Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
W leczeniu depresji farmakoterapia często odgrywa ważną rolę. Zdarza się jednak, że pomimo przepisanych przez psychiatrę leków - choroba nie ustępuję. Z depresją lekooporną mamy do czynienia wówczas, gdy po co najmniej dwóch terapiach z zastosowaniem leków przeciwdepresyjnych, u pacjenta nie następuje poprawa.
Skąd się bierze oporność na leki u niektórych osób z depresją? Jakie wówczas stosowane są metody leczenia i czy są one bezpieczne? Jak takie terapie wpływają na osoby z chorobą afektywną dwubiegunową? Czy wspomnianymi metodami można leczyć również inne zaburzenia i choroby z zakresu zdrowia psychicznego?
Na te i wiele innych pytań odpowiedział psychiatra Piotr Marcinowicz, założyciel Centrum Psychiatrii i Psychoterapii KetamineClinic.pl. Rozmowę poprowadziła Zofia Szynal.
Gość
lek. Piotr Marcinowicz - jest lekarzem psychiatrą. W 2020 roku, jako pierwszy psychiatra w Polsce, rozpoczął prowadzenie komercyjnej terapii ketaminą dożylną. W 2021 roku założył Centrum Psychiatrii i Psychoterapii ketamineclinic.pl mając na celu stworzenie miejsca oferującego kompleksowe podejście nawet w najtrudniejszych przypadkach z dostępem do najnowocześniejszych metod leczniczych. Ponadto jest wolontariuszem w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia oraz doktorantem i wykładowcą na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Prowadząca
Zofia Szynal – absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.