Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton, Empik Go.
Choć spektrum autyzmu kojarzone jest z zaburzeniem, którego diagnozę stawia się w wieku dziecięcym to wiele osób dopiero w dojrzałym wieku dowiaduje się o swojej neuroatypowości. Diagnozowanie dorosłych nie jest łatwym zadaniem. Dorośli ze spektrum autyzmu często wykształcają umiejętność maskowania wszelkich objawów. Jak przejawia się spektrum autyzmu u osób dorosłych? W jaki sposób przebiega proces stawiania diagnozy? Czy występują różnice pomiędzy spektrum autyzmu u kobiet i u mężczyzn? Jak wspierać rozwój i funkcjonowanie osób dorosłych w spektrum autyzmu? Na te i wiele innych pytań odpowie lek. Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, kierowniczka Poradni Zdrowia Psychicznego dla Lekarzy i Studentów Medycyny w Centrum Terapii Dialog, specjalistka psychiatrii, psychoterapeutka, orędowniczka walki ze stygmatyzacją w psychiatrii. Spotkanie poprowadzi Joanna Flis.
Interesujesz się psychologią? Dołącz do innych w grupie Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Gościni
lek. Magdalena Flaga-Łuczkiewicz - psycholog. Specjalizuje się w terapeutycznych i komunikacyjnych funkcjach przekazu wizualnego oraz zagadnieniach myślenia narracyjnego w terapii, szczególnie u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dyrektor ds. badań i rozwoju Centrum Terapii Autyzmu SOTIS, które współtworzy od 2005 roku. Członek Komisji ds. Autyzmu przy Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym oraz Autism-Europe. Autorka publikacji na temat skuteczności oddziaływań terapeutycznych dla osób ze spektrum autyzmu (w tym z zastosowaniem nowych technologii) oraz psychologicznego oddziaływania obrazu. Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą ze spektrum autyzmu, a także pracy z zespołami pedagogicznymi przy tworzeniu strategii włączenia społecznego osób z ASD, prowadzeniu grup kompetencji społecznych dla osób z Zespołem Aspergera. Certyfikowana diagnostka ADOS-2, STAT, trenerka APERS. Wielokrotnie przedstawiała na konferencjach międzynarodowych wyniki badań dotyczących terapii autyzmu, w tym zagadnień związanych z oddziaływaniem obrazu i narracji. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu komunikacji wizualnej i arteterapii.
Prowadząca
Joanna Flis – psycholożka kliniczna i zdrowia, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Przez wiele lat pracowała z osobami współuzależnionymi oraz z syndromem DDA w Wojewódzkim Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz w Poradni Uzależnień. Aktualnie prowadzi pracownię pomocy psychologicznej. Psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji oraz pedagożka. Doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania naukowe na temat funkcjonowania osób uzależnionych. Współpracuje z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg oraz Ośrodkami Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, prowadząc szkolenia i warsztaty. Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowia psychicznego.