- https://podcasts.apple.com/us/podcast/co-to-jest-neuroplastyczno%C5%9B%C4%87-i-dlaczego-jest-taka-wa%C5%BCna/id1437994794?i=1000464140494
- https://open.spotify.com/episode/6ajKEJj2UpfAU5qVqt9WZa
- https://soundcloud.com/swpspl/co-to-jest-neuroplastycznosc-i-dlaczego-jest-taka-wazna-prof-dr-hab-malgorzata-kossut
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/826a26bb-8d58-4a96-88ce-f81d8327098e?_lst
Wydajność ludzkiego mózgu wcale nie jest stała, dlatego że jego ważną cechą jest plastyczność. Uszkodzony mózg może się naprawić. Może też skuteczniej niż wcześniej przyswajać wiedzę i dłużej przechowywać ją w naszej pamięci. Na czym dokładnie polega neuroplastyczność, kiedy się pojawia i jak można na nią wpływać? Jak rzutuje na proces uczenia się czy powstawania uzależnień? Na czym polega kompensacja i reorganizacja połączeń nerwowych? O tajnikach centrum dowodzenia naszego ciała opowie ekspertka w dziedzinie neuroplastyczności – prof. Małgorzata Kossut z Uniwersytetu SWPS.
Prelegentka
prof. dr hab. Małgorzata Kossut – neurobiolog. Zajmuje się neuronalnymi i molekularnymi mechanizmami uczenia się i pamięci oraz obrazowaniem plastyczności mózgu. Kieruje Pracownią Neuroplastyczności w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Zainicjowała stworzenie Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego. Jest członkiem zarządu Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA, członkiem rzeczywistym PAN i członkiem korespondentem PAU. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu neurobiologii.