Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/uzale%C5%BCnienie-od-jedzenia-dr-angelika-staszewska/id1437994794?i=1000552673359
- https://soundcloud.com/swpspl/staszewska-sp-uzaleznienia-behawioralne-podcast-2021?utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/3a14ab6a-2aea-4450-a464-9bafeb20eff9?_lst
Zarówno zachowania restrykcyjne, polegające np. na ograniczaniu jedzenia, jak i nadmierne jego spożywanie mogą prowadzić do zaburzeń związanych z jedzeniem i odżywianiem się. W ciągu ostatnich lat istotny problem zdrowotny stanowi również otyłość, która dotyczy zarówno dorosłych kobiet, jak i mężczyzn, a także dzieci i młodzieży. Co istotne, przyczyny otyłości określamy jako złożone i obejmujące m.in. czynniki psychologiczne, środowiskowe oraz biologiczne. Właściwa diagnoza zaburzeń związanych z obszarem jedzenia i odżywiania się oraz ich poprawne różnicowanie zwiększa szanse na skuteczne leczenie pacjentów. Jak objawia się uzależnienie od pożywienia? Czym są zaburzenia z napadami objadania się czy nadmierną masą ciała? Jakie są kryteria różnicowych, psychologicznych konsekwencji nadmiernej masy ciała? Na te i inne pytania odpowiada dr Angelika Staszewska, doktor nauk o zdrowiu, wykładowca, specjalista w zakresie psychodietetyki, dietetyki i promocji zdrowia.
Wszystkie spotkania odbyły się w ramach konferencji „Uzależnienia behawioralne” organizowanej przez Koło Naukowe Psychologii Klinicznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
O cyklu
„Uzależnienia” to cykl podcastów Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS, w którym wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami mówimy o różnych aspektach uzależnień. Poruszamy zagadnienia takie jak: neurobiologiczne podłoże uzależnień, pracoholizm i praca emocjonalna, uzależnienie od alkoholu, konopii, pornografii, seksu i gamingu, jedzenia, badania własne nad psychodelikami, syndrom DDA oraz wolontariat studencki w ośrodkach uzależnień.
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Ekspertka
dr Angelika Staszewska – doktor nauk o zdrowiu, wykładowca, specjalistka w zakresie psychodietetyki, dietetyki i promocji zdrowia, z tytułem MBA dla kadr medycznych. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu SWPS. Założycielka Poradni Dietetyki i Psychodietetyki w Poznaniu. Pracuje w interdyscyplinarnych zespołach specjalistów. Koordynator projektów edukacyjnych i szkoleniowych z obszaru zdrowia. Autorka publikacji oraz redaktor serii wydawniczej Nowe oblicza ochrony zdrowia, w ramach której ukazały się trzy pozycje książkowe dotyczące ochrony zdrowia. Obszary działania: promocja zdrowego stylu życia i racjonalnych zachowań żywieniowych, zmiana nawyków żywieniowych, praca z pacjentami m.in. z nadwagą, otyłością, zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia). Z Uniwersytetem SWPS związana od 2011 roku.