Kryzysy psychiczne doświadczane przez młode osoby coraz poważniej zagrażają ich życiu i zdrowiu. Niezwykle ważna jest większa społeczna świadomość związana z tym problemem oraz uzyskaniem profesjonalnej pomocy specjalisty. W nowym cyklu podcastów Strefy Psyche zatytułowanym „Dziecko, Nastolatek, Dorosły” rozmawiamy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami zgłębiamy tematykę działań oraz perspektyw rozwoju systemu środowiskowego wsparcia dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym w Polsce i za granicą.
O cyklu „Dziecko, Nastolatek, Dorosły”
Z roku na rok coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Kondycja systemu opieki psychiatrycznej i psychoterapeutycznej w Polsce jest w stanie krytycznym. Wzrost liczby zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży głęboko porusza środowisko specjalistów oraz jest źródłem niepokoju rodziców. Z tego powodu utworzyliśmy nowy cykl podcastów skupiający się na tematyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Wszystkie spotkania odbyły się w ramach konferencji z cyklu „Dziecko → Nastolatek → Dorosły” poświęconej tematyce szeroko rozumianego rozwoju dziecka, organizowanej przez Uniwersytet SWPS oraz Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży dla Miasta Poznania.
Problemy psychiczne dzieci i młodzieży – z tym się mierzymy
Jak wygląda sytuacja psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce? Jakie kwalifikacje są potrzebne do prowadzenia terapii środowiskowej dzieci i młodzieży? Jak wygląda kwestia uzyskania specjalizacji w tej dziedzinie? Jak przebiega proces uznania dorobku naukowego lub zawodowego na równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w pierwszym podcaście nowego cyklu Kształcenie i certyfikacja specjalistów w kontekście reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Naszym gościem jest prof. Agnieszka Słopień, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, konsultant krajowy do spraw psychoterapii dzieci i młodzieży.
W kolejnych podcastach omówimy m.in. następujące zagadnienia:
- Standardy praw człowieka a środowiskowy model wsparcia osób dotkniętych kryzysem zdrowia psychicznego (dr hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytetu SWPS),
- Pomoc i oddziaływania społeczne w pracy z dziećmi i młodzieżą w kryzysie psychicznym (Grzegorz Wojtanowski),
- Młodzież w poszukiwaniu własnej drogi – jak ją wspierać? (Mateusz Wiliński),
- Masturbacja dziecięca – czy i jak reagować? (Katarzyna Kierzek),
- Uzależnienia u dzieci i młodzieży. Cyberprzestrzeń oraz niebezpieczeństwa z nią związane (Marek Goworek),
- Bullying – jak systemowo wesprzeć dzieci zaangażowane w przemoc rówieśniczą (dr Anna Kubiak).
Dołącz do nas
Podcasty z cyklu „Dziecko, Nastolatek, Dorosły” będą publikowane raz w miesiącu. Można je znaleźć w kanałach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na YouTube, Spotify, Apple Podcasts, Soundcloud, Lecton, EmpikGo.
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz również w naszych playlistach.
YouTube:
Spotify: