Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/id/podcast/migracje-w-obliczu-dramatu-wojennego-prof-paweł-boski/id1437994794?i=1000553705509
- https://soundcloud.com/swpspl/boski-sp-podcast-2022
- https://lite.lstn.link/audiobook/6716da98-39b2-45b4-ab01-de3d88be8cc8?catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033
- https://www.empik.com/292-migracje-w-obliczu-dramatu-wojennego-prof-pawel-boski-joanna-flis-strefa-psyche-uniwersyt-opracowanie-zbiorowe,p1297590311,ebooki-i-mp3-p
Do niedawna najczęstszym powodem migracji Ukraińców do Polski były względy ekonomiczne. Wszystko zmieniło się 24 lutego. Od tego momentu nasi wschodni sąsiedzi przyjeżdżają do Polski w ucieczce przed wojną. W ciągu ostatniego tygodnia granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 450 tysięcy osób, a liczba ta cały czas rośnie. W jaki sposób migracje te mogą wpłynąć na Polskę? Jaka jest historia zróżnicowania etnicznego w naszym kraju? Z czego wynika pozytywne nastawienie i chęć niesienia pomocy osobom z Ukrainy? Dlaczego stosunek wobec migracji na granicy z Białorusią we wrześniu 2021 r. był tak skrajnie przeciwny? Jak może wyglądać przyszłość w kontekście zróżnicowania etnicznego w Polsce? Na te i wiele innych pytań odpowiada prof. Paweł Boski, prekursor psychologii międzykulturowej w Polsce. Spotkanie prowadzi Joanna Flis.
Interesujesz się psychologią? Dołącz do innych w grupie Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: psyche.swps.pl.
Gość
prof. Paweł Boski – prekursor psychologii międzykulturowej w Polsce najpierw w Instytucie Psychologii PAN (od 1994), a następnie w Uniwersytecie SWPS (od 1997), gdzie jest kierownikiem Katedry Psychologii Międzykulturowej, jedynej tego typu placówki w Polsce. Pracował wiele lat w Afryce (Nigeria), Ameryce Północnej i krajach UE. Prowadzi badania w zakresie akulturacji psychologicznej osób migrujących do krajów nowego osiedlenia oraz wielokulturowości we współczesnym świecie, a także badania porównawcze w zakresie wartości, tożsamości kulturowej, relacji między grupami kulturowymi, tolerancji na odmienność kulturową. W tych obszarach lokują się jego liczne publikacje polsko- i anglojęzyczne. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi i kieruje unikatowymi w skali kraju zajęciami dydaktycznymi z psychologii międzykulturowej i jej aplikacji. Zajęcia te odbywają się zarówno w języku polskim jak i angielskim dla rosnącej populacji studentów międzynarodowych uczelni. Autor systemu akademickich programów adaptacyjnych i akulturacyjnych dla studentów zagranicznych, również unikatowych w skali kraju. Jest promotorem 200 prac magisterskich z zakresu psychologii międzykulturowej oraz ośmiu doktoratów.
Prowadząca
Joanna Flis – psycholożka kliniczna i zdrowia, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Przez wiele lat pracowała z osobami współuzależnionymi oraz z syndromem DDA w Wojewódzkim Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz w Poradni Uzależnień. Aktualnie prowadzi pracownię pomocy psychologicznej. Psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji oraz pedagożka. Doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania naukowe na temat funkcjonowania osób uzależnionych. Współpracuje z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg oraz Ośrodkami Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, prowadząc szkolenia i warsztaty. Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowia psychicznego.