komputer i ewentualnie telefon, spotykamy się na Hangouts Meet, nie korzystamy z drukowanych materiałów. Poza tym wszystko inne działa jak zwykle.
Przygotuj się na to, że zajęcia online są tak samo wymagające merytorycznie jak zajęcia w klasie. Zapewnij sobie wygodne miejsce, w którym będzie jak najmniej rzeczy rozpraszających uwagę. Uczenie się z domu i przez komputer to innego rodzaju wysiłek, co pewnie zauważysz już w pierwszych dniach.
2. Czy mogę uczestniczyć w zajęciach online w budynku Uniwersytetu SWPS?
Zajęcia odbywają się wyłącznie online i nie ma możliwości korzystania z sal w kampusie.
3. Jak się przygotować?
Śledź komunikaty na Wirtualnej Uczelni. Zaplanuj udział w zajęciach zgodnie z zamieszczonym tam planem zajęć. Zadbaj o wygodne miejsce do pracy, zobacz, jak wygląda ono w kamerze internetowej.
Zadbaj o możliwości techniczne uczestniczenia w zajęciach, przede wszystkim o dostęp do internetu. Przygotuj sobie sprzęt komputerowy, ważne są słuchawki, najlepiej z mikrofonem (np. takie jak do telefonu). Do niektórych aktywności wystarczy telefon (np. wysłuchanie wykładu).
4. Skąd mam wiedzieć, kiedy mam zajęcia?
Poza tym, że przechodzimy na nauczanie online, wszystko inne działa jak zwykle, tj. obowiązuje nas wszystkich plan zajęć widoczny w Wirtualnej Uczelni. W czasie, w którym zaplanowane są zajęcia wejdź na Wirtualną Uczelnię i kliknij “Classroom” przy tych zajęciach, zobacz czy są jakieś informacje od prowadzącego i dołącz do spotkania Hangouts Meet, którego adres jest tam podany (kliknij link).
Jeśli zajęcia nie odbędą się w tym terminie zostaną odwołane i przesunięte.
Prosimy Cię o wyrozumiałość - naprawdę dużo się dzieje i my też pierwszy raz organizujemy zajęcia online w całej uczelni, więc jeśli coś pójdzie nie tak, np. dołączysz do zajęć, a one się nie będą odbywać, po prostu zgłoś to przez Strefę Kontaktu/Pytania.
5. Jak długo będą się odbywały zajęcia online?
Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rektor Uniwersytetu SWPS w dniu 9 kwietnia 2020 roku wydał zarządzenie o przedłużeniu zawieszenia wszystkich zajęć dydaktycznych realizowanych w klasie do odwołania. Przez cały okres zawieszenia zajęć kontynuowane będzie nauczanie na odległość. O powrocie do klas poinformujemy z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
6. Co jeśli z planu na WU nie mogę przenieść się na zajęcia na Classroom?
Jeśli jesteś zapisany na zajęcia i nie możesz wejść na zajęcia na Classroom musisz pilnie skontaktować się z prowadzącym.
Organizacja, forma i treść zajęć
1. Czy na zajęciach online sprawdzana jest obecność?
Obecność na zajęciach zdalnych jest traktowana podobnie jak obecność na zajęciach w sali. Przez pewien czas prowadzący zajęcia będą brać poprawkę na to, że wszyscy uczymy się nowych metod współpracy i że coś może pójść nie tak. Ale staraj się być na zajęciach.
Twoja obecność i uwaga może być też sprawdzana w trakcie zajęć: wiemy, o ile trudniej jest utrzymać uwagę w trakcie pracy zdalnej, więc prowadzący mogą zadawać pytania i zadania w trakcie, aby ułatwić uczestniczenie w zajęciach.
2. Co mam zrobić, jeśli mam kolizję zajęć?
Poza tym, że przechodzimy na nauczanie online, wszystko inne działa jak zwykle, tj. obowiązuje nas wszystkich plan zajęć widoczny w Wirtualnej Uczelni.
Jeśli masz zajęcia z kolizją to wybierz zajęcia, w których weźmiesz udział a sposób odrobienia zajęć, na których Cię nie będzie ustal z osobą prowadzącą je.
3. Czy moje zajęcia mogą się zmienić?
Tak, bo prowadzący pracują nad dostosowaniem metod pracy do nauczania online. Może się okazać, że nie każdy temat można przerobić online w zaplanowanej wcześniej formie. Może też okazać się, że niektóre zajęcia zostaną przygotowane dopiero później.
O ewentualnych zmianach planu zajęć dowiesz się z planu zajęć, który będzie na bieżąco uaktualniany na Wirtualnej Uczelni. O zmianach w formie realizacji zajęć powiadomi Cię prowadzący. W trakcie zajęć stosuj się do informacji przekazywanych przez prowadzących. Na pierwszych zajęciach wprowadzą Cię w to, jak będziecie dalej pracować.
Pamiętaj, że poza tym, że przechodzimy na nauczanie online, wszystko inne działa jak zwykle.
4. Czy online będą się odbywały tylko wykłady czy również ćwiczenia?
Wszystkie zajęcia, które zaplanowane były w klasie będą się odbywały online. Zajęcia w e-learningu odbywają się jak dotychczas na platformie.
5. W jaki sposób będzie można zaliczyć przedmiot?
Prowadzący udzieli Ci stosownych informacji.
6. Co z warsztatami, laboratoriami, czy będą przeprowadzone online?
Prowadzący udzieli Ci stosownych informacji.
7. Co z realizacją i zaliczeniem praktyk?
Prosimy złożyć podanie do dziekana, który indywidualnie rozpatrzy każdy przypadek.
8. Gdzie będą dostępne materiały do zajęć, skoro odbywają się online?
Materiały do zajęć dostępne będą w Google Classroom lub na platformie Learn Online.
9. Co mam zrobić, jeśli nie mam warunków do uczenia się zdalnie?
Niestety nikt z nas jeszcze nie wie, ile potrwa zawieszenie zajęć realizowanych w klasie. Będzie to zależało przede wszystkim od decyzji władz państwowych. Jak tylko te ograniczenia miną wrócimy do zajęć w zwykłej organizacji.
Spróbuj jak najszybciej stworzyć sobie warunki do uczestnictwa w zajęciach online. W tej sprawie nie możemy Ci pomóc jako instytucja, ale zachęcamy Cię do zwrócenia się o pomoc do kolegów i koleżanek.
Koniecznie też powiadom o tym prowadzącego zajęcia (np. mailem), który może przekazać Ci zadania, dzięki którym osiągniesz efekty uczenia się tego przedmiotu.
Jeśli okres zawieszenia zajęć potrwa dłużej i nie da się uzupełnić brakujących zajęć, będziesz mieć możliwość wystąpienia o semestralny urlop z powodu ograniczeń wynikających ze stanu epidemicznego.
10. Co jeśli nie będę uczestniczyć w pojedynczych zajęciach, bo zerwie mi połączenie?
Jeśli z uzasadnionych przyczyn nie możesz uczestniczyć w pojedynczych zajęciach z jakiegoś przedmiotu, napisz do wykładowcy i wspólnie ustalcie, jak możesz nadrobić tę nieobecność.
11. Czy jak zajęcia zostaną odwołane, oznacza to, że nie będą odbywały się online?
Tak, otrzymasz powiadomienie na maila, że zajęcia zostały odwołane i zmieni się ich status na planie zajęć w Wirtualnej Uczelni.
12. Co z projektami realizowanymi w grupach? W jaki sposób mamy je zakończyć?
Skontaktuj się w tej sprawie z prowadzącym dane zajęcia i ustal nową formę realizacji projektu.
Pytania techniczne
1. Co muszę umieć, żeby uczestniczyć w zajęciach online?
Poznaj Google Hangouts Meet - to będzie Twoje główne nowe narzędzie do uczestniczenia w spotkaniach na żywo. To przyda się na pewno.
W trakcie pracy prowadzący mogą wykorzystywać także inne narzędzia Google, takie jak Dokumenty, Arkusze czy Prezentacje - wszystkie są dla Ciebie dostępne w ramach uczelnianego konta @st.swps.edu.pl. Prowadzący może też prowadzić zajęcia na uczelnianej platformie Learn Online. Do niej także masz dostęp przy pomocy kont @st.swps.edu.pl. Jeśli możesz, poświęć trochę czasu, żeby poznać te narzędzia.
2. Czy mogę gdzieś przećwiczyć korzystanie z Hangouts Meet?
Tak.
- Otwórz przeglądarkę - najlepiej Chrome ze względu na zgodność z aplikacjami Google.
- Wejdź na stronę meet.google.com i zaloguj się za pomocą konta uczelnianego.
- Kliknij “+ Rozpocznij spotkanie lub dołącz do spotkania”.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami, udziel przeglądarce zgody na korzystanie z kamery i mikrofonu, kontynuuj aż pojawi się mały ekran i przycisk Dołącz - wtedy Dołącz do spotkania.
- Możesz zaprosić na nie inne osoby i wspólnie poćwiczyć korzystanie z aplikacji.
Jest 10 czysto technicznych rzeczy, które warto przećwiczyć:
- Wyjdź i wejdź z powrotem: każdemu zdarza się czasem niechcący “wyjść” w trakcie spotkania online, więc przećwicz to.
- Wyłącz i włącz mikrofon: to konieczne do uczestnictwa w spotkaniach powyżej 5 osób, gdy należy zostawić włączony mikrofon tylko jednej osoby.
- Powiedz coś i posłuchaj kogoś, sprawdź jak to słychać; wyjmij i włącz z powrotem słuchawki, zobacz jak zmienia się to co słyszysz i jak słychać Ciebie.
- Zobacz jak wyglądasz, sprawdź różne ustawienia, wybierz takie, które będzie dla Ciebie najwygodniejsze.
- Wyłącz i włącz kamerę: jeśli chcesz zrobić coś co może zakłócać odbiór innym, to możesz na chwilę wyłączyć kamerę i włączyć ją ponownie gdy uznasz, że nie będzie to już przeszkodą dla innych.
- Wybierz sposób prezentacji osób na ekranie; google automatycznie wybiera najlepszy sposób prezentacji przy danej liczbie osób, ale zobacz na spokojnie czym one się różnią.
- Chcesz widzieć cały czas tylko prowadzącego? przypnij i odepnij jednego z uczestników, choćby siebie: przypinając okienko sprawiasz, że jest ono cały czas widoczne i nie widać nic innego; łatwo to zrobić przypadkiem, więc przećwicz to wcześniej, będzie Ci łatwo szybko przywrócić właściwy obraz.
- Włącz prezentację i zakończ prezentację: to na pewno się przyda, możesz pokazywać innym przez hangout cały swój ekran lub wybrane okno, zawsze musisz coś wybrać; naucz się to robić.
- Rozwiń listę uczestników w panelu bocznym i schowaj ją z powrotem, zobacz czym się różni prezentacja osób na ekranie i na liście.
- Otwórz czat i zamknij czat, napisz coś na czacie: czat może służyć do zgłaszania się w czasie zajęć, szczególnie gdy jest dużo uczestników.
To wszystko. Jeśli potrenujesz te rzeczy, to będziesz korzystać z Hangouts Meet ze swobodą mistrza.
3. Czy zawsze muszę wejść w Classroom by uczestniczyć w zajęciach online?
Nie, ale prawie zawsze. Jeśli zajęcia do tej pory odbywały się w budynku i nie było żadnych ustaleń co do pracy zdalnej, to pierwszym miejscem Waszego spotkania online jest Classroom, w którym:
- prowadzący może zostawić informacje, jak będziecie pracować dalej
- znajdziesz link do spotkania Hangouts Meet, do którego powinieneś dołączyć w terminie zajęć.
W przypadku zajęć, w których macie już wypracowane metody zdalnego kontaktowania się (np. seminaria dyplomowe lub e-learning), korzystanie z Classroom nie będzie konieczne, choć również w tych przypadkach prosimy prowadzących zajęcia, aby zostawiali Wam jakąś informację w Classroom.
4. Co mam zrobić, jeśli nie mam zbyt dobrego łącza w domu i wykłady online będą mi się rwać?
Spróbuj połączyć się ponownie. Jeżeli problem się będzie pojawiał, poproś kogoś z najbliższego otoczenia, żeby ci pomógł. Zgłoś problem w uczestnictwie zajęć do prowadzącego.
5. Czy uczelnia pokryje część kosztów poniesionych za dostęp do internetu?
Uczelnia nie ma możliwości finansowania usług internetowych pracowników i studentów w związku z odgórnym zarządzeniem ministerstwa o prowadzeniu zajęć zdalnych.
6. Jak będą wyglądać zajęcia online z WF?
Zajęcia są zawieszone do odwołania za wyjątkiem tych osób, które uzyskały już wcześniej zgodę na zaliczenie tych zajęć w formie e -learningu, zgodnie z obowiązującym regulaminem. Osoby mające zapis na kurs e-learningowy realizują te zajęcia zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami.
7. Co mam zrobić, jeśli nie widzę klucza dostępu do zajęć?
Student zapisany na zajęcia nie potrzebuje klucza dostępu, po zalogowaniu się na Wirtualną Uczelnią i wejściu w plan zajęć od razu przechodzi do Classroom. Pamiętaj, żeby być zalogowanym w Google z domeną st.swps.edu.pl. Jeżeli nadal problem będzie występował, napisz wiadomość do wykładowcy i poproś o klucz.
8. Co zrobić kiedy nie mogę dostać się do Google Classroom? Czy będę mieć nieobecność czy mogę komuś zgłosić problem techniczny? Jeśli tak, to komu?
Zgłoś to prowadzącemu zajęcia.
9. Czy możemy korzystać z zajęć poprzez Skype lub Zoom?
Zajęcia online odbywają się wyłącznie za pomocą Hangouts Meet.
10. Co zrobić, gdy wybrałem złą rolę w Google Classroom tj. „nauczyciel” zamiast „uczeń”?
Studenci nie mają możliwości dokonania zmiany roli w Classroom.
11. Czy podczas zajęć np. Hangout Meet będę mógł w czasie rzeczywistym zadać pytanie?
Można zadawać pytania w trakcie zajęć online. Prowadzący ustali zasady interakcji na zajęciach.
12. Czy mogę uczestniczyć w zajęciach online przez telefon lub tablet. Czy mogę uczestniczyć w zajęciach łącząc się ze smartfonu z Androidem, iPhone??
W zajęciach online można uczestniczyć za pomocą dowolnego urządzenia mobilnego - smartfona, tabletu, a także komputera.
13. Czy posiadanie kamery internetowej jest obowiązkowe, żeby uczestniczyć w zajęciach online?
Nie. Konieczny jest tylko dostęp do internetu i musisz być zalogowany w google domeną st.swps.edu.pl
14. Czy potrzebuję specjalnego oprogramowania, żeby uczestniczyć w zajęciach online?
Wystarczy dostęp do internetu z poziomu telefonu, komputera czy tabletu. Logujesz się w google z uczelnianego adresu e-mail w domenie st.swps.edu.pl.
Pytania ogólne
1. Do kiedy potrwa zawieszenie zajęć dydaktycznych w klasie?
Rektor Uniwersytetu SWPS w dniu 9 kwietnia 2020 roku wydał zarządzenie o przedłużeniu zawieszenia wszystkich zajęć dydaktycznych realizowanych w klasie do odwołania. Przez cały okres zawieszenia zajęć kontynuowane będzie nauczanie na odległość. O powrocie do klas poinformujemy z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
2. Kiedy Uczelnia uruchomi nauczanie na odległość?
Zajęcia w trybie online planujemy uruchomić 23 marca br. Zajęcia online potrwają przez cały okres zawieszenia zajęć w klasie.
3. Czy termin zawieszenia zajęć jest ostateczny, czy istnieje możliwość, że zajęcia zostaną odwołane jeszcze przez dłuższy czas?
Należy liczyć się z tym, że okres zawieszenia zajęć zostanie wydłużony.
4. Co jeśli właśnie wróciłem/am z zagranicy?
Niezależnie od tego, czy podróż dotyczyła rejonów zagrożonych, zalecany jest szybki kontakt telefoniczny ze stacją sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla miejsca pobytu (aktualnego zamieszkania) w celu przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego. Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z dnia 13 marca br. osoby powracające z zagranicy muszą przejść obowiązkową dwutygodniową kwarantannę.
5. Co jeśli mimo przedłużenia ważności legitymacji, kontroler biletów wystawi mi karę za brak uprawnień do przejazdów ulgowych?
Komunikat MNiSW został skierowany do właściwych służb, ale jeśli pojawią się utrudnienia należy wyjaśniać to bezpośrednio w biurach obsługi klientów ZTM, SKM lub PKP.
6. Czy egzaminy dyplomowe będą odwołane/przełożone?
Decyzję w sprawie egzaminów dyplomowych podejmują Dziekani Wydziałów. W indywidualnych sytuacjach prosimy o złożenie podania przez Strefę Kontaktu na Wirtualnej Uczelni.
7. Czy Biura Rekrutacji są otwarte?
Biura Rekrutacji w kampusach zostały zamknięte, ale pracownicy obsługują kandydatów online - przez maile i telefony. Terminy rekrutacji na studia pozostają bez zmian.
8. Czy Uczelnia jest otwarta?
Budynki uczelni w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Sopocie są otwarte. Kampus w Poznaniu wraz ze School of Form jest zamknięty. O ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco.
9. Czy restauracje działają bez zmian?
Restauracje oraz kawiarnie są zamknięte we wszystkich kampusach.
10. Czy biblioteki są otwarte?
Biblioteki we wszystkich kampusach Uniwersytetu SWPS są zamknięte do odwołania. Terminy zwrotu wszystkich książek i innych materiałów (we wszystkich wydziałach) przypadające na 11 marca br. i później zostały zmienione na 1 czerwca br. Za okres od 11 marca do 1 czerwca br. nie będą naliczane opłaty za przetrzymanie książek. Pracownicy akademiccy mają możliwość mailowego zamówienia ewentualnych materiałów do odbioru. Zamówienie takie powinno nastąpić z dziennym wyprzedzeniem.
11. Czy Dziekanaty będą otwarte?
Biblioteki we wszystkich kampusach Uniwersytetu SWPS są zamknięte do odwołania. Terminy zwrotu wszystkich książek i innych materiałów (we wszystkich wydziałach) przypadające na 11 marca br. i później zostały zmienione na 1 czerwca br. Za okres od 11 marca do 1 czerwca br. nie będą naliczane opłaty za przetrzymanie książek. Pracownicy akademiccy mają możliwość mailowego zamówienia ewentualnych materiałów do odbioru. Zamówienie takie powinno nastąpić z dziennym wyprzedzeniem.
12. Czy rok akademicki zostanie wydłużony? Czy sytuacja wpłynie na terminy sesji letniej?
W tej chwili nie planujemy wydłużenia roku akademickiego. Zachęcamy do śledzenia aktualności w zakładce Zespół ds. reagowania na zagrożenia epidemiologiczne na Wirtualnej Uczelni.
13. Co z zajęciami, które się nie odbyły w okresie 11-22 marca br.? Będą odrabiane? W jaki sposób?
O sposobie realizacji treści programowych z zajęć, które przypadały na zajęcia w okresie 11-22 marca br. będziemy informować w kolejnych komunikatach.
14. Czy jak zachoruję, to będę musiał/a brać udział w zajęciach online?
Nieobecności w przypadku zwolnienia lekarskiego są rozpatrywane na dotychczasowych zasadach (patrz: Zasady studiowania na Wydziale).
