Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/uzale%C5%BCnienia-u-dzieci-i-m%C5%82odzie%C5%BCy-cyberprzestrze%C5%84-i/id1437994794?i=1000558124264
- https://soundcloud.com/swpspl/uzaleznienia-u-dzieci-i-mlodziezy-cyberprzestrzen-i-jej-zagrozenia-marek-goworek?utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing
- https://lite.lstn.link/audiobook/66479599-d967-4dc9-9d79-edd5b560ecc4?catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033
Rodzice zastanawiają się często jaki jest optymalny czas, który dziecko może spędzać przed ekranem komputera czy smartfona. Wielu z nich analizuje gdzie leży cienka granica pomiędzy rozrywką, a uzależnieniem od gier czy social mediów. Strach rodziców przed nowymi technologiami nie pozwala zrozumieć dzisiejszej rzeczywistości młodych ludzi, w której relacje międzyludzkie w znacznej mierze przeniosły się do sieci. Aby zdiagnozować uzależnienie, musi wystąpić wiele różnych symptomów, a korzystanie z konkretnej czynności lub substancji to tylko jeden z nich. Kiedy więc warto zgłosić się do specjalisty? Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój? Jaką rolę odgrywają w tym rodzice i ich czas poświęcony na relacje z dzieckiem? Na te i inne pytania odpowiada Marek Goworek, pedagog, profilaktyk, certyfikowany specjalista terapii uzależnień.
Spotkanie odbyło się w ramach konferencji z cyklu „Dziecko → Nastolatek → Dorosły” poświęconej tematyce szeroko rozumianego rozwoju dziecka, organizowanej przez Uniwersytet SWPS oraz Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży dla Miasta Poznania.
„Dziecko, Nastolatek, Dorosły” to cykl podcastów Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS, skupiający się na tematyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Ekspert
Marek Goworek – pedagog, profilaktyk, certyfikowany specjalista terapii uzależnień (KBds.PN). Od ponad 10 lat zajmuje się profilaktyką osób zagrożonych społecznie, współpracując w tym obszarze min. Z gminami na terenie Wielkopolski, uczniami, sądami, kuratorami oraz nauczycielami. Od 8 lat jest kierownikiem ds. merytorycznych ośrodka terapii uzależnień w Wielkopolsce, gdzie odpowiada za program placówki oraz nadzór kadry terapeutycznej. Prywatnie pasjonuje się biegami długodystansowymi oraz górami.