Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/leczenie-dzieci-dotkniętych-przemocą-z-uwzględnieniem/id1437994794?i=10005428554944
- https://soundcloud.com/swpspl/skotnicka-chaberek-sp-przemoc-podcast-2021
- https://lectonapp.com/pl/p/swps
Nikt nie powinien doznawać agresji, ani doświadczać przemocy. W zależności od indywidualnych mechanizmów biologicznych, zmiennych temperamentalnych, reakcja na tego typu negatywne zdarzenia będzie różna. Duży wpływ na nasze emocje i odczucia mają również czynniki kulturowe. To w jaki sposób zostaliśmy wychowani, w jakim miejscu i w jakim otoczeniu powoduje, że wobec sytuacji doświadczanej krzywdy, która nam zagraża, mogą występować u nas bardzo różne mechanizmy obronne. Zatem jakie reakcje emocjonalne towarzyszą osobom doświadczającym przemocy? Jak rozpoznawać i leczyć zaburzenia będące efektem negatywnych przeżyć? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Magdalena Skotnicka-Chaberek, lekarz, psycholog, superwizor psychoterapii, kierownik merytoryczny Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.
Spotkanie odbyło się w ramach konferencji „Przemoc i agresja wśród dzieci i młodzieży z perspektywy ofiary” organizowanej przez Uniwersytet SWPS w Katowicach.
„Przemoc z perspektywy ofiary” to cykl podcastów Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS, w którym wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami mówimy o doświadczaniu przemocy oraz agresji przez pryzmat emocji i uczuć jej ofiar. Poruszamy zagadnienia takie jak: czytanie i rozumienie uczuć oraz emocji dziecka dotkniętego przemocą, pozycję młodzieży w postępowaniu karnym, skutki przemocy seksualnej w dorosłym życiu, a także omówimy kwestię skali niezgłaszanych przestępstw i tego, jak oprawca wpływa na ofiarę, by ta nie wyjawiła prawdy.
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Gość
dr n. med. Magdalena Skotnicka-Chrabek – psycholog (absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego) oraz lekarz (Akademia Medyczna w Warszawie). Dr nauk medycznych, psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Posiada certyfikaty psychoterapeuty: Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (absolwentka pierwszego w Polsce szkolenia w latach 1998-2002, pod kierunkiem prof. Scrimaliego), EABCT oraz SITCC (Societa' Italiana di Terapia Cognitiva e Comportamentale); Certyfikat Superwizora Dydaktyka PTTPB. W roku 2008 ukończyła specjalistyczne szkolenie w zakresie metody Przedłużonej Ekspozycji Edny Foa w pracy z pacjentami dotkniętymi PTSD prowadzone w ramach programu „Trakt" (ICGZ UW). Kieruje Centrum Neurorehabilitacji. Jako psycholog pracowała SP CSK AM w Warszawie w Klinice Neurochirurgii, oraz Poliklinice Szpitala przy ulicy Litewskiej. Jest także doświadczonym lekarzem systemu ratownictwa. Jest kierownikiem merytorycznym czteroletnich studiów podyplomowych w psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Wydziale Zamiejscowym w Katowicach, organizowanych w ramach Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.