Psychologia poznawcza – dziedzina nauki zajmująca się badaniem procesów poznawczych, takich jak percepcja, uwaga, pamięć czy myślenie – nabrała dziś szczególnego znaczenia. Wykorzystuje się ją zwłaszcza tam, gdzie analizowane są potrzeby użytkowników; czyli niemal wszędzie. Psychologia poznawcza pozwala lepiej zrozumieć oczekiwania odbiorców, tak by możliwe było odpowiednie zaprojektowanie ich doświadczeń. Tego kroku jednak nie da się zrobić bez kreatywnego myślenia i twórczego działania.
Co oznacza bycie twórczym, a co – kreatywnym? Jaka jest między nimi różnica? Jak działa twórczy umysł? Jak działa twórczy mózg? I czy twórczość można rozwijać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, udzielił psycholog, specjalizujący się w psychologii poznawczej, Dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Krakowie prof. dr hab. Edward Nęcka w rozmowie z psychologiem i neurokognitywistą dr. Maksymilianem Bieleckim.
Wszystkich zaciekawionych tym obszarem wiedzy zainteresuje pewnie informacja, że nowo powstały Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS w Krakowie, planuje uruchomić w tym mieście studia na kierunku psychologia już od października 2023 r. Więcej informacji na stronie Uniwersytetu SWPS.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
Gość
prof. dr hab. Edward Nęcka – psycholog, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Krakowie em. profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Specjalizuje się w psychologii poznawczej, szczególnie w tematyce kontroli poznawczej. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół różnic indywidualnych w zakresie procesów poznawczych, inteligencji człowieka, twórczości i wybitnych uzdolnień. Zajmuje się również badaniem technik rozwiązywania problemów i twórczego myślenia. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. podczas stypendiów i staży zagranicznych w Yale University. Wielokrotnie przewodził grupom badawczym podczas realizacji grantów naukowych.
Prowadzący
dr Maksymilian Bielecki – psycholog, neurokognitywista, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim psychologia poznawcza, a także metodologia, psychometria i statystyka. Współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi, m.in. Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Jest jednym z założycieli Centrum Innowacji Społecznych HumanTech SWPS. W ramach prac centrum wykorzystuje wiedzę psychologiczną do tworzenia i ulepszania produktów, procesów i usług. Równolegle z działalnością naukową od kilkunastu lat zajmuje się projektami dla biznesu, jako lider projektów B+R, a także konsultant w zakresie statystyki i ekonomii behawioralnej.