- https://podcasts.apple.com/us/podcast/trudne-emocje-m%C5%82odzie%C5%BCy-joanna-gruhn-devantier-i-joanna/id1437994794?i=1000464454661
- https://open.spotify.com/episode/6y3kWCejm8BC5ZBqmGWbmZ
- https://soundcloud.com/swpspl/trudne-emocje-mlodziezy
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/62db22c1-2cef-4f4f-9297-d60f943ce828?_lst
W okresie dorastania rozpędzona „kula śniegowa” rozmaitych emocji wydaje się nie do zatrzymania. Uczucia działają szybciej niż rozsądek. A jednak to dzięki nim możemy podejmować decyzje o tym, jak się zachowujemy. Obecność w nas trudnych emocji – smutku, gniewu, strachu, poczucia winy czy bezsilności – jest bardzo ważną informacją. Jak nauczyć się rozpoznawać trudne emocje i gdzie szukać wsparcia w radzeniu sobie z nimi? Dlaczego uczucia młodych ludzi często nie są zrozumiałe dla dorosłych? W jaki sposób rozmawiać z rodzicami o tym, co czujemy i dlaczego jest to tak ważne? O trudnych, ale ważnych emocjach nastolatków psycholog Joanna Gutral z Uniwersytetu SWPS rozmawia z psychoterapeutką Joanną Gruhn-Devantier.
Gość
Joanna Gruhn-Devantier – psycholog, psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożycielka Domu Rozwoju. Ukończyła całościowe, podyplomowe szkolenie psychoterapeutyczne w Ośrodku Psychologiczno-Medycznym „Mabor” rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Prowadzi psychoterapię dzieci, dorosłych oraz rodzin w podejściu psychodynamicznym, które łączy z nurtem systemowym. W pracy z dziećmi wykorzystuje metodę Play Therapy (terapia przez zabawę). Certyfikowana trenerka Familylab z entuzjazmem szerząca filozofię Jespera Juula na seminariach dla rodziców. Zaczynała swoją przygodę z zawodem pomagając dzieciom dotkniętym zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ADHD, zaburzeniami lękowymi i innymi trudnościami w rozwoju. Doświadczenie zdobywała m.in. w centrum wspierania rozwoju dzieci, poradni zdrowia psychicznego, poradni psychologicznej. W kolejnych latach rozwijała swoje umiejętności wspomagając psychologicznie młodzież i dorosłych pragnących lepiej zrozumieć siebie i otaczający świat. Po latach pracy w placówkach terapeutycznych zapragnęła stworzyć własne, wyjątkowe miejsce, w którym w domowej i ciepłej atmosferze będzie mogła wspierać innych, realizując swoje zawodowe pasje.
Prowadząca
Joanna Gutral – psycholog, psychoterapeuta. Naukowo zajmuje się związkiem pomiędzy oczekiwaniami społecznymi, podstawowymi potrzebami psychologicznymi i zmianami w zakresie cech osobowości na przestrzeni życia. Bada percepcję zmian i ich wpływ na dobrostan wśród osób w różnych grupach wiekowych. W obszarze jej zainteresowań pozostają zagadnienia związane z porównaniami społecznymi, a także psychoedukacją i rozwojem osobistym. Zajmuje się również problemem stygmatyzacji osób chorych psychicznie, leczeniem i profilaktyką zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych oraz zagadnieniem dobrostanu i postrzegania zmian w czasie. Poza pracą badawczą i dydaktyczną jest psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym w trakcie certyfikacji w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Laureatka nagrody im. Z. Pietrasińskiego (2016). Prowadzi portal psychoedukacyjny Zdrowa Głowa i kampanię społeczną „Mam Terapeutę”.