• https://podcasts.apple.com/us/podcast/chc%C4%99-motyle-w-brzuchu-czyli-co-robi%C4%87-by-zwi%C4%85zek-kwit%C5%82/id1437994794?i=1000440134765
  • https://open.spotify.com/episode/0fjSYcgc4Y4FKd2Aoix66s
  • https://soundcloud.com/swpspl/chce-motyle-w-brzuchu-czyli-co-robic-by-zwiazek-kwitl-dr-hab-wojciech-kulesza
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/57437be7-a3f7-4aca-aaf2-e3d30c39d0b2?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Po latach związku nic już nie jest jak na początku. Zmieniamy się my, zmienia się nasz partner/partnerka. Satysfakcja z relacji może spadać. Co zrobić, by „motyle w brzuchu” z pierwszych randek wróciły? Jakimi metodami wzmacniać naszą relację? Jak rozwiązywać kryzysy? O tym co robić, by związek kwitł, mówi psycholog społeczny dr hab. Wojciech Kulesza, prof. Uniwersytetu SWPS.

Odbudować więź

Częstą przyczyną kryzysu w związku jest to, że jedna ze stron zaczyna czuć emocjonalną pustkę. Nic już nie jest jak na początku relacji, „motyle w brzuchu” dawno uleciały, tęsknimy za romantyzmem, miłosnymi uniesieniami, porozumieniem dusz. Zadbajmy więc o nasz związek i go uzdrawiajmy, zamiast z góry zakładać, że jakaś magiczna procedura go zbuduje. Kiedy jesteśmy w długiej relacji, zapominamy o rozmowach. Rano przez przynajmniej dwie minuty porozmawiajmy z naszym partnerem o tym, jak będzie wyglądał jego dzień. Jeśli od wielu lat dzielimy z sobą życie, pytanie „Co u ciebie?” może wydawać się drugiej osobie podejrzane. Ale to świetny punkt wyjścia, by dowiedzieć się, co partner czuje, jakie ma trudności, co przeżywa. Jakie inne techniki i metody pomogą nam odbudować głęboką więź?

 

Prelegent

258 kulesza wojtek

dr hab. Wojciech Kulesza, prof. Uniwersytetu SWPS – psycholog społeczny. W pracy naukowej zajmuje się zjawiskiem mimikry, czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się także na zagadnieniach psychologii miłości. Jest autorem wielu publikacji dotyczących efektu kameleona, m.in. książki pt. „Efekt kameleona. Psychologia naśladownictwa” (2016), w której skupił się na analizie naśladownictwa i zysków oraz strat, jakie niesie to zjawisko. Publikuje w naukowych czasopismach zachodnich i krajowych. Wiele uwagi przywiązuje również do publikacji popularnonaukowych (których napisał kilkadziesiąt m.in. dla tygodnika „Polityka” i „Gazety Wyborczej”). Stara się również stosować wiedzę z zakresu psychologii społecznej w praktyce. Stypendysta tygodnika „Polityka”. Był przewodniczącym i członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw działalności upowszechniającej naukę powołanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbarę Kudrycką. W latach 2012-2013 stypendysta w USA na Florida Atlantic University.

Obejrzyj webinar „Złość – ważna i potrzebna emocja”

Pojawia się, kiedy ktoś nas zawiedzie, okłamie, wykorzysta, obrazi, stawi opór, wywrze presję. Złość jest emocją, która pozwala nam stawiać granice, wyrażać nasze potrzeby, mówić czego chcemy, a czego nie. Jak jej używać z korzyścią dla siebie? Jakie oblicza przybiera? Czym się różni złość od agresji? Przygotowaliśmy dla Was spotkanie online, na którym psycholog Joanna Gutral gości psycholog dr Elżbietę Zdankiewicz-Ścigałę.

„Rozwój osobisty – instrukcja obsługi”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia