Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/uzale%C5%BCnienia-dzieci-i-m%C5%82odzie%C5%BCy-jak-rozpozna%C4%87-%C5%BCe-dziecko/id1437994794?i=1000542330528
- https://soundcloud.com/swpspl/gendek-sp-oblicza-uzaleznienia-podcast-2021
- https://lectonapp.com/pl/p/swps
Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży to niezwykle złożony problem, który z roku na rok narasta i przyjmuje różne formy. Ponadto w okresie dojrzewania pojawiają się dodatkowe trudności w interpretacji zachowań nastolatka. Na czym polega mechanizm uzależnienia? jakie czynniki są konieczne, aby zachowania eksperymentujące mogły przerodzić się w uzależnienie? Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą, by zyskać szansę na współpracę w radzeniu sobie z tak trudną sytuacją? Na te i inne pytania odpowiada Monika Gendek, psycholożka i psychoterapeutka.
Wykład odbył się podczas spotkania online „Oblicza uzależnienia wśród dzieci i młodzieży”, realizowanego przy współpracy ze Strefą Psyche Uniwersytetu SWPS, organizowanego i finansowanego przez Miasto Poznań w ramach projektu pt. „Poznań Uzależniony od Profilaktyki - moduł dla rodziców i opiekunów borykających się z problemami uzależnień swoich dzieci”.
Gościni
Monika Gendek – psycholożka i psychoterapeutka. Ukończyła psychologię na UAM w Poznaniu (specjalność: Psychologia kliniczna człowieka dorosłego), czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie oraz liczne kursy i szkolenia z zakresu pomocy psychologicznej. Ma za sobą blisko dwudziestoletnie doświadczenie we wspieraniu osób dorosłych, dzieci szkolnych, nastolatków i rodziców w codziennych zmaganiach jak i poważnych trudnościach osobistych oraz relacyjnych. Jednym z jej mistrzów psychoterapii jest amerykański psychiatra i psychoterapeuta- Yrvin Yalom. W jednej ze swoich książek napisał on: „Najważniejszą rzeczą jaką terapeuta ma do zaoferowania, jest autentyczna, uzdrawiająca relacja, z której pacjent może wydobyć to, czego potrzebuje”. Dla mnie właśnie w tym leży fenomen i piękno spotkania psychoterapeuty i osoby poszukującej pomocy. Prowadzi pracę indywidualną oraz grupową w formie warsztatów, grup rozwojowych, terapeutycznych i sesji rodzinnych.