15. Zawieszenie zajęć dydaktycznych utrudnia gromadzenie punktów SONA. Czy wymagana do zgromadzenia w roku akademickim liczba punktów SONA zostanie zmniejszona?
Podobnie jak w sprawie innych aktywności dydaktycznych decyzję w tej sprawie podejmuje Dziekan Wydziału.
16. Czy Uczelnia w tym roku akademickim będzie organizować Drzwi Otwarte i Juwenalia?
Do 31 marca bieżącego roku odwołane zostają wszystkie wydarzenia i konferencje organizowane we wszystkich kampusach Uniwersytetu SWPS. Wydarzenia poza kampusami są odwołane zgodnie z decyzjami władz państwowych.
17. Czy abonament za parking będzie pomniejszony o dni wolne?
Operator parkingu nie przewiduje zwrotu opłat abonamentowych.
18. Potrzebuję zaświadczenie do wizy - jak mogę je pilnie dostać?
Prosimy zamawiać wszystkie potrzebne zaświadczenia przez Strefę Kontaktu. Zaświadczenia będziemy wysyłać pocztą, a w pilnych przypadkach na miejscu dyżurują pracownicy dziekanatów.
19. Czy budynek uczelni zostanie zdezynfekowany?
Administracja uczelni na bieżąco dba o odpowiedni stan sanitarny wszystkich pomieszczeń. Budynki wszystkich kampusów są na bieżąco dezynfekowane.
20. Czy ograniczenia nałożone przez rząd wydłużą remont nowej siedziby School of Form? Czy ekipa budowlana zdąży przygotować wszystko przed nowym rokiem akademickim?
Prace inwestycyjne i remontowe dotyczące nowej siedziby School of Form w Warszawie przebiegają w normalnym trybie i zgodnie z założonym harmonogramem.
21. Czy zawieszenie zajęć dotyczy również WF?
Zawieszenie zajęć dotyczy również WF.
22. Czy terminy oddania prac dyplomowych zostaną przesunięte?
Kwestie te będą regulowane indywidualnymi decyzjami Dziekana Wydziału.
23. Czy w związku z tym, że część zajęć w marcu nie odbyła się, studenci płacą pełną kwotę za marzec? Czy opłata dla studentów, którzy opłacili w całości rok studiów, pozostaje bez zmian?
Tak. Zajęcia, które się nie odbyły, będą odrobione w późniejszym terminie. O sposobie ich odrabiania będziemy informować w dalszych komunikatach. Uczelnia podjęła działania w celu zmiany sposobu realizacji przedmiotów na metody oparte na uczeniu na odległość. Dla uczelni priorytetem jest umożliwienie studentom zaliczenia zajęć przewidzianych programem studiów w bieżącym semestrze tak, aby nie powstała konieczność powtórzenia poszczególnych przedmiotów lub całego semestru studiów w kolejnym roku akademickim. Zarząd uczelni przeznaczył dodatkowe środki w budżecie na przeprowadzenie tych działań.
24. Czy w związku z nową formą realizacji programu studiów (online) Uczelnia przewiduje zniżki w czesnym dla studentów?
W nowej formule nauczania Uczelnia musi zapewnić prawidłową realizację programów studiów i weryfikację efektów uczenia się odpowiadającą kształceniu w klasie i uznawaną przez Polską Komisję Akredytacyjną. Żeby osiągnąć ten cel i odpowiadając na wyzwanie, przed którym wspólnie stanęliśmy, Uczelnia już teraz przeznacza dodatkowe środki w budżecie na przeprowadzenie tych działań. W związku z tym Uczelnia nie wprowadza zmian w warunkach odpłatności za studia. Kadra akademicka przygotowuje się do prowadzenia zajęć w sposób umożliwiający prawidłową i sprawną realizacją przedmiotów przewidzianych na poszczególnych kierunkach studiów.
25. Co z płatnościami za powtarzanie przedmiotów, których uczelnia nie przeprowadzi zdalnie?
Uczelnia dokłada wszelkich starań, aby realizować studia w trybie online w pełnym wymiarze programowym. W przypadku zajęć, które nie będą dostępne online w bieżącym semestrze, uczelnia zrealizuje je później w ramach czesnego za semestr bieżący, czyli bez opłat dodatkowych.
26. Czy Uczelnia będzie naliczała odestki za opóźnienia w płatności czesnego?
Ponieważ nie jesteśmy w stanie dzisiaj przewidzieć skali konsekwencji gospodarczych wynikających z pandemii, uczelnia nie zmienia warunków wynikających z umów odpłatności za studia i nie wprowadza zmian w naliczaniu odsetek.
27. Czy w obecnej sytuacji Uczelnia zmieni zasady windykacji?
Uczelnia utrzymuje obowiązujące warunki odpłatności za studia, czyli do 5tego dnia miesiąca. Przypominamy, że mogą Państwo wystąpić o odroczenie płatności jednej raty i decyzja w tej sprawie jest automatycznie pozytywna, jeśli jest to pierwsze odroczenie w danym roku akademickim. W pozostałych przypadkach student może zawierać ugodę dotyczącą zapłaty należności w ratach.
28. Czy uczelnia zmienia zasady skreśleń z powodów finansowych?
Tak jak do tej pory Uczelnia będzie odraczać skreślenia osób, które współpracują z windykacją w celu ustalenia harmonogramu spłat zaległości. Obecnie procedowane skreślenia dotyczą należności powstałych ponad cztery miesiące temu. Dalsze decyzje będą podejmowane w maju, kiedy będzie wiadomo, czy zaległości w opłatach są większe niż zwykle.
29. Czy student może zmienić termin płatności?
Jeśli terminy płatności nie są dogodne, student może złożyć wniosek o ich zmianę za pośrednictwem Wirtualnej Uczelni. Uczelnia w uzasadnionych przypadkach, może ustalić inny termin płatności.
30. Czy Uczelnia przewiduje rozwiązania pomocowe dla studentów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej wynikającej z pandemii COVID-19?
Wiemy, że część z Państwa odczuje skutki ekonomiczne stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce i przypominamy, że niezmiennie mogą Państwo wystąpić o odroczenie płatności jednej raty lub zawrzeć ugodę dotyczącą zapłaty należności w ratach. Uczelnia analizuje skalę potrzeb studentów w zakresie odpłatności za studia i najwcześniej w maju przedstawi propozycje pomocy w formie stypendiów, pożyczek lub ratalnej spłaty czesnego.
31. Czy Biuro Karier jest otwarte?
Biuro Karier Uniwersytetu SWPS działa w trybie online. Oznacza to, że wszystkie planowane konsultacje odbywają się w usłudze Hangouts, do której wszyscy studenci i studentki Uniwersytetu mają dostęp poprzez pocztę Gmail. Istnieje również możliwość telefonicznego kontaktu z zespołem.
Przypominamy jednocześnie, że oferty praktyk, staży i pracy są publikowane codziennie na stronie kariera.swps.pl, oraz na grupach Facebookowych Biura Karier:
- Warszawa:
https://www.facebook.com/groups/BiuroKarierSWPS/ - Wrocław:
https://www.facebook.com/groups/BK.SWPSWroclaw/ - Poznań:
https://www.facebook.com/groups/BK.SWPSPoznan/ - Katowice:
https://www.facebook.com/groups/BK.SWPSKatowice/ - Sopot:
https://www.facebook.com/groups/BK.SWPSSopot
32. Czy firmy, z którymi współpracuje Biuro Karier nadal prowadzą rekrutacje?
Firmy i Organizacje zapewniają nas o tym, że mimo przeniesienia procesów rekrutacyjnych do wirtualnych pokoi spotkań (w tym również rozmów rekrutacyjnych) - nadal oczekują na aplikacje. W części firm oficjalne rozpoczęcie pracy może być przesunięte w czasie.
Pandemia COVID-19 wprowadziła wiele ograniczeń, do których uczelnie musiały się dostosować. Chcąc zapewnić naszym studentom i wykładowcom bezpieczne warunki nauki i pracy, zmieniliśmy sposób funkcjonowania w poszczególnych kampusach i wprowadziliśmy elastyczny model kształcenia, który łączy różnorodne formy zajęć online z tradycyjnymi zajęciami w sali odbywającymi się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Taka organizacja pozwoli nam dostosować się do zmieniających się warunków i restrykcji związanych z pandemią.
Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych obecnych i przyszłych studentów, którzy przyjeżdżają do nas z zagranicy, przygotowaliśmy kilka modalności zajęć online, które zostaną uruchomione w nadchodzącym roku akademickim.
Informacje dla studentów kierunków anglojęzycznych
Jeśli jesteś przyszłym studentem Uniwersytetu SWPS lub dopiero aplikujesz na studia, ale nie jesteś pewien, czy będziesz mógł przyjechać do Polski na początku roku akademickiego 2020/2021, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość!
Stopniowe otwieranie granic może spowodować, że niektóre sprawy związane z przyjazdem na studia do innego kraju mogą się znacznie wydłużyć. Aby zapewnić kandydatom dodatkowy czas na dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów, przygotowaliśmy różne opcje zajęć online, które będą obowiązywały od października do końca grudnia 2020 r.
Jesteś zainteresowany kształceniem na odległość? Złóż podanie do dziekana swojego wydziału za pośrednictwem Wirtualnej Uczelni. Studenci pierwszego roku niedługo uzyskają dostęp do Wirtualnej Uczelni.
Modalności zajęć dostępne jesienią 2020 roku
Psychologia w języku angielskim (studia licencjackie i magisterskie)
- Studenci mogą wybrać między zajęciami online lub stacjonarnymi na uczelni (zajęcia na uczelni organizowane będą w małych grupach z zachowaniem wszystkich środków ostrożności).
- Wykłady i fakultety będą się odbywać wyłącznie online.
School of Form – Wzornictwo (studia licencjackie)
- Rok akademicki zaczyna się 28 września. Daty rozpoczęcia zajęć, spotkań organizacyjnych i szkoleń stanowiskowych zostaną opublikowane na Wirtualnej Uczelni po 17 września.
- 75% zajęć będzie się odbywała stacjonarnie, na terenie uczelni, z zachowaniem wymogów sanitarnych zgodnych z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
- Zajęcia z dziedzin nauk humanistycznych i społecznych oraz wszystkie przedmioty wspomagające, które nie wymagają działań w warsztatach i pracowniach, będą realizowane online.
- Na studiach stacjonarnych w każdym tygodniu będą dni pracy na uczelni i dni nauki z domu.
- Na studiach niestacjonarnych niektóre zjazdy będą się odbywały na uczelni, a niektóre w całości zdalnie.
Pozostałe kierunki w języku polskim (studia licencjackie i magisterskie)
- studenci, którzy z powodu pandemii nie będą mogli rozpocząć studiów w październiku 2020 r., mogą ubiegać się o indywidualny tok nauczania – pod warunkiem zatwierdzenia go przez dziekana odpowiedniego wydziału
Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie (filologia angielska, zarządzanie i pozostałe programy oferowane w języku polskim)
- Studenci pierwszego roku, studia stacjonarnych
- Wszystkie zajęcia w semestrze zimowym odbywać będą się w trybie online. Aby umożliwić Wam bezpośredni kontakt z wykładowcami i pomóc w przejściu do nauki w trybie online, w pierwszym tygodniu studiów stacjonarnych, w dniach 26-30 października, zajęcia będą prowadzone na uczelni.
- Studenci pierwszego roku, studia niestacjonarne
- Wszystkie zajęcia w semestrze zimowym odbywać będą się w trybie online. Aby umozliwić Wam bezpośredni kontakt z wykładowcami i pomóc w przejściu do nauki w trybie online, w pierwszy weekend studiów niestacjonarnych, w zależności od programu studiów będą to 17-18 października lub 24-25 października, zajęcia będą prowadzone na uczelni.
- Studenci drugiego i trzeciego roku
- Wszystkie zajęcia i wykłady w semestrze zimowym będą prowadzone w trybie online (synchronicznie, z wyłączeniem przypadków, w których w programie wpisany jest e-learning).
Nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja, ale dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić naszym studentom wykształcenie potrzebne do rozwoju kariery. Dlatego już jesienią 2020 r. uruchamiamy zajęcia online dostępne na kierunkach w języku angielskim. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Biurem Rekrutacji w wybranym mieście.
Studenci międzynarodowi
Studenci Uniwersytetu SWPS, którzy z powodu pandemii wrócili już do domów lub planują powrót latem, mogą skorzystać z wyżej wymienionych opcji zajęć online w najbliższym roku akademickim.
Jesteśmy tutaj, żeby Ci pomóc!
Nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja, ale dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić naszym studentom wykształcenie potrzebne do rozwoju kariery. Dlatego już jesienią 2020 r. uruchamiamy zajęcia online dostępne na kierunkach w języku angielskim. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Biurem Rekrutacji w wybranym mieście.
Kontakt
BIURO REKRUTACJI W WARSZAWIE
22 517 96 11, 22 517 96 35
[email protected]
ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa
BIURO REKRUTACJI WE WROCŁAWIU
71 750 72 72
[email protected]
ul. Aleksandra Ostrowskiego 30b, 53-238 Wrocław, pokój 18
BIURO REKRUTACJI W POZNANIU
61 27 11 222
[email protected]
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, 61-719 Poznań, pokój R144
BIURO REKRUTACJI W KATOWICACH
32 750 60 84, 32 721 26 53
[email protected]
ul. Techników 9, 40-326 Katowice, pokój 004
BIURO REKRUTACJI W SOPOCIE
58 721 46 00
[email protected]
ul. Polna 16/20, 81-745 Sopot
Rynek pracy zmienia się bardzo dynamiczne. Pandemia pokazała, że bywa kapryśny, a my musimy wykazać się elastycznością i dużą otwartością na nowe wyzwania zawodowe. Zmieniamy styl pracy, branże, podnosimy swoje kwalifikacje. Teraz możemy potwierdzić nabyte umiejętności odpowiednim certyfikatem, a to dzięki powstaniu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK).
W powstałym przy Uniwersytecie SWPS Centrum Certyfikacji przeprowadzamy proces sprawdzenia wiedzy i umiejętności z danego obszaru, zakończony wydaniem certyfikatu dla odpowiedniej kwalifikacji rynkowej. Jeśli chcemy potwierdzić swoje kompetencje zawodowe, to najlepszy sposób na uzyskanie wiarygodnego dokumentu, uznawanego w kraju i za granicą.
O Centrum Certyfikacji rozmawiamy z Piotrem Ciszkiem i Krzysztofem Rzeńcą – brokerami innowacji z Uniwersytetu SWPS.
Redakcja Uniwersytetu SWPS: Czym zajmuje się Centrum Certyfikacji?
Piotr Ciszek: Centrum Certyfikacji ma uprawnienia nadane przez ministerstwa do przeprowadzania egzaminów i wydawania dyplomów poświadczających zdobycie wybranych kwalifikacji zarejestrowanych w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Osoby, które chcą potwierdzić swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie odpowiednim certyfikatem, mogą zarejestrować się na naszej stronie, dobrać pasujący im termin oraz miejsce (spośród kampusów Uniwersytetu SWPS) i przyjechać na egzamin – który my nazywamy walidacją.
Krzysztof Rzeńca: Można by po prostu powiedzieć, że Centrum Certyfikacji zajmuje się przyznawaniem certyfikatów, ale jest to zdecydowanie zbyt duże uogólnienie. Opisujemy nowe kwalifikacje, współpracujemy z firmami, fundacjami i stowarzyszeniami, pomagając im w ich procesach certyfikacji i stając się centrum walidacyjnym na ich potrzeby, nadzorujemy także pracę metodyków dla podmiotów zewnętrznych. Centrum to miejsce, gdzie spotykają się eksperci, metodycy, interesariusze systemu ZSK, biznesmeni, studenci, absolwenci i oczywiście klienci indywidualni, którzy chcą potwierdzić swoje kwalifikacje.
Co to jest Zintegrowany System Kwalifikacji?
Krzysztof Rzeńca: Zintegrowany System Kwalifikacji, w skrócie ZSK, zbiera różne kwalifikacje w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze, opisuje je i porządkuje. System ten określa także zasady i standardy potwierdzania funkcjonujących w nim kwalifikacji. Gwarantuje to wysoką jakość certyfikatów zawodowych wydawanych w ramach systemu.
Piotr Ciszek: Tyle definicja. My skupiamy się na kwalifikacjach rynkowych, czyli zestawach wiedzy i umiejętności wymaganych do realizacji konkretnych zadań zawodowych. Nie interesuje nas, jakie szkoły kończyła dana osoba, gdzie odbywała praktyki, u kogo terminowała. Sprawdzamy faktyczny stan wiedzy i umiejętności przypisanych do danej kwalifikacji. Czasami oczywiście wiąże się to z koniecznością udokumentowania pewnych formalnych zakresów wiedzy, np. skończona matura lub dyplom studiów wyższych. Ale jest to bardziej konsekwencją szukania poziomu dojrzałości. Zresztą każda kwalifikacja rynkowa w systemie ZSK jest opisana i następnie weryfikowana (walidowana) poprzez prezentację określonych umiejętności.
Skupiamy się na kwalifikacjach rynkowych, czyli zestawach wiedzy i umiejętności wymaganych do realizacji konkretnych zadań zawodowych. Nie interesuje nas, jakie szkoły kończyła dana osoba, gdzie odbywała praktyki, u kogo terminowała. (...) każda kwalifikacja rynkowa w systemie ZSK jest opisana i następnie weryfikowana (walidowana) poprzez prezentację określonych umiejętności.
Piotr Ciszek, broker innowacji na Uniwersytecie SWPS
Czyli nieważne jest, skąd mamy wiedzę, którą chcemy potwierdzić certyfikatem?
Piotr Ciszek: Tak – i to najprostsza odpowiedź na to pytanie. System kwalifikacji rynkowych wspiera ideę „uczenia się przez całe życie” oraz uczenie się nieformalne, czyli poza systemem oświaty i szkolnictwa wyższego, koncentrując się na zdobytych umiejętnościach i motywowaniu w ich uzupełnianiu.
Czy taki certyfikat może pomóc w znalezieniu pracy za granicą?
Piotr Ciszek: Zdecydowanie tak. Polska Rama Kwalifikacji (PRK) to układ odniesienia dla kwalifikacji nadawanych w Polsce, narzędzie dla poszukujących pracy poza własnym krajem, jak i dla pracodawców zatrudniających obcokrajowców. PRK daje możliwość bardziej obiektywnego porównania dyplomów wydawanych w różnych krajach. Możliwość sprawdzenia poziomu kwalifikacji powinna sprawić np. to, że Polak pracujący w Irlandii będzie zarabiał tyle samo co Irlandczyk z takimi samymi kompetencjami.
Krzysztof Rzeńca: PRK pozwala na odniesienie polskich kwalifikacji do poziomów Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK) i poprzez ERK do poziomów kwalifikacji w poszczególnych państwach UE. Dlatego możemy uznać, że system lokuje nas mocno w krajach UE. PRK ma też znaczącą transparentność do innych światowych systemów Ram Kwalifikacji. Dlatego sądzę, że w bardzo wielu krajach poza Europą, jak np. Australia, gdzie taki system jest bardzo dojrzały, możemy znaleźć odniesienie PRK.
Jakie kwalifikacje można potwierdzić w CC Uniwersytetu SWPS?
