Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
Rozmowy o śmierci nie są łatwe - większość z nas boi się ostatecznego pożegnania z bliską osobą. Z perspektywy psychologicznej bardzo ważne jest, aby oswajać się z tematem śmierci i w jej obliczu zadbać o potrzeby emocjonalne osoby umierającej. W zależności od kraju czy kultury ludzie radzą sobie z tym tematem w bardzo różny sposób. Doskonałym przykładem jest Meksyk, w którym radośnie celebruje się połączenie z osobami z zaświatów, z kolei w Afryce często na pogrzeb wynajmuje się płaczki.
W jaki sposób oswajamy się ze śmiercią w Polsce? Twórcy serialu Minuta Ciszy dostępnego na platformie CANAL+ online, postanowili przybliżyć realia branży funeralnej w naszym kraju, oswajając jednocześnie widza z procesem umierania. A co na ten temat mówi nauka? W jaki sposób przebiega proces umierania? Jakie emocje najczęściej towarzyszą osobie umierającej? Czego oczekują chorzy i ich najbliżsi w ostatnich dniach życia? Jak towarzyszyć bliskiej osobie w procesie umierania? W jaki sposób pożegnać się z osobą umierającą? Jak przez lata zmieniało się podejście do śmierci, procesu umierania i żałoby w Polsce?
Na te i wiele innych pytań odpowiedział dr Mariusz Wirga, dyrektor medyczny programu PsychoSocial Oncology w Instytucie Onkologii im. Malcoma Todda w Long Beach w Kaliforni. Rozmowę poprowadziła Joanna Flis, psycholożka kliniczna i zdrowia.
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Gość
dr Mariusz Wirga - jest dyrektorem medycznym programu PsychoSocial Oncology w Instytucie Onkologii im. Malcoma Todda w Long Beach w Kalifornii. Autor i współautor książek, rozdziałów, artykułów naukowych i popularnych, zasiada w Radzie Doradców Narodowego Stowarzyszenia Terapeutów Poznawczo-Behawioralnych. Opracował i prowadzi Beat the Odds, kompleksowy poznawczo-behawioralny program interwencji psychoonkologicznych dla pacjentów i ich rodzin.
Prowadząca
Joanna Flis – psycholożka kliniczna i zdrowia, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Przez wiele lat pracowała z osobami współuzależnionymi oraz z syndromem DDA w Wojewódzkim Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz w Poradni Uzależnień. Aktualnie prowadzi pracownię pomocy psychologicznej. Psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji oraz pedagożka. Doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania naukowe na temat funkcjonowania osób uzależnionych. Współpracuje z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg oraz Ośrodkami Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, prowadząc szkolenia i warsztaty. Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowia psychicznego.
Podcast powstał we współpracy z CANAL+ online z okazji premiery serialu Minuta Ciszy, pierwszego polskiego serialu pokazującego zaplecze branży funeralnej.