• https://podcasts.apple.com/gb/podcast/seks-zazdro%C5%9B%C4%87-i-zdrada-dynamika-zwi%C4%85zk%C3%B3w-mi%C5%82osnych/id1437994794?i=1000421947915
  • https://open.spotify.com/episode/0o2mLtek4z3C0BHXz7QXNi
  • https://soundcloud.com/swpspl/seks-zazdrosc-i-zdrada-dynamika-zwiazkow-milosnych-michal-pozdal
  • https://lite.lstn.link/audiobook/f761e489-ba8f-44d4-a89e-6ca9bb19e0fb?shareSource=details&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Każda kultura, kraj czy środowisko ma własne wzorce i normy dotyczące seksualności. Łączy je jednak to, że seks stał się towarem i jesteśmy nim bombardowani za pośrednictwem różnych mediów. W mediach społecznościowych i portalach randkowych rośnie liczba pokus, na które są narażeni partnerzy. Wielu z nas napotyka kłopoty w sferze seksualnej i nie zawsze wie, jak radzić sobie w związku z zazdrością czy doświadczeniem zdrady. Czy „nie ma miłości bez zazdrości”? Skąd się biorą zazdrośnicy? Dlaczego jesteśmy niewierni? Co uważamy za zdradę i jakie funkcje może ona mieć? Jak pary radzą sobie po zdradzie? Skąd mogą się brać frustracje w sferze seksualnej? Czy związek ma zaspokoić wszystkie nasze potrzeby? Na te i inne pytania odpowiada Michał Pozdał – psychoterapeuta i seksuolog z Uniwersytetu SWPS.

Bezpieczeństwo w miłości

Seks to więcej niż reprodukcja, więcej niż budowanie więzi i więcej niż przyjemność – niestety często o tym zapominamy. Wielu osobom trudno się odnaleźć w świecie uczuć, a co dopiero otwarcie rozmawiać o seksie – szczególnie w Polsce. Warto wiedzieć, że na to, jak tworzymy związki w dorosłym życiu, jak jesteśmy zazdrośni, czy zdradzamy, jak radzimy sobie w sferze intymnej – wpływają nasze wczesnodziecięce relacje z opiekunami. Jeśli matka zaspokajała potrzeby dziecka i nie warunkowała swojej miłości, wytworzyła się odpowiednia więź, czyli bezpieczny styl przywiązania. Jako dorosła osoba to dziecko jest więc przekonane, że zasługuje na miłość, że jest godne tego, by ktoś się o nie zatroszczył i dobrze radzi sobie w relacjach miłosnych. Z jakimi kłopotami w związkach zmaga się osoba, u której rozwinął się ambiwalentny lub, co gorsza, unikający styl przywiązania?

 

Prelegent

258 michal pozdal2

Michał Pozdał – psychoterapeuta, seksuolog. Wykładowca Uniwersytetu SWPS. Założyciel Instytutu Psychoterapii i Seksuologii w Katowicach, autor książki „Męskie sprawy. Życie, seks i cała reszta”. Ekspert akcji Sexedpl.

Obejrzyj webinar „Seks zaczyna się w głowie”

Słowo na „s” często budzi kontrowersje, jest tematem tabu, a mówienie o nim sprawia wiele problemów. Seks. Jak nasze wczesne doświadczenia wpływają na poczucie bliskości i seksualności? W jaki sposób rozmawiać z partnerem lub partnerką o swoich potrzebach seksualnych? Co seksuolodzy myślą tak naprawdę o masturbacji? Jaka jest różnica pomiędzy seksualnością, seksualizacją, a edukacją seksualną? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psychoterapeutką i seksuolożką Aleksandrą Żyłkowską.

„Seks zaczyna się w głowie”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia