• https://podcasts.apple.com/us/podcast/seks-zaczyna-si%C4%99-w-g%C5%82owie-o-neurobiologii-funkcjonowania/id1437994794?i=1000445028471
  • https://open.spotify.com/episode/2b9AfXFoyyl9Uf59tw8T00
  • https://soundcloud.com/swpspl/seks-zaczyna-sie-w-glowie-o-neurobiologii-funkcjonowania-seksualnego-dr-marta-janus
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/981e9fd8-175c-4013-ba7c-24b0c01a05f7?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, w ile procesów zaangażowany jest mózg. Przypisując mu zasługi przynależne do rozumu, intelektu, funkcji biologicznych, zapominamy, że kwestie związane z libido, seksualnością, sferą intymną, to też jego sprawka. Jaka jest rola mózgu w kształtowaniu się i funkcjonowaniu naszej seksualności? Jak zmienia się jego praca podczas seksu? Jakie substancje odpowiadają za to, co odczuwamy w jego trakcie? Jakie dysfunkcje danych struktur mózgu obniżają libido? Jak na mózg w miłosnym uniesieniu wpływa nasza podbudowa psychologiczna, czyli nastawienie i oczekiwania? O neurobiologii funkcjonowania seksualnego opowiada psycholog dr Marta Janus.

Myślimy i kochamy… mózgiem

Seks zaczyna się i kończy właśnie w mózgu. U podstaw każdej reakcji seksualnej – od podniecenia do orgazmu – leżą procesy neurobiologiczne. Zachowania seksualne powodują zmianę aktywności struktur mózgu oraz poziomu neuroprzekaźników. Stymulacja fizyczna, wrażenia wzrokowe, słuchowe, smakowe sprzężone są z sygnałami, jakie docierają do mózgu, skąd wracają do gonad w postaci seksualnej przyjemności. Dużą rolę w jej zaistnieniu pełni również to, co należy do naszej sfery psychologicznej – nastawienie, oczekiwania, nabyte już doświadczenie. Dlaczego warto wiedzieć, że nasza seksualność jest tak złożona?

 

Prelegentka

258 marta janus

dr Marta Janus – psycholog, psychoterapeuta. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie seksuologii klinicznej, a także studia doktoranckie w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej rozprawa doktorska dotyczyła funkcjonowania seksualnego osób z zaburzeniami nastroju. Pracuje w oddziale psychiatrycznym Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia w Pruszkowie (Szpital Tworkowski), w Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prowadzi praktykę prywatną.

Obejrzyj webinar „Seks zaczyna się w głowie”

Słowo na „s” często budzi kontrowersje, jest tematem tabu, a mówienie o nim sprawia wiele problemów. Seks. Jak nasze wczesne doświadczenia wpływają na poczucie bliskości i seksualności? W jaki sposób rozmawiać z partnerem lub partnerką o swoich potrzebach seksualnych? Co seksuolodzy myślą tak naprawdę o masturbacji? Jaka jest różnica pomiędzy seksualnością, seksualizacją, a edukacją seksualną? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psychoterapeutką i seksuolożką Aleksandrą Żyłkowską.

„Seks zaczyna się w głowie”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia