ADHD (od ang. attention deficit hyperactivity disorder), czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest zaburzeniem rozwijającym się we wczesnym dzieciństwie, ale na dzieciństwie się nie kończy. Osoby nim dotknięte mają bardzo utrudnione funkcjonowanie zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym – mogą wykazywać się brakiem wytrwałości w realizacji zadań, mieć tendencję do nagłego przechodzenia od jednej aktywności do drugiej, nie radzić sobie z nadaktywnością. Mogą również zmagać się z ciągłym wewnętrznym niepokojem i bywać nadmiernie aktywnymi w interakcjach społecznych, co może utrudniać im funkcjonowanie w relacjach.
Czym konkretnie charakteryzuje się ADHD u dorosłych i jak można wspierać funkcjonowanie osób z tym zaburzeniem? Które metody okazały się najskuteczniejsze? Jakie efekty przynosi farmakoterapia, a jakie psychoterapia w tym przypadku? O tych i wielu innych aspektach ADHD opowiedział psychiatra lek. Piotr Krawczyk w rozmowie z psycholożką, psychoterapeutką, seksuolożką Zofią Szynal.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
Gość
lek. Piotr Krawczyk - lekarz psychiatra. Ukończył Warszawski Uniwersytet Medyczny i kontynuował swoją naukę, specjalizując się w psychiatrii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Aktualnie pracuje w Centrum Terapii Dialog, gdzie pełni funkcję kierownika Poradni Zaburzeń Snu. Jego głównym obszarem zainteresowań w pracy klinicznej są zaburzenia snu, zwłaszcza w kontekście zaburzeń nastroju oraz ADHD. Poza praktyką kliniczną, fascynuje się filozofią psychiatrii, nozologii i klasyfikacjami psychiatrycznymi.
Prowadząca
Zofia Szynal – absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.