Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
Przepisy prawa międzynarodowego w różny sposób dotykają problematyki krzywdzenia dzieci. Dr Anna Natalia Schulz, wieloletni pracownik Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka Instytutu Nauk Prawnych PAN, zaprezentowała spektrum przepisów prawa międzynarodowego różnej rangi, które stały się źródłem inspiracji zobowiązań polskich w zakresie zapobiegania i zwalczania zarówno przemocy wobec dzieci, jak i innych form krzywdzenia małoletnich. Jak oceniane są realizacje zadań państwa w zakresie implementacji postanowień poszczególnych traktatów do prawa wewnętrznego? Z tej perspektywy przeanalizowane zostały wybrane rozwiązania przyjęte w prawie polskim z zakresu prawa karnego, prawa rodzinnego oraz prawa administracyjnego. Spośród dostępnych rozwiązań polskich wskazane zostały te, które są w sposób szczególny chwalone lub ganione przez organy międzynarodowe zajmujące się oceną realizacji międzynarodowych zobowiązań z zakresu ochrony praw dziecka lub rozstrzyganiem skarg na łamanie praw dziecka.
Spotkanie odbyło się w ramach konferencji z cyklu „Dziecko → Nastolatek → Dorosły” poświęconej tematyce szeroko rozumianego rozwoju dziecka, organizowanej przez Uniwersytet SWPS, Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu oraz Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości Uniwersytet SWPS.
Ekspertka
dr Anna Natalia Schulz - wieloletni pracownik Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka Instytutu Nauk Prawnych PAN. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, wpływie prawa międzynarodowego na prawo polskie w zakresie zagadnień związanych z rodziną i dzieckiem oraz prawami człowieka. Autorka wielu publikacji z zakresu prawa rodzinnego, praw dziecka, realizacji standardów międzynarodowych w polskim prawie rodzinnym. Realizowała projekty na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka, Programu Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju oraz Komisji Europejskiej.