Krzysztof Rzeńca: Na tę chwilę można u nas potwierdzić takie kwalifikacje, jak:
- Prowadzenie mediacji cywilnych i gospodarczych,
- Identyfikacja predyspozycji zawodowych,
- Wykorzystanie narzędzi online w kształceniu zdalnym,
- Projektowanie procesów dydaktycznych w kształceniu zdalnym,
- Obsługa platformy do nauczania zdalnego,
- Rozpoznawanie potencjału uczniów.
Dwie kwalifikacje z przeciwdziałania przemocy w szkole – jedna na poziomie klasy, druga na poziomie szkoły lub zespołu szkół – oraz kwalifikacja dotycząca wspierania pracy wychowawczej w szkołach podstawowych są na finalnym etapie procedowania i niebawem uzyskamy status jednostki certyfikującej w ich obszarze.
Piotr Ciszek: Ponadto prowadzimy rozmowy z kolejnymi zespołami ekspertów i metodyków w kwestii opisania następnych kwalifikacji z obszaru zarządzania pracą zdalną, zarządzania własnością intelektualną oraz zaawansowanymi systemami dydaktycznymi.
Na jakich zasadach przystępujemy do egzaminu?
Krzysztof Rzeńca: Każda kwalifikacja ma ściśle określone wymogi przystąpienia do walidacji, jak również umiejętności i kryteria weryfikacji wiedzy i umiejętności kandydata. Osoby, które się do nas zgłoszą, mogą porozmawiać z doradcą walidacyjnym, który pomaga w uporządkowaniu portfolio i wskazuje, czy przed walidacją nie należałoby uzupełnić pewnych umiejętności bądź też wiedzy. Chcemy, aby kandydaci, którzy przystępują do procesu walidacji w naszym Centrum Certyfikacji, byli dobrze przygotowani i świadomi wymagań dla określonej kwalifikacji. Rozmowa z doradcą walidacyjnym jest spotkaniem opcjonalnym, możliwym do odbycia przed rozpoczęciem właściwego procesu walidacyjnego.
Osoby, które się do nas zgłoszą, mogą porozmawiać z doradcą walidacyjnym, który pomaga w uporządkowaniu portfolio i wskazuje, czy przed walidacją nie należałoby uzupełnić pewnych umiejętności bądź też wiedzy. Chcemy, aby kandydaci, którzy przystępują do procesu walidacji w naszym Centrum Certyfikacji, byli dobrze przygotowani i świadomi wymagań dla określonej kwalifikacji.
Krzysztof Rzeńca, broker innowacji na Uniwersytecie SWPS
Jak się przygotować do procesu walidacji?
Piotr Ciszek: Na stronie Centrum Certyfikacji udostępniamy szczegółowy opis zakresu wiedzy i umiejętności wymaganych dla danej kwalifikacji. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kwalifikacje rynkowe promują uczenie się przez całe życie i uczenie się pozaformalne. I tu kandydat ma szeroki zakres narzędzi do wyboru: szkolenia, książki, webinary itp. Bardzo często jest jednak tak, że kandydat ma już potrzebne umiejętności, a proces walidacji to jedynie ich potwierdzenie.
W jaki sposób Centrum Certyfikacji pomaga w procesie walidacji firmom?
Krzysztof Rzeńca: Zapewniamy wsparcie metodyków, doradców walidacyjnych, pomagamy zidentyfikować luki kompetencyjne i ułatwiamy zorganizowanie większych grup w najdogodniejszych lokalizacjach w Polsce. Oprócz walidacji udzielamy wsparcia w identyfikacji obszarów, jakie dane firmy i podmioty chciałyby i mogły opisać jako nowe kwalifikacje. Zapewniamy w tym celu wsparcie metodyków i ekspertów.
Piotr Ciszek: Nawiązaliśmy współpracę z kilkoma dużymi organizacjami zainteresowanymi opisaniem i walidacją określonych umiejętności rynkowych, by efektywnie wejść na rynek z usługami reskilling.
Reorganizacja rynku pracy i bezprecedensowy rozwój technologii wywołane pandemią COVID 19 wymuszają na wielu z nas przekwalifikowanie się w bardzo krótkim czasie. Elastyczność zawodowa będzie jedną z kluczowych cech sukcesu na rynku pracy. Właściwie już jest. Wszystko to idealnie wpisuje się w idee ZSK i certyfikatów, jakie można zdobyć w ramach tego systemu. Centrum Certyfikacji pozwala potwierdzić nasze umiejętności i doświadczenia, które czynią nas wyjątkowymi.
Dziękujemy za rozmowę.
Piotr Ciszek – psycholog, praktyk biznesu korporacyjnego, broker innowacji na Uniwersytecie SWPS. Menedżer z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy w obszarze usług HR i konsultingu strategicznego. Współzałożyciel i partner firm konsultingowych: Huberts Mozes & Partners i Horizon Expert. Ekspert w dziedzinie zarządzania organizacją w obszarach HR: rekruter, Interim Manager, trener, Coach, Business Developer z doświadczeniem w sektorach FMCG, Pharma, konsulting strategiczny Finanse, Retail dla największych rynkowych korporacji. Aktualnie wspiera powiązania Biznes – Nauka na Uniwersytecie SWPS. Uczestniczy w realizacji projektów wdrożeniowych i przedwdrożeniowych z obszarów B+R. Aktywnie uczestniczy w tworzeniu nowych spółek (spin-offów na terenie uczelni).
Krzysztof Rzeńca – psycholog, broker innowacji na Uniwersytecie SWPS. Interesuje się możliwościami zastosowań nowych technologii w psychologii, szczególnie w edukacji oraz w internetowych interwencjach psychologicznych. Zajmuje się tematyką mHealth oraz e-Mental Health. Pracował w Instytucie Badań Edukacyjnych w ramach projektu Entuzjaści Edukacji w Zespole Wczesnej Edukacji. Ma za sobą wieloletnie doświadczenie pracy dla korporacji krajowych oraz międzynarodowych, w tym 8 lat na stanowiskach kierowniczych. Realizował projekty badawczo-naukowe w Instytucie Badań Edukacyjnych. Obecnie realizuje projekt naukowy finansowany przez MEN: Opracowanie i upowszechnienie narzędzi diagnostycznych do oceny zdolności poznawczych dzieci i młodzieży. Należy do zespołu badaczy StresLab, działającego przy Uniwersytecie SWPS.
Szkoła Trenerów
Zapraszamy na zajęcia od padziernika 2020 r.
Więcej informacji wkrótce.
Kontakt: [email protected]
- Cykl tematyczny: Marzec 2020
Stabilne zatrudnienie, wysokie zarobki, stawianie na kulturę pracy i work-life balance – tym wyróżnia się praca w skandynawskich firmach. Warto zatem lepiej poznać, co mają do zaoferowania pracodawcy z Danii, Szwecji i Norwegii na współczesnym zmieniającym się rynku zawodowym.
Wszystkich studentów i absolwentów Uniwersytetu SWPS zapraszamy do udziału w organizowanym przez Biuro Karier naszej uczelni 4. Skandynawskim Tygodniu Kariery, który będzie okazją do nawiązania wzajemnych relacji przez studentów i absolwentów naszej uczelni oraz pracodawców poszukujących kandydatów posiadających kompetencje językowe.
Wydarzenie odbędzie się w formule online, a jego szczegółowy program podamy już wkrótce.
Dlaczego warto?
Festiwal jest odpowiedzią na potrzebę budowania wspólnej przestrzeni dla kandydatów i kandydatek do pracy oraz pracodawców ze Skandynawii. Stawianie na rozwój pasji pracowników, częsty kontakt z naturą, krótsze godziny pracy – to elementy, które wyróżniają skandynawską kulturę organizacyjną i które pozytywnie wpływają na dobrostan pracowników. W pandemii, w dobie zmian, które trudno przewidzieć, troska o kondycję psychiczną pracowników jest podstawą.
Praca zdalna oraz niepewność warunków zatrudnienia stały się częścią „nowej normalności”. Ta sytuacja wielu z nas przypomniała o tym, jak ważne jest dbanie o równowagę pomiędzy czasem na pracę i czasem wolnym. Szczególnie wtedy, gdy wykonywanie jej oraz odpoczywanie odbywa się w tej samej przestrzeni.
Skandynawscy pracownicy wskazywani są jako ci najbardziej usatysfakcjonowani z życia oraz zachowujący równowagę pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Co wpływa na to zadowolenie? W jaki sposób dbać o dobrostan pracownika w warunkach pracy zdalnej?
Tygodniowy wymiar czasu pracy w Skandynawii jest krótszy od typowego 40-godzinnego tygodnia pracy w Polsce. Takie podejście do pracy sprzyja szczęściu pracowników oraz dbaniu o ich dobrostan. Zatrudnieni mają więcej czasu dla rodziny, na odpoczynek i pasje, dzięki czemu w pracy są bardziej efektywni. Różnica dotyczy również popularności zatrudnienia w niepełnym wymiarze etatu. W Danii, Szwecji i Norwegii ok. 20 proc. pracowników jest zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Co więcej, często proponuje się elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.
Program
22.11.2021 PONIEDZIAŁEK
- 9.00–10.30 – Pracownik XXI wieku. Jak reagować na zmiany na rynku pracy?
Anna Makowska, Maria Świerzewska, SEB - 11.00–12.30 – Czy student potrzebuje profilu na LinkedIn?
Ula Osipuk, Martyna Kocot, Philips - 13.00–14.30 – Kultura włączająca w pracy – rozumiem i wspieram
Szymon Chmielewski, Kamil Kuhr, Koło Naukowe My Gender, Uniwersytet SWPS - 15.00–16.30 Financial & Company News, Thomson Reuters
Anna Jaworska-Guidotti, Thomson Reuters - 17.00–18.30 – Jak uczyć szwedzkiego w Szwecji?
Sylwia Szczepanek, nauczycielka języka szwedzkiego mieszkająca w Szwecji, absolwentka Uniwersytetu SWPS
23.11.2021 WTOREK
- 9.00–10.30 – Busting myths about working in an insurance brokerage operations centre. Facts about European Business Support Centers (EBSC)
Marta Steer, Marsh EBSC - 11.00–12.30 – What do you need to know before going for a job interview at Schneider Electric – Tips + Q&A
Martyna Musiał, Patrycja Buszyniewicz, Schneider Electric - 13.00–14.30 – Do incredible things! Career paths with Scandinavian languages at Accenture
Agata Bartoszewicz, Dominika Bazyluk, Accenture - 19.00–20.30 – Dlaczego aplikowanie o pracę na Wyspach Owczych nie jest najlepszym pomysłem
Kinga Eysturland, Sp/f Eysturland
24.11.2021 ŚRODA
- 8.30–9.00 – Promoting Norwegian Culture in the World. How does the Norwegian Embassy work with Cultural Diplomacy – promoting the country’s culture abroad?
Royal Norwegian Embassy in Warsaw - 9.00–10.30 – Rock the recruitment process – how to convince recruiters and get a dream job
Martyna Sikorska, Accenture - 11.00–12.30 – Jak zostać dobrym lektorem norweskiego online?
Zuzanna Szczepańska, Szkoła Języka Norweskiego Zoozanko - 13.00–14.30 – What is a Shared Service Center (SSC)? Opportunities to grow and develop on the SSC market
Monika Cichosz, Patrycja Blencka, Arla Foods GSS - 15.00–16.30 – Learn about education and career paths of SWPS University Graduates!
Margarita Kurylko, Schneider Electric - 17.00–18.30 – Pierwsze kroki (zawodowe) w Norwegii: jak szukać pracy i na co warto się przygotować?
Angelika Kubaj, Marsh
25.11.2021 CZWARTEK
- 9.00–10.30 – W jedności siła – o wsparciu na emigracji
Sylwia Balawender, Katarzyna Karp, Stowarzyszenie Razem - 11.00–12.30 – Scandinavian work culture – the secrets of work and life satisfaction
Monika Lange, Kinga Urban, Arla Foods GSS - 13.00–14.30 – Z Polski na Uniwersytet w Oslo
dr Piotr Garbacz, Uniwersytet w Oslo - 19.00–20.30 – Praca w IKEA znaczy więcej
Małgorzata Fąfara, IKEA
26.11.2021 PIĄTEK
- 9.00–10.30 – Find yourself in business
Ula Osipuk, Martyna Kocot, Wiktoria Rymarczyk, Michał Grzybowski, Philips - 11.00–12.30 – Dobry sen jest lepszy niż poranna kawa – jak spać, żeby wstać z energią i motywacją (wydarzenie dla firm)
Karolina Stępień-Cach, Kinga Gajewska, Fundacja Inteligentny Trening 2.0 - 13.00–14.30 – How to work in an international environment and become the right person at the right place?
Agata Gawrych, Nordea - 15.00–16.00 Language student – Don’t forget you are a communication expert
Michelle Uller, University of Oslo, SWPS University - 17.00–18.30 – Poznaj podróż Michała Piotrowskiego od skandynawistyki i fandomu ABBA w Polsce do kariery aktora i promotora polskiej kultury w Szwecji
Michał Piotrowski, aktor, tłumacz, menadżer projektów kulturalnych, absolwent skandynawistyki na UAM w Poznaniu; Kaja Nowakiewicz, Milena Kornas, Uniwersytet SWPS
***
To już za nami:
Zobacz Skandynawski Tydzień Kariery 2020 na Facebooku »
Zostań partnerem wydarzenia!
Oferta dla firm
Pracodawco, jeżeli chcesz współtworzyć z nami Skandynawski Tydzień Kariery – zapraszamy!
Skorzystaj z możliwości zaprezentowania swojej firmy przyszłym kandydatom do pracy przez:
- organizację dnia otwartego online,
- wzięcie udziału w moderowanej rozmowie online z grupą studentów,
- prowadzenie warsztatu online,
- przesłanie newslettera z aktualnymi ofertami pracy,
- fundowanie nagród dla najaktywniejszych uczestników Tygodnia,
- dzielenie się wiedzą z innymi praktykami biznesu.
Wydarzenie odbędzie się w formie online w usłudze Google Meets lub za pośrednictwem innego narzędzia zaproponowanego przez partnera.
Profil kandydata z Uniwersytetu SWPS
Na Uniwersytecie SWPS kształcimy przyszłych pracowników zespołów zajmujących się: rekrutacją, rozwojem pracowników, obsługą klienta, budowaniem komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, prowadzeniem kampanii w mediach społecznościowych, budowaniem i rozwijaniem marek, redakcją i tłumaczeniem tekstów. Studenci i absolwenci Uniwersytetu SWPS już w trakcie studiów podejmują liczne aktywności mające na celu rozwój kluczowych umiejętności zawodowych. Działają w kołach naukowych, podejmują aktywności na rzecz społeczności lokalnych czy realizują prace projektowe w firm partnerskich, bazując na ich realnych potrzebach.
Nasi studenci realizują kierunki studiów, które odpowiadają na bieżące zapotrzebowanie pracodawców i rynku pracy. Nasz student/absolwent posiada:
- kompetencje językowe: angielski, norweski, szwedzki, chiński, włoski, hiszpański,
- kompetencje społeczne: współpraca i komunikacja w zespole,
- kompetencje zawodowe: np. kreatywne pisanie, praca projektowa.
Rekrutujesz? Poznaj kompetencje naszych absolwentów!
- Psychologia. Pobierz plik »
- Zarządzanie. Pobierz plik »
- Prawo. Pobierz plik »
- Kulturoznawstwo, Filologie, Dziennikarstwo. Pobierz plik »
- Projektowanie i design. Pobierz plik »
- Informatyka. Pobierz plik »
Profil pracodawcy
Pracodawca biorący udział w wydarzeniu mają okazję spotkać osoby, które aktywnie poszukują swojej drogi zawodowej. Zarządzanie zespołem pracowników w dobie pandemii dla większości pracodawców jest ogromnym wyzwaniem, dlatego warto to robić efektywnie.
Organizacje biorące udział w wydarzeniu wyróżniają się np. modelem zarządzania, który stawia na dbanie o dobrostan pracowników, zarządzanie różnorodnością, zrównoważony rozwój oraz odpowiedzialność społeczną. Ponadto, te firmy są świadome, jak ważne jest kreowanie zespołów opartych na rozwoju potencjału i talentów pracowników – osób usatysfakcjonowanych, skutecznych i odnoszących sukcesy.
Organizatorzy
Patronat
Zobacz poprzednie edycje
- Cykl tematyczny: Marzec 2020
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Mariana Marka Przybylskiego, wieloletniego prezesa Oficyny Wydawniczej Wielkopolski, a także współzałożyciela i prezesa Zarządu Instytutu Edukacji Europejskiej – organu założycielskiego Uniwersytetu SWPS. Rodzinie, przyjaciołom i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Inwestor w branży medialnej
Droga zawodowa Mariana Marka Przybylskiego związana była z mediami i szeroko rozumianym życiem publicznym. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych redaktorów naczelnych w Wielkopolsce, przez 15 lat zarządzał Oficyna Wydawniczą Wielkopolski, która wydawała „Głos Wielkopolski” i „Gazetę Poznańską” – najpoczytniejsze gazety w regionie. Dzięki odwadze Mariana Marka Przybylskiego w podejmowaniu wyzwań i szukaniu nieszablonowych rozwiązań „Głos Wielkopolski” bardzo dynamicznie się rozwijał i wyróżniał na tle innych dzienników. Do nowatorskich pomysłów prasowych redaktora naczelnego należały m.in. „Obiady w Głosie”, na które przychodzili politycy, ludzie kultury i sztuki. Oryginalna forma wywiadów umożliwiająca swobodną wymianę zdań prominentnych gości z kraju i zagranicy cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ponad 200 zrealizowanych spotkań. Z Oficyną rozstał się w 2005 roku, ale pozostał w branży medialnej, między innymi jako udziałowiec i przewodniczący Rady Nadzorczej Wielkopolskiej Telewizji Kablowej oraz poznańskiego radia Kiss FM.
Współtwórca Instytutu Edukacji Europejskiej
Marian Marek Przybylski był współtwórcą Instytutu Edukacji Europejskiej – organu założycielskiego Uniwersytetu SWPS oraz Collegium Da Vinci, dawniej Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Wraz z Piotrem Voelkelem realizował wizję nowoczesnego kształcenia i wspierał naszą uczelnię w realizacji ambitnej strategii rozwoju. – Angażując się w przedsięwzięcia akademickie, zakładaliśmy dążenie do ideału – wyjaśnił w wywiadzie dla „Głosu Wielkopolskiego” w 2015 roku, kiedy to nasz uczelnia stała się pierwszym prywatnym uniwersytetem w Polsce. – W świecie akademickim ideałem jest uniwersytet. Konsekwentnie do tego dążyliśmy. […] Pokazaliśmy, że nasza szkoła to miejsce nowoczesne, otwarte na studentów i na współpracę z wybitnymi praktykami. Przekonywaliśmy, że to uczelnia, która nie będzie szczędzić funduszy na badania. Tak dorobiliśmy się kadry, która liczy 75 profesorów, blisko 60 doktorów habilitowanych, ponad 180 doktorów. Ci wszyscy ludzie zdeklarowali, że SWPS jest ich pierwszym miejscem zatrudnienia. Żeby tak się stało, uczelnia musi się cieszyć ogromnym autorytetem i zaufaniem. To nieczęste, by naukowiec wybrał prywatną uczelnią nad państwową.
