• https://podcasts.apple.com/us/podcast/mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-komunikacja-schematy-i-oczekiwania-w-zwi%C4%85zku/id1437994794?i=1000440751802
  • https://open.spotify.com/episode/18AubLmOjzqYyhea7IRqdb
  • https://soundcloud.com/swpspl/mio-komunikacja-schematy-i-oczekiwania-w-zwizku-dr-katarzyna-waszyska-i-joanna-gutral
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/1ec5dc40-4548-4252-92f8-22cf3f0574aa?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

W Stanach Zjednoczonych rozpada się już co drugie małżeństwo, a badania GUS-u pokazują, że liczba rozwodów w Polsce z roku na rok rośnie. Jakie są najczęstsze błędy, jakie popełniamy w związkach? Dlaczego warto kryzysy rozwiązywać, a nie od siebie uciekać? Jak pielęgnować więź, kiedy „motyle w brzuchu” ulecą? Jakie pułapki zastawia na nas zakochanie? Na te i wiele innych pytań, które skutecznie pozwolą nam poznać tajniki dobrej relacji romantycznej, odpowiada psycholog i seksuolog kliniczny dr Katarzyna Waszyńska. Spotkanie online poprowadziła Joanna Gutral – psycholog z Uniwersytetu SWPS, założycielka portalu psychoedukacyjnego Zdrowa Głowa i kampanii społecznej „Mam Terapeutę”.

Złego dobre początki?

Na początku wszystko jest wspaniałe, patrzymy na siebie z zachwytem i uwielbieniem. W sposób wyidealizowany. W fazie ekscytacji i zauroczenia pojawia się pomysł, żeby być razem. Euforia bierze górę i zaczynamy np. razem mieszkać albo nawet planować ślub. Ale tak naprawdę – jeszcze się nie znamy… Nagle i niespodziewanie pojawiają się „rysy na szkle” – zauważamy w naszym partnerze/partnerce widzieć cechy, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. A jeśli pewne negatywy były wiodczne, to szybko je pomijaliśmy lub bagatelizowaliśmy. Z czasem okazuje się, że partner nie do końca spełnia nasze oczekiwania i potrzeby, że różnimy się w bardzo wielu kwestiach. Myślimy „to chyba nie to”, a później – że do siebie nie pasujemy. Wszystko przez to, że na początku relacji nie do końca się nawzajem poznaliśmy, nie poznaliśmy zasad i ram naszego funkcjonowania, a konstruując związek powinniśmy to wszystko skonsultować.

To, że w wielu kwestiach się różnimy nie oznacza jednak, że nie możemy być razem. Dlatego rozmawiajmy o naszych potrzebach, przyzwyczajeniach i wypracowujmy wspólnie zasady, szczególnie co do sposobu rozwiązywania konfliktów. Dzielmy się swoimi emocjami, tym, co przeżywamy, mówmy o swoich oczekiwaniach – co do tej relacji i planów na przyszłość. Żeby druga osoba miała szanse nas poznać i żebyśmy wiedzieli, czy kiedy „chemia” opadnie, będziemy chcieli i umieli dzielić razem czas i zainteresowania, dążyć do wspólnych celów.

 

Prelegentki

258 Katarzyna Waszyńska

dr Katarzyna Waszyńska – psycholog, seksuolog kliniczny. Specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego, doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych, specjalista drugiego stopnia w zakresie edukacji seksualnej. Adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Psychoterapii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Studiów Podyplomowych Seksuologii na WSE UAM. Swoje zainteresowania naukowe skupia wokół zagadnień związanych z psychologią, seksuologią, terapią. Obejmują one również promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej. W ramach programów publicystycznych i edukacyjnych współpracuje z ośrodkami telewizyjnymi w Krakowie i w Warszawie. Działalność kliniczną terapeutyczną w Poznaniu prowadzi od 1997 roku.

258 joanna gutral

Joanna Gutral – psycholog, doktorantka na Wydzale Psychologii Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS w Warszawie, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo Behawioralnej pod kierunkiem dr A. Popiel i dr E. Pragłowskiej na Uniwersytecie SWPS.

Od lat zajmuje się psychoedukacją organizując warsztaty i spotkania, które uświadamiają, że psychoterapia to metoda oparta na dowodach naukowych. Jest współzałożycielką portalu Zdrowa Głowa i organizatorką kampanii społecznej „Mam Terapeutę”. Pracuje dydaktycznie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Obejrzyj webinar „Złość – ważna i potrzebna emocja”

Pojawia się, kiedy ktoś nas zawiedzie, okłamie, wykorzysta, obrazi, stawi opór, wywrze presję. Złość jest emocją, która pozwala nam stawiać granice, wyrażać nasze potrzeby, mówić czego chcemy, a czego nie. Jak jej używać z korzyścią dla siebie? Jakie oblicza przybiera? Czym się różni złość od agresji? Przygotowaliśmy dla Was spotkanie online, na którym psycholog Joanna Gutral gości psycholog dr Elżbietę Zdankiewicz-Ścigałę.

„Rozwój osobisty – instrukcja obsługi”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia