• https://podcasts.apple.com/us/podcast/zdrowie-psychiczne-jak-o-nie-dba%C4%87-dr-agnieszka-mo%C5%9Bcicka/id1437994794?i=1000453969774
  • https://open.spotify.com/episode/75Oantw1CDH8CfIJtxGWq0
  • https://soundcloud.com/swpspl/zdrowie-psychiczne-jak-o-nie-dbac-dr-agnieszka-moscicka-teske-i-joanna-gutral
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/a1f01061-a57b-40b1-9706-ab03603b0715?_lst

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Często zapominamy o tej pierwszej sferze naszego funkcjonowania i uważamy, że dobrostan psychiczny to coś, co jest nam dane raz na zawsze. Czym tak naprawdę jest zdrowie psychiczne? Jak na co dzień dbać o równowagę emocjonalną i homeostazę psychiczną? U kogo szukać pomocy, kiedy czujemy, że „coś jest nie tak” – nastąpiła zmiana w naszym samopoczuciu, zachowaniu lub odczuwaniu? Jak wybrać dobrego specjalistę-psychoterapeutę? Jak pełniej korzystać z własnych zasobów? Co robić, kiedy chcemy pomóc cierpiącemu emocjonalnie bliskiemu? O różnych obliczach zdrowia psychicznego psycholog Joanna Gutral rozmawia z dr Agnieszką Mościcką-Teske, psychoterapeutką i interwentką kryzysową z Uniwersytetu SWPS.

Zdrowy „duch”

W dzisiejszych czasach dopiero uczymy się dbać o nasze samopoczucie psychiczne. O ile medycyna – lecząca ciało – znana jest od wielu epok, to profesjonalnego dbania o zdrowie psychiczne – leczącego „duszę” – uczymy się dopiero od ok. 100 lat. Czym to zdrowie psychiczne jest? Według definicji Marii Jahody, człowiek zdrowy psychicznie to osoba, która ma poczucie własnej wartości, autonomii wobec innych, niezależność w podejmowaniu decyzji, świadomości własnych odczuć, celów i potrzeb. To osoba, która nawiązuje i wzmacnia relacje międzyludzkie, dobrze funkcjonuje w swojej sieci społecznej i stara się realizować i rozwijać swój potencjał intelektualny. Wiąże się z tym również zdolność do realistycznego poznania otaczającej rzeczywistości, osądzania jej i krytycznego podejścia – do świata, a także do... siebie.

Kiedy któryś z tych aspektów w naszym życiu szwankuje, to pierwszy symptom, że warto zrobić krok w kierunku poprawy swojego zdrowia psychicznego – czyli krok w kierunku bardziej szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

 

Prelegentka

258 michal pozdal2

dr Agnieszka Mościcka-Teske – psycholożka, psychoterapeutka Gestalt, interwentka kryzysowa w sprawach o mobbing i molestowanie, wykładowczyni Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Zajmuje się problematyką stresu i sposobów radzenia sobie z nim, z uwzględnieniem czynników indywidualnych i środowiskowych, które chronią przed jego negatywnymi skutkami. Jest autorką szeregu artykułów naukowych na temat stresu zawodowego i mobbingu.

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia