Gdy myślimy o seksie często wyobrażamy sobie ludzi młodych, atrakcyjnych. Trudno nam myśleć o aktywności seksualnej naszych rodziców, dziadków. A przecież seks może być udany niezależnie od wieku. Tym bardziej, że z wiekiem stajemy się bardziej dojrzali, świadomi siebie i swoich potrzeb. O potrzebie bliskości, która nie zanika wraz ze wczesną młodością mówi podczas wykładu „Stary dobry seks” dr hab. Wojciech Kulesza, prof. Uniwersytetu SWPS.
Seks i jego uprawianie są sterotypowo przypisywane i kojarzone z młodymi (i pięknymi!) osobami. Seks i seksualność osób starszych niesłusznie nie istnieją w przestrzeni publicznej i ten wykład ma temu przeciwdziałać. Niesłusznie, gdyż potrzeba spełnienia (również seksualnego), bliskości (również seksualnej), dotyku (również erotycznego) nie zanika wraz z wczesną młodością a korzyści z "dobrego seksu" nie są zastrzeżone jedynie dla młodych ludzi.
O prelegencie
dr hab. Wojciech Kulesza, prof. Uniwersytetu SWPS – w pracy naukowej koncentruje się na zagadnieniu mimikry, czyli naśladownictwa zachowań i mowy ludzi. Silnie angażuje się również w zagadnienia psychologii miłości. Autor wielu artykułów dotyczących efektu kameleona opublikowanych w polskich i międzynarodowych czasopismach. Jest autorem książki pt. „Efekt kameleona. Psychologia naśladownictwa" (2016), w której skupił się na analizie naśladownictwa i zysków oraz strat, jakie niesie to zjawisko. Publikuje w naukowych czasopismach zachodnich i krajowych. Wiele uwagi przywiązuje również do publikacji popularnonaukowych (których napisał kilkadziesiąt m.in. dla Tygodnika Polityka i Gazety Wyborczej). Stara się również aplikować wiedzę z zakresu psychologii społecznej w praktyce.
Stypendysta tygodnika „Polityka”. Był przewodniczącym i członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw działalności upowszechniającej naukę powołanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbarę Kudrycką. W latach 2012-2013 stypendysta w USA - Florida Atlantic University.