Żegnamy Mariana Marka Przybylskiego – prezesa Zarządu Instytutu Edukacji Europejskiej, człowieka, który rozumiał potrzeby nowoczesnej edukacji, który wspierał rozwój Uniwersytetu SWPS i był z niego dumny. Wiedział, że społeczeństwo, przedsiębiorcy i państwo potrzebują dobrych uczelni. Będziemy o tym pamiętać.
prof. dr hab. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS
Z niewymownym smutkiem żegnamy Profesora Wojciecha Bursztę, wybitnego antropologa, kulturoznawcę, eseistę i krytyka kultury. Był autorytetem w swojej dziedzinie; jego rozważania nad kondycją kultury współczesnej wyszły daleko poza polskie środowisko naukowe. Wizytował na Uniwersytecie Oksfordzkim i Uniwersytecie Yale.
To wielka strata dla świata kultury i nauki. To wielka strata dla naszej uczelni. Odszedł wybitny badacz, wspaniały nauczyciel akademicki, a przede wszystkim wyjątkowy człowiek, niezwykle ciepły i życzliwy. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci.
Nauczyciel akademicki
Wojciech Józef Burszta urodził się w 1957 roku. Studiował etnografię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w 1984 roku obronił doktorat z etnologii, kilka lat później zdobył stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie socjologii. W Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej swojej alma mater powołał do życia Zakład Studiów nad Kulturą Współczesną, którym kierował przez prawie 20 lat.
W 2003 roku rozpoczął współpracę z Uniwersytetem SWPS. Był członkiem Rady Naukowej Instytutu Nauk Humanistycznych oraz profesorem w Katedrze Kulturoznawstwa Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie. Prowadził zajęcia z zakresu antropologii kulturowej, teorii nacjonalizmu, badań nad kontestacją, rasą i kolonializmem. Jak napisał w swoich wspomnieniach prof. Mariusz Czubaj: Uczył nowoczesnego rozumienia kultury i, bez cienia wątpliwości, można Go postawić na równi z takimi postaciami polskiej humanistyki jak Stefan Czarnowski czy Antonina Kłoskowska.
Do 2018 roku pracował także w Zakładzie Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie.
Badacz kultury i antropologii współczesności
Profesor Wojciech Burszta interesował się teorią i praktyką współczesnej kultury, w tym popkultury i popnacjonalizmu. Zajmował się badaniami z kręgu antropologii współczesności i kulturoznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki mitu i symbolu, a także zjawiskami kontestacji i anarchii w społeczeństwach liberalnych, rasizmem kulturowym i teorią nomadyzmu pretekstowego.
Był stypendystą Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej. Jako naukowiec wizytujący gościł na Uniwersytecie Oksfordzkim, École Pratique Des Hautes Études w Paryżu, Uniwersytecie Yale i Uniwersytecie Illinois.
Był prezesem Instytutu im. Oskara Kolberga, członkiem-założycielem Polskiego Instytutu Antropologii oraz Fundacji Instytut im. Jerzego Kmity, przewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze PAN, a także członkiem Komitetu Nauk Etnologicznych PAN.
Wraz z odejściem Profesora Burszty środowisko badaczek i badaczy kultury straciło ogromnie ważną postać. Myśliciela o niezwykle rozległych horyzontach, ikonę kulturoznawstwa i antropologii kultury. Ale ta strata ma także bardziej codzienny, ludzki wymiar. Wiele się od Wojtka nauczyliśmy, dla wielu z nas był po prostu serdecznym kolegą, dla części przyjacielem. Żal więc, że nie powstaną kolejne teksty Jego autorstwa, ale chyba jeszcze bardziej przejmująca jest myśl o tych wszystkich żartach, opiniach o muzyce czy sporcie, których już nie usłyszymy.
dr hab. Mirosław Filiciak, prof. Uniwersytetu SWPS
dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych
dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych
Autor ponad 400 publikacji naukowych
Profesor Wojciech Burszta był autorem ponad 400 publikacji poświęconych kulturze współczesnej, w tym popularnego podręcznika „Antropologia kultury – tematy, teorie, interpretacje” (1998) oraz kilkunastu książek, takich jak: „Sferyczne fantazje. Roger Dean w świecie rocka” (z: Maria Fiderkiewicz, 2020), „Preteksty” (2015), „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie” (z: Waldemar Kuligowski, 2012), „Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle” (2010), „Od mowy magicznej do szumów popkultury” (2009).
Zasiadał w radach naukowych wielu czasopism krajowych i międzynarodowych, takich jak: „Kultura i Historia”, „Autoportret” i „Contradictions”. Był przewodniczącym rady naukowej „Przeglądu Kulturoznawczego” oraz redaktorem naczelnym półrocznika „Sprawy Narodowościowe. Seria Nowa”.
Autorytet w swojej dziedzinie
Profesor Wojciech Burszta podkreślał, że słowo „autorytet” znika z języka codziennego. – Autorytet, z istoty swojej, nie może być odwoływalny. To wzorzec, postać niedostępna, bohaterska, uważana za kogoś nie z tej ziemi. Nie może mieć statusu eksperta, którym dzisiaj się go próbuje zastąpić, bo eksperci są wymienialni – mówił w rozmowie z Iwoną Zabielska-Stadnik, redaktor naczelną „Newsweeka Psychologii”. Profesor Burszta nie był niedostępny, wręcz przeciwnie, zawsze znalazł chwilę na rozmowę i chętnie dzielił się swoimi przemyśleniami. Jednak z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że Profesor był i pozostanie autorytetem w dziedzinie kulturoznawstwa i antropologii współczesności, czego dowodem są m.in. Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Glora Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złoty Krzyż Zasługi nadany Profesorowi przez Prezydenta RP.
Zobacz, jak Profesora Wojciecha Bursztę wspomina Jego przyjaciel prof. Mariusz Czubaj: „Dla wielu z nas Wojtek był przede wszystkim Kolegą i Przyjacielem...”
5 lutego 2021 roku zmarł Profesor Wojciech Burszta – antropolog kultury, kulturoznawca i eseista. Od 2003 roku współtworzył kulturoznawstwo w SWPS, a następnie SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Był autorem lub współautorem niemal 20 książek naukowych (w tym tak istotnych, jak: „Antropologia kultury. Tematy, teorie, interpretacje”, „Różnorodność i tożsamość. Antropologia jako kulturowa refleksyjność”, „Świat jako więzienie kultury. Pomyślenia”, „Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle”), redaktorem licznych monografii i kilkuset artykułów. Przez wiele lat związany z Polską Akademią Nauk, był redaktorem naczelnym czasopisma „Sprawy Narodowościowe”.
Tyle można by powiedzieć oficjalnie. Dla wielu z nas Wojtek był przede wszystkim Kolegą i Przyjacielem, człowiekiem serdecznym, który w bezpośredni, bezpretensjonalny i niekiedy niekonwencjonalny sposób dzielił się ogromną wiedzą. Był Nauczycielem. Uczył nowoczesnego rozumienia kultury i, bez cienia wątpliwości, można Go postawić na równi z takimi postaciami polskiej humanistyki, jak Stefan Czarnowski czy Antonina Kłoskowska. Wśród tematów, które regularnie powracały w jego twórczości, wskazać można kwestie tożsamości, nacjonalizmu oraz ich relacji z kulturą popularną, neoliberalizmu, a także symbolicznych i narracyjnych wymiarów kultury.
Nie przypadkiem ostatnia Jego książka, która ukazała się niedługo przed śmiercią, dotyczyła Rogera Deana – twórcy okładek klasycznych albumów rockowych, w tym tak cenionego i ukochanego przez Wojtka zespołu Yes. Bo też muzyka była jedną z jego pasji. Podobnie jak piłka nożna (szczególnie Manchester United ze złotych czasów Aleksa Fergusona), skoki narciarskie, powieści kryminalne i twórczość Kurta Vonneguta. Wielokrotnie w przerwach między zajęciami, ćmiąc papierosa, opowiadał o swoich muzycznych i literackich fascynacjach, jakby w ten sposób dowodząc, że to ciekawość świata czyni z nas ludzi.
Wojtek lubił często przytaczać jeden z bon motów autora „Rzeźni numer pięć”. Zdarza się. Jego śmierć zdarzyła się o wiele za szybko.
Mariusz Czubaj
profesor w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS
kulturoznawca, autor powieści kryminalnych
Zobacz artykuł: „Żegnamy Profesora Wojciecha Bursztę”
W dniu 13 lutego 2021 roku zmarł Profesor Witold Wołodkiewicz (urodzony w Warszawie w 1929 roku) – światowej sławy specjalista w zakresie prawa rzymskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W pracy naukowej koncentrował się na wpływie prawa rzymskiego na rozwój europejskiej kultury prawnej. Interesował się także zagadnieniami związanymi z humanizmem prawniczym, prawoznawstwem w okresie oświecenia oraz kodyfikacją Napoleona. Był współtwórcą Wydziału Prawa w Warszawie na Uniwersytecie SWPS i aktywnie uczestniczył w jego rozwoju.
Wybitny znawca prawa rzymskiego i praw antycznych
Całe życie naukowe Profesora związane było z Warszawą – ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (1952 r.), na tymże Uniwersytecie uzyskał stopień doktora nauk prawnych (1961 r.) oraz doktora habilitowanego nauk prawnych (1968 r.). Tytuł naukowy profesora nadano mu w 1978 roku.
Był znakomitym znawcą prawa rzymskiego i praw antycznych, cenionym na świecie specjalistą w tej dziedzinie, należącym do ścisłej europejskiej czołówki prawników romanistów. Napisał (we współautorstwie ze swoją wychowanką naukową Profesor Marią Zabłocką) podręcznik prawa rzymskiego, z którego uczyło się i wciąż uczy wiele pokoleń przyszłych prawników, nie tylko studiujących na Uniwersytecie Warszawskim.
Profesor był uczestnikiem wszystkich liczących się konferencji dotyczących prawa rzymskiego, autorem licznych ważnych referatów naukowych prezentowanych w gronie prawników romanistów na całym świecie. Jego poglądy kształtowały myśl romanistyczną wielu pokoleń prawników europejskich.
Pisał także do „Palestry”, czasopisma adwokatury polskiej, wiele lżejszych tekstów. Wykazywał się w nich ogromną erudycją, znajomością bieżących problemów prawników i kształcenia prawniczego w Polsce. Jego wypowiedzi pochodzące z tych felietonów były cytowane i stawały się przedmiotem rozmów prawników i nie tylko (np. co miał wspólnego z prawem Koziołek Matołek!). Sam Profesor był przez wiele lat adwokatem, podobnie jak Pani Profesorowa (śp. Grażyna Wołodkiewicz). Zapewne dlatego, będąc romanistą, nigdy nie oddalił się od problemów współczesnego prawa.
To Jego dziełem jest wybór i rozmieszczenie sentencji łacińskich na kolumnach gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie.
Profesor był wzorem dobrego życia. Robił dużo w zakresie pracy akademickiej, nauki i kształcenia, ale umiał też cieszyć się życiem i dzielić tę radość z innymi. Był mistrzem, wychowawcą i kompanem, uczestniczył w wielu rozmowach naukowych, i nie tylko naukowych.
Mistrz, wychowawca, wzór do naśladowania
Z Wydziałem Prawa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego związał się w 2007 roku; należał do grona jego założycieli i bardzo aktywnych członków. Przez wiele lat był kierownikiem Katedry Prawa Rzymskiego, gdzie podczas seminariów zawsze odbywała się gorąca dyskusja z udziałem Profesora.
Jednak przede wszystkim był uczonym i nauczycielem akademickim, kształtującym postawy młodych prawników – studentów, doktorantów, pracowników naukowych. Zawsze dbał o swoich młodych wychowanków, bronił ich, gdy byli niesłusznie osądzani. Wielu z nich wiele Mu zawdzięcza.
Profesor był wzorem dobrego życia. Robił dużo w zakresie pracy akademickiej, nauki i kształcenia, ale umiał też cieszyć się życiem i dzielić tę radość z innymi. Był mistrzem, wychowawcą i kompanem, uczestniczył w wielu rozmowach naukowych, i nie tylko naukowych. Uwielbiał podróżować i poznawać nowe miejsca, a także wracać do znanych.
Będzie go nam wszystkim brakowało w każdym wymiarze jego życia i działalności.
dr hab. Teresa Gardocka, prof. Uniwersytetu SWPS
Instytut Prawa, Uniwersytet SWPS
dr hab. Sławomir Kursa, prof. Uniwersytetu SWPS
Wydział Prawa w Warszawie, Uniwersytet SWPS
Z głębokim żalem żegnamy Profesora Krzysztofa Gawlikowskiego, badacza Chin i popularyzatora wiedzy o Azji Wschodniej, wieloletniego pracownika i założyciela Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej w Uniwersytecie SWPS.
Aktywny naukowiec, autor programu studiów azjatyckich na Uniwersytecie SWPS
Profesor Gawlikowski urodził się w 1940 roku. Azją interesował się od dzieciństwa i przez całe życie pozostał wierny swojej pasji. Wykształcony jako psycholog, do Chin po raz pierwszy wyjechał w 1964 roku. Dwa lata później do powrotu do Polski zmusił go wybuch rewolucji kulturalnej. Przez wiele lat pracował naukowo w Polskiej Akademii Nauk. Stan wojenny zastał go za granicą, do 1995 roku przebywał we Włoszech. Po powrocie do Polski poświęcił się popularyzacji wiedzy o Azji Wschodniej.
W 1997 roku założył Towarzystwo Azji i Pacyfiku, rok później wydał pierwszy numer Rocznika „Azja-Pacyfik”. Związany z Uniwersytetem SWPS od samych początków jego istnienia, wprowadzał stopniowo do programów nauczania zajęcia poświęcone wiedzy o regionie.
W 2003 roku założył Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej (dziś Zakład Studiów Azjatyckich), które w 2012 roku uruchomiło własny program licencjacki „Studia azjatyckie: Chiny i Azja Wschodnia”. Interdyscyplinarny i nowatorski charakter tego kierunku był realizacją wieloletnich ambicji Profesora, by kształcić w Polsce osoby specjalizujące się w wiedzy aktualnej i praktycznej, dotyczącej kultur, społeczeństw i polityki całego regionu Azji.
Był niezłomnym edukatorem, charyzmatycznym mówcą, cenionym dydaktykiem. Niemal do ostatnich dni pozostał aktywny. Odszedł prawdziwy ambasador cywilizacji azjatyckich w Polsce.
dr hab. Marcin Jacoby, prof. Uniwersytetu SWPS
Kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich
Człowiek o niezwykle szerokich horyzontach naukowych
Profesor Gawlikowski był rzadkim przykładem człowieka o niezwykle szerokich horyzontach naukowych i głębokiej wrażliwości kulturowej. Poruszał się sprawnie w tematyce historycznej i współczesnej, w obszarze sinologii, politologii, socjologii, psychologii międzykulturowej. Do jego największych dokonań naukowych należy współudział w monumentalnym dziele Science and Civilisation in China (Cambridge 1994) pod redakcją Josepha Needhama, w którym opracował swój ulubiony temat badawczy: chińską myśl strategiczną okresu Walczących Państw, w tym przede wszystkim dzieło Sztuka wojny Mistrza Suna (Sunzi bingfa).
Ekspert od regionu Azji Wschodniej
Dysponował godną podziwu wiedzą nie tylko o Chinach, lecz także o wielu innych krajach azjatyckich, w tym szczególnie Mjanmie (Birmie), która zainteresowała go jeszcze w czasach studenckich. Był człowiekiem przeświadczonym o potrzebie definitywnego odrzucenia europocentrycznego rozumienia świata i konieczności edukowania społeczeństwa polskiego w zakresie współczesnej Azji i jej podstaw cywilizacyjnych. Również poza Uniwersytetem SWPS angażował się w liczne inicjatywy wydawnicze i popularyzatorskie poświęcone tematyce azjatyckiej. Był niezłomnym edukatorem, charyzmatycznym mówcą, cenionym dydaktykiem. Niemal do ostatnich dni pozostał aktywny. Odszedł prawdziwy ambasador cywilizacji azjatyckich w Polsce.
Zachęcamy do przypomnienia sobie rozmowy z Panem Profesorem w ramach projektu „Można” (2017 r.)
- Administrator danych »
- Zakres oraz cel polityki prywatności »
- Cele przetwarzania, zakres danych oraz czas ich przechowywania »
- Dobrowolność lub obowiązek podania danych »
- Twoje prawa »
- Jak możesz skorzystać z przysługujących praw »
- Odbiorcy danych »
- Ochrona danych osobowych »
- Pliki cookie »
- Czym są pliki cookies? »
- Czy pliki cookies są bezpieczne? »
- Zgoda na działanie technologii cookies »
- Rodzaje wyjorzystywanych plików cookies »
- Cele zbierania plików cookie »
- Jak możesz włączyć lub wyłączyć pbsługę plików cookie »
- Pozostałe informacje techniczne »
- Postanowienia końcowe »
ADMINISTRATOR DANYCH
Administratorem danych i operatorem serwisów internetowych (dalej „Serwisy") jest SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawa 03-815 z siedzibą w Warszawie, przy ul. Chodakowskiej 19/31, 03-815 Warszawa, NIP 1180197245, REGON 011947981, (zwanym dalej „Uniwersytetem SWPS").
ZAKRES ORAZ CEL POLITYKI PRYWATNOŚCI
Niniejsza Polityka Prywatności ma zastosowanie do wszystkich przypadków, w których Uniwersytet SWPS jest administratorem danych. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
Polityka Prywatności ma na celu umożliwiać zaznajomienie się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi przetwarzania przez Uniwersytet SWPS danych osobowych. Tym samym spełniany zostaje fundamentalny obowiązek informacyjny, o którym mowa w art. 13 oraz art. 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679, zwanego także ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (dalej zwanym RODO). Informacje tutaj zawarte pozwolą Ci lepiej pełnić kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.
Polityka Prywatności dostarczy Tobie informacji o celach przetwarzania danych, o czasu ich przechowywania. Poznasz kategorie podmiotów które mogą mieć dostęp do Twoich danych osobowych, a także dowiesz się jakie prawa Ci przysługują oraz jak z nich możesz skorzystać. Tutaj znajdziesz również informacje (w tym dane kontaktowe) o wyznaczonym przez Uniwersytet SWPS Inspektorze Ochrony Danych. Ponadto w części zatytułowanej „Technologia Cookies” uzyskasz wiedzę na temat zapisywanych na Twoim urządzeniu, w trakcie korzystania z Serwisów informacji.
CELE PRZETWARZANIA, ZAKRES DANYCH ORAZ CZAS ICH PRZECHOWYWANIA
Art. 6 przepisów RODO określa podstawy prawne przetwarzania danych osobowych. Dla zachowania przejrzystości poniższej Polityki, w miejscach, gdzie wskazano przesłanki uprawniające Uniwersytet SWPS do przetwarzania danych osobowych zastosowano następujące określenia podstaw prawnych:
1) zgoda – art. 6 ust. 1 lit. a RODO – „osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów”;
2) umowa – art. 6 ust. 1 lit. b RODO – „przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy”;
3) obowiązek wynikający z przepisów prawa – art. 6 ust. 1 lit. c RODO – „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”;
4) uzasadniony interes – art. 6 ust. 1 lit. f RODO – „przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem”.
W odniesieniu do osób korespondujących za pośrednictwem poczty elektronicznej
Dane osobowe będą przetwarzane na podstawie uzasadnionego interesu administratora w celu udzielenia odpowiedzi na otrzymaną wiadomość e-mail, a następnie zostaną zarchiwizowane i będą przechowywane do czasu przedawnienia wszystkich możliwych terminów roszczeń.
W odniesieniu do kandydatów na studia
Dane osobowe kandydatów na studia będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji „Umowy o warunkach odpłatności za studia” oraz realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa.
Zakres przetwarzanych danych osobowych wynika z przepisów Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Ponadto Uniwersytet SWPS będzie przetwarzał dane dla potrzeb realizacji uzasadnionych interesów takich jak kontaktowanie się w celu zbadania przyczyny niepodjęcia nauki dla potrzeb ulepszania świadczonych usług, udzielanie za pośrednictwem poczty elektronicznej lub połączeń telefonicznych pomocy w celu pomyślnego ukończenia procesu rekrutacyjnego lub w celu obrony lub dochodzenia ewentualnych roszczeń.
Po zakończeniu procesu rekrutacyjnego dane osób, które nie podjęły nauki będą przechowywane zgodnie z przyjętą polityką retencji danych (tj. do 31.12 – w przypadku rekrutacji letnich; 31.05 – w przypadku rekrutacji zimowych).
W odniesieniu do osób, które podjęły kształcenie
Uniwersytet SWPS będzie przetwarzał dane w zakresie określonym w przepisach prawa oraz w zakresie niezbędnym do realizacji warunków „Umowy o warunkach odpłatności za studia”. Jak również dane osobowe będą przetwarzane w celach rozrachunkowych oraz w celu realizacji innych obowiązków wynikających z przepisów prawa, w szczególności Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Ponadto dane będą przetwarzane w celu realizacji uzasadnionych interesów Uniwersytetu SWPS takich jak informowanie o ważnych dla Uniwersytetu SWPS wydarzeniach, czy badaniu satysfakcji z pobieranej nauki.
Zakres przetwarzania danych studentów regulowany jest Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa w sprawie studiów z dnia 27 września 2018 roku (§14-§28), które wyznacza również okres przechowywania teczek akt osobowych studentów (50 lat).
Dla osób nie posiadających statusu studenta (np. słuchaczy studiów podyplomowych, doktorantów), dane osobowe będą przetwarzane w zakresie tylko niezbędnym do realizacji toku studiów oraz innych uzasadnionych celów, a determinantem wyznaczającym okres przechowywania danych będą terminy przedawnienia roszczeń.
W odniesieniu do absolwentów
Na podstawie przepisów Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, Uniwersytet SWPS może przetwarzać dane osobowe, w zakresie określonym prawem w ramach monitoringu karier zawodowych swoich absolwentów w celu dostosowywania programu studiów do potrzeb rynku pracy. Wspomniany monitoring może być realizowany przez okres nie dłuższy niż 10 lat od dnia zakończenia studiów.
W odniesieniu do kandydatów do pracy
Na mocy przepisów prawa pracy, Uniwersytet SWPS jest uprawniony do przetwarzania danych kandydatów o pracę w zakresie nie wykraczający po za dane wymienione w art. 221 Kodeksu Pracy, a w przypadku współpracowników jedynie dane niezbędne do realizacji umowy.
Uniwersytet SWPS nie wymaga od kandydatów do pracy przesyłania informacji, które wykraczają poza zakres danych określony w Kodeksie Pracy. Kandydat wysyła dokumenty aplikacyjne na zasadach dobrowolności (zgody).
Po zakończeniu procesu rekrutacyjnego dane osobowe kandydatów do pracy będę archiwizowane do czasu przedawnienia roszczeń.
Dane osobowe odrzuconych w trakcie procesu rekrutacyjnego kandydatów, nie będą wykorzystywane w innym celu, za wyjątkiem danych osób, którzy wcześniej wyrazili zgodę na ich wykorzystanie dla potrzeb przyszłych procesów rekrutacyjnych.
W odniesieniu do innych kategorii osób
W sytuacji, gdy żadna z powyższych kategorii nie była adekwatna do Twojego przypadku to cele przetwarzania oraz zakres przetwarzanych danych oraz inne informacji, których Uniwersytet SWPS jest zobowiązany przepisami RODO dostarczyć będą zawsze określane w miejscach, gdzie będzie zachodziła możliwość pozyskiwania przez Uniwersytet SWPS Twoich danych osobowych.
Ponadto Uniwersytet SWPS będzie przechowywać dane osobowe tylko do momentu zrealizowania wszystkich uzasadnionych interesów, a następnie zostaną właściwie usunięte lub zanonimizowane.
DOBROWOLNOŚĆ LUB OBOWIĄZEK PODANIA DANYCH
W niektórych przypadkach podanie danych osobowych będzie dobrowolne, jednakże niepodanie ich może uniemożliwić realizację niektórych celów przetwarzania takich jak np. świadczenie usług drogą elektroniczną (w przypadku Newslettera), dokonywania rejestracji w organizowanych przez Uniwersytet SWPS wydarzeniach.
Wśród realizowanych przez Uniwersytet SWPS celach przetwarzania, wskazać można sytuacje, w których występował będzie obowiązek podania danych wynikający z przepisów prawa np. po pomyślnym zakwalifikowaniu osoby na studia, Uniwersytet SWPS będzie zobowiązany do prowadzenia teczek akt osobowych studenta w zakresie zgodnym z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa w sprawie studiów z dnia 27 września 2018 roku, dlatego każdy przyszły student jest zobowiązany dostarczyć szeregu danych.
TWOJE PRAWA
Z chwilą powierzenia do Uniwersytetu SWPS danych osobowych, przysługują Ci następujące uprawnienia:
1) Prawo dostępu do danych – uzyskanie wglądu oraz pozyskania kopii powierzonych danych;
2) Prawo do sprostowania danych – poprawianie nieprawidłowych danych lub uzupełnienia niekompletnych danych;
3) Prawo do bycia zapomnianym – usunięcie powierzonych danych;
4) Prawo ograniczenia przetwarzania – tymczasowe ograniczenie przetwarzania;
5) Prawo do przenoszenia danych – przeniesienie danych do innego administratora (uprawnienie będzie miało zastosowanie tylko w zakresie dostarczonych przez Ciebie danych oraz w przypadku przetwarzania danych realizowanego na podstawie zgody lub umowy);
6) Prawo do sprzeciwu – wniesienie w dowolnym momencie sprzeciwu wobec przetwarzania powierzonych danych (uprawnienie będzie miało zastosowanie w przypadku przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu administratora lub w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym);
7) Prawo do cofnięcia zgody – wycofanie zgody na przetwarzanie w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (uprawnienie będzie miało zastosowanie tylko w przypadku przetwarzania realizowanego na podstawie zgody);
8) Prawo do niepodlegania decyzji, która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu.
9) Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy RODO lub inne przepisy określające sposób przetwarzania i ochrony danych osobowych.
Korzystanie z niektórych wyżej wymienionych praw może być ograniczone z uzasadnionych powodów np. wynikającym z przepisu prawa obowiązkiem, do którego administrator jest zobowiązany, dlatego każdy wniosek o realizację przysługującego prawa będzie rozpatrywany indywidualnie.
JAK MOŻESZ SKORZYSTAĆ Z PRZYSŁUGUJĄCYCH PRAW
W celu skorzystania z przysługujących praw skontaktuj się z wyznaczonym przez Uniwersytet SWPS Inspektorem Ochrony Danych poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected] lub pocztą tradycyjną na adres Uniwersytetu SWPS tj. ul. Chodakowska 19/31, Warszawa (03-815).
Ponadto nasz Inspektor udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące przetwarzania i ochrony danych osobowych oraz rozpatrzy każdą ewentualną skargę dotyczącą przetwarzania Państwa danych.
Uniwersytet SWPS korzysta z usług wyłącznie sprawdzonych podmiotów zewnętrznych, którym mogą być przekazane Twoje dane osobowe (wyłącznie w uzasadnionych celach).
Możliwymi odbiorcami Twoich danych mogą być:
1) pracownicy, osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych oraz przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności wspierający Uniwersytet SWPS w realizowaniu swojej działalności;
2) dostawcy hostingu poczty elektronicznej;
3) dostawcy systemu mailingowego oraz marketingowego;
4) podmioty zapewniające wsparcie techniczne;
5) podmioty wspierające w monitorowaniu oraz w egzekwowaniu wierzytelności;
6) dostawcy usług archiwizowania oraz niszczenia dokumentacji;
7) uprawnione podmioty publiczne w zakresie, w jakim Uniwersytet SWPS jest zobowiązany do udostępnienia im danych.
Uniwersytet SWPS, mając na uwadze Twoją prywatność, traktuje kwestie bezpieczeństwa danych osobowych z najwyższą starannością. Dokładamy wszelkich starań, aby powierzone przez Ciebie dane były należycie chronione, w szczególności przed dostępem osób nieupoważnionych lub ich nieuprawnionym wykorzystywaniem.
W celu zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa przetwarzanych danych, Uniwersytet SWPS stosuje adekwatne do zagrożeń zabezpieczenia. Ponadto dokonujemy cyklicznych analiz i audytów, aby mieć pewność, że stosowane środki ochrony są wystarczające oraz aby monitorować zmieniające się środowisko, które może być źródłem nowych wyzwań i zagrożeń.
Projektując wdrażanie nowej technologii uwzględniamy ochronę danych osobowych jeszcze na etapie projektowania nowych procesów, od samego początku ich istnienia ochrona dych stanowi ich część składową.
Wiemy jak istotną rolę odgrywa człowiek w prawidłowym funkcjonowaniu systemu ochrony danych, dlatego każda osoba zanim zostanie upoważniona do przetwarzania danych zobowiązuje się do zachowania ich w poufności oraz do przestrzegania obowiązków i zasad funkcjonujących w naszych Politykach Bezpieczeństwa.
PLIKI COOKIE
Uniwersytet SWPS stosownie do przepisów art. 173 i 174 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo Telekomunikacyjne (Dz. U. z dn. 16 lipca 2004 roku z póź. zm.) informuje, iż w ramach Serwisów korzysta z technologii plików tzw. „cookies".
Podczas korzystania z Serwisów na Twoim urządzeniu końcowym (komputerze, smartfonie, tablecie itp.) zapisywane są niewielkie pliki (w szczególności tekstowe), zawierające informacje niezbędne do prawidłowego korzystania z serwisu tzw. pliki cookie. Dzięki ich zapisywaniu możliwe jest np. zapewnianie stabilności oraz bezpieczeństwa Serwisów. Pliki cookie służą także do zbierania danych statystycznych, celem dopasowania Serwisu do Twoich preferencji.
Czy pliki cookies są bezpieczne?
Pliki te nie są w żaden sposób szkodliwe dla Twojego urządzenia i nie zmieniają jego ustawień ani ustawień zainstalowanego na nim oprogramowania. Odczytanie zawartości tych plików możliwe jest jedynie przez serwer, który je utworzył.
Zgoda na działanie technologii cookies
Warunkiem działania "cookies" zawsze jest ich akceptacja przez Twoją przeglądarkę oraz nieusuwanie ich z dysku. Poprzez zmianę ustawień przeglądarki komputera, która jest wykorzystywana do odwiedzania naszych Serwisów, możesz wykasować lub zablokować pliki „cookies". Większość przeglądarek internetowych ma domyślnie ustawione zezwolenie na używanie plików cookie.
Rodzaje wykorzystywanych plików
Uniwersytet SWPS wykorzystuje następujące typy plików cookies:
1) Cookies sesyjne - pliki które są przechowywane na urządzeniu i pozostają tam do momentu zakończenia sesji danej przeglądarki. Po zakończonej sesji zapisane informacje są wówczas trwale usuwane z pamięci urządzenia.
2) Cookies trwałe – pliki, które są przechowywane na urządzeniu i pozostają tam do momentu ich skasowania. Zakończenie sesji danej przeglądarki lub wyłączenie urządzenia nie powoduje ich usunięcia z Twojego urządzenia.
3) Cookies zewnętrzne – informacje pochodzące np. z serwerów reklamowych, serwerów firm i dostawców usług (np. wyszukiwania albo map umieszczanych na stronie) współpracujących z właścicielem danej strony internetowej.
W przypadku korzystania z Serwisów z ustawieniami umożliwiającymi na wykorzystywanie technologii plików Cookies oraz w przypadku, gdy dostarczysz nam swoje dane osobowe np. za pomocą formularza elektronicznego pliki cookies staną się możliwe do powiązania ich z Twoją osobą i mogą być przetwarzane:
Na podstawie uzasadnionego interesu administratora:
- W celach marketingowych
Wykorzystywanie historii zachowań użytkowników oraz danych osobowych dostarczonych za pośrednictwem elektronicznych formularzy do segmentacji osób, których dane dotyczą według kryteriów takich jak: preferencje, miejsce zamieszkania, poziom wykształcenia, zainteresowania i inne. Celem powyższego działania jest wysyłanie użytkownikom, którzy wyrazili zgodę na otrzymywania informacji handlowych - tylko tych informacji, którymi może być potencjalnie zainteresowany.
- Dla celów statystycznych
np. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy Serwisów korzystają ze stron internetowych Serwisów, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości)
- W celach istotnych dla funkcjonowania strony
niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa, stabilności, funkcjonalności strony
Warto wiedzieć, że informacje zapisywane w plikach cookie na urządzeniach ułatwiają korzystanie z Serwisów. Oprócz własnych plików cookies w naszych serwisach zamieszczane i wykorzystywane mogą być pliki cookie stron trzecich, należące w szczególności do reklamodawców, operatorów systemów analizujących i raportujących oglądalność.
Pliki cookie stron trzecich, są wykorzystywane w następujących celach:
- zbierania danych statystycznych o popularności oraz użyteczności poszczególnych stron internetowych Serwisów lub ich elementów;
- wyświetlania reklam behawioralnych - dostosowanych do zainteresowań użytkowników;
- tworzenia profili behawioralnych użytkowników, w szczególności po to, aby uniknąć wielokrotnej prezentacji temu samemu odbiorcy tej samej reklamy oraz w celu prezentacji reklam behawioralnych uwzględniających zainteresowania odbiorców;
- obsługi technologicznej komponentów firm trzecich, jak np. Adobe Flash czy Facebook Connect.
Do jednolitej reprezentacji czcionek używamy tzw. fontów internetowych dostarczanych przez Google. Po wywołaniu naszych serwisów www, Twoja przeglądarka ładuje wymagane czcionki internetowe do pamięci podręcznej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlać w niej wybrane przez nas rodzaje czcionek i tym samym teksty zawarte na stronie, aby to uczynić, używana przez Ciebie przeglądarka musi połączyć się z serwerami Google. W rezultacie Google dowiaduje się, że na Twoim urządzeniu o unikalnym identyfikatorze wywołany został jeden z adresów naszych serwisów.
Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych w zakresie unikalnego identyfikatora przeglądarki lub urządzenia jest prawnie uzasadniony interes administratora, polegający na utrzymywaniu spójnej i atrakcyjnej prezentacji naszych usług online, przy wykorzystaniu czcionek internetowych Google Fonts.
Dysponujesz możliwością skonfigurowania swojej przeglądarki tak, aby czcionki nie były ładowane przez serwery Google (na przykład instalując dodatki). Jeśli Twoja przeglądarka nie obsługuje czcionek Google lub zablokowany będzie dostęp do serwerów Google, tekst zostanie wyświetlony przy użyciu standardowej czcionki systemowej. Należy pamiętać, że wówczas nasza strona internetowa nie będzie już zgodna z naszym projektem ekranu.
Więcej informacji o usługach Google znajdą Państwo w Polityce prywatności tej firmy: https://www.google.com/policies/privacy/
Wyłączanie obsługi plików cookies
To od Twojej decyzji zależy czy pliki cookie będą zapisywane i przechowywane na Twoim urządzeniu. Możesz samodzielnie dokonać wszystkich zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
- Internet Explorer - więcej informacji »
- Chrome - więcej informacji »
- Firefox - więcej informacji »
- Safari - więcej informacji »
Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookie dostępne są w ustawieniach oraz w sekcji "Pomoc" Twojej przeglądarki internetowej. Pamiętaj jednak, że ograniczenia w stosowaniu plików cookie mogą utrudnić lub uniemożliwić korzystanie z naszych Serwisów.
POZOSTAŁE INFORMACJE TECHNICZNE
Korzystamy również z geolokalizacji, tj. sprawdzamy, z jakiej lokalizacji (kontynentu, kraju, województwa i miejscowości) składasz zamówienie.
Unwersytet SWPS korzysta także ze standardowych plików dziennika serwera sieciowego do liczenia osób odwiedzających Serwis oraz do oceny możliwości technicznych Serwisów. Wykorzystywane przez nas cookies Google Analytics służą do tworzenia statystyki stron internetowych świadczonej przez Google. Informacja wytworzona przez te pliki cookie, dotyczy korzystania przez Użytkowników z naszych Serwisów (w tym adres IP i informacja o umiejscowieniu komputera w Internecie) i jest przekazana i przechowywana przez Google na serwerach w Stanach Zjednoczonych. Google wykorzystuje te informacje w celu oceny korzystania przez Użytkowników z naszych Serwisów, zestawiania raportów z działalności prowadzonej w Serwisach oraz świadczenia innych usług dotyczących działalności w serwisie i korzystania z Internetu.
Nazwa pliku Cookie | Wygasa po (okres ważności) | Opis pliku cookies |
__utma | 730 dni | Identyfikator użytkownika - usługa śledzenia Google Analytics – używana przez większość stron www ;"trwałe" cookie, śledzi, ile razy użytkownik odwiedzał daną domenę kiedy ich pierwsza wizyta i a kiedy ostatnia wizyta. Umożliwia on określenie ilości unikalnych użytkowników (definiowanych jako określona przeglądarka na określonym komputerze), którzy odwiedzają stronę. |
__utmb | Wygasa po 30 minutach braku aktywności |
Identyfikator sesji - usługa śledzenia Google Analytics – używana przez większość stron www Plik cookies współpracując pozwala obliczyć, jak długo trwa wizyta. __utmb pobiera znacznik czasu w momencie , gdy użytkownik przechodzi do witryny, podczas utmc __ pobiera znacznik czasu w momencie, w czasie, gdy użytkownik opuszcza witrynę. __utmb wygasa z końcem sesji. __utmc, czeka 30 minut, a potem wygasa. |
__utmc | Pod koniec sesji | |
__utmz | 182 dni | Identyfikator kampanii - usługa śledzenia Google Analytics – używana przez większość stron www. _utmz śledzi skąd zwiedzający przychodzi, jaką wyszukiwarkę używa, które linki kliknął, jakich słów kluczowych użył i gdzie na świecie był, gdy uzyskał dostęp do strony internetowej. Jej Okres ważności wygasa po 15.768.000 sekund – lub po 6 miesiącach. |
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Uniwersytet SWPS zastrzega sobie prawo zmiany zasad prowadzonej Polityki Prywatności z ważnych powodów. O zmianach zasad Polityki Prywatności użytkownicy będą informowani, co najmniej 7 (siedem) dni wcześniej. Zmiany Polityki Prywatności będą publikowane na stronach internetowych Serwisów. Wraz z każdą zmianą nowa wersja Polityki Prywatności będzie upubliczniana z nową datą.
Pomagajmy razem
Co zrobić, aby dać szansę szczęściu?
Wystarczy kupić los za minimum 10 złotych lub wielokrotnośc tej kwoty – każdy los zwiększa szansę na wygraną! Kupując losy za, np. 50 zł pięciokrotnie zwiększamy szansę na weekend w SPA, wspierając równocześnie szczytny cel.
Losowanie nagrody odbędzie się 12 grudnia 2019 r. podczas spotkania wigilijnego.
Informujemy, że deklarując udział w zbiórce i określoną kwotę, zgadzają się Państwo równocześnie na pobranie jej z Państwa wynagrodzenia w styczniu 2020 r.
Zwycięzca loterii nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów z tytułu wygranej.
Zgłaszając się do loterii prosimy podawać adres e-mail w domenie @swps.edu.pl.
Komu pomagamy?
Pieniądze zebrane w czasie losowania zostaną przekazane na rzecz dzieci ze świetlicy Stowarzyszenia „Wspólne Podwórko". Stowarzyszenie powstało w 2004 roku jako kontynuacja Społecznej Inicjatywy Pracowników i Studentów Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, jest organizacją non - profit, która działa na rzecz kompleksowego wsparcia rozwoju dzieci i młodzieży a także dorosłych i ich środowiska społecznego.
Dzięki zebranym przez nas funduszom opiekunowie będą mogli zakupić swoim podopiecznym zabawki i inne potrzebne rzeczy, które umilą dzieciom czas spędzany w świetlicy.
Do tegorocznej aukcji chcielibyśmy zaprosić wszystkich etatowych pracowników Uniwersytetu SWPS.
Lokalizacja
godz. 16.00
Aula S303
Uniwersytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31
03-815 Warszawa
Logotypy
Logotyp Uniwersytetu SWPS - ogólny
Wersja podstawowa
Wersja odwrócona
Wersja pozioma
Wersja pozioma odwrócona
Logotyp Uniwersytetu SWPS WARSZAWA
Uniwersytet SWPS Warszawa - wersja podstawowa
Uniwersytet SWPS Warszawa - wersja odwrócona
Wydział Psychologii
Wydział Prawa
Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Logotyp Uniwersytetu SWPS WROCŁAW
Logotyp Uniwersytetu SWPS POZNAŃ
Logotyp Uniwersytetu SWPS KATOWICE
Logotyp Uniwersytetu SWPS SOPOT
Logotyp Uniwersytetu SWPS - wersja anglojęzyczna
Wersja podstawowa
Wersja odwrócona
Wersja czarna
Wersja biała na czarnym tle
Logotyp School of Form
Logotyp kierunku Grafika
|
Logotyp ISD
Zdjęcia budynków
Fotografie budynków Uniwersytetu SWPS
Siedziba w Warszawie.zip (29.56 MB)
Siedziba we Wrocławiu.zip (3.27 MB)
Siedziba w Poznaniu.zip (88,2 MB)
Papier firmowy
Papier firmowy Uniwersytet SWPS
- SWPS ogólny
- Filia w Katowicach
- Filia w Poznaniu
- Filia we Wrocławiu
- Filia w Sopocie
- Wydział Psychologii w Katowicach
- Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu
- Wydział Psychologii w Sopocie
- Wydział Prawa w Warszawie
- Wydział Psychologii w Warszawie
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie
- Wydział Psychologii w Warszawie
- Wydział Psychologii we Wrocławiu
- Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu
Papier firmowy Uniwersytet SWPS - wersja anglojęzyczna
- SWPS
- Faculty of Law in Warsaw
- Faculty of Arts and Social Sciences in Warsaw
- Faculty of Psychology in Warsaw
- Faculty of Psychology in Katowice
- Faculty of Psychology in Sopot
- Faculty of Psychology and Law in Poznań
- Faculty of Psychology in Wrocław
- Faculty of Law and Communication in Wrocław
Papier firmowy ISD
Szablony prezentacji
- Szablon ogólny(220.5 KB)
- Szablon ogólny wersja 2(224 KB)
- Szablon Uniwersytet SWPS Warszawa(225 KB)
- Szablon Uniwersytet SWPS Wrocław(224.5 KB)
- Szablon Uniwersytet SWPS Poznań(222 KB)
- Szablon Uniwersytet SWPS Sopot(220.5 KB)
- Szablon Uniwersytet SWPS Katowice(223.5 KB)
- Szablon SWPS University - (266 KB)
- Szablon Instytutu Prawa WZ w Poznaniu(310 KB)
Kartki świąteczne
Wizytówki
Как выглядит учеба в Польше? Чем она отличается от обучения в других странах? На какие направления можно поступить и учиться? Университет SWPS предлагает широкий спектр направлений обучения в пяти городах – Варшаве, Вроцлаве, Познани, Катовицах и Сопоте (более 20 направлений и несколько десятков специализаций на польском языке). В Варшаве и Познани мы предлагаем также возможность учиться на английском.
Какое направление тебе подходит больше? Как реализовать свои планы на жизнь начиная с поступления на учебу? Как выглядит процесс поступления, инфраструктура и обучение в нашем Университете? Об этом и многом другом ты узнаешь во время онлайн встречи с представителями Университета SWPS.
О ЧЕМ БУДЕМ ГОВОРИТЬ?
Мы постараемся ответить на вопросы, связанные с процессом поступления в ВУЗ, предлагаемыми направлениями, а также – поддержкой, которую мы оказываем заграничным студентам.
Во время встречи также узнаешь:
- Как выглядит обученив Польше?
- Чем учеба в Польше отличается от обучения в других странах?
- На каких языках проводится обучение и есть ли разница между программами обучения на разных языках?
- На каких факультетах можно учиться?
- Как получить студенческую визу и какие документы для этого необходимы?
- Как найти жилье в Польше? Какие варианты проживания предлагаются нашим студентам.
- Какие преимущества получают студенты, у которых есть Карта Поляка?
- Сколько стоит языковой подготовительный курс и как проходят занятия студентов, которые на него зарегистрируются?
- Как выглядит процедура поступления на конкретные направления?
- Каковы ограничения по количеству мест?
- Можно ли перевестись с другого университета к нам?
- На какие направления необходимо сдавать экзамены, а на каких направлениях вступительных экзаменов нет?
- Как подготовить портфолио для поступления в School of Form?
- Какие стипендии наш ВУЗ приготовил для иностранных студентов? Как получить стипендию?
НА ВОПРОСЫ ОТВЕТИТ
Александр Захарчук
Специалист по делам, связанным с поступлением, в варшавском отделе Университета
Как выглядит учеба в Польше? Чем она отличается от обучения в других странах? На какие направления можно поступить и учиться? Университет SWPS предлагает широкий спектр направлений обучения в пяти городах – Варшаве, Вроцлаве, Познани, Катовицах и Сопоте (более 20 направлений и несколько десятков специализаций на польском языке). В Варшаве и Познани мы предлагаем также возможность учиться на английском.
Какое направление тебе подходит больше? Как реализовать свои планы на жизнь начиная с поступления на учебу? Как выглядит процесс поступления, инфраструктура и обучение в нашем Университете? Об этом и многом другом ты узнаешь во время онлайн встречи с представителями Университета SWPS.
О ЧЕМ БУДЕМ ГОВОРИТЬ?
Мы постараемся ответить на вопросы, связанные с процессом поступления в ВУЗ, предлагаемыми направлениями, а также – поддержкой, которую мы оказываем заграничным студентам.
Во время встречи также узнаешь:
- Как выглядит обученив Польше?
- Чем учеба в Польше отличается от обучения в других странах?
- На каких языках проводится обучение и есть ли разница между программами обучения на разных языках?
- На каких факультетах можно учиться?
- Как получить студенческую визу и какие документы для этого необходимы?
- Как найти жилье в Польше? Какие варианты проживания предлагаются нашим студентам.
- Какие преимущества получают студенты, у которых есть Карта Поляка?
- Сколько стоит языковой подготовительный курс и как проходят занятия студентов, которые на него зарегистрируются?
- Как выглядит процедура поступления на конкретные направления?
- Каковы ограничения по количеству мест?
- Можно ли перевестись с другого университета к нам?
- На какие направления необходимо сдавать экзамены, а на каких направлениях вступительных экзаменов нет?
- Как подготовить портфолио для поступления в School of Form?
- Какие стипендии наш ВУЗ приготовил для иностранных студентов? Как получить стипендию?
НА ВОПРОСЫ ОТВЕТИТ
Александр Захарчук
Специалист по делам, связанным с поступлением, в варшавском отделе Университета
Знаете ли Вы, что Университет SWPS предлагает 8 направлений обучения на степени "бакалавр" и 9 направлений на степени "магистр", включая 3 направления на английском языке, созданные по принципу двойного диплома (Double Degree Programmes)? Как выглядит обучение в Польше? Чем способ организации обучения в нашем университете отличается от других стран? Какие именно направления мы предлагаем? Как выглядит процесс поступления, наши кампусы, где учатся студенты и как выглядит студенческая жизнь?
Присоединяйтесь к вебинару, который состоится 26 сентября! Мы ответим на все интересующие Вас вопросы, связанные с обучением в Университете SWPS!
О ЧЕМ ПОГОВОРИМ?
Процесс поступления и программы обучения на английском языке
- На каких языках можно учиться в Университете SWPS и в чем заключается разница между обучением на польском и английском языках?
- На каких направлениях можно учиться?
- Что такое - программа обучения по системе двойного диплома (double degree programme) и как она работает?
- Как получить визу и какие документы для этого нужны?
- Как выглядят языковые курсы предлагаемые университетом SWPS и сколько они стоят?
- Чем отличается процесс поступления на различных направлениях обучения?
- Каково максимальное количество студентов, которые могут быть приняты на определенное направление обучения?
- Есть ли возможность перевестись из другого университета и каковы требования для этого?
- Нужно ли сдавать экзамены для того, чтобы поступить? И если да - на какие направления?
- Предлагает ли Университет SWPS стипендии иностранным студентам?
- Есть ли возможность получать финансовую поддержку будучи иностранным студентом?
- Как подготовить портфолио для поступления на направление дизайна в School of Form?
- Можно ли поехать за границу по обмену? В какие страны? На долго ли? Когда можно начинать планировать поездку?
Обучение в Польше
- Как выглядит обучения в Польше?
- Чем обучение в Польше отличается от обучения в других странах?
- Как найти жилье? Предлагает ли Университет SWPS места в общежитиях своим студентам?
НА ВОПРОСЫ ОТВЕТИТ
Александр Захарчук
пециалист по делам, связанным с поступлением, Варшавский филиал Университета SWPS
Один из студентов Университета SWPS
Проект реализован при поддержке NAWA
(Польского Национального Агентства Академических Обменов)
Обучение за границей может казаться трудным решением. Однако, переезд за границу - это, прежде всего, приключение, которое может принести намного больше, чем обычная жизнь в родной стране. Хочешь узнать каковы преимущества обучения в другой стране и что интересного можно получить от поездки в Польшу? Мы расскажем обо всем этом и не только! Во время вебинара мы также поделимся информацией о том, что можно изучать в Университете SWPS.
Приглашаем Вас на встречу 26 ноября. Мы ответим на все вышеперечисленные вопросы и не только!
О ЧЕМ БУДЕМ РАЗГОВАРИВАТЬ?
Преимущества обучения за границей
- Каковы преимущества выезда за границу?
- Каким образом учеба заграницей влияет на перспективы трудоустройства?
- Что делает Польшу особенной среди стран для обучения за рубежом?
- Чем студенты занимаются в свободное от учебы время в Польше?
Процесс поступления и программы обучения в нашем Университете
- На каком языке можно учиться в Университете SWPS и в чем заключаются отличия между программами обучения на польском и английском?
- На каких направлениях можно обучаться?
- Что такое программа двойного диплома и как выглядит обучение?
- Как получить визу и что для этого необходимо?
- Как проходят языковые курсы и сколько они стоят?
- Как поступить на учебу и в чем заключается отличие между поступлением на разные программы обучения?
- Как перевестись в наш Университет из другого ВУЗа?
- Нужно ли сдавать вступительные экзамены для поступления?
- Предоставляются ли стипендии иностранным студентам?
- Как подготовить мое портфолио для поступления в School of Form?
Обучение в Университете SWPS
- Есть ли в ВУЗе отдел, который бы оказывал поддержку студентам?
- Когда начинается академический год?
- Проходят ли в Университете ориентационные дни для новых студентов?
- Есть ли кружки по интересам в Университете?
Учеба в Польше
- Как выглядит жизнь студентов в Польше?
- Чем она отличается от жизни студентов других стран?
- Как найти себе жилье и какие варианты предлагает Университет SWPS?
Встречу проведут
Александр Захарчук
Специалист по рекрутации
Отдел Рекрутации в Варшаве
Диана Гаврилюк
Выпускница Английской Филологии (программа бакалавриата) Университета SWPS
Проект создается при поддержке Национального Агентства по Академическим Обменам (NAWA)
Zapraszamy na spotkania z Uniwersytetem SWPS podczas targów edukacyjnych na Ukrainie. Dowiecie się na nich jak dostać się na studia w Polsce, opowiemy też o ofercie naszej Uczelni i możliwościach, jakie stwarzamy zagranicznym studentom. Przedstawimy programy stypendialne adresowane do zagranicznych studentów, perspektywy zawodowe po wybranych kierunkach studiów oraz pokażemy jak wyglądają nasze kampusy.
Gdzie nas spotkasz:
Kijów
19 i 20 kwietnia 2018 r., godz. 11.00-18.00
21 kwietnia 2018 r., godz. 11.00-17.00
Ukrainian House
Kreschatyk street, 2; KIEV, UKRAINE
strona www organizatora »
Oferta
Uniwersytet SWPS prowadzi sudia licencjackie i magisterskie w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Sopocie.
Anglojęzyczna oferta obejmuje:
- 8 kierunków na studiach I stopnia
- 2 kierunki na studiach II stopnia
- kursy językowe i Prepschools
Zobacz ofertę w języku angielskim »
Polskojęzyczna oferta obejmuje:
- 16 kierunków i 48 specjalizacji na studiach I stopnia
- 11 kierunków i 27 specjalizacji na studiach II stopnia
- 2 kierunki i 24 specjalizacje na studiach jednolitych magisterskich
Poproś o materiały
Chcesz otrzymać od nas informacje o studiach w Polsce i naszej ofercie drogą elektroniczną?
Zostaw nam swój e-mail, a wyślemy Ci materiały na maila:
{ BreezingForms : targinaukrainie }
Приглашаем на встречу с Университетом SWPS во время образовательной ярмарки в России. На них вы сможете узнать как подать документы на учёбу в Польше, расскажем также о факультетах нашего Университета и возможностях, которые мы предлагаем для иностранных студентов. Предоставляем стипендиальные программы, которые адресованы для студентов из-за границы, профессиональные перспективы после окончания выбранных факультетов и представим как выглядят наши кампусы.
ГДЕ НАС НАЙДЁШЬ:
Санкт-Петербург
17 марта 2018, время проведения: 12.00–16.00
Holiday Inn Moskovskye Vorota
Московский пр-т 97А
ссылка на сaйт »
Москва
18 марта 2018, время проведения: 12.00–16.00
Radisson Slavyanskaya Hotel
площадь Европы 2
ссылка на сaйт »
НАШИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ
Университет SWPS предлагает обучение на уровне Бакалавриата и Магистратуры в 5 городах: Варшава, Вроцлав, Познань, Катовице и Сопот.
Факультеты на английском языке включают в себя:
- 8 факультетов на уровне Бакалавриата
- 2 факультета на уровне Магистратуры
- языковые курсы английского и польского языков
Смотри факультеты на английском языке »
Факультеты на польском языке включают в себя:
- 17 факультетов и 44 специализации на уровне Бакалавриат
- 12 факультетов и 25 специализаций на уровне Магистратуры
- 2 факультета и 20 специализаций на недилимой Магистратуре
Смотри факультеты на польском языке »
Получи материалы
Хочешь получить от нас подробный материал об Университете и наших факультетах через электронную почту?
Оставь нам свой адрес электронной почты, а мы вышлим тебе информацию на электронный адрес:
{ BreezingForms : TargiwRosji2 }
Zapoznaj się z ofertą edukacyjną i dołącz do naszej społeczności akademickiej. 13 grudnia rozpoczął się nabór w ramach rekrutacji międzysemestralnej. Mamy do wyboru ponad 100 miejsc na kierunki studiów prowadzone przez Uniwersytet SWPS w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. Prowadzimy również nabór w ramach Preparatory Schools na kusy języka polskiego i angielskiego przygotowujące kandydatów zagranicznych do podjęcia studiów na naszej uczelni.
Preparatory School
Uniwersytet SWPS oferuje również zajęcia z języka polskiego i angielskiego w Preparatory School. Program Polish Preparatory School został opracowany z myślą o studentach, którzy chcą podjąć studia, na których język polski jest głównym językiem nauczania. Kursy prowadzone są na poziomach:
- Warszawa - A1, A2/B1, B2
- Poznań - A2
English Language Course to program przeznaczony dla studentów, którzy chcą zdobyć lub poprawić znajomość języka angielskiego, aby rozpocząć studia na Uniwersytecie SWPS. Program koncentruje się na nauczaniu studentów zarówno języka jak i podstawowych umiejętności akademickich. Międzynarodowe środowisko jest dodatkową okazją do ćwiczenia języka podczas nieformalnych sytuacji towarzyskich. Kursy z języka angielskiego prowadzone są w Warszawie na poziomach od A1 do B2.
W obu przypadkach studenci dobierani są do grup dostosowanych do ich poziomu kompetencji językowych, co zapewnia szybki rozwój umiejętności.
Wybór studiów wyższych nie jest zadaniem łatwym. Decyzja ta jest jedną z ważniejszych, jakie przychodzi nam podjąć w życiu, bo jej konsekwencje mają wpływ na nasz dalszy rozwój oraz przyszłą karierę. Jak zatem wybrać, kiedy rynek uczelni wyższych przepełniony jest licznymi i różnorodnymi ofertami? Mądrze. Wybór ten nie powinien być przypadkowy ani oparty na powierzchownej analizie informacji. Na Uniwersytecie SWPS uważamy, że warto się poznać i porozmawiać, dlatego zapraszamy na pierwsze w tym roku akademickim Drzwi Otwarte, które odbędą się 23 listopada 2019 r.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy poprzez formularze zgłoszeniowe.
Drzwi Otwarte w Warszawie
Kiedy? 23 listopada 219 r.
O której godzinie? 12.00-14.00
Drzwi Otwarte we Wrocławiu
Kiedy? 23 listopada 219 r.
O której godzinie? 12.00-14.45
Drzwi Otwarte w Pozaniu
Kiedy? 23 listopada 219 r.
O której godzinie? 10.00-13.00
Drzwi Otwarte w Katowicach
Kiedy? 23 listopada 219 r.
O której godzinie? 9.30-13.30
Drzwi Otwarte w Sopocie
Kiedy? 23 listopada 219 r.
O której godzinie? 10.30-13.30
Studia I stopnia czy jednolite magisterskie - czym sie różnią?
Czym charakteryzują się różne formy kształcenia, do kogo są skierowane i kto może aplikować na dany poziom studiów? Kiedy rozpoczyna się rekrutacja i jak wygląda? Weź udział w spotkaniu online i dowiedz się, jaki rodzaj studiów jest dla Ciebie najlepszy!
Kiedy? 19 listopada 219 r.
O której godzinie? 17.00-18.00
Przystanek Woodstock to jeden z największych festiwali w Europie, organizowany już od ponad 20 lat. Setki tysięcy osób przyciąga co roku dobra muzyka i niezwykła woodstockowa atmosfera. Uniwersytet SWPS już od kilku lat organizuje dla uczestników festiwalu różnego rodzaju aktywności i warsztaty w ramach Akademii Sztuk Przepięknych, mieszczącej się niedaleko głównej sceny. Szukamy pozytywnie zakręconych osób, które chcą dołączyć do naszego zespołu i poprowadzić warsztaty dla festiwalowiczów. Może szukamy Ciebie?
Nasi studenci, absolwenci i wykładowcy, którzy wzięli w poprzednich edycjach festiwalu, zgodnie twierdzą, że każdy przynajmniej raz w życiu powinien przeżyć Przystanek Woodstock. Przekonajcie się sami!
Tradycyjnie Przystanek Woodstock odbywa się w Kostrzynie nad Odrą, tym razem w terminie 3–5 sierpnia 2017 r.
Co oferujemy i kogo szukamy
W ramach współpracy oferujemy Ci:
- niezapomniane wrażenia,
- udział w wyjątkowej ogólnopolskiej imprezie,
- ładunek pozytywnej energii na cały rok,
- funkcjonowanie w zmotywowanej i inspirującej do działania grupie,
- możliwość podpatrzenia pracy profesjonalnych trenerów,
- naukę przekładania teorii zdobytej na zajęciach na praktykę,
- nocleg na polu namiotowym VIP z dostępem do całodziennego prysznica,
- całodzienne wyżywienie i kieszonkowe w wysokości 30 zł/dzień,
- transport na Woodstock i z powrotem,
- certyfikat udziału w działaniach Uniwersytetu SWPS na Przystanku Woodstock.
Szukamy ludzi:
- z pasją, którą chcą się podzielić,
- potrafiących pracować w warunkach polowych,
- niebojących się wyzwań,
- chcących nauczyć się czegoś nowego.
Zgłoszenia
Jak wziąć udział?
Prześlij nam pomysł na aktywne spędzenie czasu z uczestnikami Przystanku Woodstock. Przygotuj krótki opis zajęć, które mógłbyś/mogłabyś przeprowadzić z Woodstockowiczami. Zainteresuj ich tym, co robimy na Uniwersytecie SWPS!
Możesz sprawdzić się w wielu dziedzinach. Czekamy na Twoje pomysły z zakresu: psychologii, arteterapii, muzyki, muzykoterapii, dramy, teatru, pracy z ciałem, emisji głosu, tańca, jogi, plastyki, life coachingu… lub wszystkiego, co przyjdzie Ci do głowy, a z czego można zrobić zajęcia interaktywne (gry, zabawy, podchody, warsztaty) dla małej, dużej albo bardzo dużej grupy w warunkach woodstockowych.
Szczegóły zgłoszenia
Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko,
- rok i kierunek studiów
- e-mail i telefon
- krótki opis warsztatu (czas, forma, założenia)
- kilka słów o Tobie
- Twoje zdjęcie
Zgłoszenie prześlij do 20 marca do godz. 17.00, na adres mailowy: [email protected].
Spotkania informacyjne
Zapraszamy także na jedno ze spotkań informacyjnych, podczas których poznasz więcej szczegółów dotyczących prowadzenia warsztatów na Woodstocku:
- Sopot - 16.03 (czwartek), godziny 9:00-18:00, sala 301
- Warszawa – 7.03 (piątek), godzina 12:00-18:00, sala S217
- Katowice - 15.03 (środa), godzina 12:00-18:00, sala 110
- Wrocław - 15.03 (środa), godzina 10:00-18:00, sala fitness
Kontakt
Marek Kozłowski
Koordynator Strefy SWPS na Przystanku Woodstock
Tel. 606 240 422
E-mail: [email protected]
Woodstock 2016
Z głębokim żalem i niewymownym smutkiem żegnamy Profesora Jana Strelaua, nestora polskiej psychologii należącego do światowego grona najwybitniejszych przedstawicieli psychologii różnic indywidualnych. Był niekwestionowanym autorytetem w swojej dziedzinie; niezwykle pracowitym i rzetelnym badaczem, dla którego nauka była wszystkim; wspaniałym nauczycielem akademickim, który wykształcił całe pokolenia psychologów i badaczy; wyjątkowym człowiekiem i oddanym przyjacielem, który traktował ludzi z niespotykanym szacunkiem i uwagą. Był dla nas mistrzem, który na zawsze pozostanie w naszych sercach.
Zobacz, nasze wspomnienia o Profesorze i dodaj wpis do księgi kondolencyjnej »
Działalność naukowo-dydaktyczna
Profesor Jan Strelau wniósł trwały i oryginalny wkład w rozwój psychologii jako dyscypliny nauki. Jak podkreśla prof. Andrzej Eliasz, niezwykły dorobek Pana Profesora to rezultat nieprzeciętnej pracowitości, silnej koncentracji na zadaniach oraz umiejętności gromadzenia wokół siebie zdolnych naukowców, również mocno skupionych na osiąganiu zamierzonych celów. – Profesor przez wiele lat kończył codzienny cykl pracy naukowej wtedy, gdy inni dopiero rozpoczynali dzień. Wczesnoranna, codzienna praca naukowa była narzuconym sobie rygorem, od którego nie było odstępstw.
Pracując na rzecz środowiska akademickiego, inicjował i wspomagał rozwój wielu ośrodków naukowych. W latach 1957-2001 był pracownikiem Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, na którym założył Katedrę Psychologii Różnic Indywidualnych oraz Interdyscyplinarne Centrum Genetyki Zachowania, którymi kierował do emerytury. Był pierwszym przewodniczącym Europejskiego Towarzystwa Psychologii Osobowości (1984-1988) oraz Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Różnic Indywidualnych (1993-1995), wiceprezydentem Międzynarodowej Unii Nauk Psychologicznych (IUPsyS, 1996-2000) oraz wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk (2002-2006). Był członkiem Europejskiej Akademii Nauk (Academia Europaea), członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem zagranicznym Fińskiej Akademii Nauk i Literatury.
Trudno przecenić zasługi Profesora Jana Strelaua dla Uniwersytetu SWPS, z którym związany był przez prawie 20 lat. Po zakończeniu pracy na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął na naszej uczelni nowy rozdział pracy akademickiej. Był pierwszym dziekanem Wydziału Psychologii, przez wiele lat pełnił funkcję prorektora ds. nauki, później przewodniczącego Rady Powierniczej oraz Konwentu Godności Honorowych. Profesor znacząco wpłynął na osiągnięcia i kulturę akademicką naszej uczelni. Od początku aktywnie wspierał środowisko naukowe wówczas jeszcze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w dążeniu do uzyskania statusu uniwersytetu przymiotnikowego, mając nieoceniony wpływ na jego obecny kształt. Jak wspomina prof. Dariusz Doliński – Profesor Strelau był nie tylko jednym z najwybitniejszych polskich badaczy w obszarze nauk społecznych, lecz także dobrym duchem najróżniejszych przedsięwzięć naukowych.
Trudno pogodzić się z odejściem Profesora Jana Strelaua. Tak wiele mu zawdzięczamy! Był nie tylko wybitnym badaczem, lecz także autorytetem, który uczył współpracy i życzliwości.
profesor Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS
Imponujący dorobek naukowy – Publikacje
Profesor Strelau był światowej klasy specjalistą w swojej dziedzinie, pionierem badań nad temperamentem, twórcą Regulacyjnej teorii temperamentu. Wniósł trwały i oryginalny wkład w rozwój psychologii jako dyscypliny nauki. Prowadzone przez niego badania w istotny sposób przyczyniły się do zrozumienia roli różnic indywidualnych w funkcjonowaniu człowieka i należą do światowego kanonu publikacji naukowych z zakresu psychologii.
Pozostawił po sobie prawie 300 prac naukowych, w tym 44 książki, których był autorem, współautorem lub redaktorem naukowym. Był także redaktorem i autorem dwóch podręczników akademickich, z których korzystają studenci psychologii w całym kraju.
Do najbardziej znaczących należą monografie:
- „Różnice indywidualne. Historia – determinanty – zastosowania” (Scholar, 2014, wyd. 2, 2015)
- „Temperament jako regulator zachowania. Z perspektywy półwiecza badań” (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2006; przekład na język angielski Eliot Werner Publications, 2008)
- „Psychologia. Podręcznik akademicki” (t. 1 i 2, red. z: D. Doliński, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2008)
- „Psychologia. Podręcznik akademicki” (t. 1, 2 i 3, red., Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2000)
- „Temperament: A Psychological Perspective” (Plenum Press, 1998; przekład na język polski „Psychologia temperamentu”, PWN, 1998)
Wybitne osiągnięcia - nagrody i wyróżnienia
Działalność badawcza Profesora Jana Strelaua odbiła się szerokim echem na arenie międzynarodowej. Za swoje dokonania na polu naukowym był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in.:
- nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych „Różnice indywidualne. Historia – determinanty – zastosowania” (2015)
- wyróżnienie specjalne Teofrast Superstar za całokształt pracy badawczej (2015)
- Lifetime Achievement Award towarzystwa The European Association of Personality Psychology (2012)
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego (2012)
- nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy (2010)
- nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, tzw. Polski Nobel (2000)
- New Europe Prize for Higher Education and Research (1997) za osiągnięcia w zakresie kształcenia akademickiego i badań naukowych, ufundowaną przez sześć instytutów badań zaawansowanych – Standford, Princeton, Chapel Hill, Berlin, Uppsala i Wassenaar
- nagrodę Towarzystwa Maxa Plancka za międzynarodowe wybitne osiągnięcia badawcze (1992)
- Humboldt Research Award Fundacji im. Aleksandra von Humboldta za wybitne osiągnięcia w zakresie badań nad osobowością (1990)
Badacze temperamentu w kraju i na świecie dużo zawdzięczają Profesorowi. Należę do nich i ja. Dodatkowo zostałem zaszczycony przyjaźnią Jana Strelaua. Mogłem przyglądać się jego poczynaniom i podziwiać umiejętność harmonijnego godzenia silnej koncentracji na zadaniach z pielęgnacją życia rodzinnego i rozwojem przyjaźni.
profesor Andrzej Eliasz, pierwszy rektor Uniwersytetu SWPS (w latach 1996-2016)
Doktoraty honoris causa
Doktorat honorowy nadawany jest naukowcom, którzy w wyjątkowy sposób przyczynili się do rozwoju swoich dyscyplin naukowych i aktywnie wpłynęli na kształt życia akademickiego. Profesor Jan Strelau był doktorem honoris causa czterech uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego (1996), Państwowego Uniwersytetu Nauk Humanistycznych w Moskwie (1998), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (2006) oraz SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego (2016).
W 2013 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się uroczystość odnowienia doktoratu Pana Profesora – jedna z najwyższych rangą form uznania dorobku naukowego, przyznawana znamienitym uczonym w 50. rocznicę obrony pracy doktorskiej.
Jak zaznaczył prof. Eliasz, to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wyjątkowe cechy charakteru Pana Profesora, dzięki którym był w stanie zwalczać przeciwności losu pojawiające się na każdym etapie Jego życia, nie tracąc przy tym pogody ducha i życzliwości wobec innych.
Czy minęła era mistrzów w nauce?
To pytanie zadał Profesor Jan Strelau w przemowie, którą wygłosił podczas uroczystości wręczania doktoratu honoris causa Uniwersytetu SWPS w 2016 roku. Profesor tłumaczył, jak ważny jest przekaz wiedzy i doświadczenia między mistrzem a uczniem, podkreślając przy tym, że autorytet naukowy zawsze powinien iść w parze z autorytetem moralnym. Ubolewał, że ta szczególna relacja w szkolnictwie wyższym zanika. Wierzymy jednak, że my – wychowankowie Pana Profesora, którzy mieliśmy zaszczyt z nim pracować, będziemy kontynuować Jego misję przekazywania wiedzy w duchu partnerstwa i współpracy.
Zobacz, jak Profesora Jana Strelaua wspomina Jego przyjaciel prof. Andrzej Eliasz: „Pożegnanie Nauczyciela i Przyjaciela”
Dodaj wpis do księgi kondolencyjnej »
Zobacz także
Uniwersytet SWPS to nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy, o czym świadczą wysokie oceny parametryczne, uprawnienia doktorskie i habilitacyjne, aktywna działalność badawcza pracowników, prestiżowe nagrody i wyróżnienia, a także intensywna współpraca z instytucjami naukowymi w kraju i za granicą. Uczelnia posiada prawo do korzystania z logo HR Excellence in Research, przyznawane instytucjom, które zapewniają pracownikom naukowym najlepsze warunki zatrudenienia w kraju i za granicą.
Wizja:
- Tworząc naukę zmieniamy świat
Misja:
- Edukacją w inspirującym środowisku wspieramy ludzi w spełnianiu marzeń i osiąganiu celów indywidualnych i wspólnotowych
Wartości
- Otwartość, która wyraża się w gotowości do poszukiwania nowych rozwiązań, w twórczym działaniu i współpracy, przyjmowaniu argumentów opartych na racjonalnych przesłankach oraz w poszanowaniu odmiennych przekonań i poglądów.
- Odwagę, prowadzącą do pokonywania własnych i zewnętrznych ograniczeń, która przejawia się w traktowaniu trudnych problemów jako wyzwań, a nie zagrożeń, oraz w gotowości do angażowania się w pożyteczne działania.
- Odpowiedzialność, która pozwala identyfikować obszary wymagające zmian, każe przyjmować w działaniu i myśleniu postawę zaangażowaną i perspektywę nie tylko własną, lecz także innych osób i grup, oraz uwzględniać konsekwencje swoich działań, również te odległe w czasie.
Uniwersytet SWPS w liczbach
(na etacie)
(na etacie)
na projekty realizowane w 2018 r.
Oferty pracy
Sprawdź aktualnie prowadzone rekrutacje.
Jeśli nie mamy obecnie interesującej Cię oferty pracy? Aplikuj tutaj.
Pracownicy akademiccy
O Uniwersytecie SWPS
Uniwersytet SWPS to nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy, o czym świadczą wysokie oceny parametryczne, uprawnienia doktorskie i habilitacyjne, aktywna działalność badawcza pracowników, liczne granty na badania i projekty wdrożeniowe, prestiżowe nagrody i wyróżnienia, a także intensywna współpraca z instytucjami naukowymi w kraju i za granicą.
Uczelnia prowadzi interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie i Katowicach. Jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Kształci także w zakresie prawa, filologii, kulturoznawstwa, dziennikarstwa i komunikacji społecznej, wzornictwa czy grafiki, a wkrótce informatyki.
HR Excellence in Research
Uniwersytet SWPS znalazł się w elitarnej grupie instytucji posiadających prawo do korzystania z wyróżnienia HR Excellence in Research. Komisja Europejska przyznaje to prestiżowe wyróżnienie instytucjom, które zapewniają pracownikom naukowym najlepsze warunki pracy – gwarantują przejrzysty proces rekrutacji, stabilność zatrudnienia, możliwość rozwoju kariery zawodowej, a także pomoc merytoryczną i finansową przy projektach badawczych.
Możliwości rozwoju
Dla naszych pracowników akademickich przygotowaliśmy specjalną ofertę rozwojową. Mogą oni skorzystać dofinansowania do udziału w konferencjach naukowych, rozwijać swoje kompetencje dydaktyczne poprzez udział w programie Tydzień kompetencji dydaktycznych oraz czerpać inspirację od najlepszych podczas wydarzeń typu Master Class.
Korzyści
Naszym pracownikom akademickim, poza standardowym pakietem benefitów, oferujemy:
- konkurencyjne wynagrodzenie
- wsparcie Działu Badań Naukowych i Projektów w pozyskiwaniu grantów
- wsparcie w komercjalizacji projektów badawczych oraz ułatwienie współpracy z zewnętrznymi firmami i inwestorami przy wsparciu Centrum Transferu Wiedzy oraz SWPS Innowacje
- swobodę w działaniu - możliwość realizacji autorskich pomysłów, wdrażania innowacyjnych rozwiązań i tworzenia własnych zespołów badawczych
- jasną strukturę organizacyjną nastawioną na pracowników i atmosferę współpracy
- laboratoria wyposażone w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie
- liczne centra badawcze i laboratoria, które działają na pograniczu nauk społecznych i nowych technologii, takie jak Centrum Innowacji HumanTech.
- możliwość współtworzenia programu nauczania (studia w j. polskim i j. angielskim) i realizacji autorskich projektów
- pracę w międzynarodowym i interdyscyplinarnym środowisku, wśród wybitnych wykładowców i badaczy
- nastawienie na rozwój naukowy poprzez wysoką jakość prowadzonych badań i zajęć dydaktycznych
- nowoczesne, doskonale wyposażone sale wykładowe
- możliwość łączenia pracy akademickiej z działalnością biznesową
Proces rekrutacji:
Stanowiska dydaktyczne i badawczo-dydaktyczne
- Ogłoszenie konkursu
- Zbieranie aplikacji
- Weryfikacja formalna kandydatów
- Spotkanie rekrutacyjne
- Decyzja
- Informacja zwrotna do kandydatów
Link do regulaminu konkursowego na stanowiska dydaktyczne i badawczo-dydaktyczne »
Stanowiska badawcze i badawczo-techniczne
- Ogłoszenie konkursu
- Zbieranie aplikacji
- Weryfikacja formalna
- Spotkanie (opcjonalnie)
- Decyzja komisji
- Informacja zwrotna do kandydatów
Link do regulaminu konkursowego na stanowiska badawcze i badawczo-techniczne »
Pracownicy administracyjni
Struktura
Nasz uniwersytet to złożona struktura organizacyjna dająca szansę na rozwój w różnych działach. W ramach naszej uczelni można zdobywać doświadczenie w takich obszarach jak księgowość, obsługa klienta, kadry i płace, marketing, PR, IT oraz wspierać projekty badawcze realizowane na uczelni.
Co nas wyróżnia
Jesteśmy nowoczesną prywatną instytucją, dynamicznie rozwijającą się, wykorzystującą innowacyjne rozwiązania w codziennej pracy. Działając w zgodzie z najnowszymi trendami obowiązującymi w biznesie zachowujemy akademicki charakter i niekorporacyjną kulturę organizacji.
Możliwości rozwoju
Szkolenia
Uniwersytet SWPS stwarza pracownikom szansę na rozwój. Nasi pracownicy mają możliwość korzystania nie tylko z naszej oferty edukacyjnej na preferencyjnych warunkach. Jako świadomy pracodawca zapewniamy pracownikom liczne szkolenia, kursy pozwalające rozwijać kompetencje istotne z punktu widzenia zajmowanego stanowiska oraz kompetencje miękkie. Obecni i przyszli menedżerowie biorą udział w projektach rozwojowych typu badanie 360 stopni czy Developement Center oraz biorą udział w profesjonalnych sesjach coachingach.
Rekrutacje wewnętrzne
Oferty pracy na Uniwersytecie SWPS są dostępne dla wszystkich naszych pracowników, dzięki czemu mogą oni rozwijać się w strukturach uczelni i zdobywać nowe kompetencje na nowych stanowiskach. Naszą społeczność tworzą wspaniali ludzie, wybitni naukowcy oraz doświadczeni specjaliści, dzięki którym każdego dnia nasz Uniwersytet osiąga sukcesy. To dzięki nim tworzymy niezwykły ośrodek akademicki oraz unikalne miejsce pracy dające szansę na rozwój zawodowy i codzienną satysfakcję.
Proces rekrutacji
- Publikacja ogłoszenia
- Weryfikacja aplikacji
- Wstępna rozmowa telefoniczna z przedstawicielem Działu HR
- Spotkanie z kierownikiem rekrutującym
- Decyzja
- Informacja zwrotna
Benefity
Dbamy o zdrowie, przyszłość i rozwój naszych pracowników.
Dowiedz się, co zyskujesz dołączając do naszej społeczności!
50% zniżki na studia magisterskie i podyplomowe dla pracownika i jego rodziny
- Nasi pracownicy mają możliwość skorzystania z oferty edukacyjnej na preferencyjnych warunkach. Wysokość dofinansowania rośnie wraz ze stażem pracy.
Erasmus+
- Program Erasmus+ umożliwia pracownikom zarówno naukowym, jak administracyjnym wyjazdy do uczelni partnerskich lub innych instytucji. Wyjazd może mieć formę job-shadowing. Może także polegać na uczestnictwie w szkoleniach, warsztatach i seminariach, których tematyka jest bezpośrednio związana z rodzajem pracy wykonywanej w uczelni macierzystej.
Opieka medyczna
- Dbamy o zdrowie naszych pracowników i ich rodzin oferując im dofinansowanie do prywatnej opieki medycznej w ramach Luxmed lub Medicover.
Pakiet Multisport
- Wiemy jak ważną rolę odgrywa w życiu człowieka sport. Dlatego nasi pracownicy mogą korzystać z szerokiej oferty obiektów sportowych w ramach pakietu Multisport.
Pakiet Multibenefit
- Korzystając z karty Multibenefit nasi pracownicy mogą korzystać szerokiej z gamy biletów i voucherów na wydarzenia kulturalne, takie jak bilety do kina, teatru czy na balet, wejściówki na koncerty, zniżek na audiobooki na audioteka.pl czy oferty turystyczne.
35% zniżki na kursy językowe
- Pracownicy uczelni są uprawnieni do korzystania z naszej oferty edukacyjnej w Szkole Językowej. Szkoła uczy 21 języków zarówno w formie indywidualnej lub grupowej.
Ubezpieczenie na życie
- Wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo na co dzień. Dlatego dajemy naszym pracownikom możliwość dołączenia do ubezpieczenia grupowego na życie na preferencyjnych warunkach.
Pracowniczy Program Emerytalny (PPE)
- Nasi pracownicy mogą dołączyć do Pracowniczego Planu Emerytalnego i dzięki wsparciu uczelni już dziś zadbać o bezpieczną przyszłość.
50% zniżki na PKP
- Będąc pracownikiem uczelni możesz skorzystać z ulgi w wysokości 50% na przejazdy koleją w całej Polsce!
Zniżki w ramach grupy HUMAN TOUCH GROUP
- Dzięki temu, że jesteśmy częścią grupy Human Touch nasi pracownicy mogą korzystać z atrakcyjnych zniżek na ofertę firmy VOX, Concordia Design, Szkoły i Collegium da Vinci
Kontakt
Masz pytania dotyczące możliwości pracy na uczelni? Skontaktuj się!
Anna Zając
Kierownik Sekcji Zarządzania Kapitałem Ludzkim
tel. 22 517 96 16 | tel. kom. +48 785 202 548
email: [email protected]
Oferujemy interdyscyplinarne programy kształcenia dostosowane do potrzeb studentów. Nasi dydaktycy nie tylko przekazują najnowszą wiedzę, lecz także odkrywają ją wspólnie ze studentami. W atmosferze zaufania i partnerstwa motywują studentów do odkrywania swoich zdolności i precyzowania przyszłych planów zawodowych. Zachęcają ich do urzeczywistniania naukowych ambicji i wspierają w ubieganiu się o granty na własne projekty badawcze.
Nowoczesny model kształcenia
Celem wiodącym Uniwersytetu SWPS jest zapewnienie studentom nowoczesnego, wszechstronnego wykształcenia przygotowującego do zdobycia dobrej pozycji na rynku pracy, jak najlepszego wykonywania wybranego zawodu oraz dalszego zawodowego rozwoju.
Ważnym celem jest także umożliwienie studentom szerokiego dostępu do wiedzy o świecie i zdobywania doświadczeń społecznych, które przyczynią się do ich sukcesu w różnych obszarach życia, nie tylko tych związanych z pracą zawodową. Dlatego obok dbałości o jak najwyższy poziom nauczania kładziemy nacisk także na to, aby panujące w naszym środowisku relacje i warunki studiowania sprzyjały aktywności studentów, twórczej realizacji zainteresowań, umacnianiu nastawienia na współpracę i porozumienie się z innymi ludźmi.
Rozwój kompetencji zawodowych
Studenci mają do wyboru wiele ciekawych ścieżek, które umożliwiają zdobycie specjalistycznej wiedzy i unikatowych umiejętności. Uczelnia zdobyła prawie 8,6 mln zł na rozwój praktycznych kompetencji zawodowych. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych studenci uczęszczają na warsztaty, certyfikowane szkolenia, spotkania z ekspertami oraz wizyty studyjne u pracodawców, podczas których doskonalą umiejętności przydatne w pracy zawodowej. Więcej informacji »
Światowej sławy naukowcy
Studenci mają kontakt z wykładowcami z Polski i zagranicy. Zajęcia prowadzą znamienici profesorowie, autorzy podręczników, opiniotwórczy eksperci. Odwiedzili nas: Bruce Newman – były doradca prezydenta USA Billa Clintona, Lidewij Edelkoort – światowej sławy trend forecaster, a także Robert Cialdini – ekspert w dziedzinie psychologii marketingu i wywierania wpływu na ludzi, oraz Philip Zimbardo – światowej sławy psycholog społeczny.
Doświadczeni praktycy
Kadra dydaktyczna naszej uczelni to prawie 1000 wykładowców, z których znaczną część stanowią doświadczeni praktycy. Zajęcia prowadzą m.in.: prof. Lech Gardocki – Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w latach 1998-2010, prof. Andrzej Kokoszka – doświadczony psychiatra i psychoterapeuta, prof. Michael Fleischer – wybitny znawca komunikacji społecznej, dr Marcin Zaborski – dziennikarz stacji radiowej RMF.
DYDAKTYKA NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE
W dążeniu do zachowania wysokich standardów kształcenia pomagają nam Wewnętrzny System Zarządzania Jakością Studiów (WSZJS) oraz kultura jakości, na którą składają się wartości i dobre praktyki obecne w codziennej pracy uczelni.
Więcej o Wewnętrznym Systemie Zarządzania Jakością Studiów »
Wyznaczyliśmy sobie ambitne zadanie, którego realizacja wymagała trudnych decyzji, nieoczywistych wyborów oraz odwagi przy wytyczaniu nowych ścieżek. Dzięki pasji do zdobywania wiedzy i konsekwencji w zachowaniu najwyższych standardów stworzyliśmy uczelnię na miarę naszych marzeń. Uniwersytet SWPS to nasz wspólny sukces.
Od początku inwestujemy w rozwój nauki. Prowadzimy badania, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby ludzi. Realizujemy nowoczesny model kształcenia oparty na partnerskich relacjach. Współpracujemy ze środowiskiem kultury, sztuki i biznesu. Nie tylko przekazujemy wiedzę, lecz także odkrywamy ją wspólnie ze studentami. Uniwersytet SWPS to miejsce pracy, nauki, badań i dociekań – to nasze miejsce.
ŁĄCZYMY BADANIA Z DYDAKTYKĄ NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE
Prowadzimy studia w oparciu o nowoczesne metody kształcenia. Wybitni uczeni gwarantują solidne podstawy, młodzi badacze wspierają w prowadzeniu projektów naukowych, doświadczeni eksperci pokazują praktyczne zastosowanie najnowszej wiedzy.
Warszawa, Wrocław, Poznań, Sopot, Katowice
I, II i III stopnia oraz jednolitych magisterskich
o współpracy
z uczelniami zagranicznymi
Dydaktyka to nasze powołanie
Nowoczesny model kształcenia
Oferujemy interdyscyplinarne programy studiów dostosowane do potrzeb studentów. Dydaktycy nie tylko przekazują najnowszą wiedzę, lecz także odkrywają ją wspólnie ze studentami. W atmosferze zaufania i partnerstwa motywują studentów do odkrywania swoich zdolności i precyzowania przyszłych planów zawodowych. Zachęcają ich do urzeczywistniania naukowych ambicji i wspierają w ubieganiu się o granty na własne projekty badawcze.
Rozwój kompetencji zawodowych
Studenci mają do wyboru wiele ciekawych ścieżek, które umożliwiają zdobycie specjalistycznej wiedzy i unikatowych kompetencji. Uczelnia zdobyła prawie 8,6 mln zł na rozwój praktycznych kompetencji zawodowych. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych studenci uczęszczają na warsztaty, certyfikowane szkolenia, spotkania z ekspertami oraz wizyty studyjne u pracodawców, podczas których doskonalą umiejętności przydatne w pracy zawodowej.
Światowej sławy naukowcy
Studenci mają kontakt z wykładowcami z Polski i zagranicy. Zajęcia prowadzą znamienici profesorowie, autorzy podręczników, opiniotwórczy eksperci. Odwiedzili nas: Bruce Newman – doradca prezydenta USA Billa Clintona, Lidewij Edelkoort – światowej sławy trend forecaster, a także Robert Cialdini – ekspert w dziedzinie psychologii marketingu i wywierania wpływu na ludzi, oraz Philip Zimbardo – światowej sławy psycholog społeczny.
Doświadczeni praktycy
Kadra dydaktyczna naszej uczelni to prawie 1000 wykładowców, z których znaczną część stanowią doświadczeni praktycy. Zajęcia prowadzą m.in.: prof. Lech Gardocki – Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w latach 1996-2011, Martyna Nowak – psycholog sportu pracująca z reprezentacją Polski kobiet w piłce ręcznej, dr Marcin Zaborski – dziennikarz stacji radiowej RMF, prof. Marek Chmaj, radca prawny, kancelaria Chmaj i Wspólnicy.
1.06.2015 - Dzień, w którym staliśmy się Uniwersytetem
To, że stajemy się dzisiaj Uniwersytetem jest w pewnym sensie spełnieniem naszych marzeń. Myśmy od początku wierzyli, że jest na to szansa, że możemy dołączyć do grona uniwersytetów. No i dzisiaj się to dzieje...
prof. dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz
badawczych
rocznie
wartość projektów badawczych realizowanych w 2018 r.
wśród grantobiorców NCN
Nauka to nasza pasja
Prawie 300 projektów rocznie
Należymy do grona najbardziej aktywnych ośrodków badawczych w Polsce. Nasi dydaktycy mają realny wpływ na rozwój wielu dziedzin nauki. Wyniki prowadzonych przez nich badań znajdują zastosowanie w różnych obszarach gospodarki i życia społecznego. W samym 2018 roku realizowali 284 krajowe i zagraniczne programy badawcze na kwotę ponad 52 mln zł, w tym projekty ze środków pochodzących z dotacji statutowych.
Ponad 20 ośrodków badawczych
Na uczelni działa kilkanaście jednostek badawczych prowadzących zaawansowane projekty, m.in. Centrum Studiów nad Demokracją oraz Interdyscyplinarne Laboratorium Regulacji Emocjonalnej i Procesów Poznawczych. Z roku na rok powstają profesjonalne pracownie wyposażone w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie do zaawansowanych badań.
SPOŁECZNIE UŻYTECZNE PROJEKTY BADAWCZE
Należymy do grona najbardziej aktywnych ośrodków badawczych w Polsce. Zajmujemy 5. miejsce pod względem wysokości pozyskanego dofinansowana wśród jednostek aplikujących o środki z NCN. W oparciu o wyniki najnowszych prac badawczych prowadzimy projekty, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby ludzi.
Językoznawcy tłumaczą język urzędniczy
Krótkie zdania, prosty język, zastąpienie urzędniczej nowomowy potoczną komunikacją – to marzenie niejednego petenta w urzędach całej Polski. W ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki naukowcy z Uniwersytetu SWPS i PAN opracowali aplikację JASNOPIS, która wskazuje, czy tekst jest zrozumiały dla adresata.
Psychologowie walczą z otyłością dzieci
Liczba polskich dzieci z nadmierną masą ciała stale rośnie. Na tle innych krajów europejskich mają najłatwiejszy dostęp do niezdrowej żywności i coraz częściej cierpią na nadwagę lub otyłość. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach projektu TEMPEST przez psychologów zdrowia z Uniwersytetu SWPS szkoła i rodzice mogą zmienić ten stan rzeczy.
Socjolodzy badają stan polskiej demokracji
Polskie Generalne Studium Wyborcze (PGSW), stworzone i realizowane przez badaczy z Uniwersytetu SWPS i PAN, ma na celu rzetelną rejestrację i analizę najważniejszych wydarzeń politycznych w kraju – wyborów parlamentarnych. Jest to wyjątkowy i pionierski w Polsce projekt badawczy, prowadzony od prawie 20 lat. Wyniki PGSW wzbogacają wiedzę o polskiej demokracji i zmieniającym się polskim społeczeństwie.
Neurokognitywiści wspierają rozwój mózgu
Gry komputerowe mogą rozwijać umysł? Tak! Grając, można poprawić koncentrację, pamięć, logiczne myślenie i szybkość. Anna Maria Wieczorek-Taraday, neurokognitywistka z Uniwersytetu SWPS, w ramach programu VENTURES Fundacji na rzecz Nauki Polskiej bada, w jaki sposób fitness umysłu może przyczynić się do rozwoju sprawności intelektualnych człowieka.
Uczelnia dużo zawdzięcza determinacji i wytrwałości swoich założycieli, ale nie osiągnęłaby sukcesu, gdyby nie zaangażowanie wielu niezwykłych ludzi, wybitnych naukowców, znakomitych specjalistów i praktyków – to oni współtworzą Uniwersytet SWPS, dzieląc się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Ewa Gruszczyńska
Prorektor ds. dydaktyki
e-mail: [email protected]
biogram »
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Aleksandra Cisłak-Wójcik
Prorektor ds. nauki
e-mail: [email protected]
biogram »
Konwent Godności Honorowych wyraża opinię w sprawie nadania wszystkich tytułów i wyróżnień przyznawanych przez Uniwersytet SWPS. Zgłasza propozycje nadania tytułu doktora honoris causa. Konwent opiniuje również wnioski o odznaczenia państwowe kierowane przez uczelnię do prezydenta RP.
Przewodniczący
Funkcję przewodniczącego Konwentu Godności Honorowych pełni pełnomocnik rektora ds. rozwoju uczelni prof. dr hab. Dariusz Doliński – specjalista z zakresu psychologii zachowań społecznych, psychologii emocji i motywacji oraz psychologii marketingu.
Członkowie
- prof. dr hab. Andrzej Eliasz
- prof. dr hab. Lech Gardocki
- prof. dr hab. Tadeusz Rachwał
- prof. dr hab. Dorota Ilczuk
- prof. dr hab. Anna Zalewska
Doktoraty honoris causa
Profesor Jan Strelau
W kwietniu 2016 r. Senat Uniwersytetu SWPS nadał prof. Janowi Strelauowi tytuł doktora honoris causa za wybitne osiągnięcia naukowe oraz trwały i oryginalny wkład w rozwój psychologii jako dyscypliny nauki.
Profesor Strelau był psychologiem, znawcą problematyki różnic indywidualnych oraz pionierem badań nad temperamentem. W świecie znany jest m.in. jako autor Regulacyjnej teorii temperamentu. Jego dorobek to prawie 300 prac naukowych, w tym 44 książki, których był autorem, współautorem lub redaktorem naukowym.
Za swoją działalność profesor Strelau był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. wyróżnienie specjalne Teofrast Superstar za całokształt pracy badawczej (2015), nagrodę towarzystwa The European Association of Personality Psychology (2012), nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt działalności naukowej (2009), nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – Polskiego Nobla (2000), nagrodę Fundacji Humboldta (1990) i Towarzystwa Maxa Plancka (1992) za wybitne osiągnięcia w zakresie badań nad osobowością oraz nagrodę „New Europe Prize 1997” za osiągnięcia w zakresie kształcenia akademickiego i badań naukowych, ufundowaną przez sześć instytutów badań zaawansowanych – Standford, Princeton, Chapel Hill, Berlin, Uppsala i Wassenaar.
Relacja z uroczystości nadania tytułu honoris causa prof. Strelauowi
Profesor Szewach Weiss
W listopadzie 2013 r. Senat uczelni nadał profesorowi Szewachowi Weissowi tytuł doktora honoris causa w uznaniu wybitnych osiągnięć w zakresie nauk politycznych oraz badań nad współczesnym Izraelem, jak również za ogromny wkład w rozwój stosunków polsko-izraelskich i tworzenie klimatu wzajemnego zrozumienia dla dziedzictwa obu narodów.
Profesor Szewach Weiss – polityk, dyplomata, żołnierz, dziennikarz radiowy, wykładowca akademicki – jest jedną z postaci, które przyczyniły się do zacieśniania przyjaźni polsko-izrealskiej. Od chwili objęcia stanowiska ambasadora Izraela w Warszawie, za życiowy cel obrał sobie pojednanie między Polakami a Żydami. Dzięki jego działalności obustronne stereotypy stopniowo ulegają osłabieniu, a antysemityzm i antypolonizm zastępują wzajemne zrozumienie i nostalgia za wspólną, utraconą przeszłością. W 2004 roku został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, wcześniej w latach 1995 i 1996 został uhonorowany nagrodą za tolerancję przyznaną przez Ruch Piękny Izrael oraz Nagrodą Amitaia za uczciwość w służbie publicznej.
Relacja z uroczystości nadania tytułu honoris causa prof. Weissowi
Profesor Robert Cialdini
W październiku 2013 r. Senat uczelni nadał tytuł doktora honoris causa profesorowi Robertowi Cialdiniemu za wybitne osiągnięcia w zakresie psychologii społecznej oraz w badaniach nad zastosowaniem wiedzy o psychologii wpływu społecznego w praktyce zarządzania.
Profesor Cialdini jest autorem wielu przełomowych prac z pogranicza psychologii wpływu społecznego i marketingu. Jego książka pt. „Wywieranie wpływu na ludzi” jest od wielu lat uznawana za jedną z najwybitniejszych popularnonaukowych prac psychologicznych i cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród czytelników. Profesor Robert Cialdini znakomicie wykorzystuje naukową wiedzę psychologiczną w praktyce. Jest doradcą w największych i najbardziej renomowanych korporacjach oraz organizacjach rządowych w Stanach Zjednoczonych. Pełni też funkcję prezesa międzynarodowej firmy konsultingowej „Influence at work”.
Relacja z uroczystości nadania tytułu honoris causa prof. Cialdiniemu
Profesor Philip Zimbardo
W 2011 r. Senat uczelni nadał tytuł doktora honoris causa profesorowi Philipowi Zimbardo za wybitny wkład w rozwój psychologii jako nauki zaangażowanej w rozwiązywanie konfliktów indywidualnych, grupowych i międzynarodowych, a także za promowanie międzynarodowej współpracy naukowej ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z Uniwersytetem SWPS.
Relacja z uroczystości nadania tytułu honoris causa prof. Zimbardo
Profesor Helmut Skowronek
W 2010 r. Senat uczelni nadał tytuł doktora honoris causa profesorowi Helmutowi Skowronkowi za wybitne osiągniecia naukowe w zakresie psychologii pedagogicznej oraz dokonania w projektach na pograniczu psychologii, socjologii i pedagogiki – w tych obszarach badawczych profesor jest niekwestionowanym autorytetem.
Relacja z uroczystości nadania tytułu honoris causa prof. Skowronkowi