• https://podcasts.apple.com/us/podcast/l%C4%99k-i-jego-wsp%C3%B3%C5%82czesne-manifestacje-dr-karolina-zalewska/id1437994794?i=1000444758916
  • https://open.spotify.com/episode/1cKWH5xUaxRKqERXIVuXBE
  • https://soundcloud.com/swpspl/lek-i-jego-wspolczesne-manifestacje-dr-karolina-zalewska-lunkiewicz
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/a86863cd-1576-47dc-9cfe-2b5b0072fda5?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Gdzie się rodzi lęk? Jak się objawia? Jakie są główne typy zaburzeń lękowych? Dlaczego często boimy się na wyrost? Czy podłożem niektórych stanów psychologicznych nie jest lęk? Co kryje się pod skrótowcem FOMO? Czym jest cyberchondria i jakie inne, nieznane wcześniej zaburzenia lękowe obserwujemy we współczesności? O lęku z perspektywy psychologicznej i neurobiologicznej mówi dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz – psychoterapeutka z Uniwersytetu SWPS.

Jak lęk do nas przemawia?

Od panicznego strachu i myśli „Zaraz umrę”, przez różne fobie, jak aerofobia (lęk przed lataniem samolotem), paruroza (lęk przed korzystaniem z toalet publicznych) czy brontofobia (lęk przed burzą), do uogólnionego niepokoju, który powoduje w nas uczucie dyskomfortu. Lęk może mieć różne oblicza. Zawsze jednak ta emocja komunikuje się z nami za pośrednictwem naszego ciała. Sztywność karku, fala gorąca, zimne dreszcze, ból głowy, ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, czerwienienie się – tak się zwykle objawia lęk. Warto więc poznać jego język i to, w jaki sposób ta emocja do nas przemawia, bo rozpoznanie i zaakceptowanie jej będzie pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nią.

 

Prelegentka

258 zalewska lunkiewicz

dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz – psycholożka, terapeutka pracująca w nurcie psychodynamicznym, socjoterapeutka. Interesuje się aspektami rozwoju osobistego, w tym dotyczącymi ról płciowych, adaptacji i funkcjonowania społecznego osób z zaburzeniami psychicznymi oraz przeżywających sytuacje kryzysowe. Prowadzi m.in. badania dorosłych i młodych dorosłych hospitalizowanych psychiatrycznie w kontekście radzenia sobie z zadaniami rozwojowymi i podejmowaniem ról płciowych. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu umiejętności klinicznych, diagnozy psychologicznej, prewencji zaburzeń i promocji zdrowia psychicznego.

Obejrzyj webinar „Seks zaczyna się w głowie”

Słowo na „s” często budzi kontrowersje, jest tematem tabu, a mówienie o nim sprawia wiele problemów. Seks. Jak nasze wczesne doświadczenia wpływają na poczucie bliskości i seksualności? W jaki sposób rozmawiać z partnerem lub partnerką o swoich potrzebach seksualnych? Co seksuolodzy myślą tak naprawdę o masturbacji? Jaka jest różnica pomiędzy seksualnością, seksualizacją, a edukacją seksualną? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psychoterapeutką i seksuolożką Aleksandrą Żyłkowską.

„Seks zaczyna się w głowie”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia