• https://podcasts.apple.com/us/podcast/paradoks-unikania-zofia-szynal/id1437994794?i=1000445295787
  • https://open.spotify.com/episode/1QiGPXEHUXt9EZUuVp0Y3r
  • https://soundcloud.com/swpspl/paradoks-unikania-zofia-szynal
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/33324486-bf21-451c-a1e2-25bd313ceb67?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Obawiamy się, stresujemy, boimy – to naturalna część naszego życia. Przedłużający się lęk może jednak oddziaływać na nasze życie i obniżać jego jakość w dużo większym stopniu, niż moglibyśmy przypuszczać. Jak powstaje błędne koło lęku? Jak je przerwać? Jak na pojawienie się w nas lęku wpływają nasze przekonania i interpretacja odczuwanych emocji? Co to są zachowania zabezpieczające i dlaczego unikamy sytuacji, które budzą w nas lęk? Dlaczego ma to na nas zgubny wpływ? O mechanizmach lęku i jego paradoksach opowiada mgr Zofia Szynal – psycholog i psychoterapeutka z Uniwersytetu SWPS.

Lęk – uciekaj albo walcz?

W trakcie życia przejmujemy od naszych rodziców i najbliższego otoczenia określone sposoby reagowania na sytuacje lękowe i radzenia sobie z nimi. Paradoksalnie, pewne style zachowań tylko potęgują nasze lęki. A dzieje się to na poziomie nie tylko psychicznym, lecz także fizycznym – silny lęk objawia się psychosomatycznie rozmaitymi bólami, poceniem się rąk, drżeniem mięśni, tzw. „pustką w głowie”. Aby nie czuć tego ogromnego dyskomfortu, zaczynamy unikać trudnych dla nas sytuacji. Okazuje się jednak, że taki mechanizm obronny przynosi jedynie krótkotrwałe korzyści. Bo koło lęku w ten sposób tylko się napędza…

 

Prelegentka

258 szynal

mgr Zofia Szynal – psycholog i psychoterapeuta. Ukończyła studia magisterskie i studia podyplomowe z Praktycznej diagnozy psychologicznej na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu oraz dwuletnie studia podyplomowe Seksuologia kliniczna – opiniowanie, edukacja i terapia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest w trakcie studiów drugiego stopnia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej pod kierownictwem dr Popiel i dr Pragłowskiej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej.

Obejrzyj webinar „Seks zaczyna się w głowie”

Słowo na „s” często budzi kontrowersje, jest tematem tabu, a mówienie o nim sprawia wiele problemów. Seks. Jak nasze wczesne doświadczenia wpływają na poczucie bliskości i seksualności? W jaki sposób rozmawiać z partnerem lub partnerką o swoich potrzebach seksualnych? Co seksuolodzy myślą tak naprawdę o masturbacji? Jaka jest różnica pomiędzy seksualnością, seksualizacją, a edukacją seksualną? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psychoterapeutką i seksuolożką Aleksandrą Żyłkowską.

„Seks zaczyna się w głowie”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia